+ All Categories
Home > Documents > 39_proiect_de_activitate_integrata.doc

39_proiect_de_activitate_integrata.doc

Date post: 30-Sep-2015
Category:
Upload: denysa-deny-deny
View: 212 times
Download: 0 times
Share this document with a friend
Popular Tags:
34
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
Transcript

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

Data: 18.03.2014

Unitatea de nvmnt: coala Gimnazial Dumbrava Structura Rchita

Clasa: I

Prof. nv. primar : Munteanu Lorena Adriana

Aria curricular : Consiliere i orientare

Disciplina predominant: Dezvoltare Personal

Unitatea tematic:Vine Primvara!

Subiectul:Regulile de circulaie

Forma de realizare: activitate integrat

Discipline implicate: C.L.R., AV/LM, M.E.M.

Tipul activitii: transmiterea unor noi cunotine

Competene specifice:

2.2. Transmiterea unor mesaje verbale i nonverbale simple despre propriile experiene de via

3.1. Identificarea unor sarcini de lucru simple n contexte variate

3.2. Evidenierea importanei nvrii pentru propria persoan

Obiective operaionale:

O.1. - s rspund la ntrebrile orale cel puin o treime din clas

O.2.- s recunoasc semnele de circulatie, cel puin 7 elevi din 10.

O.3- s rezolve exerciiul individiual, cel puin 6 elevi din 10.

Strategii didactice:

Metode i procedee: conversaia, explicaia, exerciiul, munca individual i frontal;

Mijloace de nvmnt: fie, creion de scris, creioane colorate, laptop, videoproiector

Formele de organizare : individual, frontal, pe grupe.

BIBLIOGRAFIE:

- Ministerul Educaiei, Cercetrii, Tineretului i Sportului Programa colar pentru Clasele Pregtitoare, I, a II-a, 2013

- Ministerul Educaiei, Cercetrii, Tineretului i Sportului. - Curriculum pentru educaia timpurie a copiilor de la 3 la 6\7ani, 2008

- Ministerul educaiei, cercetrii i tineretului Ghid de bune practici 2008

DEMERS DIDACTIC

ETAPELE ACTIVITII

OBIEC-TIVE

CONINUTUL TIINIFIC

STRATEGII

DIDACTICE

EVALUARE

METODE

MIJLOACE DE ORGANIZARE

FORME DE ORGANIZARE

I.Moment organizatoric

Se va organiza spaiul i climatul educativ ntr-un mod optim desfurrii activitii propuse.

Conversaia

Exerciiul

Conversaia

Exerciiul

Conversaia

Conversaia

Frontal

Frontal

Frontal

Individual

-observarea reaciilor copiilor

Observarea reaciilor copiilor

II.Captarea ateniei

O.1

Activitatea debutez cu rostirea rugciunii :

Doamne,Doamne , Ceresc Tat,

Noi pe Tine te rugm,

Luminez a noastr minte

Lucruri bune s-nvm

C Tu esti Stpnul Lumii

i al nostru Tat eti,

Si pe toate cele bune

Numai Tu le mplineti.

Activitatea debuteaz cu ntlnirea de diminea.

Copii rspund salutului i se salut ntre ei.

Se alege elevul de serviciu pe ziua acesta.

Identificarea zilei i a datei

Copiii vor fi solicitai s precizeze ziua i data care vor fi marcate practic, pe tabl.

Calendarul naturii

Elevul de serviciu este meteorologul de serviciu i va fi solicitat s ne spun cum este vremea, precizarea anotimpului, descrierea zilei

din punct de vedere meteorologic, realizarea de predicii.

Prezena

Se realizeaz prezena i se va preciza numrul de fete, biei, numrul total, absenii (motive cunoscute).

Joc de intrare n atmosfer:

Cum v simii astzi?

Nouti

Se vor preciza cele patru tipuri de activiti care urmeaz s fie desfurate (D.P., C.L.R., M.E.M.,A.V.A.P.) menionndu-se c se integreaz unitii tematice Vine primvara!.

Se anun mesajul i noutatea zilei: Astzi am primit un plic de la potri.

Voi deschide plicul i voi descoperi Greeala Cuminici de Viniciu Gafia.(Anexa 1)

III.Anunarea temei

O.1

O.2

Se va citi povestioara .

Se va cere copiilor s spun despre ce este vorba in text i care este personajul principal(Cuminica-Daniela).

Apoi se va cere copiilor, s redea pe scurt coninutul povestirii .

Ce s-ar fi ntmplat dac Cuminica nu respecta regulile de circulaie?

A reuit Cuminica sa ii ajute prietenii?

Voi cunoatei semnele de circulaie?

conversaia

Conversaia

Conversaie

Fi individual

Exerciiul

Power Point

Exerciiul

Creioane colorate

Fi individual

Tabla

Creioane Colorate

Laptop

Frontal

Frontal

Individual

Individua

Frontal

Individual

observarea comportamentului elevilor

- observarea comportamentului participativ n cadrul discuie

observarea comportamentului elevilor

observarea comportamentului elev

IV.Dirijarea nvrii

O.1

Se poart discuii despre semnele de circulaie.De asemenea se va vorbi despre cum traversm strada, cum trebuie s ne comportm pe strada, astfel nct s ne ferim de pericole, de accidente. salva natura insistnd asupra faptului c noi trebuie s fim cei care i-au atitudine.

V.Obinerea performanei

O.2

O.3

Se va mpri elevilor cte o fi de lucru individual(Anexa 2).Apoi se vor purta discuii despre ceea ce trebuie s realizeze, despre sarcinia pe care o au de ndeplinit. nainte de a ncepe activitatea pe fia individual , se face puin micare, folosind cntecul Ne jucm,noi ne jucm!, folosind i percuia corporal.Apoi, copiii vor trebui s rezolve cerinaele care vor fi explicate pe msura parcurgerii. Fiecare copil va trebui s rezolve individual cerina :

Exerciiul :

Descoperii ct mai multe mijloace de transport:

(automobil,salvare, autobuz, motocicleta, tramvai, barc, avion, trenul, bicicleta, elicopter, racheta, maina de pompieri, vapor, camion, tractor, metrou, caru, tramvai)

VI.ncheierea activitii

Se va prezenta elevilor un document Power Point care conine mijloace de transport.Acetia rnd vor trebui s denumeasc mijlocul de transport, s l desspart n silabe si sa alcatuiasc o propoziie oral. (avion-3, elicopter-4, balon-2, main-3, autobuz-3, motociclet-5, rachet-3, vapor-2, barc-2, biciclet-4, camion-3,tractor-2.)

Se vor face aprecieri asupra modului de lucru.

Data: 18.03.2013

Unitatea de nvmnt: coala Gimnazial Dumbrava Structura Rchita

Clasa: I

Prof. nv. primar : Munteanu Lorena Adriana

Aria curricular : Limb i comunicare

Disciplina predominant: Comunicare n limba romn

Unitatea tematic: Vine primvara!

Subiectul: Mijloacele de transport

Forma de realizare: activitate integrat

Discipline implicate: C.L.R., M.E.M, A.V.A.P.

Tipul activitii:consolidare

Competene specifice:

1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte n enunuri rostite cu claritate

3.1. Citirea unor cuvinte i propoziii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mn

3.3. Identificarea semnificaiei unor simboluri din universul familiar, care transmit mesaje simple

4.1. Scrierea literelor de mn

Obiective operaionale:

O.1 s citeasc corect ghicitorile, cel puin 6 din cei 10 elevi.

O.2 s despart n silabe cele ase cuvinte, minim 7 elevi din 10.

O.3 s gseasc dimutive la cele 5 cuvinte, cel puin jumtate din elevi.

O.4 s transcrie corect propoziia, cel puin o treime din elevi.

Strategii didactice :

Metode i procedee: conversaia, explicaia, exerciiul, jocul, munca individual;

Mijloace de nvmnt: bileele,imagini, fie,creioane colorate, creion,coli A4

Forme de organizare: individual, frontal, joc didactic, colectiv

Durata: 35+ 15

BIBLIOGRAFIE:

- Ministerul Educaiei, Cercetrii, Tineretului i Sportului Programa colar pentru Clasele Pregtitoare, I, a II-a, 2013

- Ministerul Educaiei, Cercetrii, Tineretului i Sportului. - Curriculum pentru educaia timpurie a copiilor de la 3 la 6\7ani, 2008

- Ministerul educaiei, cercetrii i tineretului Ghid de bune practici 2008

DEMERS DIDACTIC

ETAPELE ACTIVITII

OBIEC-TIVE

CONINUTUL STIINTIFIC

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

METODE

MIJLOACE DE ORGANI-ZARE

FORME DE ORGANI-ZARE

I.Moment organizatoric

Se va organiza spaiul i climatul educativ ntr-un mod optim desfurrii activitii propuse.

conversaia

frontal

II.Captarea ateniei

Voi aduce n faa elevilor o mulime de bileele i se vor distribui elevilor.

Conversaie

Conversaia

Conversaia

Demonstraia

Exerciiul

Exerciiul

Conversaia

Exerciiul

Conversaia

Explicaia

Exerciiul

Bileele

Fi individual

Stilou

Coli A4

Foarfec

Lipici

Frontal

Pe grupe

Individual

Frontal

Individual

Individual

Individual

Colectiv

observarea comportamen- tului copiilor

III.Anunarea temei

Astzi vom discuta despre mijloacele de transport.

observarea comportamen-tului elevilor

observarea comportamen-tului elevilor

IV.Dirijarea nvrii

O.1

O.2

O.3

O.4

Se cere copiilor s asculte n linite pentru ca nvtoarea s le explice ce trebuie s fac cu ele.Fiecare elev i va citi propria ghicitoare de pe bileel i va trebui s rspund.(Anexa 1).

Apoi se va distribui elevilor fiele de lucru individuale(Anexa 2).Li se vor citi cerinele la fiecare exerciiu n parte.

1.Desparte n silabe cuvintele: avion (a-vi-on ,3 silabe), tren(tren, 1 silab), main(ma-i-n, 3 silabe), biciclet(bi-ci-cle-t, 4 silabe), vapor(va-por, 2 silabe), barc(bar-c, 2 silabe)

2.Trenuleul Thomas vrea s fie drgla. Intr n jocul lui i alint cuvintele!

tren-trenule vapor - vapora

barc - brcu tractor - tractora

camion - camiona main - mainu

3. Ce se face Thomas? Iat! Propoziia-i legat!

Separ cuvintele pentru a forma propoziia i transcrie-o mai jos!

Noicirculmcumaina.

Noi circulm cu maina.

4.Dictare

Maria este din Deva.Ea se duce cu maina pn la Arad.De acolo va lua avionul spre Italia.Cnd se ntoarce Maria n ar?

V.Obinerea performanei

O.1

Se vor mpri elevii in 3 grupe.Se vor distribui fiele de lucru(Anexa 3) i se vor citi sarcinile de lucru:fiecare echipa va trebui s gsesc imaginile cu mijloacele de transport aeriene, maritime, respectiv terestre, s le lipesc pe coal i s scrie denumirea lor.Fiecare echip i va prezenta fia.

oral

VI.ncheierea activitii

La finalul orei se fac aprecieri asupra modului de lucru.

Data: 18.03.2014

Unitatea de nvmnt: coala Gimnazial Dumbrava Structura Rchita

Clasa: I

Prof. nv. primar : Munteanu Lorena Adriana

Aria curricular : Matematic i tiine ale naturii

Disciplina predominant:Matematic i explorarea mediului

Unitatea tematic: Vine Primvara!

Subiectul: Scderea n concentrul 30-100 (ZU-U)

Forma de realizare: activitate integrat

Discipline implicate: MEM , C.L.R., A.V.A.P.

Tipul activitii: mixt

Competene specifice:

1.4. Efectuarea de adunri i scderi, mental i n scris, n concentrul 0-100, recurgnd frecvent la numrare

1.6. Utilizarea unor denumiri i simboluri matematice (termen, sum, total, diferen, , =, +. -) n rezolvarea i/sau compunerea de probleme

5.1. Sortarea i clasificarea unor date din mediul apropiat pe baza a dou criterii

Obiective operaionale:

O1-s efectueze corect operaii de adunare i de scdere n concentrul 0-100, fr trecere peste ordin,

O2 -s identifice terminologia specific operaiilor nvate;

O3 - s completeze cu semnele matematice nvate minim trei exerciii, utiliznd ncercrile

O4- s rezolve o problem care presupune o singur operaie, pe baza imaginii date.

Strategii didactice:

Metode i procedee: conversaia, explicaia, exerciiul, jocul, munca n grup, munca frontal;

Mijloace de nvmnt: fie de grup, marker, creioane colorate, plane,

Forme de organizare: frontal, pe grupe, joc didactic

Durata: 35+ 15

BIBLIOGRAFIE:

- Ministerul Educaiei, Cercetrii, Tineretului i Sportului Programa colar pentru Clasele Pregtitoare, I, a II-a, 2013

- Ministerul Educaiei, Cercetrii, Tineretului i Sportului. - Curriculum pentru educaia timpurie a copiilor de la 3 la 6\7ani, 2008

- Ministerul educaiei, cercetrii i tineretului Ghid de bune practici 2008

DEMERS DIDACTIC

ETAPELE ACTIVITII

OBIECTIVE

CONINUTUL STIINTIFIC

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

METODE

MIJLOACE

DE ORGANIZA-RE

FORME DE ORGANIZARE

I.Moment organizatoric

Se va organiza spaiul i climatul educativ ntr-un mod optim desfurrii activitii propuse.

Conversaia

Conversaia

Explicaia

Exerciiul

Conversaia

Explicaia

Exerciiul

Explicaia

Exerciiul

Explicaia

Exerciiul

Explicaia

Exerciiul

Exerciiul

Tabl

Plane

Fi

Fi

Fi

Creion

Explicaia

Exerciiul

Frontal

Colectiv

Colectiv

Individual

Individual

Individual

Frontal

Pe grupe

II.Captarea ateniei

O.1

Se verific terminologia matematic prin completarea unui ciorchine.

Se rezolv exerciii de calcul mintal:

Aflai: - suma numerelor 3 i 7;

diferena numerelor 12 i 2;

numrul cu 10 mai mare dect 4 .

observarea comportamen-tului copiilor

III.Anunarea temei

Astzi la matematic vom nva s rezolvm exerciii i probleme cu ajutorul operaiei de scdere cu numere de la 30 la 100 avnd un termen format din Z i U i cellalt termen din U i vom rezolva exerciii.

observarea comportamen-tului copiilor

IV.Dirijarea nvrii

O.1

O.2

O.3

Se va nota pe tabl i n caiete data i titlul leciei.

Se reprezint n caiete, prin desen, cu ajutorul bulinelor termenii adunrii, se evideniaz scderea unitilor apoi a zecilor.

Se noteaz pe tabl i n caiete,utiliznd descompunerea n Z i U.

Se va distribui elevilor fiele de lucru.Se va explica fiecare cerin i se vor rezolva individual.

Efectuai calculele, apoi aranjai rezultatele cresctor. Potrivind silabele din dreptul exerciiilor, vei obine denumirea unor mijloace de transport.Unete imaginile cu denumirea lor.

27-5=___ b) 25-4=___ c) 30+60-20= ___

39- 4=___ 68-6=___ 47+2-4= ___

23+8=___ 47-5=___ 58-5+3= ___

20+20= __

21 22 31 35 40 42- 45 56 62- 70

MA-I-NA VA-POR BA - LON A-VI-ON

Scriei semnul operaiilor pentru a obine rezultatul dat:

36 2=34(-) 47 2=49 (+)

89 4=85 (-) 50 40=90 (+)

63 6=69 (+) 44 1=43 (-)

83 0=83 (-) 61 3=64 (+)

1) Afl suma numerelor:

32 i 5 ______32+5=37_______________

60 i 20 ______60+20=80_______________

4) Afl diferena numerelor:

78 i 4 _______78-4=74_______________

19 i 6 ______19-6=13______________

- observarea relaiilor dintre copii n timpul jocului

observarea comportamen-tului copiilor

observarea comportamen-tului copiilor

V.Obinerea performanei

O.3

O.4

Se va organiza clasa n perechi.Apoi se va mpri elevilor fia de lucru.

1.Afl numrul cu 7 mai mic dect 39.

......39-7=32.........................................R:...32........

2.Alin are 47 de mainue, iar Darius cu 6 mai puine.Cte mainue are Darius?

.....47-6=41....mainue................R:.41 mainue..

3.Afl diferena numerelor 59 i 6.

...59-6=53.....................................R:.....53.........

4.Afl numrul necunoscut:

.....69 - =61 ...............................R:....8.......

5.Care rezultat este corect:

...87- 3=83.....78-6=72.......49-6=42..........R:..72.

6.Andrei are 17 de avioane, iar Ruben cu 7 mai puine mainue.Cte jucrii au cei doi biei?

.17-7=10 .mainue..10+17=27..jucrii.R:27 jucrii

observarea comportamen-tului copiilor

observarea comportamen-tului copiilor

observarea comportamen-tului copiilor

VI.ncheierea activitii

La final se fac aprecieri asupra modului de lucru, iar echipele ctigtoare vor primii tampil.

Conversaia

Colectiv

observarea comportamen-tului copiilor

PROIECT DIDACTIC

Data: 18.03.2014

Unitatea de nvmnt: coala Gimnazial Dumbrava Structura Rchita

Clasa: I

Prof. nv. primar : Munteanu Lorena Adriana

Aria curricular : Tehnologii

Disciplina predominant: Arte vizuale i abiliti practice

Unitatea tematic: Vine Primvara!

Subiectul: Vaporaul - colaj

Forma de realizare: activitate integrat

Discipline implicate: MEM , C.L.R., A.V.A.P.

Tipul activitii: formare de priceperi i deprinderi

Competene specifice:

1.1. Sesizarea elementelor de detaliu ale unui mesaj vizual simplu, exprimat printr-o

varietate de forme artistice

1.3. Manifestarea curiozitii fa de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate vizual

2.3. Realizarea de obiecte/construcii/folosind materiale uor de prelucrat i tehnici accesibile

Obiective operaionale:

O.1:s aeze corect imaginile pe panou, cel puin o treime din clas.

O.2:s decupeze corect, dup model minim 8 din cei 10 elevi.

O.3:s plieze corect, dup model minim 7 din cei 10 elevi.

Strategii didactice:

Metode i procedee: conversaia, explicaia, exerciiul, jocul;

Materiale didactice: Coli A4, Plane de colorat, creioane colorate, foarfece

Forme de organizare: frontal, individual

BIBLIOGRAFIE:

- Ministerul Educaiei, Cercetrii, Tineretului i Sportului Programa colar pentru Clasele Pregtitoare, I, a II-a, 2013

- Ministerul Educaiei, Cercetrii, Tineretului i Sportului. - Curriculum pentru educaia timpurie a copiilor de la 3 la 6\7ani, 2008

- Ministerul educaiei, cercetrii i tineretului Ghid de bune practici 2008

ETAPELE ACTIVITII

OBIEC-TIVE

CONINUTUL STIINTIFIC

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

METODE

MIJLOACE DE ORGANI-ZARE

FORME DE ORGANI-ZARE

I.Moment organizatoric

Se va organiza spaiul i climatul educativ ntr-un mod optim desfurrii activitii propuse.

conversaia

frontal

II.Captarea ateniei

Voi aduce n faa elevilor o mulime de plane pentru colorat.Fiecare elev va trebui s extrag cte una.

Conversaie

Conversaie

Demonstraia

Exerciiul

Explicaia

Exerciiul

Exerciiul

Coli A4 folosite

Imagini

Coli A4

Foarfec

Frontal

Pe grupe

Individual

Frontal

Individual

observarea comportamen- tului copiilor

III.Anunarea temei

Astzi vom realiza un panou cu titlul : Mijloacele de transport

observarea comportamen-tului elevilor

observarea comportamen-tului elevilor

IV.Dirijarea nvrii

O.1

O.2

Se va realiza panoul Mijloacele de transport!. Fiecare elev va trebui s aleag cte o fi pe care va trebui s o coloreze(Anexa 1).Deasemenea vor trebui s denumesc i s scrie numele fiecarui mijloc de transport.La final vor poziiona desenul corect pe panou (pe partea Maritime, Terestre, sau peAeriene .

V.Obinerea performanei

O.2

O.3

Se va realiza un vapora din hartie pliat.

Pasul 1: Foaia de hrtie.Se pliaz foaia pe jumtatePasul 2. Se pune foaia cu ndoitura n partea de sus. Se pliaz conform liniilor, n aa fel nct marginile de jos ale pliurilor s fie paralele cu marginea foii. Pentru ca s fie mai precis, facei un mic pliu (1-2 centimetri) la jumtatea de sus a foii (adic pliai toat coala pe jumtate nc o dat, dar nu presai dect o poriune mic).Pasul 3: n partea de jos au rmas 2 margini de la foaie. se pliaz n aa fel nct s vin peste triunghiul de deasupra. Pasul 4. Se pliaz colurile dup forma laturile triunghiului. Colurile se pliaz pe rnd (adic nti cele din fa, i apoi cele din spate). Tocmai am fcut bine-cunoscutul coif de hrtie.Pasul 5: Se ntoarce figura invers, unindu-se colul din stnga cu cel din dreapta. Linia roie arata direcia n care se va trage (se vor deprta colurile de sus i de jos). Dup asta, figura se pune pe mas, rmnnd cu colul sus n partea de susPasul 6: Se pliaz partea de jos peste cea de sus, formnd un triunghi de hrtie (figura 7)

Pasul 7: Se repeta pasul 5, exact aceleai micri. Se unesc colurile stnga-dreapta ale triunghiului.Pasul 8: Se trage de bucat de hrtie din partea de sus.Step 9. Se deschide baza brcuei, ca s poat pluti.

Vom merge n faa colii i vom pune vaporaele pe apa.

Oral

observarea comportamen- tului copiilor

observarea comportamen- tului copiilor

VI.ncheierea activitii

La finalul orei se fac aprecieri asupra modului de lucru.