Date post: | 06-Jul-2018 |
Category: |
Documents |
Upload: | brenda-wijaya |
View: | 214 times |
Download: | 0 times |
of 42
8/18/2019 3.2 Inventory
1/42
Inventory Management
Ronald S. Lau, Ph.D.
HKUST – ISOM
8/18/2019 3.2 Inventory
2/42
8/18/2019 3.2 Inventory
3/42
Intended learning outcomes
Inventory management and control concepts List the types of inventory and their functions
Describe with examples of different inventory costs
Compare and contrast the commonly used inventory systems
Describe cycle counting and inventory control activities
Apply ABC classification to establish an appropriate degree ofcontrol for different items
List the assumptions of the basic inventory models
Compute the optimal order size using basic inventory models
Compute the reorder point and safety stock of a probabilistic
EOQ model
3
W A T C H
V I D
E O
n o t t a u g h t
8/18/2019 3.2 Inventory
4/42
Inventory
4
i n v e n
t o r y s o m e t i m
e s i n s o m e i n d u s t r y i s a c
a p a c i t y
l i a b i l
T I E D -
n o t a c h i e v i
e x c
8/18/2019 3.2 Inventory
5/42
Purposes of inventory
Required or unavoidable Regulations or customer expectations
In transit or pipeline inventory
Decoupling points Maintain independence of operations
Buffer against uncertainty
Economic benefits Quantity discounts or reduced overall costs
Potential increase in value
5
( l i k e o i l )
i f
o n e s l o w d o w n t h e o t h e r
i s a f f e c t e d ,
b e s e p a r a t e d t o b
( w i n e , c o l l e c t i b l e , p
8/18/2019 3.2 Inventory
6/42
Why avoiding excess inventory?
“Excess inventory is the root of all evil” (Kiyoshi Suzaki) Tie up working capital
Implications of Little’s law (I = R x T)
Hide problems (e.g., quality, scheduling, communication, etc.)
More storage, handling, damage, and admin expenses, etc.
May become obsolete and worthless
6
a n y t h i n g m o r e t h a n
y o u n e e d “ e
x c e s s ”
p e o
p l e b e c o m e m o r e c a r e l e s s , n o t c a r e a b o u t q u a l i t y
m a n y i n v e n t o r y ( c o m p a r e
d t o J I T , l o w
i n v e n t o r y , h i
8/18/2019 3.2 Inventory
7/42
Types and examples of inventory costs
Holding (or carrying) costs [variable cost] Material handling costs, storage space, warehousing fees
Damage, spoilage, depreciation, obsolescence of materials
Cost of capital, opportunity cost, taxes and insurance
Shortage costs [variable cost] Lost sales and profits, customer dissatisfaction
Expedition costs, penalty charges
Ordering (or setup) costs [fixed cost] Handling charges, preparing orders
Supplier selection, negotiations
Freight and insurance
7
8/18/2019 3.2 Inventory
8/42
Continuous review inventory system vs.Periodic review inventory system
Continuous review system: An order is triggered when the inventory falls to a specific level
(varied interval of time between orders)
Fixed order quantity inventory model
Decisions: How much to order (Q)? When to order (R)?
Periodic review system: Inventory level is checked periodically (fixed interval of time
between orders)
An order is placed to bring the inventory level up to a
predetermined level (varied order quantity)
Also known as fixed time period inventory model
Decisions: How much to order (Q)? How long between orders(T)?
8
i . e . p a r k n s h o p h a s 5 k S K U
8/18/2019 3.2 Inventory
9/42
ABC classification
ABC classification is based on the 80/20 principle(critical few, trivial many) Items are not of equal importance
“A” items account for a small percentage of items but a largepercentage of value
9
8 0 % P
r o fi t f r o m
2 0 % o
f t h
e c u s t o m e r s
8/18/2019 3.2 Inventory
10/42
ABC example
10
8/18/2019 3.2 Inventory
11/42
Application of ABC analysis
Strategy Inventory Production Distribution
Classification(Examples)
By usage in dollarvalue
By value of finishedproduct
By profitability ofproduct and customer
A(Engines)
Strictly controlled
and counted
Make-to-order Higher service level
B(Brackets)
Controlled reorder
point and quantity
Configure-to-order Med/High service levels
C(Nuts & bolts)
Free issue Make-to-stock Lower service level
11
8/18/2019 3.2 Inventory
12/42
Cycle counting
Inventory accuracy: Do inventoryrecords agree with physical count? Physical count: Suspend operations and
count all stock keeping units (SKUs)
Cycle count: Systematically samplesome SKUs
Cycle counting: How frequent? When? Which items?
By whom?
Impact of technology on inventorymanagement
12
o t h e r w i s e
t h e s t o c k w i l l u p d a t e c o n t i n u o u s l y i f n
u n i v e r
i n s t e
o n l y
s
i n f o r
8/18/2019 3.2 Inventory
13/42
Effect of inventory inaccuracy
Financial statement and tax complications
Increased stock-outs Reduced customer service level
Increased levels of safety stock
Disruptions during replenishment Order the wrong items
Order the wrong quantity
Errors magnified in upstream business partners’planning (more bullwhip effect)
13
8/18/2019 3.2 Inventory
14/42
Achieving the goal of zero inventory?
The dilemma: Keep inventories as low as possible whileproviding acceptable customer service
Performance measures Inventory turnover = Cost of goods sold / Avg. inventory Days of supply (inventory) = 365 / Inventory turnover
Weeks of supply (inventory) = 52 / Inventory turnover
14
8/18/2019 3.2 Inventory
15/42
Dell’s supply chain performance example
Dell’s FY2005 example Given: COGS = $40,103M and Inventory = $459M
Inventory turnover = 40,103 / 459 = 87.4 turns per year
Days of supply = 365 / 87.4 = 4.2 days
Dell’s FY2013 example: Given: COGS = $44,754M and Inventory = $1,382M
Inventory turnover = 44,754 / 1,382 = 32.4 turns per year
Days of supply = 365 / 32.4 = 11.3 days
Implications?
15
8/18/2019 3.2 Inventory
16/42
Dell’s stock prices as a reflection of itsbusiness performance
16
18.0%
10.5%
12.7%
15.0%
16.7%
2000 2001 2002 2003 2004
Worldwide Market Share
18.0%
10.5%
12.7%
15.0%
16.7%
2000 2001 2002 2003 2004
Worldwide Market Share
Dell
S&P5002005
8/18/2019 3.2 Inventory
17/42
Economic order quantity model
EOQ basic assumptions: Demand for the product is constant and known
Lead time (time from ordering to receipt) is constant and known
Each order is received all at once
No back order is allowed
17
8/18/2019 3.2 Inventory
18/42
Optimal EOQ
H2
Q +SQ
D +DC=TC
Total annual cost =
Annualpurchase
cost
Annualordering
cost
Annualholding
cost+ +
TC Total annual cost
D Demand
C Cost per unit
Q Order quantity
S Setup or ordering costR Reorder point
L Lead time
H Annual holding cost
EOQ attempts to minimize TC:
18
8/18/2019 3.2 Inventory
19/42
Optimal EOQ
Ordering costs
COST
Holding costs
Total stocking costs
QOPT Q
19
8/18/2019 3.2 Inventory
20/42
H
DS2EOQ =
Economic Order Quantity Reorder Point
R = d L
Time
Inventory Level
Q
L
R
2
QTC = DC + H +
Q
DS
Total Annual Cost = Annual
Purchase Cost Annual
Holding Cost+
AnnualOrdering Cost
+
Total Stocking Cost
# of orders placed in a year
Average inventory
d
20
8/18/2019 3.2 Inventory
21/42
Economic production quantity model
Time
Inventory
Q
Usage only
I max
d
p
p – d
Production& Usage
p = production rate
d = usage
p > d
Assumptions:
Similar to EOQ except that each order is received gradually
Mainly for in-house production
21
8/18/2019 3.2 Inventory
22/42
Formulas for EPQ model
Q =H
DS2
p - d
p
I max =p
p – d
Q
2
I maxTC = DC + H +Q
DS
Average inventory2
I max=
22
8/18/2019 3.2 Inventory
23/42
Inventory Management
Example – EPQ Model
The Dakota Electronics Corporation manufactures a certain component for its computer
products. The annual demand for the component is 10,000 units. The annual inventorycarrying cost is $10 per unit, and the cost of preparing an order and making productionsetup for the order is $100. The company operates 250 days per year. The machine usedto manufacture this part has a production rate of 200 units per day and cost is $15 per unit.
a. Find the EPQ.
b. How many lots are to be produced per year?c. What is the maximum inventory level?
d. What is the total cost per year?
e. A supplier offers to sell a similar component for $15.20 per unit with a service chargeof $25 per order. Should the company accept the offer?
Given:
D = 10,000 units per year
H = $10 per unit per year
S = $100 per order
d = 10,000 / 250 = 40 units per day
p = 200 units per day
C = $15 per unit
8/18/2019 3.2 Inventory
24/42
Inventory Management
D = 10,000 units per year
H = $10 per unit per year
S = $100 per order
d = 10,000 / 250 = 40 units per day
p = 200 units per day
C = $15 per unit
a. Find the EPQ.
EPQ =H
DS2
p - d
p=
10
( 10,000 ) ( 100 )2= 500 units
200 - 40
200
b. How many lots are to be produced per year?
No. of lots =Q
D=
500
10,000= 20
c. What is the maximum inventory level?
I max =p
p – dQ = = 400 units
200
200 – 40500
8/18/2019 3.2 Inventory
25/42
Inventory Management
D = 10,000 units per year
H = $10 per unit per year
S = $100 per order
d = 10,000 / 250 = 40 units per day
p = 200 units per day
C = $15 per unit
d. What is the total cost per year?
2
I maxTC = DC + H +Q
DS
2
400
= 10,000 (15) + (10) + 500
10,000
(100) = $154,000 per year
Time
Inventory
Q = 500
Usage only
IMAX = 400 d = 40
p = 200
p – d
Production& Usage
8/18/2019 3.2 Inventory
26/42
Inventory Management
e. A supplier offers to sell a similar component for $15.20 per unit with a service charge
of $25 per order. Should the company accept the offer?S = $25 per order C = $15.2 per unit
H
DS2EOQ = =
10
(10000) (25)2= 224 units
2
QTC = DC + H + Q
DS
2
224= 10000 (15.2) + (10) +
224
10000(25) = $154,236 per year
Time
Inventory
Q = 224
L
R d
8/18/2019 3.2 Inventory
27/42
Inventory Management
Summary
Total cost: To make ($154,000) vs. buy ($154,236)
Other considerations in make vs. buy decisions:
Storage requirementMake (400) vs. Buy (224)
Use of existing equipment after production is haltedShadow price = ?Salvage value = ?
Quality and reliability of suppliers
Strategic implications of outsourcing
8/18/2019 3.2 Inventory
28/42
EOQ with quantity discount (price break)model
Assumptions: Same as EOQ except that the product cost is a function oforder quantity.
Solution procedureStep 1: Start at the lowest unit cost.
Step 2: Compute the EOQ.
Step 3: If the EOQ is not feasible: Choose the next higher unit cost and goto step 2.If the EOQ is feasible: Compute the total cost for the feasible EOQ.
Step 4: Compute the total costs for each and every higher price break
points. The optimal order quantity corresponds to the one whichminimizes the total cost.
(Note: The only potential candidates for optimal solution are the feasibleEOQ and its higher price break points.)
28
8/18/2019 3.2 Inventory
29/42
Inventory Management
Example – EOQ with Quantity Discount (Price-Break) Model
The annual demand for a product X is 40,000 units. The cost to process an order is $25,
and the annual inventory holding cost rate is 20% of the product cost. Given below theprice schedule for product X, find the optimal Q with the minimum total cost.
Quantity Unit Cost1 - 1,499 $ 2.351,500 - 2,499 2.302,500 - 2,999 2.253,000+ 2.20
Given:
D = 40,000 units per year S = $25 per order
i = 0.2 (or 20%)
8/18/2019 3.2 Inventory
30/42
Inventory Management
Quantity Unit Cost1 - 1,499 $2.35
1,500 - 2,499 2.302,500 - 2,999 2.253,000+ 2.20
D = 40,000 units per year
S = $25 per order
i = 0.2 (or 20%)
i C
DS2EOQ = =
( 0.2 ) ( 2.20 )
( 40,000 ) ( 25 )2= 2,132 units
For C = $ 2.20
Infeasible EOQ !
i C
DS2EOQ = =
( 0.2 ) ( 2.25 )
( 40,000 ) ( 25 )2= 2,108 units
For C = $ 2.25
Infeasible EOQ !
i C
DS2EOQ = =
( 0.2 ) ( 2.30 )
( 40,000 ) ( 25 )2= 2,085 units
For C = $ 2.30
Feasible EOQ !
8/18/2019 3.2 Inventory
31/42
Inventory Management
Quantity Unit Cost1 - 1,499 $2.35
1,500 - 2,499 2.302,500 - 2,999 2.253,000+ 2.20
D = 40,000 units per year
S = $25 per order
i = 0.2 (or 20%)
For C = $ 2.20, infeasible EOQ Q = 3,000
For C = $ 2.25, infeasible EOQ Q = 2,500
For C = $ 2.30, EOQ = 2,085 (feasible)
Total cost for C = $ 2.30, Q = 2,085
2
QTC = DC + iC +
Q
DS
2
2,085TC = 40,000 (2.30) + (0.2)(2.30) +
2,085
40,000(25) = $ 92,959.17 per year
Total cost for C = $ 2.25, Q = 2,500
2
2,500TC = 40,000 (2.25) + (0.2)(2.25) +
2,500
40,000(25) = $ 90,962.50 per year
Total cost for C = $ 2.20, Q = 3,000
2
3,000TC = 40,000 (2.20) + (0.2)(2.20) +
3,000
40,000(25) = $ 88,993.33 per year
Min. total cost = $ 88,993.33 per year Optimal Q = 3000
8/18/2019 3.2 Inventory
32/42
Inventory Management
EOQ with quantity discount model
Q
Cost
@ 2.20
@ 2.25
@ 2.30
@ 2.35
3,0002,5001,500
92,959
90,96288,993
2,132
2,085
2,108
Optimal
8/18/2019 3.2 Inventory
33/42
Inventory Management
Optimal solution found at the feasible EOQ
Q
Cost
Optimal solution found at one of theprice break point
Q
Cost
Optimal
Optimal
8/18/2019 3.2 Inventory
34/42
Probabilistic demand during lead time
Averagedemandduring LT
Reorder point
34
8/18/2019 3.2 Inventory
35/42
Probabilistic EOQ model
Assumptions: Same as EOQ except that the demand during lead time fluctuates.
R = d L + Z L
0 z
Service level
Z = 2.05
Reorder point
e.g. SL = 98%
LT demand Safety Stock
SD of demand during lead time
L dL =
L = d12 + d2
2 + … + dL2
If d12 = d2
2 = … = dL2
Order quantity
H
DS2EOQ =
35
8/18/2019 3.2 Inventory
36/42
Inventory Management
Example – Probabilistic EOQ Model
The annual demand for a product is 15,600 units. The weekly demand is 300 units with a
standard deviation of 90 units. The cost to place an order is $31.20, and the time fromordering to receipt is four weeks. The annual inventory carrying cost is $0.10 per unit.
Find the reorder point necessary to provide a 98 percent service probability.
Suppose the production manager is asked to reduce the safety stock of this item by 50percent. If she does so, what will the new service probability be?
D = 15,600 units per year
d = 300 units per week
w = 90 units per week
S = $31.2 per order
H = $0.1 per unit per year
L = 4 weeks
SL = 98%
8/18/2019 3.2 Inventory
37/42
Inventory Management
Find the reorder point necessary to provide a 98 percent service probability.
D = 15600 units per year
d = 300 units per week
w = 90 units per week
S = $31.2 per order
H = $0.1 per unit per year
L = 4 weeks
SL = 98%
R = d L + Z L
0 z
SL = 98%
Z = 2.05
8/18/2019 3.2 Inventory
38/42
Inventory Management
Find the reorder point necessary to provide a 98 percent service probability.
D = 15600 units per year
d = 300 units per week
w = 90 units per week
S = $31.2 per order
H = $0.1 per unit per year
L = 4 weeks
SL = 98%
R = d L + Z L
0 z
SL = 98%
Z = 2.05
L wL =
4 (90) = 180 unitsL =
8/18/2019 3.2 Inventory
39/42
Inventory Management
Find the reorder point necessary to provide a 98 percent service probability.
D = 15,600 units per year
d = 300 units per week
w = 90 units per week
S = $31.2 per order
H = $0.1 per unit per year
L = 4 weeks
SL = 98%
R = d L + Z L
0 z
SL = 98%
Z = 2.05
L wL =
4 (90) = 180 unitsL =R = 300 (4) + 2.05 (180)
= 1,200 + 369 = 1,569 units
8/18/2019 3.2 Inventory
40/42
Inventory Management
Find the reorder point necessary to provide a 98 percent service probability.
D = 15600 units per year
d = 300 units per week
w = 90 units per week
S = $31.2 per order
H = $0.1 per unit per year
L = 4 weeks
SL = 98%
R = d L + Z L
R = 300 (4) + 2.05 (180)
= 1200 + 369 = 1569 units
Suppose the production manager is asked to reduce the safety stock of this item by 50percent. If she does so, what will the new service probability be?
SS = Z L = 369
Reduce safety stock by 50% New SS = 369 / 2 = 184.5 185
L
SSZ = = 1.03
180
185= SL = 84.8% (from the normal distribution table)
8/18/2019 3.2 Inventory
41/42
Inventory Management
ServiceLevel
SafetyStock
10.5
Effect of service level on safety stock
8/18/2019 3.2 Inventory
42/42
Other inventory models
Fixed-time period models Time interval between orders is a constant
Order quantity is a variable
Single-period models Newsboy problems (for short life cycle products)
Perishable or seasonal demand products
42