Post on 07-Feb-2016
description
transcript
A
B
C .
.
.
Determine the Average SlopeBetween:A & C =Rise=300-200=100 ftDistance (run)=5,750 ft Average Slope= 100/5,750= 0.0174= 1.74 %
A & B =Rise=310-200=110 ftDistance (run)=3,500 ft Average Slope=110/3,500=0.0314= 3.14 %
B & C =Rise=310-300=10 ftDistance (run)=2,500 ft Average Slope=10/2,500=0.004= .4 %
What is the most steep Grade between A & B?Where is it Located? From 240 to 280, 40 ft rise in 750 ft run=40/750=.0533= 5.33 %
Slope Calculation Exercise- Annette, Ling, Lindsay
Determine the average slope between:A & C = B & E = C & D =Rise=380-275= 105 ft Rise=350-290=60ft Rise=380-250=130 ftDistance (run)=2,750 ft Distance (run)= 500 ft Distance (run)= 1,500 ftAverage Slope=105/2,750= Average Slope=60/500= Average Slope=130/1,500=0.0382= 3.82 % 0.12= 12 % 0.0867= 8.67 %
Slope Calculation Exercise- Annette, Ling, Lindsay
..B
C
E
A
D
.
.
.