7/28/2019 6 Pumps
http://slidepdf.com/reader/full/6-pumps 1/36
Pumps and Pumping Systems
•Categories and Types
•Performance Characteristics
•Key Design Parameters•Calculation Method
•Specification Data Sheet
•Selection Guidelines•Control Systems
•Typical Operating Problems
7/28/2019 6 Pumps
http://slidepdf.com/reader/full/6-pumps 2/36
Pumps and Pumping Systems
• Positive Displacement
• Reciprocating
• Rotary
• Kinetic or Centrifugal
• Radial• Axial
Categories and Types
7/28/2019 6 Pumps
http://slidepdf.com/reader/full/6-pumps 3/36
Pumps and Pumping Systems Selection Guidelines
1820m
30.5m
227m3/h2.3m3/h
7/28/2019 6 Pumps
http://slidepdf.com/reader/full/6-pumps 4/36
Pumps and Pumping Systems Positive Displacement Pumps
7/28/2019 6 Pumps
http://slidepdf.com/reader/full/6-pumps 5/36
Pumps and Pumping Systems Centrifugal Pumps
1.Casing, volute2. Impeller, vanes, vanetips, backplate,frontplate (shroud),back vanes, pressureequalising passages3. Back cover parallelto Plane of the impellerintake4. Stuffing Box -Gland/mechanical sealhousing,
packing/lantern ring5. Pump shaft6. Pump casing7. Bearing housing8. Bearings9. Bearing seals
8
9
7/28/2019 6 Pumps
http://slidepdf.com/reader/full/6-pumps 6/36
Pumps and Pumping Systems Centrifugal Pumps
7/28/2019 6 Pumps
http://slidepdf.com/reader/full/6-pumps 7/36
Pumps and Pumping Systems Centrifugal Pumps
7/28/2019 6 Pumps
http://slidepdf.com/reader/full/6-pumps 8/36
Pumps and Pumping Systems Centrifugal Pumps
7/28/2019 6 Pumps
http://slidepdf.com/reader/full/6-pumps 9/36
Pumps and Pumping Systems Centrifugal Pumps
7/28/2019 6 Pumps
http://slidepdf.com/reader/full/6-pumps 10/36
Pumps and Pumping Systems
• Positive displacement Pumps areConstant Volume Pumps
• Centrifugal Pumps areConstant Head Pumps
7/28/2019 6 Pumps
http://slidepdf.com/reader/full/6-pumps 11/36
Pumps and Pumping Systems Centrifugal Pumps
Effect of Fluid Density on Pressure with Constant Head
9.8 bar 11.8 bar 7.4 bar
1 0 0 m
WaterSG=1.0
1 0 0 m
BrineSG=1.2
1 0 0 m
GasolineSG=0.75
P = gh: g = 9.81 m/s2
7/28/2019 6 Pumps
http://slidepdf.com/reader/full/6-pumps 12/36
Pumps and Pumping Systems Centrifugal Pumps
Pump Head Calculation: Example 1 Calculate the total differential head for the followingpumping system:
3 m
2 0 m
3m of 10” pipe 45m of 8” pipe
8” gate valve
8” check valve
1.8 bar
340 m3/h capacity
Hydrocarbon, sg = 1, μ = 0.9cP
7/28/2019 6 Pumps
http://slidepdf.com/reader/full/6-pumps 13/36
Pumps and Pumping Systems Centrifugal Pumps
Pump Head Calculation: Example 1 Discharge head:
Static head = 20mPressure head = 280/(9.81x1) = 28.5 m
Friction: for 8” line, flow = 340 m3/h:
u = 340/3600/((π/4)*0.2032) = 2.9m/s
Re = 1000 x 2.9 x 0.203/0.0009 = 6.5 x 105
ε/d = 0.0018/7.98 = 0.00023
f = 0.016
ΔP/100m = 0.016 x 100 x 1000 x 2.92
/(2 x 0.203) = 33.1 kPa/100m
7/28/2019 6 Pumps
http://slidepdf.com/reader/full/6-pumps 14/36
Pumps and Pumping Systems Centrifugal Pumps
Pump Head Calculation: Example 1 Length of 8” pipe = 45m3 x 8” elbows = 3 x 20.2ft = 60.6ft = 18.5m1 x gate valve = 4.5 ft = 1.4 m1 x check valve = 50 ft = 15.2m
Exit loss = 20 ft = 6.1mTotal = = 86.2m
ΔP friction = 86.2/100 x 33.1 = 28.5 kPaΔh friction = 28.5/(9.81 x 1) = 2.9 m, add 20% safety for pumpΔh friction = 1.2 * 2.9 = 3.5 m
Total Discharge head = 3.5 + 20 + 28.5 = 52 m
7/28/2019 6 Pumps
http://slidepdf.com/reader/full/6-pumps 15/36
Pumps and Pumping Systems Centrifugal Pumps
Pump Head Calculation: Example 1 Suction head:
Static head = -3mPressure head = 100/(9.81x1) = 10.2 m
Friction: for 10” line, flow = 340 m3/h:
u = 340/3600/((π/4)*0.2552) = 1.85m/s
Re = 1000 x 1.85 x 0.255/0.0009 = 5.2 x 105
ε/d = 0.0018/10.02 = 0.00018
f = 0.015
ΔP/100m = 0.015 x 100 x 1000 x 1.852
/(2 x 0.255) = 10.1 kPa/100m
7/28/2019 6 Pumps
http://slidepdf.com/reader/full/6-pumps 16/36
Pumps and Pumping Systems Centrifugal Pumps
Pump Head Calculation: Example 1 Length of 10” pipe = 3m1 x 10” elbows = 26ft = 8mEntrance loss = 15 ft = 4.6mTotal = = 15.6m
ΔP friction = 15.6/100 x 10.1 = 1.6 kPaΔh friction = 1.6/(9.81 x 1) = 0.16 m, add 20% safety for pumpΔh friction = 1.2 * 0.16 = 0.2 m
Total Suction head = -3 + 10.2 – 0.2 = 7 m
Total differential head = 52 – 7 = 45 m
7/28/2019 6 Pumps
http://slidepdf.com/reader/full/6-pumps 17/36
Pumps and Pumping Systems Centrifugal Pumps
7/28/2019 6 Pumps
http://slidepdf.com/reader/full/6-pumps 18/36
Pumps and Pumping Systems Centrifugal Pumps
P d P
7/28/2019 6 Pumps
http://slidepdf.com/reader/full/6-pumps 19/36
Pumps and Pumping Systems Centrifugal Pumps
P d P
7/28/2019 6 Pumps
http://slidepdf.com/reader/full/6-pumps 20/36
Pumps and Pumping Systems Centrifugal Pumps
For similar conditions of flow (ie the sameefficiency):
– Capacity is directly proportional to speed– Head is directly proportional to the square of
speed &
– Power is directly proportional to the cube of
speed
P d P i
7/28/2019 6 Pumps
http://slidepdf.com/reader/full/6-pumps 21/36
Pumps and Pumping Systems Centrifugal Pumps
This translates into the corresponding formulae (for variations inspeed with impeller diameter remaining constant) :
Q2 = Q1 x (N2 ÷ N1)
H2 = H1 x (N2 ÷ N1)2 andP2 = P1 x (N2 ÷ N1)3
However, the above formulae can also be used to determine therelationship between impeller Diameter and flow, Head and Powerby substituting speed (N) with Impeller Diameter (D), keepingSpeed constant. Results in this case are approximate as theseformulae are analogous to the Affinity Laws above.
Q2 = Q1 x (D2 ÷ D1)
H2 = H1 x (D2 ÷ D1)2 and
P2 = P1 x (D2 ÷ D1)3
P d P i S
7/28/2019 6 Pumps
http://slidepdf.com/reader/full/6-pumps 22/36
Pumps and Pumping Systems Centrifugal Pumps
Design Parameters
• Temperature• Properties• Capacity• Head (TDH)
• Cavitation (NPSH)• Horsepower• Efficiency
P d P i S
7/28/2019 6 Pumps
http://slidepdf.com/reader/full/6-pumps 23/36
Pumps and Pumping Systems Centrifugal Pumps
Liquid Properties
• Specific Gravity• Composition/Quality• Vapour Pressure• Viscosity
P d P i S t
7/28/2019 6 Pumps
http://slidepdf.com/reader/full/6-pumps 24/36
Pumps and Pumping Systems Effect of Viscosity on Pump Performance
7/28/2019 6 Pumps
http://slidepdf.com/reader/full/6-pumps 25/36
Pumps andPumping Systems
Viscosity Correction
P d P i S t
7/28/2019 6 Pumps
http://slidepdf.com/reader/full/6-pumps 26/36
Pumps and Pumping Systems Centrifugal Pumps
• Cavitation
• NPSH = Net Positive Suction Head• Available• Required
• Calculation
NPSH
P d P i S t
7/28/2019 6 Pumps
http://slidepdf.com/reader/full/6-pumps 27/36
Pumps and Pumping Systems Centrifugal Pumps
Cavitation
Formation of vapour bubbles in pump Occurs when pressure NPSHA falls below
vapour pressure
Reduces capacity and efficiency
Eventually flow ceases Causes noise, vibration, erosion and pump
failure if allowed to persist for a prolonged
period of time
P d P i S t
7/28/2019 6 Pumps
http://slidepdf.com/reader/full/6-pumps 28/36
Pumps and Pumping Systems Centrifugal Pumps
Avoiding Cavitation Establish accurate range of flow for pump.
If running speed higher than pump curve data multiply
NPSHR at curve speed by speed ratio ( eg. NPSHR = 3.2 x(1800 / 1500) = 3.84 m)
Avoid suction specific speeds of over 6750 (metric) or11,000 (usgpm).
If possible select a pump with rated flow within 10% of
best efficiency point (BEP).
Select for NPSHA 10% above NPSHR.
Require witnessed pump tests over flow range for criticalservice applications.
Don’t accept model tests as a basis for larger pumps.
7/28/2019 6 Pumps
http://slidepdf.com/reader/full/6-pumps 29/36
Centrifugal Pumps
Net Positive Suction Head Available (NPSHA)= Static Head + Headdeveloped
NPSHA = hps + hs – hvps – hfs
hps Pressure Head
hs Static suction Head (@ min. supply level)
hvps Vapour pressure Head (@ max. pumping temperature)
hfs Friction Head
ps
h s
hf s
hvps
NPSH
7/28/2019 6 Pumps
http://slidepdf.com/reader/full/6-pumps 30/36
Centrifugal Pumps
NPSH ExampleThe cooling water used for cooling of the reactor during the reaction is
pumped from an open tank. Calculate the NPSHA for the pump given thefollowing conditions:Temperature of Water = 30c, Density (r) @ 30C = 995.7 kg / m3 Vapour Pr @ 30c = 4.241 kPa (abs), Ha = atmospheric pr = 101.325 kPaGravitational acceleration = 9.81 m/s2
7/28/2019 6 Pumps
http://slidepdf.com/reader/full/6-pumps 31/36
Centrifugal Pumps
NPSH Example 1
Using the formula: NPSHA = Hts – Hvap
Where Hts = total static head= Atmospheric Pr (Ha) – suction lift (Hs) –
friction losses (Hf)= Ha x 1000 – 2.6 – (1 + 0.9 + 0.4 + 0.1)
g x r= 101.325 x 1000 – 2.6 – 2.4
9.81 x 995.7= 10.38 – 2.6 – 2.4= 5.38m
Hvap = 4.241 x 10009.81 x 995.7= 0.43m
NPSHA = 5.38 – 0.43= 4.95m
Add 10% safety factor for value specified to pump supplier:
The NPSH required is thus 4.95/1.1 = 4.5 m
7/28/2019 6 Pumps
http://slidepdf.com/reader/full/6-pumps 32/36
Centrifugal Pumps
NPSH Example 2Water temperature - 125 C
Density @ 125 C – 939 kg/m3
Vapour pr @ 125 C = 230 kPa (absolute)
Gauge pr = 130 kPag
Gravitational acceleration = g = 9.81 m/s^2
Suction head (Hs) = 4.0m max, 1.0m min
Pipe friction loss = 1.1mValve friction loss = 0.1m
NPSH A = Hts - Hvap
Hs’min = 1m
max
7/28/2019 6 Pumps
http://slidepdf.com/reader/full/6-pumps 33/36
Centrifugal Pumps
NPSH Example 2
Hts = Ha + Hs - Hf
= (101.325 + 130) x 1000 + 1 – (1.1 + 0.1)
9.81 x 939
= 25.1 + 1 – 1.2
= 24.9 mHvap = 230 x 1000
9.81 x 939
= 25.0 m
NPSH A = 24.9 – 25.0
= -0.1 m
(as NPSH A is negative, the pump will start to cavitate when the tank level drops to
minimum level)
To solve this problem? Increase elevation of tank!
Pumps and Pumpin Systems
7/28/2019 6 Pumps
http://slidepdf.com/reader/full/6-pumps 34/36
Pumps and Pumping Systems Centrifugal Pumps
• Define Liquid Properties: SG, VP, Vis 1
• Establish Flow Rates1: Normal & Design• Calculate ‘Net” Suction Pressure • Calculate NPSH ‘Available’ • Calculate ‘Net’ Discharge Pressure at Normal Flow including
Control Valve ΔP 2
• Calculate Differential Pressure & Head
• Select Efficiency: Calculate Power1. At pumping temperature2. Allow ⅓ of total friction ΔP at Normal Flow for control valve.
Verify control valve ΔP at Design Flow minimum 70 kPa
Pump Calculation Method
7/28/2019 6 Pumps
http://slidepdf.com/reader/full/6-pumps 35/36
Pumps and Pumping Systems
Centrifugal Reciprocating RotaryPressure max, bar abs 350 1000 350Temperature max, ºC 500 370 400ΔP max, kPa 200 1400 200Capacity max, m3/h 3600 450 340Viscocity max Pa.s 0.2 400 400Efficiency, % range 50–80 60–90 40-85Capacity Turndown H M MRelative Cost L H M
H = High, M = Medium, L = Low
7/28/2019 6 Pumps
http://slidepdf.com/reader/full/6-pumps 36/36
Pumps and Pumping Systems
• Cavitation / Low NPSH
• Low Suction Pressure• High Discharge Pressure
• High SpGr/Viscocity
• Capacity Loss• Driver Overload
Typical Operating Problems