Post on 04-Apr-2018
transcript
7/29/2019 Geotechnical Design of Gabion Wall
1/238
RESEARCH & DEVELOPMENT
REPORT NO. RD 1045
GEOTECHNICAL DESIGN OF GABION WALL
Mainland North Division
Drainage Services Department
Version no. : 3.0
November 2006
7/29/2019 Geotechnical Design of Gabion Wall
2/238
7/29/2019 Geotechnical Design of Gabion Wall
3/238
RD 1045Geotechnical Design of Gabion Wall Mainland North Division, DSD
Table of Content
Page
1. Scope and Qualifications 1
2. General Background 1
3. Design Considerations of Gabion Wall used in River Embankment 2-5
3.1 Treatment of the Foundation of Gabion Wall 2
3.2 Provision of Gabion Aprons 2-5
3.3 Provision of Geotextile Filter 5
4. Construction of Gabion Wall 6-8
4.1 Packing and Assembly 6
4.2 Installation and Filling 6-8
4.3 Gabion Stone Placement 8
4.4 Lid Closing 8
5. Installation of Reno Mattress 8-9
6. Sample Particular Specifications, Method of Measurement and 9
Schedule of Rates for Gabion Wall & Reno Mattress
7. Maintenance Related Considerations and Maintenance Requirements 9-11
8. Reference Documents 11
Appendix
A. Typical Layout of Gabion Wall
B. Design Calculations for Gabion Wall
C. Sample Particular Specifications, Method of Measurement and Schedule of Rates
for Gabion Wall & Reno Mattress
7/29/2019 Geotechnical Design of Gabion Wall
4/238
RD 1045Geotechnical Design of Gabion Wall Mainland North Division, DSD
Date: November 2006 Page 1-
1. Scope and Qualifications
This paper gives technical guidance for the design of gabion wall used in river
embankment. It also stipulates the requirements for Reno Mattress against the local
scouring at the toe of gabion wall.
This paper is not applicable to revetment structures other than the vertical faced
gabion wall structures for the protection of river embankment.
This paper does not take into consideration wave forces or other hydrodynamic
forces arising out of supercritical flow, curvature flow, ship waves etc. acting on the
gabion wall. Therefore, the designer should treat the guidance with great caution
when using the guidance for the design of gabions used for coastal protection and in
engineered channels. If in doubt, the designer should consult engineers with
knowledge/experience on hydrodynamics and suppliers of gabion structures.
This paper assumes that gabion wall would sit on top of good soil foundation.
Before carrying out the design of gabion wall, the designer should ensure that the
foundation of the gabion wall should have been properly investigated.
2. General Background
Gabions are employed for many uses due to their versatility, which includes
hydraulic structures in river training works and in protection works for roads and land
reclamation. The gabions are steel wire cages that vary in size and are designed to
abate the destructive forces of erosion. Gabions are uniquely woven by twisting each
pair of wires one and one half turns continuously providing the inherent strength and
flexibility required. Gabion cages are normally designed to contain quarry run or
river run stones available at the site of erection. Cages are stacked to construct
structures of great durability and flexibility. The formed structure is capable of
carrying stress in biaxial tension. Gabion cages are not merely containers of stone
since each unit is securely connected to each adjacent cage during construction. The
wire mesh is monolithic through the structure in three dimensions, from top to bottom,
end to end, and from outer face to inner face. It is, therefore, apparent that the wire
reinforces the stone filling in tension.
Gabions form flexible structures that can deflect and deform to a certain limit in
7/29/2019 Geotechnical Design of Gabion Wall
5/238
RD 1045Geotechnical Design of Gabion Wall Mainland North Division, DSD
Date: November 2006 Page 2-
any direction without fracture. It can withstand the movement of ground without
inordinate structure deformation. This attribute enables the gabion structure to be
built with a minimum foundation preparation. Gabion structures behave as
perforated barriers, allowing water to gradually pass through them. This is a
valuable characteristic in that hydrostatic pressure never builds up behind or under the
structure and cause failure to the gabion design. Gabion structures are regarded as
permanent. In the early stages after installation, siltation takes place between the
stone fill promoting vegetation and adding to the permanency of the structure. In
view of the environmentally friendly nature of the gabion construction as compared to
concrete, gabions are becoming more popular in engineering works in river
embankments which demand a natural looking environment with growth of vegetation
and potential for ecological lives.
3. Design Considerations of Gabion Wall used in River Embankment
There is currently no universally accepted method for designing gabion walls.
However, it is suggested in GEOGUIDE 1 Guide to Retaining Wall Design, Second
Edition, that gabion walls should be considered as gravity retaining wall for the
purpose of design.
The detailed design calculations for gabion wall of retaining height ranging from
1m to 4m, used in river embankment are shown in Appendix B.
3.1 Treatment of the Foundation of Gabion Wall
Foundation treatment is important to the stability of gabion wall as weak
foundation may result in bearing failure or soil slip. Since it largely depends on the
soil conditions which may varies significantly for different locations, designers should
consider the requirements of treatment of foundation case by case. If necessary,
rockfill and/or other appropriate measures as determined by the designers should be
adopted to stabilize the formation before placing gabions.
3.2 Provision of Gabion Aprons
Gabion aprons are commonly used to protect the toe of a gabion retaining wall
structure from scour that could cause undermining in channel works applications. It
is recommended that the gabion apron in the form of Reno Mattress, (refer to Section
7/29/2019 Geotechnical Design of Gabion Wall
6/238
RD 1045Geotechnical Design of Gabion Wall Mainland North Division, DSD
Date: November 2006 Page 3-
5.0) be a minimum of 300 mm in depth. The length of the gabion apron shall extend
beyond the toe of the structure a minimum of 2 times the anticipated depth of scour
formed under the apron. This will ensure that the gabion apron reaches beyond the
outer limit of the anticipated scour hole that may form. For fast-flowing rivers,
designers need to determine the exact depth and extension of Reno Mattress case by
case with the consideration of scouring at river invert during peak flow.
Scour occurs at toe of gabion retaining wall when it obstructs the channel flow.
The flow obstructed by the gabions form a horizontal vortex starting at the upstream
end of the gabions and running along the toe of the gabions, and a vertical wake
vortex at the downstream end of the gabions.
In accordance with Hydraulic Engineering Circular No. 18 Evaluating Scour At
Bridges, Fourth Edition, Froehlich's live-bed scour equation can be used to obtain the
potential depth of scour.
Froehlich's Live-Bed Scour Equation
where:
K1 = Coefficient for shape
Shape Coefficients
Description K1
Vertical-wall 1.00
Vertical-wall with wing walls 0.82
Spill-through 0.55
7/29/2019 Geotechnical Design of Gabion Wall
7/238
RD 1045Geotechnical Design of Gabion Wall Mainland North Division, DSD
Date: November 2006 Page 4-
Fig. 3.1 Abutment shape
K2 = Coefficient for angle of embankment to flow = ( / 90) 0.13
( < 90 if wall points downstream
> 90 if wall points upstream )
L = Length of active flow obstructed by the wall, m
Ae = Flow area of the approach cross section obstructed by the wall, m2
Fr = Froude Number of approach flow upstream of the wall = Ve/(gya)
1/2
Ve = Qe/Ae, m/s
Qe = Flow obstructed by the wall and approach structure, at peak flow, m3/s
ya = Average depth of flow on the floodplain (Ae/L), m
L = Length of wall projected normal to the flow, m
ys = Scour depth, m
Fig. 3.2 Orientation of embankment angle, , to the flow
7/29/2019 Geotechnical Design of Gabion Wall
8/238
RD 1045Geotechnical Design of Gabion Wall Mainland North Division, DSD
Date: November 2006 Page 5-
Fig. 3.3 Determination of length of embankment blocking live flow for abutment
scour estimation
Example:
Assume
K1 = 0.82,
K2 = ( 90/ 90) 0.13 = 1L and ya are the base width and retaining height of the gabion wall as shown in
the drawing in Appendix A.
Computed Scour Depth, ys as follow:
Frya L
0.25 0.5 0.75 1 1.5 2
1 1.5 2.01 2.54 2.97 3.35 4.01 4.59
2 2.25 3.78 4.72 5.49 6.15 7.32 8.34
3 2.75 5.45 6.74 7.79 8.71 10.31 11.71
4 3.25 7.10 8.73 10.06 11.22 13.25 15.03
3.3 Provision of Geotextile Filter
The gabion apron will require minimal excavation and grade work. Generally the
gabion apron and gabion block are placed directly on the ground utilizing a geotextile
filter fabric between the gabions and soil interface to prevent leaching of soils
underneath the gabions.
7/29/2019 Geotechnical Design of Gabion Wall
9/238
RD 1045Geotechnical Design of Gabion Wall Mainland North Division, DSD
Date: November 2006 Page 6-
The drawings inAppendix A show the details of gabion wall of retaining height
ranging from 1m to 4m, used in river embankment.
4. Construction of Gabion Wall
4.1 Packing and Assembly
Packing
(i) For ease of handling and shipping, the gabions are bundled folded flat.
Assembly
(i) Open the bundle and unfold each unit.
(ii) Lift the sides, the ends and the diaphragms of each unit into vertical position.
(iii) Attach the sides of four corners together with locking wire fastener ortying wire
and the diaphragms to the front and back of the gabion.
(iv) The tying operation begins at the top of the cage. The tying wire is laced around
theselvedge through each mesh all the way to the bottom of the cage.
4.2 Installation and Filling
Installation
(i) Empty gabion baskets shall be assembled individually and placed on the
approved surface to the lines and grades as shown or as directed, with the
position of all creases and that the tops of all sides are level.
(ii) All gabion baskets shall be properly staggered horizontally and vertically.
Finished gabion structures shall have no gaps along the perimeter of the contact
surfaces between adjoining units.
7/29/2019 Geotechnical Design of Gabion Wall
10/238
RD 1045Geotechnical Design of Gabion Wall Mainland North Division, DSD
Date: November 2006 Page 7-
Fig. 4.1 Abutment shape
(Courtesy of and adapted from TerraAqua Gabions)
(iii) All adjoining empty gabion units shall be connected along the perimeter of their
contact surfaces in order to obtain a monolithic structure. All lacing wire
terminals shall be securely fastened.
(iv) All joining shall be made through selvedge-selvedge wire connection;
mesh-mesh wire connection is prohibited unless necessary.
Filling
(i) The initial line of gabion basket units shall be placed on the prepared filter layer
surface and adjoining empty baskets set to line and grade, and common sides
with adjacent units thoroughly laced or fastened. They shall be placed in a
manner to remove any kinks or bends in the mesh and to uniform alignment.
The basket units then shall be partially filled to provide anchorage against
deformation and displacement during the filling operation.
7/29/2019 Geotechnical Design of Gabion Wall
11/238
RD 1045Geotechnical Design of Gabion Wall Mainland North Division, DSD
Date: November 2006 Page 8-
(ii) Deformation and bulging of the gabion units, especially on the wall face, shall
be corrected prior to additional stone filling. Care shall be taken, when placing
the stone by hand or machine, to assure that the PVC coating on the gabions will
not be damaged if PVC is utilized. All stone on the exposed face shall be hand
placed to ensure a neat compact appearance.
(iii) Gabions shall be uniformly overfilled by about 2540 mm to account for future
structural settlements and for additional layers. Gabions can be filled by any
kind of earth filling equipment. The maximum height from which the stones
may be dropped into the baskets shall be 900 mm.
4.3 Gabion Stone Placement
(i) The stone fill shall be placed into the gabion units in 300 mm lifts. Cells shall be
filled to a depth not exceeding 300 mm at a time. The fill layer should never be
more than 300 mm higher then any adjoining cell.
(ii) Connecting wires shall be installed from the front to back and side to side of
individual cell at each 300 mm vertical interval for gabions of depth exceeding
500 mm.
(iii) The voids shall be minimized by using well-graded stone fill and by hand
placement of the facing in order to achieve a dense, compact stone fill.
4.4 Lid Closing
(i) The lids of the gabion units shall be tightly secured along all edges, ends and
diaphragms in the same manner as described for assembling.
5.0 Installation of Reno Mattress
Basically, the procedure for installation of reno mattress is similar to the
construction of gabion units. Particular attention should be paid to the following :
(i) Mattress units should be placed in proper position so that movement of rockfill
inside the cage, due to gravity or flowing current, is minimal.
Thus, on slopes, Mattresses should be placed with its internal diaphragms at
right angles to the direction of the slope.
On river beds, position the Mattress with the internal diaphragms at right anglesto the direction flow.
7/29/2019 Geotechnical Design of Gabion Wall
12/238
RD 1045Geotechnical Design of Gabion Wall Mainland North Division, DSD
Date: November 2006 Page 9-
(ii) The Mattresses may be either telescoped or cut to form and tied at required
shape when necessary, for example, when Mattresses are laid on a radius. For
a sharp curve, it may be necessary to cut the Mattress diagonally into triangular
sections and tie the open side securely to an intact side panel.
6. Sample Particular Specifications, Method of Measurement and
Schedule of Rates for Gabion Wall and Reno Mattress
Sample clauses of PS, MM and SoR for gabion wall and Reno Mattress are
shown inAppendix C.
7. Maintenance Related Considerations and Maintenance Requirements
Geoguide 1 (Sections 9.5 and 13) may be referenced for the basis of providing a
general guideline on maintenance of gabion walls.
Generally speaking, maintenance requirements should be duly considered during
both the design stage and during routine inspection after completion of works [Ref.
8.5]. Detailed discussion on the maintenance requirement both in detailed design
stage and routine inspection are beyond the scope of this Technical Report. The
necessary maintenance requirements should be judged on a case-by-case basis.
However, some of the important considerations required to be considered during
detailed design stage and routine inspection are listed below.
Suggested considerations on maintenance requirements to be looked at during
design stage :
The water quality of river/stream would affect the durability of the wireused in the basket. The suitability of the gabion structures to be used in
such river/stream environment should be within manufacturers
recommendation. If necessary, corrosion protection measures should be
applied to wires, such as PVC coated galvanized steel wires;
Gradation of stone aggregates should be based on gabion thickness and grid
size. As a rule of thumb, the size of stone measured in the greatest
dimension should range from 150mm to 300mm. In addition, the smallest
stone size must generally be larger than the wire mesh openings (usually of
7/29/2019 Geotechnical Design of Gabion Wall
13/238
RD 1045Geotechnical Design of Gabion Wall Mainland North Division, DSD
Date: November 2006 Page 10-
about 100mm); Package of stone aggregates should be manually performed instead of
mechanically performed. The mechanically package can cause unwanted
stress to the net. However, manually packing of stone aggregates should
not be over emphasized. Poorly packed gabions will cause undue
movements as well as excessive abrasion to the PVC coating. To allow for
the settlement of the stone aggregates, an over fill of about 25-40mm is
considered to be adequate;
The strength of the stone aggregates should be durable to resist the impact
from flood flow particularly if the flood flow is violent. The stress created
by the violent flood flow against gabions will lead to the shaking and
mutual thrust of stones inside gabions. If the stones are fragile, the stones
will start to crush into pieces small enough to fall outside the gabion net;
The opening of the gabion net can be torn away by the continuous thrust of
materials carried by runoff (e.g. sable, gravel, and rubble) against iron wires.
When the net opens, the stone filling it up fall out, and the structure loses all
its weight and, consequently, its function; and
Gabions structures are generally composed of superimposed layers ofgabion baskets. Special attention should be paid on gabion structures with a
stepped shape, only a part of the superimposed layer rests on a lower layer
of gabions. The remaining part rests directly on the earthfill. In this case,
the underlying earthfill has to be compacted carefully, and its adherence to
the lower layer of gabions should be ensured before surperimposing the
next layer.
Suggested considerations on maintenance requirements to be looked at during
routine inspection :
A gabion structure needs to be inspected annually and after each flood event.
However, a newly placed gabion structure is recommended to be inspected
for every 3 months or after each rainfall event whichever is the less;
Signs of undercutting or other instability should also be checked;
Any displacement or shifting of the wire baskets should need to be
corrected immediately;
7/29/2019 Geotechnical Design of Gabion Wall
14/238
RD 1045Geotechnical Design of Gabion Wall Mainland North Division, DSD
Date: November 2006 Page 11-
Checking on the sign of damage or erosion of the river embankment should
be included; and
Checking for the wires of panels/cages for any signs of rusting and wearshould be included.
8. Reference Documents
8.1 U.S. Department of Transportation, Federal Highway Administration,
Hydraulic Engineering Circular No. 18 Evaluating Scour At Bridges, Fourth
Edition, May 2001.
8.2 U.S. Ohio Department of Natural Resources, Division of Water, Water Planning,
Stream Guide, Stream Management Guide No. 15 Gabion Revetments
8.3 U.S. Environmental Department of Naval Facilities Engineering Service Center,
Storm Water Best Management Practices Decision Support Tool #129 Gabions
8.4 Tricardi, Watershed Management Use of Gabions in Small Hydraulic Works
8.5 Geotechnical Engineering Office, Civil Engineering Department, the
Government of the Hong Kong Special Administration Region, GEOGUIDE
1 Guide to Retaining Wall Design, Second Edition, October 2003.
7/29/2019 Geotechnical Design of Gabion Wall
15/238
RD 1045Geotechnical Design of Gabion Wall Mainland North Division, DSD
Date: November 2006 Page 12-
7/29/2019 Geotechnical Design of Gabion Wall
16/238
RD 1045Geotechnical Design of Gabion Wall Mainland North Division, DSD
Appendix A
Typical Layout of Gabion Wall
7/29/2019 Geotechnical Design of Gabion Wall
17/238
7/29/2019 Geotechnical Design of Gabion Wall
18/238
7/29/2019 Geotechnical Design of Gabion Wall
19/238
7/29/2019 Geotechnical Design of Gabion Wall
20/238
RD 1045Geotechnical Design of Gabion Wall Mainland North Division, DSD
App. A - 1
Drawing Notes:
1. All dimensions are in millimeters unless otherwise specified.
2. Depending on the soil conditions, designers should determine whether any
ground treatment for foundation is required in consideration with sliding,
bearing or soil slip failures.
3. Determination of Potential Scour Depth by Froehlich's Live-Bed Scour Equation
where:
K1 = Coefficient for shape
Shape Coefficients
Description K1
Vertical-wall 1.00
Vertical-wall with wing walls 0.82Spill-through 0.55
K2 = Coefficient for angle of embankment to flow = ( / 90) 0.13
( < 90 if wall points downstream
> 90 if wall points upstream )
L = Length of active flow obstructed by the wall, m
Ae
= Flow area of the approach cross section obstructed by the wall, m 2
Fr = Froude Number of approach flow upstream of the wall = Ve/(gya)1/2
Ve = Qe/Ae, m/s
Qe = Flow obstructed by the wall and approach structure, at peak flow, m3/s
ya = Average depth of flow on the floodplain (Ae/L), m
L = Length of wall projected normal to the flow, m
ys = Scour depth, m
7/29/2019 Geotechnical Design of Gabion Wall
21/238
RD 1045Geotechnical Design of Gabion Wall Mainland North Division, DSD
App. A - 2
Example:
Assume
K1 = 0.82,
K2 = ( 90/ 90) 0.13 = 1
L and ya are the base width and retaining height of the gabion wall as shown in
the sketches in the calculations in Appendix B.
Computed Scour Depth, ys as follow:
FrYa L
0.25 0.5 0.75 1 1.5 2
1 1.5 2.01 2.54 2.97 3.35 4.01 4.59
2 2.25 3.78 4.72 5.49 6.15 7.32 8.34
3 2.75 5.45 6.74 7.79 8.71 10.31 11.71
4 3.25 7.10 8.73 10.06 11.22 13.25 15.03
4. Mesh shall be hexagonal double twist and shall not ravel if damaged. The
dimensions of the hexagon shall be 80 x 100 mm.
5. The gabion mesh shall be formed with 2.7 mm diameter mild steel wires, hot dip
galvanized to BS 443 and further coated with polyvinyl chloride (PVC).
6. The PVC coating shall be dark green in colour, has an average thickness of 0.5
mm and nowhere less than 0.4 mm.
7. The diameter of the mild steel lacing wire and selvedge wire shall be 2.2 mm and3.0 mm respectively, galvanized and coated with PVC in a similar way to the
mesh wire.
8. All wires shall be mild steel to BS 1052.
9. The gabion shall be formed from one continuous piece of mesh which includes the
lid.
10. All edges of gabions, diaphragms and end panels shall be mechanically selvedged
7/29/2019 Geotechnical Design of Gabion Wall
22/238
RD 1045Geotechnical Design of Gabion Wall Mainland North Division, DSD
App. A - 3
in such a way as to prevent ravelling of the mesh and to develop the full strength
of the mesh.
11. The gabion shall be divided by diaphragms into cells which length shall not be
greater than 1m.
12. Infill to gabion shall be rock fill material of size 150 mm to 300 mm and shall be
placed in accordance with the manufacturers recommendations.
13. All front and side faces of the gabion wall shall be fixed with hand packed square
stones of approximately 300 x 200 x 200 mm in size.
7/29/2019 Geotechnical Design of Gabion Wall
23/238
RD 1045Geotechnical Design of Gabion Wall Mainland North Division, DSD
App. A - 4
7/29/2019 Geotechnical Design of Gabion Wall
24/238
RD 1045Geotechnical Design of Gabion Wall Mainland North Division, DSD
Appendix B
Design Calculations for Gabion Wall
Annexes
A. Design of 4.5m gabion wall A, A1 A10
B. Design of 3.5m gabion wall B, B1 B8
C. Design of 2.5m gabion wall C, C1 C6
D. Design of 1.5m gabion wall D, D1 D4
Page
E. Stone sizes and critical velocities for gabions E1 E3
(courtesy of and adapted from Maccaferri Gabions)
7/29/2019 Geotechnical Design of Gabion Wall
25/238
Project : Design of 4.5m Gabion Wall Annex A
Prepared by : NG Chun-ling (AE/TM5)
Checked by :
Subject : Design of 4.5m Gabion Wall
Design Statement
Design of 4.5m Gabion Wall
1. Design Data
(I) Materials
(A) Requirements
eoguide 1 Gabion Materials
ara. 9.5.3 (1) (i) They should not be susceptible to attack by fire and ultraviolet light.
(ii) They should be in form of hexagonal woven or square welded.
should be twisted together in pairs through three half turns, i.e. 'double-twisted' to form
the mesh.
that of the wire-mesh to prevent unravelling.
eoguide 1 (v) The gabion base, top and sides should be formed from a piece of mesh. The ends and
ara. 9.5.3 (1) & Fig. 47 diaphragms can be attached to this mesh by helical wires or other methods.
(vi) The mesh can stretch or contract in two directions in its own plane and thus a rectangular
wire-mesh basket filled with rock fragments can deform in any direction.(vii) The wires used for the wire mesh should be mild steel wire to BS 1052 (BSI, 1986b),
with a minimum tensile strength of 350 N/mm2.
(viii) The wires should be at least 2.7mm in diameter and galvanized.
(ix) For hexagonal wire-mesh the wires should be galvanized to BS 443 (BSI, 1990b) before
weaving.
(x) For welded mesh, the mesh panels should be hot dip galvanized to BS 729 (BSI, 1986c)
after welding. The making of panels with galvanized wires welded together is not
recommended as the welds are left unprotected.
(xi) If the soil and water conditions are aggressive, PVC (polyvinylchloride) coating should be
provided to the wires. The PVC coating should be at least 0.5mm thick and should
meet the requirements of BS 4102 (BSI, 1991c).
eoguide 1 Infill material
ara. 9.5.3 (1)
filled or 300mm , whichever is less.
at least be twice the largest dimension of the mesh aperture .
Reference
(iv) The edges of the mesh should be selvaged with wires of a diameter of about 1.5 times
Remarks
Design Statement
(iii) Hexagonal woven wire mesh is mechanically woven in a continuous sheet. The wires
(i) Maximum size of rock should not exceed two-thirds the depth of the gabion to be
(ii) The preferred size is 150mm to 300mm . The smallest dimension of the rock should
- Annex A page 1 -
7/29/2019 Geotechnical Design of Gabion Wall
26/238
(B) Assumptions
Gabion and Infill Materials
Block Size
eoguide 1 The gabions are in modules of 2m x 1m x 1m.
ara. 9.5.1
Mesh Size
8cm x 10cm x 2.7mm
Size of Infill Material = 250mm
efer toAnnex E Critical Velocity for water flow = 6.4 m/s
accaferri Gabions
Parameter
eoguide 1 Specific gravity of the rock, Gs =
ara. 9.5.2 (1) Porosity of the infill =
Mobilized angle of wall friction, =
Backfilling Material behind the existing wall
The properties of backfilling material are assumed to be
eoguide 1 (a) Unit weight = 21 kN/m3
able 8 (b) Effective shear strength, c' = 0 kPa
(c) Effective friction angle, ' = 35 o
Insitu Soil beneath the wall (foundation material)
The properties of insitu soil are assumed to be(a) Unit weight = 19 kN/m
3
(b) Effective shear strength, c' = 5 kPa
(c) Effective friction angle, ' = 35 o
(II) Loadings
Dead loads
Self weight of the proposed protection wall, earth pressure and hydrostatic pressure are
taken to be dead load for design. The unit weight of water was taken as 9.81 kN/m3.
Imposed load
eoguide 1 5kPa surcharge was assumed on the land side.
ara. 7.2.2 and Table 16 (Footpaths isolated from roads, cycle tracks and play areas)
(III) Water level of the pond
It is assumed that the most critical situation should be when the channel is completely dry,
which is taken to be the design case.
The groundwater level behind the proposed gabion wall is assumed to be one-third of the
retaining height.
2.6
0.4
0.0
- Annex A page 2 -
7/29/2019 Geotechnical Design of Gabion Wall
27/238
eoguide 1 Para. 6.2.2, Proposed retaining walls have no restraint against translation and rotation about the base,
able 20 and Figure 13 hence active state pressure is assumed and compaction-induced lateral pressure is not
considered.
2. Design Reference and Codes
Design Code
1. Geotechnical Engineering Office (1993), Geoguide 1 - Guide to Retaining Wall Design,
Second Edition.
Design Methodology
In accordance with Geoguide 1, the structures would be designed for both the ultimate limit
state (ULS) and the serviceability limit state (SLS).
eoguide 1, clause 4.3.4, Partial safety factor approach stipulated under Geoguide 1, clause 4.3.4 is adopted. The
able 6 and Table 7 minimum factors of safety recommended in Geoguide 1 are adopted.
Per meter run of the proposed retaining walls is considered for simplicity.
eoguide 1, clause 9.5.2 Limit state checks would be carried out at selected planes through the gabion wall, ignoring
the resistance contributed by the cage material and the connections between the cages.
For stepped walls, stability checks would be carried out at each major change in section
shape.
3. Checking the Stability of the Protection Wall
4.5m Gabion Wall
- Annex A page 3 -
7/29/2019 Geotechnical Design of Gabion Wall
28/238
Ultimate Limit Statement (ULS)
efer to Annex A1, A3, 1. Checking Overturning [OK if restoring moment > overturning moment]
5, A7 & A9
ra. 1 Step 6 Height of Toe Stability Stability
above foundation (without back batter) (with back batter)
m OK! OK!
m OK! OK!
m OK! OK!
m OK! OK!
m OK! OK!
efer to Annex A1, A3, 2. Checking Sliding [OK if resisting force > sliding force]
5, A7 & A9
ra. 1 Step 7 Height of Toe Stability Stability
above foundation (without back batter) (with back batter)
m OK! OK!
m OK! OK!
m OK! OK!
m OK! OK!
m OK! OK!
efer to Annex A1, A3, 3. Checking Bearing Capacity [OK if bearing capacity > bearing pressure]
5, A7 & A9
ra. 1 Step 8 Height of Toe Stability Stabilityabove foundation (without back batter) (with back batter)
m OK! OK!
m OK! OK!
m OK! OK!
m OK! OK!
m OK! OK!
Serviceability Limit Statement (SLS)
efer to Annex A2, A4, 1. Check Overturning and Determine Eccentricity
6, A8 & A10 [OK if the resultant force acts within the middle third of the wall base]
ra. 1 Step 6
Height of Toe Stability Stability
above foundation (without back batter) (with back batter)
m OK! OK!
m OK! OK!
m OK! OK!
m OK! OK!
m OK! OK!
For details of calculations, please refer to the Annex A1 to A10.
2.5
0.0
0.5
0.0
0.5
1.5
3.5
0.0
0.5
1.5
3.5
2.5
3.5
0.0
0.5
1.5
2.5
1.5
2.5
3.5
- Annex A page 4 -
7/29/2019 Geotechnical Design of Gabion Wall
29/238
Construction Aspects
eoguide 1 (i) Horizontal internal bracing wires should be fitted between the outer and inner faces at about
ara. 9.5.4 300mm centres in woven mesh gabions which are deeper than 500mm.
(ii) The lids of the gabions should meet the top edges of the sides and ends when closed,
without leaving any gaps.
(iii) The mesh of the lids should be tied down to the tops of any diaphragms provided, as well as
to the tops of the sides and ends.
(iv) Whenever possible, the vertical joints between the units should be staggered in adjacent
courses.
Drainage provisions
eoguide 1 (i) A geotextile filter would be provided under the base and behind the rear face of the gabion
ra. 9.5.5 wall to prevent migration of fines from the backfill into the coarse rock infill.
(ii) Drainage layers at the rear face are normally not warranted. However, a drainage layer of
adequate permeability would be provided at the base of the wall to guard against erosion
of the foundation material.
References
1. Geotechnical Engineering Office (1993), Geoguide 1 - Guide to Retaining Wall Design, Geoguide 1
Second Edition.
- Annex A page 5 -
7/29/2019 Geotechnical Design of Gabion Wall
30/238
Project : Design of Gabion Wall Annex A1
Prepared by : NG Chun-ling (AE/TM5)
Checked by :
Subject : Design of 4.5m Gabion Wall
Checking of Ultimate Limit State (toe at 0m above foundation)
Reference Remarks
1. Checking of Ultimate Limit State (toe at 0m above foundation)
750 650 5 kPa
800 700 1300
1000 W1
Pav
1000 3000
W2 Pa1
1000 Pa2W3 Insitu soil
1000
W4 Pa3 Pa4 Pwh 1500
500 W5
Toe
Pwv
W1, W2, W3,W4,W5 = Self-weight of the proposed protection wall
Pa1 = Lateral pressure due to surcharge
Pav = Vertical component of active earth pressure
Pa2, Pa3, Pa4 = Horizontal component of active earth pressure
Pwh = Lateral pressure due to groundwaterPwv = Upthrust
Abbreviation Value Unit
Fill (Behind the Wall) Surcharge behind the wall 5 kN/m2
eoguide 1, clause 4.3.4, 21 kN/m3
Surcharge at the wall 0 kN/m2
able 6, Table 7 and c' 0 kN/m2
Height of R.W. 4.50 m
able 8 ' 35o
Water level (from bottom) 1.50 m
m 1.2 Base width of wall 4.2 m
'f 30.3o ( =tan
-1((tan ')/m ))
cv' 30o
Length of wall 100 m
Kah 0.330
(Note: m is taken to be 1.2 so as to cater for the unknown ground condition.)
Insitu Soil (Beneath the Wall) Gabions and Infill materials
eoguide 1, clause 4.3.4, 19 kN/m3
Specific gravity of the rock, Gs 2.6
able 6, Table 7 and c' 5 kN/m2
Porosity of the infill 0.4
able 8 ' 35o
cv' 34o
b 28.9o
(= 0.85fcv' )
m 1.2
'f 30.3o ( =tan
-1((tan ')/m ))
cf' 4.2 kN/m2 ( = c' / m )
eoguide 1, clause 5.12 bf 24.1o ( = b / m )
eoguide 1, clause 6.6 Kp 3.610 (/ = 0 / = 0)
g. 19 (Note: m
is taken to be 1.2 so as to cater for the unknown ground condition.)
- Annex A1 page 1 -
7/29/2019 Geotechnical Design of Gabion Wall
31/238
Step 1 Sliding Force (kN/m - run)
Pa1 = 0.330 x 5.00 x 4.50 = 7.42
Pa2 = 0.330 x 3.00 x 21 x 3.00 / 2 = 31.17
Pa3 = 0.330 x 3.00 x 21 x 1.50 = 31.17
Pa4 = 0.330 x 11 x 1.50 x 1.50 / 2 = 4.08
Pwh = 10 x 1.50 x 1.50 / 2 = 11.25
= 85.08
Pah = Pai = 73.83
oguide 1, Clause 5.11.2, Step 2 Vertical component of earth pressure (Pav)
ble 14 Based on the design assumption, the mobilised angle of wall friction, is taken as 0.
Thus, the vertical component of earth pressure (Pav) acting on the proposed protection wall is considered as
= 0.00 kN/m - run
Step 3 Wt. of wall + water uplift kN/m - run
W1 = 26 x 0.6 x 1.30 x 1.00 = 20.28
W2 = 26 x 0.6 x 1.95 x 1.00 = 30.42
W3 = 26 x 0.6 x 2.65 x 1.00 = 41.34W4 = 26 x 0.6 x 3.40 x 1.00 = 53.04
W5 = 26 x 0.6 x 4.20 x 0.50 = 32.76
Pwv = 10 x 1.50 x 4.20 / 2 = -31.50
Pav = 0.00 = 0.00
V= 146.34
Step 4 Overturning moment of earth pressure about Toe
Force (kN/ m) Moment
Pa1 7.42 4.50 / 2 = 2.25 16.70
Pa2 31.17 3.00 / 3 + 1.50 = 2.50 77.92
Pa3 31.17 1.50 / 2 = 0.75 23.37
Pa4 4.08 1.50 / 3 = 0.50 2.04
Pwh 11.25 1.50 / 3 = 0.50 5.63M = 125.65 (kNm/m run)
Step 5 Moment of Vertical Force about Toe
Force (kN/ m) Moment
W1 20.28 4.2 - 1.30 / 2 = 3.55 71.99
W2 30.42 4.2 - 1.95 / 2 = 3.23 98.10
W3 41.34 4.2 - 2.65 / 2 = 2.88 118.85
W4 53.04 4.2 - 3.40 / 2 = 2.50 132.60
W5 32.76 4.2 - 4.20 / 2 = 2.10 68.80
Pwv -31.50 4.2 x 2 / 3 = 2.80 -88.20
Pav 0.00 4.2 = 4.20 0.00
M = 402.15 (kNm/m run)
Mr = 490.35 (kNm/m run)
Step 6 Check Overturning and Determine Eccentricity
Overturning Moment Mo = 125.65 + 88.20 - 0.00 = 213.85 kNm/m run
Restoring Moment Mr= 490.35 kNm/m run
=> Mr > Mo => OK!
OK!
Eccentricity e = B / 2 - ( Mr - Mo ) / V
= 4.2 / 2 - ( 490.35 - 213.85 ) / 146.34
= 0.211m
Arm (m)
Arm (m)
- Annex A1 page 2 -
7/29/2019 Geotechnical Design of Gabion Wall
32/238
Step 7 Check Sliding
Sliding Force Fa = H = 85.08 kN / m
V= 146.34 kN / m
Resisting Force against Sliding Fr =
= Ns x tan 'f= 146.34 x 0.58
= 85.39 kN/m run > Sliding Force Fa = H= 85.08 kN / m
=> OK!
OK!
Step 8 Check Bearing Capacity
From above, Eccentricity e = 0.211 m
Effective Width B' = B - 2 e= 4.20 - 2 x 0.211
= 3.78 m
Effective Length L' = L' = 100 m
Effective Area A' = B' x L'
= 3.78 x 100 = 377.88 m2
Sliding Force Qs = H x L' = 85.08 x 100 = 8508 kN
Normal Force Qn = V x L' = 146.34 x 100 = 14634 kN
Thus, at the level just below 500mm rock fill,
Bearing Pressure qmax = Qn / A'
= / 377.88 = 38.73 kPa
To calculate Bearing Capacity qult ,
qult = cf'Nc sc ic tc gc + 0.5 ' B' Nsitg + q' Nq sq iq tq gq
For Bearing Capacity Factors,
Nq = exp(tan'f) tan2(/4+'f/2)
= exp ( x tan'f ) x tan2( /4 + 'f / 2 )
= exp ( 3.14 x 0.584 ) x tan2( 0.785 + 30.3 / 2 )
= 18.96
Nc = ( Nq - 1 ) x cot 'f= ( 18.96 - 1 ) x cot 30.3
= 30.78
N= 2 x ( Nq + 1 ) x tan 'f
= 2 x ( 18.96 + 1 ) x tan 30= 23.30
For Shape Factors,
sc = 1 + Nq / Nc x B' / L'
= 1 + 18.96 / 30.78 x 3.78 / 100
= 1.02
s = 1 - 0.4 x B' / L'
= 1 - 0.4 x 3.78 / 100
= 0.98
sq = 1 + tan 'f x B' / L'
= 1 + tan 30.3 x 3.78 / 100
= 1.02
14634.00
- Annex A1 page 3 -
7/29/2019 Geotechnical Design of Gabion Wall
33/238
For Inclination Factors,
mi = ( 2 + B' / L' ) /
( 1 + B' / L' )
= ( 2 + 3.78 / 100 ) /
( 1 + 3.78 / 100 )
= 1.96Ki = Qs / ( Qn + cf' x A' x cot 'f )
= 8508 / ( 14634 + 4.2 x 377.88 x cot 30.3 )
= 0.49
i = ( 1 - Ki )mi + 1
= ( 1 - 0.49 )2.96
= 0.14
iq = ( 1 - Ki )mi
= ( 1 - 0.49 )1.96
= 0.27
ic = iq - ( 1 - iq ) / ( Nc x tan 'f )
= 0.27 - ( 1 - 0.27 ) / ( 30.78 x tan 30.3 )= 0.22
Since tilting of wall and inclination of ground slope both equal 0o
, all tilt and ground slope factors
equal 1, i.e. tc = t = tq = 1
gc = g = gq = 1
Effective Surcharge q' = ' x 0.5
= 9 x 0.5
= 4.5 kPa
As a result, Bearing Capacity qult
= cf ' Nc sc ic tc gc + 0.5 ' B' Nsitg + q' Nq sq iq tq gq= 4.17 x 30.78 x 1.02 x 0.22 x 1 x 1
+ 0.5 x 9 x 3.78 x 23.30 x 0.98 x
0.14 x 1 x 1 + 4.5 x 18.96 x 1.02
x 0.27 x 1 x 1
= 29.50 + 52.76 + 23.17
= 105.42 kPa
=> qult > qmax = 38.73 kPa => OK! OK!
- Annex A1 page 4 -
7/29/2019 Geotechnical Design of Gabion Wall
34/238
2. Checking of Ultimate Limit State (toe at 0m above foundation)
(with back batter 1:10)
750 650 5 kPa
800 700 1300
1000 W1
Pav
1000 W2 3000
Pa1
1000 W3 Pa2
Insitu soil
1000 W4
Pa3 Pa4 Pwh 1500
500 W5
Toe
Pwv
W1, W2, W3,W4,W5 = Self-weight of the proposed protection wall
Pa1 = Lateral pressure due to surcharge
Pav = Vertical component of active earth pressure
Pa2, Pa3, Pa4 = Horizontal component of active earth pressure
Pwh = Lateral pressure due to groundwater
Pwv = Upthrust
Abbreviation Value Unit
Fill (Behind the Wall) Surcharge behind the wall 5 kN/m2
eoguide 1, clause 4.3.4, 21 kN/m3
Surcharge at the wall 0 kN/m2
able 6, Table 7 and c' 0 kN/m2
Height of R.W. 4.50 m
able 8 ' 35o
Water level (from bottom) 1.50 m
m 1.2 Base width of wall 4.20 m
'f 30.3o ( =tan
-1((tan ')/m ))
cv' 30o
Length of wall 100 m
Kah 0.330 Back batter, = 1 : 10 = 0.10
(Note: gm is taken to be 1.2 so as to cater for the unknown ground condition.)
Insitu Soil (Beneath the Wall) Gabions and Infill materials
eoguide 1, clause 4.3.4, 19 kN/m3
Specific gravity of the rock, Gs 2.6
able 6, Table 7 and c' 5 kN/m2
Porosity of the infill 0.4
able 8 ' 35o
cv' 34o
b 28.9o
(= 0.85fcv' )
m 1.2
'f 30.3
o
( =tan
-1
((tan ')/m ))cf' 4.2 kN/m
2 ( = c' / m )
eoguide 1, clause 5.12 bf 24.1o ( = b / m )
eoguide 1, clause 6.6 Kp 3.610 (/ = 0 / = 0)
g. 19 (Note: m is taken to be 1.2 so as to cater for the unknown ground condition.)
Step 1 Sliding Force (kN/m - run)
Pa1 = 0.330 x 5.00 x 4.50 = 7.42
Pa2 = 0.330 x 3.00 x 21 x 3.00 / 2 = 31.17
Pa3 = 0.330 x 3.00 x 21 x 1.50 = 31.17
Pa4 = 0.330 x 11 x 1.50 x 1.50 / 2 = 4.08
Pwh = 10 x 1.50 x 1.50 / 2 = 11.25
= 85.08Pah = Pai = 73.83
- Annex A1 page 5 -
7/29/2019 Geotechnical Design of Gabion Wall
35/238
oguide 1, Clause 5.11.2, Step 2 Vertical component of earth pressure (Pav)
ble 14 Based on the design assumption, the mobilised angle of wall friction, is taken as 0.
Thus, the vertical component of earth pressure (Pav) acting on the proposed protection wall is considered as
= 0.00 kN/m - run
Step 3 Wt. of wall + water uplift kN/m - run
W1 = 26 x 0.6 x 1.30 x 1.00 = 20.28
W2 = 26 x 0.6 x 1.95 x 1.00 = 30.42
W3 = 26 x 0.6 x 2.65 x 1.00 = 41.34
W4 = 26 x 0.6 x 3.40 x 1.00 = 53.04
W5 = 26 x 0.6 x 4.20 x 0.50 = 32.76
Pwv = 10 x 1.50 x 4.20 / 2 = -31.50
Pav = 0.00 = 0.00
V= 146.34
Step 4 Overturning moment of earth pressure about Toe
cos = 0.995 tan = 0.100
Force (kN/ m) Moment
Pa1 7.42 4.50 / 2 = 2.25 16.70
Pa2 31.17 3.00 / 3 + 1.50 = 2.50 77.92
Pa3 31.17 1.50 / 2 = 0.75 23.37
Pa4 4.08 1.50 / 3 = 0.50 2.04
Pwh 11.25 1.50 / 3 = 0.50 5.63
M = 125.65 (kNm/m run)
Step 5 Moment of Vertical Force about Toe
Force (kN/ m) Moment
W1 20.28 4.00 x 0.10 + 3.550 x 0.995 = 3.93 79.71
W2 30.42 3.00 x 0.10 + 3.225 x 0.995 = 3.51 106.70
W3 41.34 2.00 x 0.10 + 2.875 x 0.995 = 3.06 126.49W4 53.04 1.00 x 0.10 + 2.500 x 0.995 = 2.59 137.22
W5 32.76 0.25 x 0.10 + 2.100 x 0.995 = 2.11 69.27
Pwv -31.50 4.2 x 2 / 3 x 0.995 = 2.79 -87.76
Pav 0.00 4.2 = 4.20 0.00
M = 431.62 (kNm/m run)
Mr = 519.39 (kNm/m run)
Step 6 Check Overturning and Determine Eccentricity
Overturning Moment Mo = 125.65 + 87.76 - 0.00 = 213.41 kNm/m run
Restoring Moment Mr= 519.39 kNm/m run
=> Mr > Mo => OK!
OK!Eccentricity e = B / 2 - ( Mr - Mo ) / V
= 4.2 / 2 - ( 519.39 - 213.41 ) / 146.34
= 0.009m
Arm (m)
Arm (m)
(
(
((
(
( )
)
)
))
)
- Annex A1 page 6 -
7/29/2019 Geotechnical Design of Gabion Wall
36/238
Step 7 Check Sliding
oguide 1, Clause 9.2.3, Sliding along soil/structure interface
gure 41
echanism 1 Activating force Fa = H x cos - V x sin = 70.03 kN / m
Resisting force Fr= (V x cos - H x sin ) x tan b = 75.69 kN / m
Resisting Force against Sliding, Fr =
= 75.69 kN/m run > Activating Force Fa = 70.03 kN / m
=> OK!
oguide 1, Clause 9.2.3, Sliding along a foundation soil surface
gure 41 = 0.00o
echanism 2 Activating force Fa = H x cos - V x sin = 85.08 kN / m
Resisting force Fr= (V x cos - H x sin ) x tan ' + c' l = 102.89 kN / m
Resisting Force against Sliding, Fr =
= 102.89 kN/m run > Activating Force Fa = 85.08 kN / m
=> OK!
OK!
Step 8 Check Bearing Capacity
From above, Eccentricity e = 0.009 m
Effective Width B' = B - 2 e
= 4.20 - 2 x 0.009
= 4.18 m
Effective Length L' = L' = 100 m
Effective Area A' = B' x L'
= 4.18 x 100 = 418.16 m2
Sliding Force Qs = H x L' = 85.08 x 100 = 8508 kN
Normal Force Qn = V x L' = 146.34 x 100 = 14634 kN
Thus, at the level just below 500mm rock fill,
Bearing Pressure qmax = Qn / A'
= / 418.16 = 35.00 kPa
To calculate Bearing Capacity qult ,
qult
= cf
'
Nc
sc
ic
tc
gc
+ 0.5 ' B' N
s
i
t
g
+ q' Nq
sq
iq
tq
gq
For Bearing Capacity Factors,
Nq = exp(tan'f) tan2(/4+'f/2)
= exp ( x tan'f ) x tan2( /4 + 'f / 2 )
= exp ( 3.14 x 0.584 ) x tan2( 0.785 + 30.3 / 2 )
= 18.96
Nc = ( Nq - 1 ) x cot 'f= ( 18.96 - 1 ) x cot 30.3
= 30.78
N= 2 x ( Nq + 1 ) x tan 'f= 2 x ( 18.96 + 1 ) x tan 30.3
= 23.30
14634
- Annex A1 page 7 -
7/29/2019 Geotechnical Design of Gabion Wall
37/238
For Shape Factors,
sc = 1 + Nq / Nc x B' / L'
= 1 + 18.96 / 30.78 x 4.18 / 100
= 1.03
s = 1 - 0.4 x B' / L'
= 1 - 0.4 x 4.18 / 100= 0.98
sq = 1 + tan 'f x B' / L'
= 1 + tan 30.3 x 4.18 / 100
= 1.02
For Inclination Factors,
mi = ( 2 + B' / L' ) /
( 1 + B' / L' )
= ( 2 + 4.18 / 100 ) /
( 1 + 4.18 / 100 )
= 1.96
Ki = Qs / ( Qn + cf' x A' x cot 'f )
= 8508 / ( 14634 + 4.2 x 418.16 x cot 30.3 )
= 0.48
i = ( 1 - Ki )mi + 1
= ( 1 - 0.48 )2.96
= 0.14
iq = ( 1 - Ki )mi
= ( 1 - 0.48 )1.96
= 0.27
ic = iq - ( 1 - iq ) / ( Nc x tan 'f )
= 0.27 - ( 1 - 0.27 ) / ( 30.78 x tan 30.3 )
= 0.23
For Tilt Factors,tc = tq - ( 1 - tq ) / ( Nc x tan 'f )
5.44 - ( 1 - 5.44 ) / ( 30.78 x tan 30.3 )
5.69
t = ( 1 - tan 'f )2
= ( 1 - 5.71 tan 30.3 )2
5.44
tq = t
= 5.44
Since inclination of ground slope equal 0o
, all ground slope factors
equal 1, i.e. gc = g = gq = 1
Effective Surcharge q' = ' x 0.5= 9 x 0.5
= 4.5 kPa
As a result, Bearing Capacity qult
= cf ' Nc sc ic tc gc + 0.5 ' B' Nsitg + q' Nq sq iq tq gq= 4.17 x 30.78 x 1.03 x 0.23 x 5.69 x 1
+ 0.5 x 9 x 4.18 x 23.30 x 0.98 x
0.14 x 5.44 x 1 + 4.5 x 18.96 x 1.02
x 0.27 x 5.44 x 1
= 175.19 + 332.87 + 130.54
= 638.60 kPa
=> qult > qmax = 35.00 kPa => OK! OK!
- Annex A1 page 8 -
7/29/2019 Geotechnical Design of Gabion Wall
38/238
Project : Design of Gabion Wall Annex A2
Prepared by : NG Chun-ling (AE/TM5)
Checked by :
Subject : Design of 4.5m Gabion Wall
Checking of Serviceability Limit State (toe at 0m above foundation)
Reference Remarks
1. Checking of Serviceability Limit State (toe at 0m above foundation)
750 650 5 kPa
800 700 1300
1000 W1
Pav
1000 3000
W2 Pa1
1000 Pa2W3 Insitu soil
1000
W4 Pa3 Pa4 Pw 1500
500 W5
Toe
Pwv
W1, W2, W3,W4,W5 = Self-weight of the proposed protection wall
Pa1 = Lateral pressure due to surcharge
Pav = Vertical component of active earth pressure
Pa2, Pa3, Pa4 = Horizontal component of active earth pressure
Pwh = Lateral pressure due to groundwaterPwv = Upthrust
Abbreviation Value Unit
Fill (Behind the Wall) Surcharge behind the wall 5 kN/m2
eoguide 1, clause 4.3.4, 21 kN/m3
Surcharge at the wall 0 kN/m2
able 6, Table 7 and c' 0 kN/m2
Height of R.W. 4.50 m
able 8 ' 35o
Water level (from bottom) 1.50 m
m 1 Base width of wall 4.2 m
'f 35.0o ( =tan
-1((tan ')/m ))
cv' 30o
Kah 0.271
Insitu Soil (Beneath the Wall) Gabions and Infill materials
eoguide 1, clause 4.3.4, 19 kN/m3
Specific gravity of the rock, Gs 2.6
able 6, Table 7 and c' 5 kN/m2
Porosity of the infill 0.4
able 8 ' 35o
cv' 34o
b 28.9o (= 0.85cv' )
m 1
'f 35.0o ( =tan
-1((tan ')/m ))
cf' 5.0 kN/m2 ( = c' / m )
eoguide 1, clause 5.12 bf 28.9o ( = b / m )
eoguide 1, clause 6.6 Kp 3.610 (/ = 0 / = 0)
g. 19
- Annex A2 page 1 -
7/29/2019 Geotechnical Design of Gabion Wall
39/238
Step 1 Sliding Force (kN/m - run)
Pa1 = 0.271 x 5.00 x 4.50 = 6.10
Pa2 = 0.271 x 3.00 x 21 x 3.00 / 2 = 25.61
Pa3 = 0.271 x 3.00 x 21 x 1.50 = 25.61
Pa4 = 0.271 x 11 x 1.50 x 1.50 / 2 = 3.35
Pwh = 10 x 1.50 x 1.50 / 2 = 11.25
= 71.92
Pah = Pai = 60.67
oguide 1, Clause 5.11.2, Step 2 Vertical component of earth pressure (Pav)
ble 14 Based on the design assumption, the mobilised angle of wall friction, is taken as 0.
Thus, the vertical component of earth pressure (Pav) acting on the proposed protection wall is considered as
= 0.00 kN/m - run
Step 3 Wt. of wall + water uplift kN/m - run
W1 = 26 x 0.6 x 1.30 x 1.00 = 20.28
W2 = 26 x 0.6 x 1.95 x 1.00 = 30.42
W3 = 26 x 0.6 x 2.65 x 1.00 = 41.34
W4 = 26 x 0.6 x 3.40 x 1.00 = 53.04
W5 = 26 x 0.6 x 4.20 x 0.50 = 32.76Pwv = 10 x 1.50 x 4.20 / 2 = -31.50
Pav = 0.00 = 0.00
V= 146.34
Step 4 Overturning moment of earth pressure about Toe
Force (kN/ m) Moment
Pa1 6.10 4.50 / 2 = 2.25 13.72
Pa2 25.61 3.00 / 3 + 1.50 = 2.50 64.02
Pa3 25.61 1.50 / 2 = 0.75 19.21
Pa4 3.35 1.50 / 3 = 0.50 1.68
Pwh 11.25 1.50 / 3 = 0.50 5.63
M = 104.25 (kNm/m run)
Step 5 Moment of Vertical Force about Toe
Force (kN/ m) Moment
W1 20.28 4.2 - 1.30 / 2 = 3.55 71.99
W2 30.42 4.2 - 1.95 / 2 = 3.23 98.10
W3 41.34 4.2 - 2.65 / 2 = 2.88 118.85
W4 53.04 4.2 - 3.40 / 2 = 2.50 132.60
W5 32.76 4.2 - 4.20 / 2 = 2.10 68.80
Pwv -31.50 4.2 x 2 / 3 = 2.80 -88.20
Pav 0.00 4.2 = 4.20 0.00
M = 402.15 (kNm/m run)
Mr = 490.35 (kNm/m run)
Step 6 Check Overturning and Determine Eccentricity
Overturning Moment Mo = 104.25 + 88.20 - 0.00 = 192.45 kNm/m run
Restoring Moment Mr= 490.35 kNm/m run
=> Mr > Mo => OK!
Eccentricity e = B / 2 - ( Mr - Mo ) / V
= 4.2 / 2 - ( 490.35 - 192.45 ) / 146.34
= 0.064m
eoguide 1 By Middle-third Rule, B/6 = 4.2 / 6 = 0.700m > 0.064m OK! OK!
ause 9.2.4
Arm (m)
Arm (m)
- Annex A2 page 2 -
7/29/2019 Geotechnical Design of Gabion Wall
40/238
2. Checking of Serviceability Limit State (toe at 0m above foundation)
(with back batter 1:10)
750 650 5 kPa
800 700 1300
1000 W1
Pav
1000 W2 3000
Pa1
1000 W3 Pa2
Insitu soil
1000 W4
Pa3 Pa4 Pw 1500
500 W5
Toe
Pwv
W1, W2, W3,W4,W5 = Self-weight of the proposed protection wall
Pa1 = Lateral pressure due to surcharge
Pav = Vertical component of active earth pressure
Pa2, Pa3, Pa4 = Horizontal component of active earth pressure
Pwh = Lateral pressure due to groundwater
Pwv = Upthrust
Abbreviation Value Unit
Fill (Behind the Wall) Surcharge behind the wall 5 kN/m2
eoguide 1, clause 4.3.4, 21 kN/m3
Surcharge at the wall 0 kN/m2
able 6, Table 7 and c' 0 kN/m2
Height of R.W. 4.5 m
able 8 ' 35o
Water level (from bottom) 1.5 m
m 1 Base width of wall 4.2 m
'f 35.0o ( =tan
-1((tan ')/m ))
cv' 30o
Kah 0.271 Back batter, = 1 : 10 = 0.10
Insitu Soil (Beneath the Wall) Gabions and Infill materials
eoguide 1, clause 4.3.4, 19 kN/m3
Specific gravity of the rock, Gs 2.6
able 6, Table 7 and c' 5 kN/m2
Porosity of the infill 0.4
able 8 ' 35o
cv' 34o
b 28.9o
(= 0.85fcv' )
m 1
'f 35.0
o
( =tan
-1
((tan ')/m ))cf' 5.0 kN/m
2 ( = c' / m )
eoguide 1, clause 5.12 bf 28.9o ( = b / m )
eoguide 1, clause 6.6 Kp 3.610 (/ = 0 / = 0)
g. 19
Step 1 Sliding Force (kN/m - run)
Pa1 = 0.271 x 5.00 x 4.50 = 6.10
Pa2 = 0.271 x 3.00 x 21 x 3.00 / 2 = 25.61
Pa3 = 0.271 x 3.00 x 21 x 1.50 = 25.61
Pa4 = 0.271 x 11 x 1.50 x 1.50 / 2 = 3.35
Pwh = 10 x 1.50 x 1.50 / 2 = 11.25
= 71.92Pah = Pai = 60.67
- Annex A2 page 3 -
7/29/2019 Geotechnical Design of Gabion Wall
41/238
oguide 1, Clause 5.11.2, Step 2 Vertical component of earth pressure (Pav)
ble 14 Based on the design assumption, the mobilised angle of wall friction, is taken as 0.
Thus, the vertical component of earth pressure (Pav) acting on the proposed protection wall is considered as
= 0.00 kN/m - run
Step 3 Wt. of wall + water uplift kN/m - run
W1 = 26 x 0.6 x 1.30 x 1.00 = 20.28
W2 = 26 x 0.6 x 1.95 x 1.00 = 30.42
W3 = 26 x 0.6 x 2.65 x 1.00 = 41.34
W4 = 26 x 0.6 x 3.40 x 1.00 = 53.04
W5 = 26 x 0.6 x 4.20 x 0.50 = 32.76
Pwv = 10 x 1.50 x 4.20 / 2 = -31.50
Pav = 0.00 = 0.00
V= 146.34
Step 4 Overturning moment of earth pressure about Toe
cos = 0.995 tan = 0.100
Force (kN/ m) Moment
Pa1 6.10 4.50 / 2 = 2.25 13.72
Pa2 25.61 3.00 / 3 + 1.50 = 2.50 64.02
Pa3 25.61 1.50 / 2 = 0.75 19.21
Pa4 3.35 1.50 / 3 = 0.50 1.68
Pwh 11.25 1.50 / 3 = 0.50 5.63
M = 104.25 (kNm/m run)
Step 5 Moment of Vertical Force about Toe
Force (kN/ m) Moment
W1 20.28 4.00 x 0.10 + 3.550 x 0.995 = 3.93 79.71
W2 30.42 3.00 x 0.10 + 3.225 x 0.995 = 3.51 106.70
W3 41.34 2.00 x 0.10 + 2.875 x 0.995 = 3.06 126.49W4 53.04 1.00 x 0.10 + 2.500 x 0.995 = 2.59 137.22
W5 32.76 0.25 x 0.10 + 2.100 x 0.995 = 2.11 69.27
Pwv -31.50 4.2 x 2 / 3 x 0.995 = 2.79 -87.76
Pav 0.00 4.2 = 4.20 0.00
M = 431.62 (kNm/m run)
Mr = 519.39 (kNm/m run)
Step 6 Check Overturning and Determine Eccentricity
Overturning Moment Mo = 104.25 + 87.76 - 0.00 = 192.01 kNm/m run
Restoring Moment Mr= 519.39 kNm/m run
=> Mr > Mo => OK!
Eccentricity e = B / 2 - ( Mr - Mo ) / V
= 4.2 / 2 - ( 519.39 - 192.01 ) / 146.34= -0.137m
eoguide 1 By Middle-third Rule, B/6 = 4.2 / 6 = 0.700m > -0.137m OK! OK!
ause 9.2.4
Arm (m)
Arm (m)
(
( )
)
)((
(
(
)
)
)
- Annex A2 page 4 -
7/29/2019 Geotechnical Design of Gabion Wall
42/238
Project : Design of Gabion Wall Annex A3
Prepared by : NG Chun-ling (AE/TM5)
Checked by :
Subject : Design of 4.5m Gabion Wall
Checking of Ultimate Limit State (toe at 0.5m above foundation)
Reference Remarks
1. Checking of Ultimate Limit State (toe at 0.5m above foundation)
750 650 5 kPa
800 700 1300
1000 W1
Pav
1000 2667
W2 Pa1
1000 Insitu soil Pa2W3
1000 1333
W4 Pa3 Pa4 Pwh
500 W5
Toe
Pwv
W1, W2, W3,W4,W5 = Self-weight of the proposed protection wall
Pa1 = Lateral pressure due to surcharge
Pav = Vertical component of active earth pressure
Pa2, Pa3, Pa4 = Horizontal component of active earth pressure
Pwh = Lateral pressure due to groundwaterPwv = Upthrust
Abbreviation Value Unit
Fill (Behind the Wall) Surcharge behind the wall 5 kN/m2
eoguide 1, clause 4.3.4, 21 kN/m3
Surcharge at the wall 0 kN/m2
able 6, Table 7 and c' 0 kN/m2
Height of R.W. 4.00 m
able 8 ' 35o
Water level (from bottom) 1.33 m
m 1.2 Base width of wall 3.4 m
'f 30.3o ( =tan
-1(tan '/m ))
cv' 30o
Length of wall 100 m
Kah 0.330
(Note: m is taken to be 1.2 so as to cater for the unknown ground condition.)
Insitu Soil (Beneath the Wall) Gabions and Infill materials
eoguide 1, clause 4.3.4, 19 kN/m3
Specific gravity of the rock, Gs 2.6
able 6, Table 7 and c' 5 kN/m2
Porosity of the infill 0.4
able 8 ' 35o
cv' 34o
b 28.9o
(= 0.85fcv' )
m 1.2
'f 30.3o ( =tan
-1(tan b/m ))
cf' 4.2 kN/m2 ( = c' / m )
eoguide 1, clause 5.12 bf 24.1o ( = b / m )
eoguide 1, clause 6.6 Kp 3.610 (/ = 0 / = 0)
g. 19 (Note: m
is taken to be 1.2 so as to cater for the unknown ground condition.)
- Annex A3 page 1 -
7/29/2019 Geotechnical Design of Gabion Wall
43/238
Step 1 Sliding Force (kN/m - run)
Pa1 = 0.330 x 5.00 x 4.00 = 6.60
Pa2 = 0.330 x 2.67 x 21 x 2.67 / 2 = 24.63
Pa3 = 0.330 x 2.67 x 21 x 1.33 = 24.63
Pa4 = 0.330 x 11 x 1.33 x 1.33 / 2 = 3.22
Pwh = 10 x 1.33 x 1.33 / 2 = 8.89
= 67.96
Pah = Pai = 59.07
oguide 1, Clause 5.11.2, Step 2 Vertical component of earth pressure (Pav)
ble 14 Based on the design assumption, the mobilised angle of wall friction, is taken as 0.
Thus, the vertical component of earth pressure (Pav) acting on the proposed protection wall is considered as
= 0.00 kN/m - run
Step 3 Wt. of wall + water uplift kN/m - run
W1 = 26 x 0.6 x 1.30 x 1.00 = 20.28
W2 = 26 x 0.6 x 1.95 x 1.00 = 30.42
W3 = 26 x 0.6 x 2.65 x 1.00 = 41.34W4 = 26 x 0.6 x 3.40 x 1.00 = 53.04
Pwv = 10 x 1.33 x 3.40 / 2 = -22.67
Pav = 0.00 = 0.00
V= 122.41
Step 4 Overturning moment of earth pressure about Toe
Force (kN/ m) Moment
Pa1 6.60 4.00 / 2 = 2.00 13.19
Pa2 24.63 2.67 / 3 + 1.33 = 2.22 54.72
Pa3 24.63 1.33 / 2 = 0.67 16.42
Pa4 3.22 1.33 / 3 = 0.44 1.43
Pwh 8.89 1.33 / 3 = 0.44 3.95M = 89.72 (kNm/m run)
Step 5 Moment of Vertical Force about Toe
Force (kN/ m) Moment
W1 20.28 3.4 - 1.30 / 2 = 2.75 55.77
W2 30.42 3.4 - 1.95 / 2 = 2.43 73.77
W3 41.34 3.4 - 2.65 / 2 = 2.08 85.78
W4 53.04 3.4 - 3.40 / 2 = 1.70 90.17
Pwv -22.67 3.4 x 2 / 3 = 2.27 -51.38
Pav 0.00 3.4 = 3.40 0.00
M = 254.11 (kNm/m run)
Mr = 305.49 (kNm/m run)
Step 6 Check Overturning and Determine Eccentricity
Overturning Moment Mo = 89.72 + 51.38 - 0.00 = 141.09 kNm/m run
Restoring Moment Mr= 305.49 kNm/m run
=> Mr > Mo => OK!
OK!
Eccentricity e = B / 2 - ( Mr - Mo ) / V
= 3.4 / 2 - ( 305.49 - 141.09 ) / 122.41
= 0.357m
Arm (m)
Arm (m)
- Annex A3 page 2 -
7/29/2019 Geotechnical Design of Gabion Wall
44/238
Step 7 Check Sliding
Sliding Force Fa = H = 67.96 kN / m
V= 122.41 kN / m
Resisting Force against Sliding Fr =
= Ns x tan 'f= 122.41 x 0.58
= 71.43 kN/m run > Sliding Force Fa = H= 67.96 kN / m
=> OK!
OK!
Step 8 Check Bearing Capacity
From above, Eccentricity e = 0.357 m
Effective Width B' = B - 2 e= 3.40 - 2 x 0.357
= 2.69 m
Effective Length L' = L' = 100 m
Effective Area A' = B' x L'
= 2.69 x 100 = 268.59 m2
Sliding Force Qs = H x L' = 67.96 x 100 = 6796 kN
Normal Force Qn = V x L' = 122.41 x 100 = 12241 kN
Thus, at the level just below 500mm rock fill,
Bearing Pressure qmax = Qn / A'
= / 268.59 = 45.58 kPa
To calculate Bearing Capacity qult ,
qult = cf'Nc sc ic tc gc + 0.5 ' B' Nsitg + q' Nq sq iq tq gq
For Bearing Capacity Factors,
Nq = exp(tan'f) tan2(/4+'f/2)
= exp ( x tan'f ) x tan2( /4 + 'f / 2 )
= exp ( 3.14 x 0.584 ) x tan2( 0.785 + 30.3 / 2 )
= 18.96
Nc = ( Nq - 1 ) x cot 'f= ( 18.96 - 1 ) x cot 30.3
= 30.78
N= 2 x ( Nq + 1 ) x tan 'f
= 2 x ( 18.96 + 1 ) x tan 30.3= 23.30
For Shape Factors,
sc = 1 + Nq / Nc x B' / L'
= 1 + 18.96 / 30.78 x 2.69 / 100
= 1.02
s = 1 - 0.4 x B' / L'
= 1 - 0.4 x 2.69 / 100
= 0.99
sq = 1 + tan 'f x B' / L'
= 1 + tan 30.3 x 2.69 / 100
= 1.02
12241.33
- Annex A3 page 3 -
7/29/2019 Geotechnical Design of Gabion Wall
45/238
For Inclination Factors,
mi = ( 2 + B' / L' ) /
( 1 + B' / L' )
= ( 2 + 2.69 / 100 ) /
( 1 + 2.69 / 100 )
= 1.97
Ki = Qs / ( Qn + cf' x A' x cot 'f )= 6796 / ( 12241 + 4.2 x 268.59 x cot 30.3 )
= 0.48
i = ( 1 - Ki )mi + 1
= ( 1 - 0.48 )2.97
= 0.14
iq = ( 1 - Ki )mi
= ( 1 - 0.48 )1.97
= 0.28
ic = iq - ( 1 - iq ) / ( Nc x tan 'f )
= 0.28 - ( 1 - 0.28 ) / ( 30.78 x tan 30.3 )
= 0.23
Since tilting of wall and inclination of ground slope both equal 0o
, all tilt and ground slope factors
equal 1, i.e. tc = t = tq = 1
gc = g = gq = 1
Effective Surcharge q' = ' x 0.5
= 9 x 0.5
= 4.5 kPa
As a result, Bearing Capacity qult
= cf ' Nc sc ic tc gc + 0.5 ' B' Nsitg + q' Nq sq iq tq gq= 4.17 x 30.78 x 1.02 x 0.23 x 1 x 1
+ 0.5 x 9 x 2.69 x 23.30 x 0.99 x
0.14 x 1 x 1 + 4.5 x 18.96 x 1.02
x 0.28 x 1 x 1
= 30.60 + 39.85 + 23.84
= 94.29 kPa
=> qult > qmax = 45.58 kPa => OK! OK!
- Annex A3 page 4 -
7/29/2019 Geotechnical Design of Gabion Wall
46/238
2. Checking of Ultimate Limit State (toe at 0.5m above foundation)
(with back batter 1:10)
750 650 5 kPa
800 700 1300
1000 W1
Pav
1000 W2 2667
Pa1
1000 W3 Insitu soil Pa2
1000 W4 1333
Pa3 Pa4 Pwh
500 W5
Toe
Pwv
W1, W2, W3,W4,W5 = Self-weight of the proposed protection wall
Pa1 = Lateral pressure due to surcharge
Pav = Vertical component of active earth pressure
Pa2, Pa3, Pa4 = Horizontal component of active earth pressure
Pwh = Lateral pressure due to groundwater
Pwv = Upthrust
Abbreviation Value Unit
Fill (Behind the Wall) Surcharge behind the wall 5 kN/m2
eoguide 1, clause 4.3.4, 21 kN/m3
Surcharge at the wall 0 kN/m2
able 6, Table 7 and c' 0 kN/m2
Height of R.W. 4.00 m
able 8 ' 35o
Water level (from bottom) 1.33 m
m 1.2 Base width of wall 3.40 m
'f 30.3o ( =tan
-1(tan '/m ))
cv' 30o
Length of wall 100 m
Kah 0.330 Back batter, = 1 : 10 = 0.10
(Note: gm is taken to be 1.2 so as to cater for the unknown ground condition.)
Insitu Soil (Beneath the Wall) Gabions and Infill materials
eoguide 1, clause 4.3.4, 19 kN/m3
Specific gravity of the rock, Gs 2.6
able 6, Table 7 and c' 5 kN/m2
Porosity of the infill 0.4
able 8 ' 35o
cv' 34o
b 28.9o
(= 0.85fcv' )
m 1.2
'f 30.3
o
( =tan
-1
(tan '/m ))cf' 4.2 kN/m
2 ( = c' / m )
eoguide 1, clause 5.12 bf 24.1o ( = b / m )
eoguide 1, clause 6.6 Kp 3.610 (/ = 0 / = 0)
g. 19 (Note: m is taken to be 1.2 so as to cater for the unknown ground condition.)
Step 1 Sliding Force (kN/m - run)
Pa1 = 0.330 x 5.00 x 4.00 = 6.60
Pa2 = 0.330 x 2.67 x 21 x 2.67 / 2 = 24.63
Pa3 = 0.330 x 2.67 x 21 x 1.33 = 24.63
Pa4 = 0.330 x 11 x 1.33 x 1.33 / 2 = 3.22
Pwh = 10 x 1.33 x 1.33 / 2 = 8.89
= 67.96Pah = Pai = 59.07
- Annex A3 page 5 -
7/29/2019 Geotechnical Design of Gabion Wall
47/238
oguide 1, Clause 5.11.2, Step 2 Vertical component of earth pressure (Pav)
ble 14 Based on the design assumption, the mobilised angle of wall friction, is taken as 0.
Thus, the vertical component of earth pressure (Pav) acting on the proposed protection wall is considered as
= 0.00 kN/m - run
Step 3 Wt. of wall + water uplift kN/m - run
W1 = 26 x 0.6 x 1.30 x 1.00 = 20.28
W2 = 26 x 0.6 x 1.95 x 1.00 = 30.42
W3 = 26 x 0.6 x 2.65 x 1.00 = 41.34
W4 = 26 x 0.6 x 3.40 x 1.00 = 53.04
Pwv = 10 x 1.33 x 3.40 / 2 = -22.67
Pav = 0.00 = 0.00
V= 122.41
Step 4 Overturning moment of earth pressure about Toe
cos = 0.995 tan = 0.100
Force (kN/ m) Moment
Pa1 6.60 4.00 / 2 = 2.00 13.19
Pa2 24.63 2.67 / 3 + 1.33 = 2.22 54.72
Pa3 24.63 1.33 / 2 = 0.67 16.42
Pa4 3.22 1.33 / 3 = 0.44 1.43
Pwh 8.89 1.33 / 3 = 0.44 3.95
M = 89.72 (kNm/m run)
Step 5 Moment of Vertical Force about Toe
Force (kN/ m) Moment
W1 20.28 3.50 x 0.10 + 2.750 x 0.995 = 3.08 62.56
W2 30.42 2.50 x 0.10 + 2.425 x 0.995 = 2.66 80.97
W3 41.34 1.50 x 0.10 + 2.075 x 0.995 = 2.21 91.53
W4 53.04 0.50 x 0.10 + 1.700 x 0.995 = 1.74 92.36Pwv -22.67 3.4 x 2 / 3 x 0.995 = 2.26 -51.12
Pav 0.00 3.4 = 3.40 0.00
M = 276.29 (kNm/m run)
Mr = 327.41 (kNm/m run)
Step 6 Check Overturning and Determine Eccentricity
Overturning Moment Mo = 89.72 + 51.12 - 0.00 = 140.84 kNm/m run
Restoring Moment Mr= 327.41 kNm/m run
=> Mr > Mo => OK!
OK!
Eccentricity e = B / 2 - ( Mr - Mo ) / V= 3.4 / 2 - ( 327.41 - 140.84 ) / 122.41
= 0.176m
Arm (m)
Arm (m)
(
(
(
(( )
)
)
)
)
- Annex A3 page 6 -
7/29/2019 Geotechnical Design of Gabion Wall
48/238
Step 7 Check Sliding
oguide 1, Clause 9.2.3, Sliding along soil/structure interface
gure 41
echanism 1 Activating force Fa = H x cos - V x sin = 55.38 kN / m
Resisting force Fr= (V x cos - H x sin ) x tan b = 63.49 kN / m
Resisting Force against Sliding, Fr =
= 63.49 kN/m run > Activating Force Fa = 55.38 kN / m
=> OK!
oguide 1, Clause 9.2.3, Sliding along a foundation soil surface
gure 41 = 0.00o
echanism 2 Activating force Fa = H x cos - V x sin = 67.96 kN / m
Resisting force Fr= (V x cos - H x sin ) x tan ' + c' l = 85.60 kN / m
Resisting Force against Sliding, Fr =
= 85.60 kN/m run > Activating Force Fa = 67.96 kN / m
=> OK!
OK!
Step 8 Check Bearing Capacity
From above, Eccentricity e = 0.176 m
Effective Width B' = B - 2 e
= 3.40 - 2 x 0.176
= 3.05 m
Effective Length L' = L' = 100 m
Effective Area A' = B' x L'
= 3.05 x 100 = 304.82 m2
Sliding Force Qs = H x L' = 67.96 x 100 = 6796 kN
Normal Force Qn = V x L' = 122.41 x 100 = 12241 kN
Thus, at the level just below 500mm rock fill,
Bearing Pressure qmax = Qn / A'
= / 304.82 = 40.16 kPa
To calculate Bearing Capacity qult ,
qult
= cf
'
Nc
sc
ic
tc
gc
+ 0.5 ' B' N
s
i
t
g
+ q' Nq
sq
iq
tq
gq
For Bearing Capacity Factors,
Nq = exp(tan'f) tan2(/4+'f/2)
= exp ( x tan'f ) x tan2( /4 + 'f / 2 )
= exp ( 3.14 x 0.584 ) x tan2( 0.785 + 30.3 / 2 )
= 18.96
Nc = ( Nq - 1 ) x cot 'f= ( 18.96 - 1 ) x cot 30.3
= 30.78
N= 2 x ( Nq + 1 ) x tan 'f= 2 x ( 18.96 + 1 ) x tan 30.3
= 23.30
12241
- Annex A3 page 7 -
7/29/2019 Geotechnical Design of Gabion Wall
49/238
For Shape Factors,
sc = 1 + Nq / Nc x B' / L'
= 1 + 18.96 / 30.78 x 3.05 / 100
= 1.02
s = 1 - 0.4 x B' / L'
= 1 - 0.4 x 3.05 / 100
= 0.99
sq = 1 + tan 'f x B' / L'= 1 + tan 30.3 x 3.05 / 100
= 1.02
For Inclination Factors,
mi = ( 2 + B' / L' ) /
( 1 + B' / L' )
= ( 2 + 3.05 / 100 ) /
( 1 + 3.05 / 100 )
= 1.97
Ki = Qs / ( Qn + cf' x A' x cot 'f )
= 6796 / ( 12241 + 4.2 x 304.82 x cot 30.3 )
= 0.47
i = ( 1 - Ki )mi + 1
= ( 1 - 0.47 )2.97
= 0.15
iq = ( 1 - Ki )mi
= ( 1 - 0.47 )1.97
= 0.28
ic = iq - ( 1 - iq ) / ( Nc x tan 'f )
= 0.28 - ( 1 - 0.28 ) / ( 30.78 x tan 30.3 )
= 0.24
For Tilt Factors,
tc = tq - ( 1 - tq ) / ( Nc x tan 'f )
5.44 - ( 1 - 5.44 ) / ( 30.78 x tan 30.3 )
5.69
t = ( 1 - tan 'f )2
= ( 1 - 5.71 tan 30.3 )2
5.44
tq = t
= 5.44
Since inclination of ground slope equal 0o
, all ground slope factors
equal 1, i.e. gc = g = gq = 1
Effective Surcharge q' = ' x 0.5
= 9 x 0.5
= 4.5 kPa
As a result, Bearing Capacity qult
= cf ' Nc sc ic tc gc + 0.5 ' B' Nsitg + q' Nq sq iq tq gq= 4.17 x 30.78 x 1.02 x 0.24 x 5.69 x 1
+ 0.5 x 9 x 3.05 x 23.30 x 0.99 x
0.15 x 5.44 x 1 + 4.5 x 18.96 x 1.02
x 0.28 x 5.44 x 1
= 182.00 + 258.46 + 134.51
= 574.98 kPa
=> qult > qmax = 40.16 kPa => OK! OK!
- Annex A3 page 8 -
7/29/2019 Geotechnical Design of Gabion Wall
50/238
Project : Design of Gabion Wall Annex A4
Prepared by : NG Chun-ling (AE/TM5)
Checked by :
Subject : Design of 4.5m Gabion Wall
Checking of Serviceability Limit State (toe at 0.5m above foundation)
Reference Remarks
1. Checking of Serviceability Limit State (toe at 0.5m above foundation)
750 650 5 kPa
800 700 1300
1000 W1
Pav
1000 2667
W2 Pa1
1000 Insitu soil Pa2W3
1000 1333
W4 Pa3 Pa4 Pw
500 W5
Toe
Pwv
W1, W2, W3,W4,W5 = Self-weight of the proposed protection wall
Pa1 = Lateral pressure due to surcharge
Pav = Vertical component of active earth pressure
Pa2, Pa3, Pa4 = Horizontal component of active earth pressure
Pwh = Lateral pressure due to groundwaterPwv = Upthrust
Abbreviation Value Unit
Fill (Behind the Wall) Surcharge behind the wall 5 kN/m2
eoguide 1, clause 4.3.4, 21 kN/m3
Surcharge at the wall 0 kN/m2
able 6, Table 7 and c' 0 kN/m2
Height of R.W. 4.00 m
able 8 ' 35o
Water level (from bottom) 1.33 m
m 1 Base width of wall 3.4 m
'f 35.0o ( =tan
-1(tan '/m ))
cv' 30o
Kah 0.271
Insitu Soil (Beneath the Wall) Gabions and Infill materials
eoguide 1, clause 4.3.4, 19 kN/m3
Specific gravity of the rock, Gs 2.6
able 6, Table 7 and c' 5 kN/m2
Porosity of the infill 0.4
able 8 ' 35o
cv' 34o
b 28.9o (= 0.85cv' )
m 1
'f 35.0o ( =tan
-1(tan '/m ))
cf' 5.0 kN/m2 ( = c' / m )
eoguide 1, clause 5.12 bf 28.9o ( = b / m )
eoguide 1, clause 6.6 Kp 3.610 (/ = 0 / = 0)
g. 19
- Annex A4 page 1 -
7/29/2019 Geotechnical Design of Gabion Wall
51/238
Step 1 Sliding Force (kN/m - run)
Pa1 = 0.271 x 5.00 x 4.00 = 5.42
Pa2 = 0.271 x 2.67 x 21 x 2.67 / 2 = 20.23
Pa3 = 0.271 x 2.67 x 21 x 1.33 = 20.23
Pa4 = 0.271 x 11 x 1.33 x 1.33 / 2 = 2.65
Pwh = 10 x 1.33 x 1.33 / 2 = 8.89
= 57.43
Pah = Pai = 48.54
oguide 1, Clause 5.11.2, Step 2 Vertical component of earth pressure (Pav)
ble 14 Based on the design assumption, the mobilised angle of wall friction, is taken as 0.
Thus, the vertical component of earth pressure (Pav) acting on the proposed protection wall is considered as
= 0.00 kN/m - run
Step 3 Wt. of wall + water uplift kN/m - run
W1 = 26 x 0.6 x 1.30 x 1.00 = 20.28
W2 = 26 x 0.6 x 1.95 x 1.00 = 30.42
W3 = 26 x 0.6 x 2.65 x 1.00 = 41.34
W4 = 26 x 0.6 x 3.40 x 1.00 = 53.04
Pwv = 10 x 1.33 x 3.40 / 2 = -22.67
Pav = 0.00 = 0.00V= 122.41
Step 4 Overturning moment of earth pressure about Toe
Force (kN/ m) Moment
Pa1 5.42 4.00 / 2 = 2.00 10.84
Pa2 20.23 2.67 / 3 + 1.33 = 2.22 44.96
Pa3 20.23 1.33 / 2 = 0.67 13.49
Pa4 2.65 1.33 / 3 = 0.44 1.18
Pwh 8.89 1.33 / 3 = 0.44 3.95
M = 74.42 (kNm/m run)
Step 5 Moment of Vertical Force about Toe
Force (kN/ m) Moment
W1 20.28 3.4 - 1.30 / 2 = 2.75 55.77
W2 30.42 3.4 - 1.95 / 2 = 2.43 73.77
W3 41.34 3.4 - 2.65 / 2 = 2.08 85.78
W4 53.04 3.4 - 3.40 / 2 = 1.70 90.17
Pwv -22.67 3.4 x 2 / 3 = 2.27 -51.38
Pav 0.00 3.4 = 3.40 0.00
M = 254.11 (kNm/m run)
Mr = 305.49 (kNm/m run)
Step 6 Check Overturning and Determine Eccentricity
Overturning Moment Mo = 74.42 + 51.38 - 0.00 = 125.80 kNm/m runRestoring Moment Mr= 305.49 kNm/m run
=> Mr > Mo => OK!
Eccentricity e = B / 2 - ( Mr - Mo ) / V
= 3.4 / 2 - ( 305.49 - 125.80 ) / 122.41
= 0.232m
eoguide 1 By Middle-third Rule, B/6 = 3.4 / 6 = 0.567m > 0.232m OK! OK!
ause 9.2.4
Arm (m)
Arm (m)
- Annex A4 page 2 -
7/29/2019 Geotechnical Design of Gabion Wall
52/238
2. Checking of Serviceability Limit State (toe at 0.5m above foundation)
(with back batter 1:10)
750 650 5 kPa
800 700 1300
1000 W1
Pav
1000 W2 2667
Pa1
1000 W3 Pa2
Insitu soil
1000 W4 1333
Pa3 Pa4 Pw
500 W5
Toe
Pwv
W1, W2, W3,W4,W5 = Self-weight of the proposed protection wall
Pa1 = Lateral pressure due to surcharge
Pav = Vertical component of active earth pressure
Pa2, Pa3, Pa4 = Horizontal component of active earth pressure
Pwh = Lateral pressure due to groundwater
Pwv = Upthrust
Abbreviation Value Unit
Fill (Behind the Wall) Surcharge behind the wall 5 kN/m2
eoguide 1, clause 4.3.4, 21 kN/m3
Surcharge at the wall 0 kN/m2
able 6, Table 7 and c' 0 kN/m2
Height of R.W. 4.00 m
able 8 ' 35o
Water level (from bottom) 1.33 m
m 1 Base width of wall 3.4 m
'f 35.0o ( =tan
-1(tan '/m ))
cv' 30o
Kah 0.271 Back batter, = 1 : 10 = 0.10
Insitu Soil (Beneath the Wall) Gabions and Infill materials
eoguide 1, clause 4.3.4, 19 kN/m3
Specific gravity of the rock, Gs 2.6
able 6, Table 7 and c' 5 kN/m2
Porosity of the infill 0.4
able 8 ' 35o
cv' 34o
b 28.9o
(= 0.85fcv' )
m 1
'f 35.0
o
( =tan
-1
(tan '/m ))cf' 5.0 kN/m
2 ( = c' / m )
eoguide 1, clause 5.12 bf 28.9o ( = b / m )
eoguide 1, clause 6.6 Kp 3.610 (/ = 0 / = 0)
g. 19
Step 1 Sliding Force (kN/m - run)
Pa1 = 0.271 x 5.00 x 4.00 = 5.42
Pa2 = 0.271 x 2.67 x 21 x 2.67 / 2 = 20.23
Pa3 = 0.271 x 2.67 x 21 x 1.33 = 20.23
Pa4 = 0.271 x 11 x 1.33 x 1.33 / 2 = 2.65
Pwh = 10 x 1.33 x 1.33 / 2 = 8.89
= 57.43Pah = Pai = 48.54
- Annex A4 page 3 -
7/29/2019 Geotechnical Design of Gabion Wall
53/238
oguide 1, Clause 5.11.2, Step 2 Vertical component of earth pressure (Pav)
ble 14 Based on the design assumption, the mobilised angle of wall friction, is taken as 0.
Thus, the vertical component of earth pressure (Pav) acting on the proposed protection wall is considered as
= 0.00 kN/m - run
Step 3 Wt. of wall + water uplift kN/m - run
W1 = 26 x 0.6 x 1.30 x 1.00 = 20.28
W2 = 26 x 0.6 x 1.95 x 1.00 = 30.42
W3 = 26 x 0.6 x 2.65 x 1.00 = 41.34
W4 = 26 x 0.6 x 3.40 x 1.00 = 53.04
Pwv = 10 x 1.33 x 4.20 / 2 = -22.67
Pav = 0.00 = 0.00
V= 122.41
Step 4 Overturning moment of earth pressure about Toe
cos = 0.995 tan = 0.100
Force (kN/ m) Moment
Pa1 5.42 4.00 / 2 = 2.00 10.84
Pa2 20.23 2.67 / 3 + 1.33 = 2.22 44.96
Pa3 20.23 1.33 / 2 = 0.67 13.49
Pa4 2.65 1.33 / 3 = 0.44 1.18
Pwh 8.89 1.33 / 3 = 0.44 3.95
M = 74.42 (kNm/m run)
Step 5 Moment of Vertical Force about Toe
Force (kN/ m) Moment
W1 20.28 3.50 x 0.10 + 2.750 x 0.995 = 3.08 62.52
W2 30.42 2.50 x 0.10 + 2.425 x 0.995 = 2.66 80.93
W3 41.34 1.50 x 0.10 + 2.075 x 0.995 = 2.21 91.49W4 53.04 0.50 x 0.10 + 1.700 x 0.995 = 1.74 92.35
Pwv -22.67 3.4 x 2 / 3 x 0.995 = 2.26 -51.12
Pav 0.00 3.4 = 3.40 0.00
M = 276.17 (kNm/m run)
Mr = 327.29 (kNm/m run)
Step 6 Check Overturning and Determine Eccentricity
Overturning Moment Mo = 74.42 + 51.12 - 0.00 = 125.54 kNm/m run
Restoring Moment Mr= 327.29 kNm/m run
=> Mr > Mo => OK!
Eccentricity e = B / 2 - ( Mr - Mo ) / V
= 3.4 / 2 - ( 327.29 - 125.54 ) / 122.41
= 0.052meoguide 1 By Middle-third Rule, B/6 = 3.4 / 6 = 0.567m > 0.052m OK! OK!
ause 9.2.4
Arm (m)
Arm (m)
(
(
( )
)
)(( )
)
- Annex A4 page 4 -
7/29/2019 Geotechnical Design of Gabion Wall
54/238
Project : Design of Gabion Wall Annex A5
Prepared by : NG Chun-ling (AE/TM5)
Checked by :
Subject : Design of 4.5m Gabion Wall
Checking of Ultimate Limit State (toe at 1.5m above foundation)
Reference Remarks
1. Checking of Ultimate Limit State (toe at 1.5m above foundation)
750 650 5 kPa
800 700 1300
1000 W1
Pav Pa1 Pa2
1000 2000
W2
1000 Insitu soil Pa3 Pa4 Pw 1000W3
1000
W4
500 W5
Toe
Pwv
W1, W2, W3,W4,W5 = Self-weight of the proposed protection wall
Pa1 = Lateral pressure due to surcharge
Pav = Vertical component of active earth pressure
Pa2, Pa3, Pa4 = Horizontal component of active earth pressure
Pwh = Lateral pressure due to groundwaterPwv = Upthrust
Abbreviation Value Unit
Fill (Behind the Wall) Surcharge behind the wall 5 kN/m2
eoguide 1, clause 4.3.4, 21 kN/m3
Surcharge at the wall 0 kN/m2
able 6, Table 7 and c' 0 kN/m2
Height of R.W. 3.00 m
able 8 ' 35o
Water level (from bottom) 1.00 m
m 1.2 Base width of wall 2.65 m
'f 30.3o ( =tan
-1(tan '/m ))
cv' 30o
Length of wall 100 m
Kah 0.330
(Note: m is taken to be 1.2 so as to cater for the unknown ground condition.)
Insitu Soil (Beneath the Wall) Gabions and Infill materials
eoguide 1, clause 4.3.4, 19 kN/m3
Specific gravity of the rock, Gs 2.6
able 6, Table 7 and c' 5 kN/m2
Porosity of the infill 0.4
able 8 ' 35o
cv' 34o
b 28.9o
(= 0.85fcv' )
m 1.2
'f 30.3o ( =tan
-1(tan b/m ))
cf' 4.2 kN/m2
( = c' / m )
eoguide 1, clause 5.12 bf 24.1o ( = b / m )
eoguide 1, clause 6.6 Kp 3.610 (/ = 0 / = 0)
g. 19 (Note: m is taken to be 1.2 so as to cater for the unknown ground condition.)
- Annex A5 page 1 -
7/29/2019 Geotechnical Design of Gabion Wall
55/238
Step 1 Sliding Force (kN/m - run)
Pa1 = 0.330 x 5.00 x 3.00 = 4.95
Pa2 = 0.330 x 2.00 x 21 x 2.00 / 2 = 13.85
Pa3 = 0.330 x 2.00 x 21 x 1.00 = 13.85
Pa4
= 0.330 x 11 x 1.00 x 1.00 / 2 = 1.81
Pwh = 10 x 1.00 x 1.00 / 2 = 5.00
= 39.46
Pah = Pai = 34.46
oguide 1, Clause 5.11.2, Step 2 Vertical component of earth pressure (P av)
ble 14 Based on the design assumption, the mobilised angle of wall friction, is taken as 0.
Thus, the vertical component of earth pressure (Pav) acting on the proposed protection wall is considered as
= 0.00 kN/m - run
Step 3 Wt. of wall + water uplift kN/m - run
W1 = 26 x 0.6 x 1.30 x 1.00 = 20.28
W2 = 26 x 0.6 x 1.95 x 1.00 = 30.42
W3 = 26 x 0.6 x 2.65 x 1.00 = 41.34
Pwv = 10 x 1.00 x 2.65 / 2 = -13.25
Pav = 0.00 = 0.00
V= 78.79
Step 4 Overturning moment of earth pressure about Toe
Force (kN/ m) Moment
Pa1 4.95 3.00 / 2 = 1.50 7.42
Pa2 13.85 2.00 / 3 + 1.00 = 1.67 23.09
Pa3 13.85 1.00 / 2 = 0.50 6.93
Pa4 1.81 1.00 / 3 = 0.33 0.60
Pwh 5.00 1.00 / 3 = 0.33 1.67M = 39.70 (kNm/m run)
Step 5 Moment of Vertical Force about Toe
Force (kN/ m) Moment
W1 20.28 2.65 - 1.30 / 2 = 2.00 40.56
W2 30.42 2.65 - 1.95 / 2 = 1.68 50.95
W3 41.34 2.65 - 2.65 / 2 = 1.33 54.78
Pwv -13.25 2.65 x 2 / 3 = 1.77 -23.41
Pav 0.00 2.65 = 2.65 0.00
M = 122.88 (kNm/m run)
Mr = 146.29 (kNm/m run)
Step 6 Check Overturning and Determine Eccentricity
Overturning Moment Mo = 39.70 + 23.41 - 0.00 = 63.11 kNm/m run
Restoring Moment Mr= 146.29 kNm/m run
=> Mr > Mo => OK!
OK!
Eccentricity e = B / 2 - ( Mr - Mo ) / V
= 2.65 / 2 - ( 146.29 - 63.11 ) / 78.79
= 0.269m
Arm (m)
Arm (m)
- Annex A5 page 2 -
7/29/2019 Geotechnical Design of Gabion Wall
56/238
Step 7 Check Sliding
Sliding Force Fa = H = 39.46 kN / m
V= 78.79 kN / m
Resisting Force against Sliding Fr =
= Ns x tan 'f= 78.79 x 0.58
= 45.97 kN/m run > Sliding Force Fa = H= 39.46 kN / m
=> OK!
OK!
Step 8 Check Bearing Capacity
From above, Eccentricity e = 0.269 m
Effective Width B' = B - 2 e= 2.65 - 2 x 0.269
= 2.11 m
Effective Length L' = L' = 100 m
Effective Area A' = B' x L'
= 2.11 x 100 = 211.14 m2
Sliding Force Qs = H x L' = 39.46 x 100 = 3946 kN
Normal Force Qn = V x L' = 78.79 x 100 = 7879 kN
Thus, at the level just below 500mm rock fill,
Bearing Pressure qmax = Qn / A'
= / 211.14 = 37.32 kPa
To calculate Bearing Capacity qult ,
qult = cf'Nc sc ic tc gc + 0.5 ' B' Ns i tg + q' Nq sq iq tq gq
For Bearing Capacity Factors,
Nq = exp(tan'f) tan2(/4+'f/2)
= exp ( x tan'f ) x tan2( /4 + 'f / 2 )
= exp ( 3.14 x 0.584 ) x tan2( 0.785 + 30.3 / 2 )
= 18.96
Nc = ( Nq - 1 ) x cot 'f= ( 18.96 - 1 ) x cot 30.3
= 30.78
N= 2 x ( Nq + 1 ) x tan 'f= 2 x ( 18.96 + 1 ) x tan 30.3
= 23.30
For Shape Factors,
sc = 1 + Nq / Nc x B' / L'
= 1 + 18.96 / 30.78 x 2.11 / 100
= 1.01
s = 1 - 0.4 x B' / L'
= 1 - 0.4 x 2.11 / 100
= 0.99
sq = 1 + tan 'f x B' / L'
= 1 + tan 30.3 x 2.11 / 100
= 1.01
7879.00
- Annex A5 page 3 -
7/29/2019 Geotechnical Design of Gabion Wall
57/238
For Inclination Factors,
mi = ( 2 + B' / L' ) /
( 1 + B' / L' )
= ( 2 + 2.11 / 100 ) /
( 1 + 2.11 / 100 )
= 1.98Ki = Qs / ( Qn + cf' x A' x cot 'f )
= 3946 / ( 7879 + 4.2 x 211.14 x cot 30.3 )
= 0.42
i = ( 1 - Ki )mi + 1
= ( 1 - 0.42 )2.98
= 0.20
iq = ( 1 - Ki )mi
= ( 1 - 0.42 )1.98
= 0.34
ic = iq - ( 1 - iq ) / ( Nc x tan 'f )
= 0.34 - ( 1 - 0.34 ) / ( 30.78 x tan 30.3 )= 0.30
Since tilting of wall and inclination of ground slope both equal 0o
, all tilt and ground slope factors
equal 1, i.e. tc = t = tq = 1
gc = g = gq = 1
Effective Surcharge q' = ' x 0.5
= 9 x 0.5
= 4.5 kPa
As a result, Bearing Capacity qult
= cf ' Nc sc ic tc gc + 0.5 ' B' Ns i tg + q' Nq sq iq tq gq
= 4.17 x 30.78 x 1.01 x 0.30 x 1 x 1+ 0.5 x 9 x 2.11 x 23.30 x 0.99 x
0.20 x 1 x 1 + 4.5 x 18.96 x 1.01
x 0.34 x 1 x 1
= 39.36 + 43.21 + 29.34
= 111.91 kPa
=> qult > qmax = 37.32 kPa => OK! OK!
- Annex A5 page 4 -
7/29/2019 Geotechnical Design of Gabion Wall
58/238
2. Checking of Ultimate Limit State (toe at 1.5m above foundation)
(with back batter 1:10)
750 650 5 kPa
800 700 1300
1000 W1
Pav
1000 W2 Pa1 Pa2 2000
1000 W3 Insitu soil Pa3 Pa4 Pw 1000
1000 W4
500 W5
Toe
Pwv
W1, W2, W3,W4,W5 = Self-weight of the proposed protection wall
Pa1 = Lateral pressure due to surcharge
Pav = Vertical component of active earth pressure
Pa2, Pa3, Pa4 = Horizontal component of active earth pressure
Pwh = Lateral pressure due to groundwater
Pwv = Upthrust
Abbreviation Value Unit
Fill (Behind the Wall) Surcharge behind the wall 5 kN/m2
eoguide 1, clause 4.3.4, 21 kN/m3
Surcharge at the wall 0 kN/m2
able 6, Table 7 and c' 0 kN/m2
Height of R.W. 3.00 m
able 8 ' 35o
Water level (from bottom) 1.00 m
m 1.2 Base width of wall 2.65 m
'f 30.3o ( =tan
-1(tan '/m ))
cv' 30o
Length of wall 100 m
Kah 0.330 Back batter, = 1 : 10 = 0.10
(Note: gm is taken to be 1.2 so as to cater for the unknown ground condition.)
Insitu Soil (Beneath the Wall) Gabions and Infill materials
eoguide 1, clause 4.3.4, 19 kN/m3
Specific gravity of the rock, Gs 2.6
able 6, Table 7 and c' 5 kN/m2
Porosity of the infill 0.4
able 8 ' 35o
cv' 34o
b 28.9o
(= 0.85fcv' )
m 1.2
'f 30.3 o ( =tan-1(tan '/m ))
cf' 4.2 kN/m2 ( = c' / m )
eoguide 1, clause 5.12 bf 24.1o
( = b / m )
eoguide 1, clause 6.6 Kp 3.610 (/ = 0 / = 0)
g. 19 (Note: m is taken to be 1.2 so as to cater for the unknown ground condition.)
Step 1 Sliding Force (kN/m - run)
Pa1 = 0.330 x 5.00 x 3.00 = 4.95
Pa2 = 0.330 x 2.00 x 21 x 2.00 / 2 = 13.85
Pa3 = 0.330 x 2.00 x 21 x 1.00 = 13.85
Pa4 = 0.330 x 11 x 1.00 x 1.00 / 2 = 1.81
Pwh = 10 x 1.00 x 1.00 / 2 = 5.00
= 39.46
Pah = Pai = 34.46
- Annex A5 page 5 -
7/29/2019 Geotechnical Design of Gabion Wall
59/238
oguide 1, Clause 5.11.2, Step 2 Vertical component of earth pressure (P av)
ble 14 Based on the design assumption, the mobilised angle of wall friction, is taken as 0.
Thus, the vertical component of earth pressure (Pav) acting on the proposed protection wall is considered as
= 0.00 kN/m - run
Step 3 Wt. of wall + water uplift kN/m - run
W1 = 26 x 0.6 x 1.30 x 1.00 = 20.28
W2 = 26 x 0.6 x 1.95 x 1.00 = 30.42
W3 = 26 x 0.6 x 2.65 x 1.00 = 41.34
Pwv = 10 x 1.00 x 2.65 / 2 = -13.25
Pav = 0.00 = 0.00
V= 78.79
Step 4 Overturning moment of earth pressure about Toe
cos = 0.995 tan = 0.100
Force (kN/ m) Moment
Pa1 4.95 3.00 / 2 = 1.50 7.42
Pa2 13.85 2.00 / 3 + 1.00 = 1.67 23.09
Pa3 13.85 1.00 / 2 = 0.50 6.93
Pa4 1.81 1.00 / 3 = 0.33 0.60
Pwh 5.00 1.00 / 3 = 0.33 1.67
M = 39.70 (kNm/m run)
Step 5 Moment of Vertical Force about Toe
Force (kN/ m) Moment
W1 20.28 2.50 x 0.10 + 2.000 x 0.995 = 2.24 45.40
W2