Post on 27-Dec-2019
transcript
PRIPREMA ZA ČASTEMA: Internet
NASTAVNA JEDINICA: CYBER BULLYING – Prepoznaj elektronsko nasilje i odbrani se (u okviru teme o bezbednosti na internetu)
CILJ ČASA: Naučiti učenike da lako prepoznaju potencijalne opasnosti na InternetuUpoznavanje sa novim WEB 2.0 alatima
OBRAZOVNI ZADACI: • Obnoviti stečena znanja. • Upoznavanje sa novim web alatima: Story Jumper, Crossword puzzle, Prezi, BitStrips…• Osposobiti učenike da primenjuju stečena znanja i da na pravi način sagledaju
mogućnost komunikacije putem interneta.
VASPITNI ZADACI: Upoznavanje sa pojmom cyber bullying –a, Poštovanje normi zajedeničkog života u digitalonom društvu Razvoj samostalnost Razvijanje istraživačkog duha kod učenika, radijalno - logičkog načina razmišljanja
SPECIJALNI ZADACI: Naučiti da primenjuju nove tehnologije u svakodnevnom učenju i životu (kroz razne teme i
sadržaje) Razvijanje osećaja o potrebi svakodnevog sticanja novih znanja uz pomoć interneta, zbog
veoma brzog razvoja IT. Razvoj kreativnosti i iznošenje svog mišljenja.
TIP ČASA: 2 časa: Obrada novog gradiva.NASTAVNA METODA:
ilustrativno-demonstrativna, verbalna, diskusija, samostalni rad na materijalu
NASTAVNI OBLICI: Individualni, frontalni, rad u paru, rad u grupi
NASTAVNA SREDSTVA: Računari, Projektor, Tabla,
MESTO IZVOĐENJA NASTAVE: Digitalna učionica; personalni računari (u toku pripreme za
čas)
KORELACIJA SA DRUGIM PREDMETIMA: Engleski jezik, Građansko vaspitanje, Likovna kultura, Tehničko i informatičko obrazovanjeLITERATURA:
za nastavnika sve adrese web sajtova prikazane su i detaljnom toku časa za učenike: Pripremljene prezentacije i materijali
INOVACIJA U NASTAVI: on line priprema, on line povratna informacija, WEB alati u učionici kao polazna tačka za učenje
PLAN IZVOĐENJA ČASA: 1) uvodni deo časa (preparativna faza) 10 min.2) Glavni deo časa 70
a. Prvi deo časa (operativna faza) 35 min.b. Drugi deo časa (praktičan rad učenika)35 min
3) završni deo časa (faza diskusije i faza domaćeg zadatka) 10 min.
strana: 1
TOK ČASA
PRIPREMA ZA ČASA Logovanje na edmodo gde su postavljeni linkovi za:
Naša družina zna da čuva svoju privatnost. Umesto slika na svojim profilima imaju avatare-virtuelne likove koje su napravili prethodnog časa u www.doppleme.com
Prezentaciju „mudre izreke “ snimak na youtube „Power of words“ na adresi
http://www.youtube.com/watch?v=Hzgzim5m7oU Zadata: Poslati "reply" nekoliko rečenica o svojim utiscima gledajući
prezentaciju Mudre izreke.ppsx i youtube snimak
1) UVODNI DEO ČASA – preparativna faza – 10 min
Uvod učenika u tok časa. Diskusija o domaćim zadacima Logovanje na edmodo. Edmodo je besplatna društvena mreža namenjena
nastavnicima, učenicima, školama. Edmodo predstavlja siguran i jednostavan način umrežavanja. Za Edmodo kažu da je „Nastava 21.veka“.
Mudra izreka dana Mapa toka časa postavljena na edmodo
strana: 2
2) GLAVNI DEO ČASA (PRVI DEO ČASA) – operativna faza – 35 min
Postavljanje linka na edmodu:Prezi (novi način radijalnog prezentovanja): prezentacija o Cyber bullying
http :// prezi . com / User name: biljanakalafatic@eunet.rs, Password: petefi(sačuvana je i prezi prezentacija i u .pdf formatu)
Priča o problemu sa kojim se suočava digitalno društvo, kako prepoznati i kako se odbraniti od elektronskog nasilja.
Šta je cyber bulling? Kako ga možemo podeli? Zašto neko vrši nasilje? Šta obuhvata cyber bullying? Sa pojavom smart telefona, internet je dostupan 24h pa je cyber bullying u velikom porastu. Nasilje se sa ulice prebacilo u virtuelni svet a deca su postala ovisnici tehnologije.
Predstaviti svet budućnost, da bez obzira na brzi razvoj tehnologije mi moramo biti spremni za digitalno društvo. Prikazati snimak na youtubu „A day made of glass2“ http://www.youtube.com/watch?v=jZkHpNnXLB0
Igraćemo se na sajtu www.cybersmart.gov.au, i upoznati se sa porodicom Gizmo
Moramo poštovati pravila kako u realnom tako i u virtuelnom svet. Na engleskom se internet pravila kažu „Netiquette“. Pričaćemo o njima i poigrati se na sajtu
http :// www . carnegiecyberacademy . com / funStuff / netiquette / netiquette . html gde će nas Betty voditi kroz kviz o internet pravilima.
diskutovaćemo o nekim situacijama ma sajtu http://sigurnost.tvz.hr/za-djecu/solmuja_ja_sattumuksia.html
Pogledati video snimke sa sajta www.klikni bezbedno.rs i ponovo diskutovati kako te situacije sprečiti i prevazići.
strana: 3
GLAVNI DEO ČASA (DRUGI DEO ČASA) – praktičan rad učenika –30min
Kroz razne web2.0 alatima na internetu nastavljamo priču o Cyber bullying:
„Cyber bullying“ pomoću Bitstrips-a web alata za izradu stripova: Prikazujemo nekoliko primera stripa tj. kako na slikovit način možemo da
opišemo razne sitacije. Zatim preko edmoda preuzimamo Word dokument: bit_ strips_nastavi_pricu.docx
Delimo učenike na 4 grupe i svaka grupa dobija zadatak da drugačiji način završiti strip od najnegativnije do najbolje moguće situacije.
Organizujemo mali forum teatar. Nagoveštavam da ćemo se na sledećim časovima
upoznati sa web alatom Bitstrips koji se nalazi na adresi www . bitstrips . com / create / comic / i da će učenici imati prilike da samostalno osmisle svoj strip na neku temu ili neku nastavnu jedinicu npr. Istorije, geografije.... a onda sliku ubaciti u MS Word i na taj način dizajnirati jednu stranicu stripa za školski časopis
„Cyber bullying“ pomoću Crossword puzzle web alata za izradu ukrštenica
Preko edmoda učitavamo Word dokument: ukrstenica.docx
Zajednički je rešavamo Nagoveštavamo da ćemo se na nekim sledećim časovima
upoznati sa web alatom Crossword puzzle koji se nalazi na adresi
http :// www . readwritethink . org / files / resources / interactives / crossword / i praviti zanimljive ukrštenice
„Cyber bullying“ pomoću Story jumper-a web alata za izradu elektronskih knjiga
Na adresi http :// www . storyjumper . com / User name: Kstefan, Password: petefi nalazi se knjiga o još nekim pravilima kojih se treba pridržavati kada smo na internetu.
Nagoveštavamo da ćemo se na nekim sledećim časovima upoznati sa web alatom Story jumper koji se nalazi na adresi www.storyjumper.com u kome ćemo praviti elektronske slikovnice na neku datu temu npr: Kuvar, recepti na engleskom, Knjiga o zanimljivim biljkama iz biologije.....
strana: 4
4) ZAVRŠNI DEO ČASA – 15min
Provera naučenog preko kviza napravljenog i postavljenog preko edmoda
Evaluacije časa. Na edmodu su odmah vidljivi rezultati. Kviz je napravljen tako da mogu odmah dobiti povratna informaciju o kvalitetu časa, ali i o spoznaji učenika o novoj temi.
Zadavanje domaćeg zadatka: Na adresi
http://www.cybersmart.gov.au/young%20kids/visit-hectors-world/keeping-your-personal-information-safe/story-1-details-details.aspx pogledati crtani film o bezbednosti na internetu.
Porazgovarati sa roditeljima o ovoj temi
Ime i prezime nastavnika:
Biljana Kalafatićbiljanakalafatic@eunet.rs
strana: 5