340
Chapter 7
Section 7.1
Practice Problems
1. Since 27 students out of 100 students in a club
are freshman, the fraction is 27 .
100 Then
27 27%.100
=
2. 31 31%
100=
3. 49% = 49(0.01) = 0.49
4. 3.1% = 3.1(0.01) = 0.031
5. 175% 175(0.01) = 1.75
6. 0.46% = 0.46(0.01) = 0.0046
7. 600% = 600(0.01) = 6.00 or 6
8. 1 50 1 50 150% 50
100 100 2 50 2⋅
= ⋅ = = =⋅
9. 1 2.3 2.3 10 232.3% 2.3
100 100 100 10 1000⋅
= ⋅ = = =⋅
10. 1 150 3 50 3 1150% 150 or 1
100 100 2 50 2 2⋅
= ⋅ = = =⋅
11. 2 2 166 % 663 3 100
200 13 100
2 100 13 100
23
= ⋅
= ⋅
⋅= ⋅
=
12. 1 12 3 4 312% 12
100 100 25 4 25⋅
= ⋅ = = =⋅
13. 0.14 = 0.14(100%) = 14.% or 14%
14. 1.75 = 1.75(100%) = 175.% or 175%
15. 0.057 = 0.057(100%) = 05.7% or 5.7%
16. 0.5 = 0.5(100%) = 050.% or 50%
17. 1 1 1 100 100100% % % 25%4 4 4 1 4= ⋅ = ⋅ = =
18. 9 9 100%40 40
9 100 %40 1900 %40
2022 %40122 %2
= ⋅
= ⋅
=
=
=
19. 1 1152 2
11 100%2
11 100 %2 1
1100 %2
550%
=
= ⋅
= ⋅
=
=
20. 3 3 3 100% 300100% % 17.65%
17 17 17 1 17= ⋅ = ⋅ = ≈
17.646 17.6517 300.000
17130119
11 010 2
8068120
≈
−
−
−
−
Thus, 3
17 is approximately 17.65%.
Copyright © 2008 Pearson Education, Inc., publishing as Pearson Prentice Hall
ISM: Prealgebra Chapter 7: Percent
341
21. As a decimal 27.5% = 27.5(0.01) = 0.275.
As a fraction 127.5% 27.5
10027.510027.5 10100 10275
100011 2540 2511 .40
= ⋅
=
= ⋅
=
⋅=
⋅
= Thus, 27.5% written as a decimal is 0.275, and
written as a fraction is 11 .40
22. 3 7 7 7 100% 7001 100% % 175%4 4 4 4 1 4= = ⋅ = ⋅ = =
Thus, a “134
times” increase is the same as a
“175% increase.”
Vocabulary and Readiness Check
1. Percent means “per hundred.”
2. 100% = 1.
3. The % symbol is read as percent.
4. To write a decimal or a fraction as a percent, multiply by 1 in the form of 100%.
5. To write a percent as a decimal, drop the % symbol and multiply by 0.01.
6. To write a percent as a fraction, drop the %
symbol and multiply by 1 .
100
Exercise Set 7.1
1. 96 96%
100=
2. 81 81%
100=
3. 37 out of 100 adults preferred football. 37 37%
100=
4. Only 3 out of 100 adults preferred volleyball. 3 3%
100=
5. 37 of the adults preferred football, while 13 preferred soccer. Thus, 37 + 13 = 50 preferred football or soccer. 50 50%
100=
6. 20 of the adults preferred basketball, while 15 preferred baseball. Thus, 20 + 15 = 35 preferred basketball or baseball. 35 35%
100=
7. 41% = 41(0.01) = 0.41
8. 62% = 62(0.01) = 0.62
9. 6% = 6(0.01) = 0.06
10. 3% = 3(0.01) = 0.03
11. 100% = 100(0.01) = 1.00 or 1
12. 136% = 136(0.01) = 1.36
13. 73.6% = 73.6(0.01) = 0.736
14. 45.7% = 45.7(0.01) = 0.457
15. 2.8% = 2.8(0.01) = 0.028
16. 1.4% = 1.4(0.01) = 0.014
17. 0.6% = 0.6(0.01) = 0.006
18. 0.9% = 0.9(0.01) = 0.009
19. 300% = 300(0.01) = 3.00 or 3
20. 500% = 500(0.01) = 5.00 or 5
21. 32.58% = 32.58(0.01) = 0.3258
22. 72.18% = 72.18(0.01) = 0.7218
23. 1 8 4 2 28% 8
100 100 4 25 25⋅
= ⋅ = = =⋅
24. 1 22 2 11 1122% 22
100 100 2 50 50⋅
= ⋅ = = =⋅
Copyright © 2008 Pearson Education, Inc., publishing as Pearson Prentice Hall
Chapter 7: Percent ISM: Prealgebra
342
25. 1 4 1 4 14 4
100 100 4 25 25⋅
= ⋅ = = =⋅
%
26. 1 2 2 1 12% 2
100 100 2 50 50⋅
= ⋅ = = =⋅
27.
14.5% 4.5100
4.51004.5 10100 10
451000
5 95 200
9200
= ⋅
=
⋅=
⋅
=
⋅=
⋅
=
28.
17.5% 7.5100
7.51007.5 10100 10
7510003 25
40 253
40
= ⋅
=
⋅=
⋅
=
⋅=
⋅
=
29. 1 175 7 25 7 3175 175 or 1
100 100 4 25 4 4⋅
= ⋅ = = =⋅
%
30. 1 275 11 25 11 3275% 275 or 2
100 100 4 25 4 4⋅
= ⋅ = = =⋅
31.
16.25% 6.25100
6.251006.25 100100 100
62510,0001 625
16 6251
16
= ⋅
=
⋅=
⋅
=
⋅=
⋅
=
32.
18.75% 8.75100
8.751008.75 100100 100
87510,0007 125
80 1257
80
= ⋅
=
⋅=
⋅
=
⋅=
⋅
=
33. 1 1 1 31 1 3110 103 3 100 3 100 300
= ⋅ = ⋅ =%
34. 3 3 1 31 1 317 % 74 4 100 4 100 400
= ⋅ = ⋅ =
35. 3 3 1 179 1 17922 % 228 8 100 8 100 800
= ⋅ = ⋅ =
36. 7 7 121 % 218 8 100
175 18 100
1758007 25
32 257
32
= ⋅
= ⋅
=
⋅=
⋅
=
37. 0.006 = 0.006(100%) = 0.6%
38. 0.008 = 0.008(100%) = 0.8%
39. 0.22 = 0.22(100%) = 22%
40. 0.44 = 0.44(100%) = 44%
41. 5.3 = 5.3(100%) = 530%
42. 2.7 = 2.7(100%) = 270%
43. 0.056 = 0.056(100%) = 5.6%
44. 0.019 = 0.019(100%) = 1.9%
45. 0.2228 = 0.2228(100%) = 22.28%
46. 0.1115 = 0.115(100%) = 11.15%
Copyright © 2008 Pearson Education, Inc., publishing as Pearson Prentice Hall
ISM: Prealgebra Chapter 7: Percent
343
47. 3.00 = 3.00(100%) = 300%
48. 9.00 = 9.00(100%) = 900%
49. 0.7 = 0.7(100%) = 70%
50. 0.8 = 0.8(100%) = 80%
51. 7 7 700100% % 70%
10 10 10= ⋅ = =
52. 9 9 900100% % 90%
10 10 10= ⋅ = =
53. 4 4 400100 805 5 5= ⋅ = =% % %
54. 2 2 200100% % 40%5 5 5= ⋅ = =
55. 34 34 3400100% % 68%50 50 50
= ⋅ = =
56. 41 41 4100100% % 82%50 50 50
= ⋅ = =
57. 3 3 300 75 1100 378 8 8 2 2= ⋅ = = =% % % %
58. 5 5 500 125 1100% % % 31 %
16 16 16 4 4= ⋅ = = =
59. 1 1 100 1100% % 33 %3 3 3 3= ⋅ = =
60. 2 2 200 2100% % 66 %3 3 3 3= ⋅ = =
61. 1 1 9004 4 100 100%2 2 2= ⋅ ⋅ =
9% = % = 450%
2
62. 1 1 31 31006 6 100% 100% % 620%5 5 5 5= ⋅ = ⋅ = =
63. 9 9 19 19001 1 100% 100% % 190%
10 10 10 10= ⋅ = ⋅ = =
64. 7 7 27 27002 2 100% 100% 270%
10 10 10 10= ⋅ = ⋅ = =
65. 9 9 10011 11
= ⋅900
% = %11
81.818 81.8211 900.000
8820119 08 8
201190882
≈
−
−
−
−
−
911
is approximately 81.82%.
66. 11 11 1100100% %12 12 12
= ⋅ =
91.666 91.6712 1100.000
10820128 07 2
8072
80
≈
−
−
−
−
1112
is approximately 91.67%.
67. 4 4 400100% %
15 15 15= ⋅ =
26.666 26.6715 400.000
30100
9010 09 01 00
9010
≈
−
−
−
−
415
is approximately 26.67%.
Copyright © 2008 Pearson Education, Inc., publishing as Pearson Prentice Hall
Chapter 7: Percent ISM: Prealgebra
344
68. 10 10 1000100% %11 11 11
= ⋅ =
90.909 90.9111 1000.000
9910 0
9 9100
991
≈
−
−
−
1011
is approximately 90.91%.
69. Percent Decimal Fraction
60% 0.6 35
1223 % 0.235
47200
80% 0.8 45
1333 % 0.3333 1
3
87.5% 0.875 78
7.5% 0.075 3
40
70. Percent Decimal Fraction
52.5% 0.525 2140
75% 0.75 34
1266 % 0.665
133200
1383 % 0.8333
56
100% 1 1
14% 0.14 7
50
71. Percent Decimal Fraction
200% 2 2
280% 2.8 452
705% 7.05 1207
454% 4.54 27504
72. Percent Decimal Fraction
800% 8 8
320% 3.2 153
608% 6.08 2256
926% 9.26 13509
73. 38% = 38(0.01) = 0.38
1 38 1938 38100 100 50
= ⋅ = =%
74. 56% = 56(0.01) = 0.56 1 56 1456% 56
100 100 25= ⋅ = =
75. 25.2% = 25.2(0.01) = 0.252 125.2% 25.2
10025.210025.2 10100 10252
100063
250
= ⋅
=
⋅=
⋅
=
=
Copyright © 2008 Pearson Education, Inc., publishing as Pearson Prentice Hall
ISM: Prealgebra Chapter 7: Percent
345
76. 28.5% = 28.5(0.01) = 0.285 128.5% 28.5
10028.510028.5 10100 10285
100057200
= ⋅
=
= ⋅
=
=
77. 32.2% = 32.2(0.01) = 0.322 132.2 32.2
10032.210032.2 10100 10322
1000161500
= ⋅
=
= ⋅
=
=
%
78. 14.8% = 14.8(0.01) = 0.148 114.8% 14.8
10014.810014.8 10100 10148
100037250
= ⋅
=
⋅=
⋅
=
=
79. 0.4% = 0.4(0.01) = 0.004 10.4% 0.4
1000.41000.4 10100 10
41000
1250
= ⋅
=
= ⋅
=
=
80. 58.3% = 58.3(0.01) = 0.583 1 58.3 58.3 10 58358.3% 58.3
100 100 100 10 1000= ⋅ = = ⋅ =
81. 12% = 12(0.01) = 0.12 1 12 312 12
100 100 25= ⋅ = =%
82. 7.1% = 7.1(0.01) = 0.071 1 7.1 7.1 10 717.1% 7.1
100 100 100 10 1000= ⋅ = = ⋅ =
83. 0.442 = 0.442(100%) = 44.2%
84. 0.347 = 0.347(100%) = 34.7%
85. 7 7 700(100 ) % 0.7%
1000 1000 1000= = =
7% % =
10
86. 3 3 300 6100% % % 1.2%
250 250 250 5= ⋅ = = =
87. 1 3.9 3.9 10 393.9% 3.9
100 100 100 10 1000= ⋅ = = ⋅ =
88. 1 12.9 12.9 10 12912.9% 12.9
100 100 100 10 1000= ⋅ = = ⋅ =
89.
3 1 8 3 1 84 2 9 4 2 9
3 1 2 44 2 93 44 93 9 4 44 9 9 427 1636 3627 16
361136
⋅− ⋅ = −
⋅⋅ ⋅
= −⋅
= −
= ⋅ − ⋅
= −
−=
=
90. 2 5 2 5 7 3
11 11 11 11 11 117 3
11 1121
121
⎛ ⎞⎛ ⎞ ⎛ ⎞⎛ ⎞+ − = −⎜ ⎟⎜ ⎟ ⎜ ⎟⎜ ⎟⎝ ⎠⎝ ⎠ ⎝ ⎠⎝ ⎠
⋅= −
⋅
= −
Copyright © 2008 Pearson Education, Inc., publishing as Pearson Prentice Hall
Chapter 7: Percent ISM: Prealgebra
346
91. 2 5 20 296 43 6 3 6
20 2 293 2 6
40 296 6
116516
− = −
= ⋅ −
= −
=
=
92. 2 5 20 296 43 6 3 6
20 63 2920 2 33 29
402911129
÷ = ÷
= ⋅
⋅ ⋅=
⋅
=
=
93. a. 52.8647% rounded to the nearest tenth of a percent is 52.9%.
b. 52.8647% rounded to the nearest hundredth of a percent is 52.86%.
94. a. 0.5269% rounded to the nearest tenth of a percent is 0.5%.
b. 0.5269% rounded to the nearest hundredth of a percent is 0.53%.
95. a. 6.5% = 6.5(0.01) = 0.065 INCORRECT
b. 7.8% = 7.8(0.01) = 0.078 CORRECT
c. 120% = 120(0.01) = 1.20 INCORRECT
d. 0.35% = 0.35(0.01) = 0.0035 CORRECT
b and d are correct.
96. a. 0.231 = 0.231(100%) = 23.1% CORRECT
b. 5.12 = 5.12(100%) = 512% INCORRECT
c. 3.2 = 3.2(100%) = 320% CORRECT
d. 0.0175 = 0.0175(100%) = 1.75% INCORRECT
a and c are correct.
97. 45% + 40% + 11% = 96% 100% − 96% = 4% 4% of the U.S. population have AB blood type.
98. 45% + 30% + 20% = 95% 100% − 95% = 5% Other is 5% of the top four components of bone.
99. 3 of 4 equal parts are shaded, so 3 3 300100% % 75%4 4 4= ⋅ = =
100. 5 of 8 equal parts are shaded so 5 5 500100% % 62.5%8 8 8= ⋅ = =
101. A fraction written as a percent is greater than 100% when the numerator is greater than the denominator.
102. A decimal written as a percent is less than 100% when the decimal is less than 1.
103. 21 0.2658 0.26679
≈ ≈
0.2658(100%) = 26.58% ≈ 26.6%
104. 56 0.5490 0.549
102≈ ≈
0.549(100%) = 54.9%
105. The longest bar corresponds to network systems and data communication analysts, so that is predicted to be the fastest growing occupation.
106. The second longest bar corresponds to medical assistants, so that is predicted to be the second fastest growing occupation.
107. The percent change for physicians assistants is 49%, so 49% = 49(0.01) = 0.49.
108. The percent change for medical assistants is 54%, so 54% = 54(0.01) = 0.54.
109. answers may vary
110. answers may vary
Copyright © 2008 Pearson Education, Inc., publishing as Pearson Prentice Hall
ISM: Prealgebra Chapter 7: Percent
347
Section 7.2
Practice Problems
1. 8 is what percent of 48?
8 48x↓ ↓ ↓ ↓ ↓= ⋅
2. 2.6 is 40% of what number ?
2.6 40% x↓ ↓ ↓ ↓ ↓
= ⋅
3. What number is 90% of 0.045?
90% 0.045x↓ ↓ ↓ ↓ ↓
= ⋅
4. 56% of 180 is what number ?
56% 180 x↓ ↓ ↓ ↓ ↓
⋅ =
5. 12% of what number is 21?
12% 21x↓ ↓ ↓ ↓ ↓
⋅ =
6. What percent of 95 is 76?
95 76x↓ ↓ ↓ ↓ ↓
⋅ =
7. What number is 25% of 90?
25% 90x↓ ↓ ↓ ↓ ↓
= ⋅
x = 25% ⋅ 90 x = 0.25 ⋅ 90 x = 22.5 Then 22.5 is 25% of 90. Is this reasonable? To see, round 25% to 30%. Then 30% or 0.30(90) is 27. Our result is reasonable since 22.5 is close to 27.
8. 95% of 400 is what number ?
95% 400 x↓ ↓ ↓ ↓ ↓
⋅ =
0.95 400380
xx
⋅ ==
Then 95% of 400 is 380. Is this result reasonable? To see, round 95% to 100%. Then 100% of 400 or 1.0(400) = 400, which is close to 380.
9. 15% of what number is 2.4?
15% 2.4x↓ ↓ ↓ ↓ ↓
⋅ =
0.15 2.40.15 2.40.15 0.15
16
xxxx
⋅ =
=
=
Then 15% of 16 is 2.4. Is this result reasonable? To see, round 15% to 20%. Then 20% of 16 or 0.20(16) = 3.2, which is close to 2.4.
10. 118 is 4 % of what number ?2
118 4 %2
x
↓ ↓ ↓ ↓ ↓
= ⋅
18 0.4518 0.045
0.045 0.045400
xx
x
=
=
=
Then 18 is 14 %2
of 400.
11. What percent of 90 is 27?
90 27x↓ ↓ ↓ ↓ ↓
⋅ =
90 2790 2790 90
310
or 0.30
xx
x
x
=
=
=
=
Since we are looking for percent, we can write 3
10 or 0.30 as a percent. x = 30%
Then 30% of 90 is 27. To check, see that 30% ⋅ 90 = 27.
Copyright © 2008 Pearson Education, Inc., publishing as Pearson Prentice Hall
Chapter 7: Percent ISM: Prealgebra
348
12. 63 is what percent of 45?
63 45x↓ ↓ ↓ ↓ ↓= ⋅
63 4563 4545 4575
1.4140%
xx
x
xx
=
=
=
==
Then 63 is 140% of 45.
Vocabulary and Readiness Check
1. The word is translates to “=.”
2. The word of usually translates to “multiplication.”
3. In the statement “10% of 90 is 9,” the number 9 is called the amount, 90 is called the base, and 10 is called the percent.
4. 100% of a number = the number
5. Any “percent greater than 100%” of “a number” = “a number greater than the original number.”
6. Any “percent less than 100%” of “a number” = “a number less than the original number.”
Exercise Set 7.2
1. 18% of 81 is what number ?
↓ ↓ ↓ ↓ ↓ 18% ⋅ 81 = x
2. 36% of 72 is what number ?
↓ ↓ ↓ ↓ ↓ 36% ⋅ 72 = x
3. 20% of what number is 105?
↓ ↓ ↓ ↓ ↓ 20% ⋅ x = 105
4. 40% of what number is 6?
↓ ↓ ↓ ↓ ↓ 40% ⋅ x = 6
5. 0.6 is 40% of what number ?
↓ ↓ ↓ ↓ ↓ 0.6 = 40% ⋅ x
6. 0.7 is 20% of what number ?
↓ ↓ ↓ ↓ ↓ 0.7 = 20% ⋅ x
7. What percent of 80 is 3.8?
↓ ↓ ↓ ↓ ↓ x ⋅ 80 = 3.8
8. 9.2 is what percent of 92?
↓ ↓ ↓ ↓ ↓ 9.2 = x ⋅ 92
9. What number is 9% of 43?
↓ ↓ ↓ ↓ ↓ x = 9% ⋅ 43
10. What number is 25% of 55?
↓ ↓ ↓ ↓ ↓ x = 25% ⋅ 55
11. What percent of 250 is 150?
↓ ↓ ↓ ↓ ↓ x ⋅ 250 = 150
12. What percent of 375 is 300?
↓ ↓ ↓ ↓ ↓ x ⋅ 375 = 300
13. 10 350.10 35
3.5
xxx
⋅ =⋅ =
=
%
10% of 35 is 3.5.
14. 25 680.25 68
17
xxx
⋅ =⋅ =
=
%
25% of 68 is 17.
Copyright © 2008 Pearson Education, Inc., publishing as Pearson Prentice Hall
ISM: Prealgebra Chapter 7: Percent
349
15. 14 2050.14 20528.7
xxx
= ⋅= ⋅=
%
28.7 is 14% of 205.
16. x = 18% ⋅ 425 x = 0.18 ⋅ 425 x = 76.5 76.5 is 18% of 425.
17. 1.2 121.2 0.12
1.2 0.120.12 0.12
10
xxx
x
= ⋅=
=
=
%
1.2 is 12% of 10.
18. 0.22 440.22 0.440.22 0.440.44 0.44
0.5
xxx
x
= ⋅=
=
=
%
0.22 is 44% of 0.5
19. 18 512
0.085 510.085 510.085 0.085
600
x
xx
x
⋅ =
=
=
=
%
18 %2
of 600 is 51.
20. 14 452
0.045 450.045 450.045 0.045
1000
x
xx
x
⋅ =
=
=
=
%
142
% of 1000 is 45.
21. 80 8880 88
80 801.1110
xx
xx
⋅ =⋅
=
== %
88 is 110% of 80.
22. ⋅ =⋅
=
==
40 6040 60
40 401.5150%
xx
xx
60 is 150% of 40.
23. = ⋅⋅
=
==
17 5017 50
50 500.3434%
xx
xx
17 is 34% of 50.
24. = ⋅⋅
=
==
48 5048 50
50 500.9696%
xx
xx
48 is 96% of 50.
25. = ⋅=
=
=
0.1 10%0.1 0.100.1 0.1
0.1 0.11
xx
x
x
0.1 is 10% of 1.
26. = ⋅=
=
=
0.5 5%0.5 0.05
0.5 0.05
0.05 0.0510
xxx
x
0.5 is 5% of 10.
27. ⋅ =⋅ =
=
150% 4301.5 430
645
xxx
150% of 430 is 645.
28. ⋅ =⋅ =
=
300% 563.00 56
168
xxx
300% of 56 is 168.
Copyright © 2008 Pearson Education, Inc., publishing as Pearson Prentice Hall
Chapter 7: Percent ISM: Prealgebra
350
29. = ⋅
=
=
=
182.5 16 %
282.5 0.165
82.5 0.165
0.165 0.165500
x
xx
x
82.5 is 1
16 %2
of 500.
30. = ⋅
=
=
=
17.2 6 %
47.2 0.0625
7.2 0.0625
0.0625 0.0625115.2
x
xx
x
7.2 is 1
6 %4
of 115.2.
31. = ⋅⋅
=
==
2.58 502.58 50
50 500.05165.16%
xx
xx
2.58 is 5.16% of 50.
32. = ⋅⋅
=
==
2.64 252.64 25
25 250.1056
10.56%
xx
xx
2.64 is 10.56% of 25.
33. x = 42% ⋅ 60 x = 0.42 ⋅ 60 x = 25.2 25.2 is 42% of 60.
34. x = 36% ⋅ 80 x = 0.36 ⋅ 80 x = 28.8 28.8 is 36% of 80.
35. ⋅ =⋅
=
==
184 64.4184 64.4
184 1840.3535%
xx
xx
35% of 184 is 64.4.
36. ⋅ =⋅
=
==
120 76.8120 76.8
120 1200.6464%
xx
xx
64% of 120 is 76.8.
37. ⋅ =⋅ =
=
=
120% 421.20 42
1.2 42
1.2 1.235
xxx
x
120% of 35 is 42.
38. ⋅ ==
⋅=
=
160% 401.6 40
1.6 40
1.6 1.625
xxx
x
160% of 25 is 40.
39. ⋅ =⋅ =
=
2.4% 260.024 26
0.624
xxx
2.4% of 26 is 0.624.
40. ⋅ =⋅ =
=
4.8% 320.048 32
1.536
xxx
4.8% of 32 is 1.536.
41. ⋅ =⋅
=
==
600 3600 3
600 6000.0050.5%
xx
xx
0.5% of 600 is 3.
42. ⋅ =⋅
=
==
500 2500 2
500 5000.0040.4%
xx
xx
0.4% of 500 is 2.
43. = ⋅=
=
=
6.67 4.6%6.67 0.046
6.67 0.046
0.046 0.046145
xxx
x
6.67 is 4.6% of 145.
Copyright © 2008 Pearson Education, Inc., publishing as Pearson Prentice Hall
ISM: Prealgebra Chapter 7: Percent
351
44. = ⋅=
=
=
9.75 7.5%9.75 0.075
9.75 0.075
0.075 0.075130
xxx
x
9.75 is 7.5% of 130.
45. = ⋅⋅
=
==
1575 25001575 2500
2500 25000.6363%
xx
xx
1575 is 63% of 2500.
46. = ⋅⋅
=
==
2520 35002520 3500
3500 35000.7272%
xx
xx
2520 is 72% of 3500.
47. = ⋅⋅
=
==
2 502 50
50 500.044%
xx
xx
2 is 4% of 50.
48. = ⋅⋅
=
==
2 402 40
40 400.055%
xx
xx
2 is 5% of 40.
49. =
⋅ = ⋅=
=
=
27 9
1027 10 9
270 9270 9
9 930
xxxx
x
50. =
⋅ ==
=
=
35 7
535 5 7175 7175 7
7 725
xxxx
x
51. =
⋅ = ⋅=
=
=
8
5 1111 8 511 4011 40
11 117
311
x
xxx
x
52. =
⋅ = ⋅=
=
=
6
3 1313 6 313 1813 18
13 135
113
x
xxx
x
53. =17
12 20
x
54. =20
25 10
x
55. =8 14
9 x
56. =5 15
6 x
57. ⋅ =⋅
=
=
5 325 32
5 532
5
nn
n
Choice c is correct.
58. n = 0.7 ⋅ 12 n = 0.84 Choice a is correct.
59. = ⋅⋅
=
=
0.06 70.06 7
7 70.06
7
nn
n
Choice b is correct.
60. Twenty percent of what number is eighteen and six-tenths?
Copyright © 2008 Pearson Education, Inc., publishing as Pearson Prentice Hall
Chapter 7: Percent ISM: Prealgebra
352
61. What number is thirty-three and one-third percent of twenty-four?
62. Since 100% of 20 is 20, and 30 is greater than 20, x must be greater than 100%; b.
63. Since 100% of 98 is 98, the percent is 100%; a.
64. Since 85 is less than 120, the percent is less than 100%; c.
65. Since 55% is less than 100%, which is 1, 55% of 45 is less than 45; c.
66. Since 230% is greater than 100%, which is 1, 230% of 45 is greater than 45; b.
67. Since 100% is 1, 100% of 45 is equal to 45; a.
68. Since 30% is less than 100%, which is 1, 30% of y is less than y, so y is greater than 45; b.
69. Since 100% is 1, 100% of 45 is equal to 45; a.
70. Since 180% is greater than 100%, which is 1, 180% of y is greater than y, so y is less than 45; c.
71. answers may vary
72. answers may vary
73. ⋅ =⋅ =
=
1.5% 45, 7750.015 45, 775
686.625
xxx
1.5% of 45,775 is 686.625.
74. ⋅ =⋅
=
==
75,528 27,945.3675,528 27,945.36
75,528 75,5280.3737%
xx
xx
37% of 75,528 is 27,945.36.
75. = ⋅= ⋅
⋅=
=
22,113 180%22,113 1.8022,113 1.8
1.8 1.812,285
xx
x
x
22,113 is 180% of 12,285.
The Bigger Picture
1. ⋅ ⋅
+ = + = + =⋅ ⋅
2 1 2 5 1 9 10 9 19
9 5 9 5 5 9 45 45 45
2. 42 ÷ 2 ⋅ 3 = 21 ⋅ 3 = 63
3. −0.03(0.7) = −0.021
4. + = + =49 1 7 1 8
5. =
⋅ = ⋅=
=
=
3
8 1283 128 8
384 8384 8
8 848
n
nnn
n
6. =
⋅ = ⋅=
=
=
7.2 36
87.2 8 3657.6 3657.6 36
36 361.6
nn
nn
n
7. = ⋅⋅
=
==
215 86215 86
86 862.5
250%
xx
xx
215 is 250% of 86.
8. ⋅ ===
95% 480.95(48)
45.6
xxx
95% of 48 is 45.6 or 3
45 .5
9. = ⋅⋅
=
==
4.2 154.2 15
15 150.2828%
xx
xx
4.2 is 28% of 15.
10. = ⋅= ⋅
=
=
93.6 52%93.6 0.5293.6 0.52
0.52 0.52180
xx
x
x
93.6 is 52% of 180.
Copyright © 2008 Pearson Education, Inc., publishing as Pearson Prentice Hall
ISM: Prealgebra Chapter 7: Percent
353
Section 7.3
Practice Problems
1. 27% of what number is 54?
↓ ↓ ↓
percent baseIt appears afterthe word .of
amountIt is the partcompared to
the whole
=54 27
100b
2. 30 is what percent of 90?
↓ ↓ ↓ amount percent base
=30
90 100
p
3. What number is 25% of 116?
↓ ↓ ↓ amount percent base
=25
116 100
a
4. 680 is 65% of what number ?
↓ ↓ ↓ amount percent base
=680 65
100b
5. What percent of 40 is 75?
↓ ↓ ↓ percent base amount 7540 100
p=
6. 46% of 80 is what number ?
↓ ↓ ↓ percent base amount
4680 100a=
7. What number is 8% of 120?
↓ ↓ ↓ amount percent base
8120 100100 120 8
100 960100 960100 100
9.6
a
aaa
a
=
⋅ = ⋅=
=
=
9.6 is 8% of 120.
8. 65% of what number is 52?
↓ ↓ ↓ percent base amount
52 65100
52 100 655200 655200 65
65 6580
bbbb
b
=
⋅ = ⋅=
=
=
Thus, 65% of 80 is 52.
9. 15.4 is 5% of what number ?
↓ ↓ ↓ amount percent base
= =
⋅ = ⋅=
15.4 5 15.4 1 or
100 2015.4 20 1
308
b bb
b
So, 154 is 5% of 308.
10. What percent of 40 is 8?
↓ ↓ ↓ percent base amount
8 1 or 40 100 5 100
1 100 5100 5100 5
5 520
p p
ppp
p
= =
⋅ = ⋅=
=
=
So, 20% of 40 is 8.
Copyright © 2008 Pearson Education, Inc., publishing as Pearson Prentice Hall
Chapter 7: Percent ISM: Prealgebra
354
11. 414 is what percent of 180?
↓ ↓ ↓ amount percent base
=
⋅ = ⋅=
=
=
414
180 100414 100 180
41,400 18041,400 180
180 180230
p
ppp
p
Then 414 is 230% of 180.
Vocabulary and Readiness Check
1. When translating the statement “20% of 15 is 3” to a proportion, the number 3 is called the amount, 15 is the base, and 20 is the percent.
2. In the question “50% of what number is 28?”, which part of the percent proportion is unknown? base
3. In the question “What number is 25% of 200?”, which part of the percent proportion is unknown? amount
4. In the question “38 is what percent of 380?”, which part of the percent proportion is unknown? percent
Exercise Set 7.3
1. 98% of 45 is what number ?
↓ ↓ ↓ percent base amount = a
=98
45 100
a
2. 92% of 30 is what number ?
↓ ↓ ↓ percent base amount = a
=92
30 100
a
3. What number is 4% of 150?
↓ ↓ ↓ amount = a percent base
=4
150 100
a
4. What number is 7% of 175?
↓ ↓ ↓ amount = a percent base
=7
175 100
a
5. 14.3 is 26% of what number ?
↓ ↓ ↓ amount percent base = b
=14.3 26
100b
6. 1.2 is 47% of what number ?
↓ ↓ ↓ amount percent base = b
=1.2 47
100b
7. 35% of what number is 84?
↓ ↓ ↓ percent base = b amount
=84 35
100b
8. 85% of what number is 520?
↓ ↓ ↓ percent base = b amount
=520 84
b b
9. What percent of 400 is 70?
↓ ↓ ↓ percent = p base amount
=70
400 100
p
Copyright © 2008 Pearson Education, Inc., publishing as Pearson Prentice Hall
ISM: Prealgebra Chapter 7: Percent
355
10. What percent of 900 is 216?
↓ ↓ ↓ percent = p base amount
=216
900 100
p
11. 8.2 is what percent of 82?
↓ ↓ ↓ amount percent = p base 8.282 100
p=
12. 9.6 is what percent of 96?
↓ ↓ ↓ amount percent = p base 9.696 100
p=
13. =
⋅ = ⋅=
=
=
40
65 100100 65 40
100 2600100 2600
100 10026
a
aaa
a
40% of 65 is 26.
14. 25
84 1001
84 44 1 84
4 844 844 4
21
a
a
aaa
a
=
=
⋅ = ⋅=
=
=
25% of 84 is 21.
15. =
⋅ = ⋅⋅ =⋅
=
=
18
105 100100 18 105100 1890100 1890
100 10018.9
a
aaa
a
18.9 is 18% of 105.
16. =
⋅ = ⋅⋅ =⋅
=
=
60
29 100100 29 60100 1740100 1740
100 10017.4
a
aaa
a
17.4 is 60% of 29.
17. =
⋅ = ⋅=
=
=
90 15
10090 100 15
9000 159000 15
15 15600
bb
bb
b
15% of 600 is 90.
18. =
⋅ = ⋅=
=
=
55 55
10055 100 55
5500 555500 55
55 55100
bb
bb
b
55% of 100 is 55.
19. =
⋅ = ⋅= ⋅
⋅=
=
7.8 78
1007.8 100 78
780 78780 78
78 7810
bbbb
b
7.8 is 78% of 10.
20. =
⋅ = ⋅= ⋅
⋅=
=
1.1 44
1001.1 100 44
110 44110 44
44 442.5
bbbb
b
1.1 is 44% of 2.5.
Copyright © 2008 Pearson Education, Inc., publishing as Pearson Prentice Hall
Chapter 7: Percent ISM: Prealgebra
356
21. =
⋅ = ⋅=
=
=
42
35 10042 100 35
4200 354200 35
35 35120
p
ppp
p
42 is 120% of 35.
22. =
⋅ = ⋅=
=
=
147
98 100147 100 98
14,700 9814,700 98
98 98150
p
ppp
p
147 is 150% of 98.
23. =
⋅ = ⋅=
=
=
14
50 10014 100 50
1400 501400 50
50 5028
p
ppp
p
14 is 28% of 50.
24. =
⋅ = ⋅=
=
=
24
50 10024 100 50
2400 502400 50
50 5048
p
ppp
p
24 is 48% of 50.
25. =
⋅ = ⋅=
=
=
3.7 10
1003.7 100 10
370 10370 10
10 1037
bb
bb
b
3.7 is 10% of 37.
26. =
⋅ = ⋅=
=
=
7.4 5
1007.4 100 5
740 5740 5
5 5148
bbbb
b
7.4 is 5% of 148.
27. 2.4
70 100100 70 2.4
100 168100 168100 100
1.68
a
aaa
a
=
⋅ = ⋅=
=
=
1.68 is 2.4% of 70.
28. 2.5
90 100100 90 2.5
100 225100 225100 100
2.25
a
aaa
a
=
⋅ = ⋅=
=
=
2.25 is 2.5% of 90.
29. =
⋅ = ⋅=
=
=
160 16
100160 100 16
16,000 1616,000 16
16 161000
bb
bb
b
160 is 16% of 1000.
30. =
⋅ = ⋅=
=
=
30 6
10030 100 6
3000 63000 6
6 6500
bb
bb
b
30 is 6% of 500.
Copyright © 2008 Pearson Education, Inc., publishing as Pearson Prentice Hall
ISM: Prealgebra Chapter 7: Percent
357
31. =
⋅ = ⋅=
=
=
394.8
188 100394.8 100 188
39,480 18839,480 188
188 188210
p
ppp
p
394.8 is 210% of 188.
32. =
⋅ = ⋅= ⋅
⋅=
=
550.4
172 100550.4 100 172
55,040 17255,040 172
172 172320
p
ppp
p
550.4 is 320% of 172.
33. =
⋅ = ⋅=
=
=
89
62 100100 62 89
100 5518100 5518
100 10055.18
a
aaa
a
55.18 is 89% of 62.
34. =
⋅ = ⋅=
=
=
53
130 100100 130 53
100 6890100 6890
100 10068.9
a
aaa
a
68.9 is 53% of 130.
35. 2.76 100
2.7 100 6270 6270 66 645
p
ppp
p
=
⋅ = ⋅=
=
=
45% of 6 is 2.7.
36. 1.65 100
1.6 100 5160 5160 5
5 532
p
ppp
p
=
⋅ = ⋅=
=
=
32% of 5 is 1.6.
37. =
⋅ = ⋅=
=
=
105 140
100105 100 140
10,500 14010,500 140
140 14075
bb
bb
b
140% of 75 is 105.
38. =
⋅ = ⋅=
=
=
221 170
100221 100 170
22,100 17022,100 170
170 170130
bb
bb
b
170% of 130 is 221.
39. 1.8
48 100100 48 1.8
100 86.4100 86.4100 100
0.864
a
aaa
a
=
⋅ = ⋅=
=
=
1.8% of 48 is 0.864.
40. 7.8
24 100100 24 7.8
100 187.2100 187.2100 100
1.872
a
aaa
a
=
⋅ = ⋅=
=
=
7.8% of 24 is 1.872.
Copyright © 2008 Pearson Education, Inc., publishing as Pearson Prentice Hall
Chapter 7: Percent ISM: Prealgebra
358
41. =
⋅ = ⋅=
=
=
4
800 1004 100 800
400 800400 800
800 8000.5
p
ppp
p
0.5% of 800 is 4.
42. 3
500 1003 100 500
300 500300 500500 5000.6
p
ppp
p
=
⋅ = ⋅=
=
=
0.6 percent of 500 is 3.
43. =
⋅ = ⋅=
=
=
3.5 2.5
1003.5 100 2.5
350 2.5350 2.5
2.5 2.5140
bb
bb
b
3.5 is 2.5% of 140.
44. =
⋅ = ⋅=
=
=
9.18 6.8
1009.18 100 6.8
918 6.8918 6.8
6.8 6.8135
bb
bb
b
9.18 is 6.8% of 135.
45. =
⋅ = ⋅=
=
=
20
48 100100 48 20
100 960100 960
100 1009.6
a
aaa
a
20% of 48 is 9.6.
46. =
⋅ = ⋅=
=
=
75
14 100100 14 75
100 1050100 1050
100 10010.50
a
aaa
a
75% of 14 is 10.5.
47. =
⋅ = ⋅=
=
=
2486
2200 1002486 100 2200
248,600 2200248,600 2200
2200 2200113
p
ppp
p
2486 is 113% of 2200.
48. =
⋅ = ⋅=
=
=
9310
3800 1009310 100 3800
931,000 3800931,000 3800
3800 3800245
p
ppp
p
9310 is 245% of 3800.
49. − − − ⋅⎛ ⎞− + − = = = − = −⎜ ⎟ ⋅⎝ ⎠
11 3 11 3 14 2 7 7
16 16 16 16 2 8 8
50. ⋅ ⋅ −
− = − = − = = −⋅ ⋅
7 5 7 2 5 3 14 15 14 15 1
12 8 12 2 8 3 24 24 24 24
51.
− = −
⋅= −
⋅
= −
−=
=
=
=
1 11 7 113
2 30 2 307 15 11
2 15 30105 11
30 30105 11
3094
304
3302
315
Copyright © 2008 Pearson Education, Inc., publishing as Pearson Prentice Hall
ISM: Prealgebra Chapter 7: Percent
359
52. + = +
⋅ ⋅= +
⋅ ⋅
= +
=
=
2 1 8 92 4
3 2 3 28 2 9 3
3 2 2 316 27
6 643
61
76
53.
1
0.410.290.70
54.
+
1
10.784.300.21
15.29
55. −
2.380.19
2.19
56. −16.37
2.61
13.76
57. answers may vary
58. answers may vary
59. =
⋅ ⋅=
25
64 10017 25
64 10017 100 25 64
1700 1600 False
a
�
�
The amount is not 17.
=
⋅ = ⋅=
=
=
25
64 100100 25 64
100 1600100 1600
100 10016
a
aaa
a
25% of 64 is 16.
60. =
⋅ ⋅=
520 65
100520 65
800 100520 100 800 65
52,000 52,000 True
b
�
�
Yes the base is 80.
61. =
=
36
12 10036 50
12 1001
3 False2
p
�
The percent is not 50.
=
⋅ = ⋅=
=
=
36
12 10036 100 12
3600 123600 12
12 12300
p
ppp
p
The percent is 300 (300%).
62. answers may vary
63. answers may vary
64. =
⋅ = ⋅=
=
≈
22.3
53,862 100100 22.3 53,862
100 1,201,122.6100 1,201,122.6
100 10012,011.2
a
aaa
a
22.3% of 53,862 is 12,011.2.
65. =
⋅ = ⋅=
=
≈
88,542
110,736 10088,542 100 110, 736
8,854,200 110,7368,854,200 110, 736
110,736 110, 73679.958
p
ppp
p
80.0% of 110,736 is 88,542.
Copyright © 2008 Pearson Education, Inc., publishing as Pearson Prentice Hall
Chapter 7: Percent ISM: Prealgebra
360
66. =
⋅ = ⋅=
=
≈
8652 119
1008652 100 119
865,200 119865,200 119
119 1197270.6
bb
bb
b
8652 is 119% of 7270.6.
The Bigger Picture
1. ⋅ ⋅ +
+ = + = + = =⋅ ⋅
2 1 2 5 1 9 10 9 10 9 19
9 5 9 5 5 9 45 45 45 45
2. 42 ÷ 2 ⋅ 3 = 21 ⋅ 3 = 63
3. −0.03(0.7) = −0.021
4. 7.9 + 0.1 = 8
5. =
⋅ = ⋅=
=
=
3
8 1283 128 8
384 8384 8
8 848
n
nnn
n
6. =
⋅ = ⋅=
=
=
7.2 36
87.2 8 3657.6 3657.6 36
36 361.6
nn
nn
n
7. =
⋅ = ⋅=
=
=
215
86 100215 100 86
21,500 8621,500 86
86 86250
p
ppp
p
215 is 250% of 86.
8. =
⋅ = ⋅=
=
= =
95
48 100100 95 48
100 4560100 4560
100 1006 3
45.6 or 45 4510 5
a
aaa
a
95% of 48 is 45.6 or 345 .5
9. =
⋅ = ⋅= ⋅
=
=
4.2
15 1004.2 100 15
420 15420 15
15 1528
p
pp
p
p
4.2 is 28% of 15.
10. =
⋅ = ⋅=
=
=
93.6 52
10093.6 100 52
9360 529360 52
52 52180
bb
bb
b
93.6 of 180 is 52%.
Integrated Review
1. 0.94 = 0.94(100%) = 94%
2. 0.17 = 0.17(100%) = 17%
3. = ⋅ = =3 3 300
100% % 37.5%8 8 8
4. = ⋅ = =7 7 700%
100% 350%2 2 2
5. 4.7 = 4.7(100%) = 470%
6. 8 = 8(100%) = 800%
7. = ⋅ = =9 9 900
100% % 45%20 20 20
8. = ⋅ = =53 53 5300
100% % 106%50 50 50
Copyright © 2008 Pearson Education, Inc., publishing as Pearson Prentice Hall
ISM: Prealgebra Chapter 7: Percent
361
9. = = ⋅ = =3 27 27 2700
6 100% % 675%4 4 4 4
10. = = ⋅ = =1 13 13 1300
3 100% % 325%4 4 4 4
11. 0.02 = 0.02(100%) = 2%
12. 0.06 = 0.06(100%) = 6%
13. 71% = 71(0.01) = 0.71
14. 31% = 31(0.01) = 0.31
15. 3% = 3(0.01) = 0.03
16. 4% = 4(0.01) = 0.04
17. 224% = 224(0.01) = 2.24
18. 700% = 700(0.01) = 7.0
19. 2.9% = 2.9(0.01) = 0.029
20. 6.6% = 6.6(0.01) = 0.066
21. 7% = 7(0.01) = 0.07
= ⋅ =1 7
7% 7100 100
22. 5% = 5(0.01) = 0.05
= ⋅ = =1 5 1
5% 5100 100 20
23. 6.8% = 6.8(0.01) = 0.068 ⋅
= ⋅ = = = =⋅
1 6.8 6.8 10 68 176.8% 6.8
100 100 100 10 1000 250
24. 11.25% = 11.25(0.01) = 0.1125
= ⋅
=
⋅=
⋅
=
=
111.25% 11.25
10011.25
10011.25 100
100 1001125
10,0009
80
25. 74% = 74(0.01) = 0.74
= ⋅ = =1 74 37
74% 74100 100 50
26. 45% = 45(0.01) = 0.45
= ⋅ = =1 45 9
45% 45100 100 20
27. = ≈1
16 % 16.33(0.01) 0.1633
= = ⋅ =1 49 49 1 49
16 % %3 3 3 100 300
28. = ≈2
12 % 12.66(0.01) 0.1273
= = ⋅ = =2 38 38 1 38 19
12 % %3 3 3 100 300 150
29. =
⋅ = ⋅=
=
=
15
90 100100 15 90
100 1350100 1350
100 10013.5
a
aaa
a
15% of 90 is 13.5.
30. =
⋅ = ⋅=
=
=
78 78
10078 100 78
7800 787800 78
78 78100
bb
bb
b
78% of 100 is 78.
31. =
⋅ = ⋅=
=
=
297.5 85
100297.5 100 85
29, 750 8529, 750 85
85 85350
bb
bb
b
297.5 is 85% of 350.
32. =
⋅ = ⋅=
=
=
78
65 10078 100 65
7800 657800 65
65 65120
p
ppp
p
78 is 120% of 65.
Copyright © 2008 Pearson Education, Inc., publishing as Pearson Prentice Hall
Chapter 7: Percent ISM: Prealgebra
362
33. =
⋅ = ⋅=
=
=
23.8
85 10023.8 100 85
2380 852380 85
85 8528
p
ppp
p
23.8 is 28% of 85.
34. =
⋅ = ⋅=
=
=
38
200 100100 38 200
100 7600100 7600
100 10076
a
aaa
a
38% of 200 is 76.
35. =
⋅ = ⋅=
=
=
40
85 100100 40 85
100 3400100 3400
100 10034
a
aaa
a
34 is 40% of 85.
36. =
⋅ = ⋅=
=
=
128.7
99 100128.7 100 99
12,870 9912,870 99
99 99130
p
ppp
p
130% of 99 is 128.7.
37. =
⋅ = ⋅=
=
=
115
250 100115 100 250
11,500 25011,500 250
250 25046
p
ppp
p
46% of 250 is 115.
38. =
⋅ = ⋅=
=
=
45
84 100100 45 84
100 3780100 3780
100 10037.8
a
aaa
a
37.8 is 45% of 84.
39. =
⋅ = ⋅=
=
=
63 42
10063 100 42
6300 426300 42
42 42150
bb
bb
b
42% of 150 is 63.
40. =
⋅ = ⋅=
=
=
58.9 95
10058.9 100 95
5890 955890 95
95 9562
bb
bb
b
95% of 62 is 58.9.
Section 7.4
Practice Problems
1. Method 1: What number is 4% of 837,000?
↓ ↓ ↓ ↓ ↓ x = 4% ⋅ 837,000 x = 0.04 ⋅ 837,000 x = 33,480 We predict 33,480 adults in Rhode Island to choose chocolate chip as their favorite ice cream. Method 2: What number is 4% of 837,000?
↓ ↓ ↓ amount percent base
=
⋅ = ⋅=
=
=
4
837,000 100100 4 837,000
100 3,348,000100 3,348,000
100 10033, 480
a
aaa
a
We predict 33,480 adults in Rhode Island to choose Chocolate Chip as their favorite ice cream.
Copyright © 2008 Pearson Education, Inc., publishing as Pearson Prentice Hall
ISM: Prealgebra Chapter 7: Percent
363
2. Method 1: 34,000 is what percent of 130,000?
↓ ↓ ↓ ↓ ↓ 34,000 = x ⋅ 130,000
=
=
≈=
34,000 130,00034,000 130,000
130,000 130,0000.2626%
xx
xx
In Florida, 34,000 or 26% more new nurses were needed in 2006. Method 2: 34,000 is what percent of 130,000?
↓ ↓ ↓ amount percent base
=
⋅ = ⋅=
=
≈
34,000
130,000 10034,000 100 130,000
3,400,000 130,0003,400,000 130,000
130,000 130,00026
p
ppp
p
In Florida, 34,000 or 26% more new nurses were needed in 2006.
3. Method 1: 864 is 32% of what number ?
↓ ↓ ↓ ↓ ↓ 864 = 32% ⋅ x
= ⋅
=
=
864 0.32864 0.32
0.32 0.322700
xx
x
There are 2700 students at Euclid University. Method 2: 864 is 32% of what number ?
↓ ↓ ↓ amount percent base
=
⋅ = ⋅=
=
=
864 32
100864 100 32
86, 400 3286, 400 32
32 322700
bb
bb
b
There are 2700 students at Euclid University.
4. What number is 20% of 202 million?
↓ ↓ ↓ ↓ ↓ x = 20% ⋅ 202 x = 0.20 ⋅ 202 x = 40.4 million
a. The increase in the number of vehicles on the road in 2004 is 40.4 million.
b. The total number of registered vehicles on the road in 2004 was 202 million + 40.4 million = 242.4 million Method 2: What number is 20% of 202 million?
↓ ↓ ↓ amount percent base
=
⋅ = ⋅=
=
=
20
202 100100 20 202
100 4040100 4040
100 10040.4 million
a
aaa
a
a. The increase in the number of vehicles on the road in 2004 is 40.4 million.
b. The total number of registered vehicles on the road in 2004 was 202 million + 40.4 million = 242.4 million
5. Find the amount of increase by subtracting the original number of attendants from the new number of attendants. amount of increase = 333 − 285 = 48 The amount of increase is 48 attendants.
=
=
≈=
amount of increasepercent of increase
original amount48
2850.16816.8%
The number of attendants to the local play, Peter Pan, increased by about 16.8%.
Copyright © 2008 Pearson Education, Inc., publishing as Pearson Prentice Hall
Chapter 7: Percent ISM: Prealgebra
364
6. Find the amount of decrease by subtracting 18,483 from 20,200. Amount of decrease = 20,200 − 18,483 = 1717 The amount of decrease is 1717.
=
=
==
amount of decreasepercent of decrease
original amount1717
20,2000.0858.5%
The population decreased by 8.5%.
Exercise Set 7.4
1. 4% of 220 is what number? Method 1:
⋅ =⋅ =
=
4% 2200.04 220
8.8
xxx
The minimum weight resistance is 8.8 pounds. Method 2:
=
⋅ = ⋅=
=
=
4
220 100100 220 4
100 880100 880
100 1008.8
a
aaa
a
The minimum weight resistance is 8.8 pounds.
2. 60% of 220 is what number? Method 1:
⋅ =⋅ =
=
60% 2200.60 220
132
xxx
The maximum weight resistance is 132 pounds. Method 2:
=
⋅ = ⋅=
=
=
60
220 100100 60 220100 13,200100 13,200
100 100132
a
aaa
a
The maximum weight resistance is 132 pounds.
3. 24 is 1.5% of what number? Method 1:
= ⋅=
=
=
24 1.5%24 0.015
24 0.015
0.015 0.0151600
xxx
x
1600 bolts were inspected. Method 2:
=
⋅ = ⋅=
=
=
24 1.5
10024 100 1.5
2400 1.52400 1.5
1.5 1.51600
bb
bb
b
1600 bolts were inspected.
4. 28 is 35% of what number? Method 1:
= ⋅=
=
=
28 35%28 0.35
28 0.35
0.35 0.3580
xxx
x
80 children attend this day care center. Method 2:
=
⋅ = ⋅=
=
=
28 35
10028 100 35
2800 352800 35
35 3580
bb
bb
b
80 children attend this day care center.
5. 378 is what percent of 2700? Method 1:
= ⋅⋅
=
==
378 2700378 2700
2700 27000.1414%
xx
xx
The student spent 14% of last semester’s college cost on books.
Copyright © 2008 Pearson Education, Inc., publishing as Pearson Prentice Hall
ISM: Prealgebra Chapter 7: Percent
365
Method 2:
=
⋅ = ⋅=
=
=
378
2700 100378 100 2700
37,800 270037,800 2700
2700 270014
p
ppp
p
The student spent 14% of last semester’s college cost on books.
6. 154 is what percent of 3850? Method 1:
= ⋅
=
==
154 3850154 3850
3850 38500.044%
xx
xx
Pierre received 4% of his total spending at the food cooperative as a dividend. Method 2:
=
⋅ = ⋅=
=
=
154
3850 100154 100 3850
15, 400 385015, 400 3850
3850 38504
p
ppp
p
Pierre received 4% of his total spending at the food cooperative as a dividend.
7. 58% of 940 is what number? Method 1:
⋅ =⋅ =
=
58% 9400.58 940
545.2
xxx
545 films were rated R. Method 2:
=
⋅ = ⋅=
=
=
58
940 100100 58 940
100 54,520100 54,520
100 100545.2
a
aaa
a
545 films were rated R.
8. 11% of 940 is what number? Method 1:
⋅ =⋅ =
=
11% 9400.11 940
103.4
xxx
103 films were rated PG-13. Method 2:
=
⋅ = ⋅=
=
=
11
940 100100 11 940
100 10,340100 10,340
100 100103.4
a
aaa
a
103 films were rated PG-13.
9. 35 is what percent of 535? Method 1:
= ⋅⋅
=
≈≈
35 53535 535
535 5350.0656.5%
xx
xx
6.5% of the members of the 109th U.S. Congress attended a community college. Method 2:
=
⋅ = ⋅=
=
≈
35
535 10035 100 535
3500 5353500 535
535 5356.5
p
ppp
p
6.5% of the members of the 109th U.S. Congress attended a community college.
10. What percent of 54,300 is 23,200? Method 1: ⋅ =
=
≈≈
54,300 23,20054,300 23,200
54,300 54,3000.42742.7%
xx
xx
Of the 54,300 veterinarians in private practice in the United States, 42.7% are female. Method 2:
=
⋅ = ⋅=
=
≈
23,200
54,300 10023,200 100 54,300
2,320,000 54,3002,320,000 54,300
54,300 54,30042.7
p
ppp
p
Of the 54,300 veterinarians in private practice in the United States, 42.7% are female.
Copyright © 2008 Pearson Education, Inc., publishing as Pearson Prentice Hall
Chapter 7: Percent ISM: Prealgebra
366
11. 8% of 6200 is what number? Method 1:
⋅ =⋅ =
=
8% 62000.08 6200
496
xxx
The decrease in the number of chairs produced is 496. The new number of chairs produced each month is 6200 − 496 = 5704 chairs. Method 2:
=
⋅ = ⋅=
=
=
8
6200 100100 8 6200100 49,600100 49,600
100 100496
a
aaa
a
The decrease in the number of chairs produced is 496. The new number of chairs produced each month is 6200 − 496 = 5704 chairs.
12. 5% of 7640 is what number? Method 1:
⋅ =⋅ =
=
5% 76400.05 7640
382
xxx
There are 382 fewer students this year. The current enrollment is 7640 − 382 = 7258 students. Method 2:
=
⋅ = ⋅=
=
=
5
7640 100100 5 7640
100 38,200100 38,200
100 100382
a
aaa
a
There are 382 fewer students this year. The current enrollment is 7640 − 382 = 7258 students.
13. What number is 49% of 63,000? Method 1: x = 49% ⋅ 63,000 x = 0.49 ⋅ 63,000 x = 30,870 The number of people employed as physician assistants is expected to be 63,000 + 30,870 = 93,870.
Method 2:
=
⋅ = ⋅=
=
=
49
63,000 100100 63,000 49
100 3,087,000100 3,087,000
100 10030,870
a
aaa
a
The number of people employed as physician assistants is expected to be 63,000 + 30,870 = 93,870.
14. 0.5% of 638,800 is what number? Method 1:
⋅ =⋅ =
=
0.5% 638,8000.005 638,800
3194
xxx
The population of North Dakota in 2000 was 638,800 + 3194 = 641,994 people. Method 2:
=
⋅ = ⋅=
=
=
0.5
638,800 100100 0.5 638,800100 319,400100 319,400
100 1003194
a
aaa
a
The population of North Dakota in 2000 was 638,800 + 3194 = 641,994 people.
15. 20 is what percent of 40? Method 1:
= ⋅
=
==
20 4020 40
40 400.5
50%
xx
xx
50% of the total calories come from fat. Method 2:
=
⋅ = ⋅=
=
=
20
40 10020 100 40
2000 402000 40
40 4050
p
ppp
p
50% of the total calories come from fat.
Copyright © 2008 Pearson Education, Inc., publishing as Pearson Prentice Hall
ISM: Prealgebra Chapter 7: Percent
367
16. 5 is what percent of 20? Method 1:
5 205 2020 20
0.2525%
xx
xx
= ⋅
=
==
25% of the total calories come from fat. Method 2:
520 100
5 100 20500 20500 2020 2025
p
ppp
p
=
⋅ = ⋅=
=
=
25% of the total calories come from fat.
17. 10 is what percent of 80? Method 1:
= ⋅⋅
=
==
10 8010 80
80 800.125
12.5%
xx
xx
12.5% of the total calories come from fat. Method 2:
=
⋅ = ⋅=
=
=
10
80 10010 100 80
1000 801000 80
80 8012.5
p
ppp
p
12.5% of the total calories come from fat.
18. 130 is what percent of 190? Method 1:
= ⋅
=
≈≈
130 190130 190
190 1900.684
68.4%
xx
xx
68.4% of the total calories come from fat.
Method 2:
=
⋅ = ⋅=
=
≈
130
190 100130 100 190
13,000 19013,000 190
190 19068.4
p
ppp
p
68.4% of the total calories come from fat.
19. 35 is what percent of 120? Method 1:
= ⋅
=
≈≈
35 12035 120
120 1200.292
29.2%
xx
xx
29.2% of the total calories come from fat. Method 2:
=
⋅ = ⋅=
=
≈
35
120 10035 100 120
3500 1203500 120
120 12029.2
p
ppp
p
29.2% of the total calories come from fat.
20. 35 is what percent of 130? Method 1:
= ⋅=
=
≈≈
35 13035 130
35 130
130 1300.269
26.9%
xxx
xx
26.9% of the total calories come from fat. Method 2:
=
⋅ = ⋅=
=
≈
35
130 10035 100 130
3500 1303500 130
130 13026.9
p
ppp
p
26.9% of the total calories come from fat.
Copyright © 2008 Pearson Education, Inc., publishing as Pearson Prentice Hall
Chapter 7: Percent ISM: Prealgebra
368
21. 26,250 is 15% of what number? Method 1:
= ⋅= ⋅
⋅=
=
26,250 15%26,250 0.1526,250 0.15
0.15 0.15175,000
xxx
x
The price of the home was $175,000. Method 2:
=
⋅ = ⋅=
=
=
26,250 15
10026,250 100 15
2,625,000 152,625,000 15
15 15175,000
bb
bb
b
The price of the home was $175,000.
22. 842.40 is 18% of what number? Method 1:
= ⋅=
=
=
842.40 18%842.40 0.18842.40 0.18
0.18 0.184680
xxx
x
The banker’s total pay is $4680. Method 2:
=
⋅ = ⋅=
=
=
842.40 18
100842.40 100 18
84,240 1884,240 18
18 184680
bb
bb
b
The banker’s total pay is $4680.
23. What number is 78% of 40? Method 1: x = 78% ⋅ 40 x = 0.78 ⋅ 40 x = 31.2 The owner can bill 31.2 hours each week for a repairman. Method 2:
=
⋅ = ⋅=
=
=
78
40 100100 78 40
100 3120100 3120
100 10031.2
a
aaa
a
The owner can bill 31.2 hours each week for a repairman.
24. What number is 1.04% of 28,350? Method 1: x = 1.04% ⋅ 28,350 x = 0.0104 ⋅ 28,350 x = 294.84 There are expected to be 295 defective components in the batch. Method 2:
=
⋅ = ⋅=
=
=
1.04
28,350 100100 1.04 28,350
100 29,484100 29,484
100 100294.84
a
aaa
a
There are expected to be 295 defective components in the batch.
25. What number is 4.5% of 19,286? Method 1: x = 4.5% ⋅ 19,286 x = 0.045 ⋅ 19,286 x = 867.87 The price of the car will increase by $867.87. The new price of that model will be $19,286 + $867.87 = $20,153.87. Method 2:
4.519,286 100
100 4.5 19,286100 86,787100 86,787100 100
867.87
a
aaa
a
=
⋅ = ⋅=
=
=
The price of the car will increase by $867.87. The new price of that model will be $19,286 + $867.87 = $20,153.87.
26. What number is 6.5% of 58,500? Method 1: x = 6.5% ⋅ 58,500 x = 0.065 ⋅ 58,500 x = 3802.5 The union worker can expect an increase of $3802.50 in salary. The new salary will be $58,500 + $3802.50 = $62,302.50.
Copyright © 2008 Pearson Education, Inc., publishing as Pearson Prentice Hall
ISM: Prealgebra Chapter 7: Percent
369
Method 2:
=
⋅ = ⋅=
=
=
6.5
58,500 100100 6.5 58,500
100 380,250100 380,250
100 1003802.50
a
aaa
a
The union worker can expect an increase of $3802.50 in salary. The new salary will be $58,500 + $3802.50 = $62,302.50.
27. What number is 32% of 6950? Method 1: x = 32% ⋅ 6950 x = 0.32 ⋅ 6950 x = 2224 The number of adults in Buckeye predicted to prefer vanilla ice cream is 2224. Method 2:
=
⋅ = ⋅=
=
=
32
6950 100100 32 6950
100 222,400100 222,400
100 1002224
a
aaa
a
The number of adults in Buckeye predicted to prefer vanilla ice cream is 2224.
28. What number is 5% of 4380? Method 1: x = 5% ⋅ 4380 x = 0.05 ⋅ 4380 x = 219 The number of adults in Hamlet predicted to prefer strawberry ice cream is 219. Method 2:
=
⋅ = ⋅=
=
=
5
4380 100100 5 4380
100 21,900100 21,900
100 100219
a
aaa
a
The number of adults in Hamlet predicted to prefer strawberry ice cream is 219.
29. What number is 80% of 35? Method 1: x = 80% ⋅ 35 x = 0.80 ⋅ 35 x = 28 The increase is projected to be 28 million. The population is projected to be (35 + 28) million = 63 million. Method 2:
8035 100
100 80 35100 2800100 2800100 100
28
a
aaa
a
=
⋅ = ⋅=
=
=
The increase is projected to be 28 million. The population is projected to be (35 + 28) million = 63 million.
30. What number is 8.3% of 265,000? Method 1: x = 8.3% ⋅ 265,000 x = 0.083 ⋅ 265,000 x = 21,995 The increase is projected to be 21,995. The number of women awarded masters degrees is projected to be 265,000 + 21,995 = 286,995.
Method 2: =
⋅ = ⋅=
=
=
8.3
265,000 100100 8.3 265,000
100 2,199,500100 2,199,500
100 10021,995
a
aaa
a
The increase is projected to be 21,995. The number of women awarded masters degrees is projected to be 21,995 + 265,000 = 286,995.
Copyright © 2008 Pearson Education, Inc., publishing as Pearson Prentice Hall
Chapter 7: Percent ISM: Prealgebra
370
Original
Amount New
Amount Amount of
Increase Percent Increase
31. 50 80 80 − 50 = 30 = =30
0.6 60%50
32. 8 12 12 − 8 = 4 = =4
0.5 50%8
33. 65 117 117 − 65 = 52 52 0.8 80%65
= =
34. 68 170 170 − 68 = 102 = =102
1.5 150%68
Original Amount
New Amount
Amount of Decrease
Percent Decrease
35. 8 6 8 − 6 = 2 = =2
0.25 25%8
36. 25 20 25 − 20 = 5 = =5
0.20 20%25
37. 160 40 160 − 40 = 120 120 0.75 75%160
= =
38. 200 162 200 − 162 = 38 = =38
0.19 19%200
39. =
−=
=
=
amount of decreasepercent decrease
original amount150 84
15066
1500.44
The decrease in calories is 44%.
40. =
−=
=
=
amount of decreasepercent decrease
original amount530 477
53053
5300.10
The decrease in the number of employees was 10%.
Copyright © 2008 Pearson Education, Inc., publishing as Pearson Prentice Hall
ISM: Prealgebra Chapter 7: Percent
371
41. =
−=
=
≈
amount of decreasepercent decrease
original amount10,845 10, 700
10,845145
10,8450.013
The decrease in cable TV systems was 1.3%.
42. =
−=
=
=
amount of increasepercent increase
original amount76 32
3244
321.375
The increase in words per minute is 137.5%.
43. =
−=
=
≈
amount of increasepercent increase
original amount444 174
174270
1741.552
The increase in acres was 155.2%
44. =
−=
=
≈
amount of decreasepercent decrease
original amount722.9 705.4
722.917.5
722.90.024
The decrease in CD’s shipped was 2.4%.
45. =
−=
=
≈
amount of increasepercent increase
original amount464,000 455,000
455,0009000
455,0000.0198
The increase in computer programmers is expected to be 2%.
46. =
−=
=
≈
amount of decreasepercent decrease
original amount784 676
784108
7840.138
The decrease in boating accidents was 13.8%.
47. =
−=
=
≈
amount of increasepercent increase
original amount3769 3570
3570199
35700.056
The increase in elementary and secondary teachers is expected to be 5.6%.
48. =
−=
=
≈
amount of increasepercent increase
original amount518,000 484,000
484,00034,000
484,0000.070
The increase in correctional officers is expected to be 7%.
49. =
−=
=
≈
amount of decreasepercent decrease
original amount7151 5713
71511438
71510.201
The decrease in cinema sites was 20.1%
50. =
−=
=
=
amount of increasepercent increase
original amount29,000 16,000
16,00013,000
16,0000.8125
The increase in occupational therapy assistants and aides is expected to be 81.3%.
Copyright © 2008 Pearson Education, Inc., publishing as Pearson Prentice Hall
Chapter 7: Percent ISM: Prealgebra
372
51. =
−=
=
≈
amount of increasepercent increase
original amount19.9 13.1
13.16.8
13.10.519
The increase in soft drink size was 51.9%.
52. =
−=
=
=
amount of increasepercent increase
original amount300,000 75,000
75,000225,000
75,0003.0
The increase in discarded electronic waste was 300%.
53. =
−=
=
≈
amount of increasepercent increase
original amount212,000 110,000
110,000102,000
110,0000.927
The increase in cellular subscribers was 92.7%.
54. =
−=
=
≈
amount of decreasepercent decrease
original amount127, 400 99,900
127, 40027,500
127, 4000.216
The decrease in the population of Tokyo is expected to be 21.6%.
55. ×
0.1238
96360
4.56
56. 0.7 29.4 becomes −
−
427 294
281414
0
57.
119.201.98
11.18+
58. −
78.0019.46
58.54
59. − − = − ⋅ − ⋅
= − −
= −
3 5 3 3 5 2
8 12 8 3 12 29 10
24 2419
24
60. ⋅ ⋅⎛ ⎞⎛ ⎞− − = = =⎜ ⎟⎜ ⎟ ⋅ ⋅ ⋅⎝ ⎠⎝ ⎠
3 5 3 5 3 5 5
8 12 8 12 8 3 4 32
61. ÷ = ÷
= ⋅
⋅=
⋅⋅ ⋅
=⋅
=
4 9 14 392 3
5 10 5 1014 10
5 3914 10
5 3914 2 5
5 3928
39
62. 4 9 4 92 3 2 35 10 5 10
⎛ ⎞− = + −⎜ ⎟⎝ ⎠
Subtract the absolute values. 93
10425
−
93
1082
1011
10
−
Attach the sign of the larger absolute value. 4 9 12 3 15 10 10− = −
63. The increased number is double the original number.
64. answers may vary
Copyright © 2008 Pearson Education, Inc., publishing as Pearson Prentice Hall
ISM: Prealgebra Chapter 7: Percent
373
65. To find the percent increase, she should have divided by the original amount, which is 150.
= = =30
percent increase 0.2 20%150
66. To find the percent decrease, he should have divided by the original amount, which is 180.
−= = =
180 150 30 2percent decrease 16 %
180 180 3
67. False; the percents are different. percent increase from 1980 to 1990 = 20%
percent decrease from 1990 to 2000 = 2
16 %3
Section 7.5
Practice Problems
1. sales tax tax rate purchase price
8.5% $59.900.085 $59.90$5.09
= ⋅↓ ↓
= ⋅= ⋅≈
The sales tax is $5.09. Total Price purchase price sales tax
$59.90 $5.09$64.99
= +↓ ↓
= +=
The sales tax on $59.90 is $5.09, and the total price is $64.99.
2. sales tax tax rate purchase price
$1665 $18,5001665 18,500
18,500 18,5000.09
rr
r
= ⋅↓ ↓ ↓
= ⋅⋅
=
=
The sales tax rate is 9%.
3. = ⋅↓ ↓
= ⋅= ⋅≈
commission commission rate sales
6.6% $47,6320.066 $47,632$3143.712
The sales representative’s commission for the month is $3143.71.
4. = ⋅↓ ↓ ↓
= ⋅
=
==
commission commission rate sales
$645 $4300645
43000.1515%
r
r
rr
The commission rate is 15%.
5. = ⋅
↓ ↓= ⋅= ⋅=
amount of discountdiscount rate original price
35% $7000.35 $700$245
The discount is $245. = −
↓ ↓= −=
sale price original price discount
$700 $245$455
The sale price is $455.
Vocabulary and Readiness Check
1. sales tax = tax rate ⋅ purchase price.
2. total price = purchase price + sales tax.
3. commission = commission rate ⋅ sales.
4. amount of discount = discount rate ⋅ original price.
5. sale price = original price − amount of discount.
Exercise Set 7.5
1. sales tax = 5% ⋅ $150 = 0.05 ⋅ $150 = $7.50 The sales tax is $7.50.
2. = ⋅ = ⋅ =sales tax 6% $188 0.06 $188 $11.28 The sales tax is $11.28.
3. sales tax = 7.5% ⋅ $799 = 0.075 ⋅ $799 ≈ $59.93 total price = $799 + $59.93 = $858.93 The total price of the camcorder is $858.93.
4. sales tax = 8% ⋅ $426 = 0.08 ⋅ $426 = $34.08 Total price = $426 + $34.08 = $460.08 The total price of the stereo system is $460.08.
Copyright © 2008 Pearson Education, Inc., publishing as Pearson Prentice Hall
Chapter 7: Percent ISM: Prealgebra
374
5. = ⋅
=
=
$335.30 $4790$335.30
$47900.07
r
r
r
The sales tax rate is 7%.
6. = ⋅
=
=
$374 $6800$374
$68000.055
r
r
r
The sales tax rate is 5.5%.
7. a. = ⋅=
=
=
$10.20 8.5%$10.2 0.085$10.2
0.085$120
pp
p
p
The purchase price of the table saw is $120.
b. total price = $120 + $10.20 = $130.20 The total price of the table saw is $130.20.
8. a. = ⋅=
=
=
$76 9.5%$76 0.095
$76
0.095$800
pp
p
p
The purchase price of the ring is $800.
b. total price = $800 + $76 = $876 The total price of the ring is $876.
9. sales tax 6.5% $1800 0.065 $1800 $117= ⋅ = ⋅ = total price = $1800 + $117 = $1917 The total price of the bracelet is $1917.
10. sales tax = 8% ⋅ $1890 = 0.08 ⋅ $1890 = $151.20 total price = $1890 + $151.20 = $2041.20 The sales tax is $151.20 and the total price is $2041.20.
11. = ⋅=
=
=
$24.25 5%$24.25 0.05$24.25
0.05$485
pp
p
p
The purchase price of the futon is $485.
12. = ⋅=
=
=
$32.85 9%$32.85 0.09$32.85
0.09$365
pp
p
p
The purchase price of the TV-DVD combination is $365.
13. $98.70 $1645$98.70$1645
0.06
r
r
r
= ⋅
=
=
The sales tax rate is 6%.
14. = ⋅
=
=
$103.50 $1150$103.50
$11500.09
r
r
r
The sales tax rate is 9%.
15. Purchase price = $210 + $15 + $5 = $230 Sales tax = 7% ⋅ $230 = 0.07 ⋅ $230 = $16.10 Total price = $230 + $16.10 = $246.10 The sales tax is $16.10 and the total price of the items is $246.10.
16. Purchase price = $35 + $55 + $95 = $185 Sales tax = 6.5% ⋅ $185 = 0.065 ⋅ $185 ≈ $12.03 Total price = $185 + $12.03 = $197.03 The sales tax is $12.03 and the total price of the clothing is $197.03.
17. commission 4% $1,329,4010.04 $1,329,401$53,176.04
= ⋅= ⋅=
Her commission was $53,176.04.
18. = ⋅= ⋅≈
commission 12.8% $16380.128 $1638$209.66
Her commission was $209.66.
19. = ⋅
=
=
$1380.40 $9860$1380.40
$98600.14
r
r
r
The commission rate is 14%.
20. = ⋅
=
=
$3575 $32,500$3575
$32,5000.11
r
r
r
The commission rate is 11%.
Copyright © 2008 Pearson Education, Inc., publishing as Pearson Prentice Hall
ISM: Prealgebra Chapter 7: Percent
375
21. commission 1.5% $325,9000.015 $325,900$4888.50
= ⋅= ⋅=
His commission will be $4888.50.
22. = ⋅= ⋅≈
commission 5.6% $96380.056 $9638$539.73
Her commission will be $539.73.
23. = ⋅= ⋅
=
=
$5565 3% sales$5565 0.03$5565
0.03$185,500
s
s
s
The selling price of the house was $185,500.
24. = ⋅= ⋅
=
=
$1750 7% sales$1750 0.07$1750
0.07$25,000
s
s
s
The selling price of the fertilizer was $25,000.
Original Price
Discount Rate
Amount of Discount
Sale Price
25. $89 10% 10% ⋅ $89 = $8.90 $89 − $8.90 = $80.10
26. $74 20% 20% ⋅ $74 = $14.80 $78 − $14.80 = $59.20
27. $196.50 50% 50% ⋅ $196.50 = $98.25 $196.50 − $98.25 = $98.25
28. $110.60 40% 40% ⋅ $110.60 = $44.24 $110.60 − $44.24 = $66.36
29. $410 35% 35% ⋅ $410 = 143.50 $410 − $143.50 = $266.50
30. $370 25% 25% ⋅ $370 = $92.50 $370 − $92.50 = $277.50
31. $21,700 15% 15% ⋅ $21,700 = $3255 $21,700 − $3255 = $18,445
32. $17,800 12% 12% ⋅ $17,800 = $2136 $17,800 − $2136 = $15,664
33. discount = 15% ⋅ $300 = 0.15 ⋅ $300 = $45
sale price = $300 − $45 = $255 The discount is $45 and the sale price is $255.
34. discount = 30% ⋅ $4295 = 0.30 ⋅ $4295 = $1288.50 sale price = $4295 − $1288.50 = $3006.50 The discount is $1288.50 and the sale price is $3006.50.
Copyright © 2008 Pearson Education, Inc., publishing as Pearson Prentice Hall
Chapter 7: Percent ISM: Prealgebra
376
Purchase Price
Tax Rate
Sales Tax
Total Price
35. $305 9% 9% ⋅ $305 = $27.45 $305 + $27.45 = $332.45
36. $243 8% 8% ⋅ $243 = $19.44 $243 + $19.44 = $262.44
37. $56 5.5% 5.5% ⋅ $56 = $3.08 $56 + $3.08 = $59.08
38. $65 8.4% 8.4% ⋅ $65 = $5.46 $65 + $5.46 = $70.46
Sale Commission Rate Commission
39. $235,800 3% $235,800 ⋅ 3% = $7074
40. $195,450 5% $195,450 ⋅ 5% = $9772.50
41. $17,900 $1432 0.08 8%$17,900
= = $1432
42. $25,600 = =$2304
0.09 9%$25,600
$2304
43. ⋅ ⋅ = ⋅ =3
2000 2 600 2 120010
44. ⋅ ⋅ = ⋅ =2
500 3 40 3 12025
45. ⋅ ⋅ = ⋅ =3
400 11 12 11 132100
46. ⋅ ⋅ = ⋅ =1
1000 5 50 5 25020
47. ⋅ ⋅ = ⋅ =2 2
600 0.04 24 163 3
48. ⋅ ⋅ = ⋅ =3 3
6000 0.06 360 2704 4
49. Round $68 to $70 and 9.5% to 10%. 10% ⋅ $70 = 0.10 ⋅ $70 = $7 $70 + $7 = $77 The best estimate of the total price is $77; d.
50. 10% ⋅ $200 = 0.10 ⋅ $200 = $20 $200 + $20 = $220 The best estimate is c; $220.
Copyright © 2008 Pearson Education, Inc., publishing as Pearson Prentice Hall
ISM: Prealgebra Chapter 7: Percent
377
Bill Amount 10% 15% 20%
51. $40.21 ≈ $40 $4.00 + = + =1
$4 ($4) $4 $2 $6.002
2($4) = $8.00
52. $15.89 ≈ $16 $1.60 + = + =1
$1.60 ($1.60) $1.60 $0.80 $2.402
2($1.60) = $3.20
53. $72.17 ≈ $72.00 $7.20 1$7.20 ($7.20) $7.20 $3.602
$10.80
+ = +
=
2($7.20) = $14.40
54. $9.33 ≈ $9 $0.90 + = + =1
$0.90 ($0.90) $0.90 $0.45 $1.352
2($0.90) = $1.80
55. A discount of 60% is better; answers may vary.
56. A discount of 20% plus an additional 40% is better. Answers may vary.
57. 7.5% ⋅ $24,966 = 0.075 ⋅ $24,966 = $1872.45 $24,966 + $1872.45 = $26,838.45 The total price of the necklace is $26,838.45.
58. = ⋅= ⋅=
commission 5.5% $562,5600.055 $562,560$30,940.80
= ⋅= ⋅=
agent's amount 60% $30,940.800.60 $30,940.80$18,564.48
The real estate agent will receive $18,564.48.
Section 7.6
Practice Problems
1. = ⋅ ⋅= ⋅ ⋅= ⋅ ⋅=
$875 7% 5$875 (0.07) 5$306.25
I P R TI
The simple interest is $306.25.
2. = ⋅ ⋅
= ⋅ ⋅
= ⋅ ⋅
=
9$1500 20%
129
$1500 (0.20)12
$225
I P R T
I
She paid $225 in interest.
Copyright © 2008 Pearson Education, Inc., publishing as Pearson Prentice Hall
Chapter 7: Percent ISM: Prealgebra
378
3. = ⋅ ⋅
= ⋅ ⋅
= ⋅ ⋅
=
6$2100 13%
126
$2100 (0.13)12
$136.50
I P R T
The interest is $136.50. = += +=
total amount principal interest$2100 $136.50$2236.50
After 6 months, the total amount paid will be $2236.50.
4. P = $3000, r = 4% = 0.04, n = 1, t = 6 years ⋅
⋅
⎛ ⎞= +⎜ ⎟⎝ ⎠
⎛ ⎞= +⎜ ⎟⎝ ⎠
=≈
1 6
6
1
0.04$3000 1
1
$3000(1.04)$3795.96
n tr
A Pn
The total amount after 6 years is $3795.96.
5. P = $5500, = =1
6 % 0.0625,4
r n = 365, t = 5
⋅
⋅
⎛ ⎞= +⎜ ⎟⎝ ⎠
⎛ ⎞= +⎜ ⎟⎝ ⎠
≈
365 5
1
0.0625$5500 1
365$7517.41
n tr
A Pn
The total amount after 5 years is $7517.41.
Calculator Explorations
1. ⋅
⎛ ⎞= + ≈⎜ ⎟⎝ ⎠
4 50.09$600 1 $936.31
4A
2. ⋅
⎛ ⎞= + ≈⎜ ⎟⎝ ⎠
365150.04$10,000 1 $18,220.59
365A
3. ⋅
⎛ ⎞= + ≈⎜ ⎟⎝ ⎠
1 200.11$1200 1 $9674.77
1A
4. ⋅
⎛ ⎞= + ≈⎜ ⎟⎝ ⎠
2 10.07$5800 1 $6213.11
2A
5. ⋅
⎛ ⎞= + ≈⎜ ⎟⎝ ⎠
4 40.06$500 1 $634.49
4A
6. ⋅
⎛ ⎞= + ≈⎜ ⎟⎝ ⎠
365190.05$2500 1 $6463.85
365A
Vocabulary and Readiness Check
1. To calculate simple interest, use I = P ⋅ R ⋅ T.
2. To calculate compound interest, use ⋅
⎛ ⎞= +⎜ ⎟⎝ ⎠1 .
n tr
A Pn
3. Compound interest is computed on not only the original principal, but on interest already earned in previous compounding periods.
4. When interest is computed on the original principal only, it is called simple interest.
5. Total amount (paid or received) = principal + interest.
Exercise Set 7.6
1. = ⋅ ⋅= ⋅ ⋅= ⋅ ⋅=
simple interest principal rate time$200 8% 2$200 0.08 2$32
2. = ⋅ ⋅= ⋅ ⋅= ⋅ ⋅=
simple interest principal rate time$800 9% 3$800 0.09 3$216
3. = ⋅ ⋅= ⋅ ⋅= ⋅ ⋅=
simple interest principal rate time$160 11.5% 4$160 0.115 4$73.60
4. = ⋅ ⋅= ⋅ ⋅= ⋅ ⋅=
simple interest principal rate time$950 12.5% 5$950 0.125 5$593.75
5. simple interest principal rate time1$5000 10% 12
$5000 0.10 1.5$750
= ⋅ ⋅
= ⋅ ⋅
= ⋅ ⋅=
Copyright © 2008 Pearson Education, Inc., publishing as Pearson Prentice Hall
ISM: Prealgebra Chapter 7: Percent
379
6. = ⋅ ⋅
= ⋅ ⋅
= ⋅ ⋅=
simple interest principal rate time1
$1500 14% 24
$1500 0.14 2.25$472.50
7. = ⋅ ⋅
= ⋅ ⋅
= ⋅ ⋅=
simple interest principal rate time6
$375 18%12
$375 0.18 0.5$33.75
8. = ⋅ ⋅
= ⋅ ⋅
= ⋅ ⋅
=
simple interest principal rate time8
$775 15%122
$775 0.153
$77.50
9. simple interest principal rate time21$2500 16%12
$2500 0.16 1.75$700
= ⋅ ⋅
= ⋅ ⋅
= ⋅ ⋅=
10. = ⋅ ⋅
= ⋅ ⋅
= ⋅ ⋅=
simple interest principal rate time18
$1000 10%12
$1000 0.10 1.5$150
11. = ⋅ ⋅= ⋅ ⋅= ⋅ ⋅=
simple interest principal rate time$162,500 12.5% 5$162,500 0.125 5$101,562.50
The amount of interest is $101,562.50.
12. = ⋅ ⋅= ⋅ ⋅= ⋅ ⋅=
simple interest principal rate time$265,000 8.25% 30$265,000 0.0825 30$655,875
The amount of interest is $655,875.
13. simple interest principal rate time15$5000 9%12
$5000 0.09 1.25$562.50
= ⋅ ⋅
= ⋅ ⋅
= ⋅ ⋅=
Total = $5000 + $562.50 = $5562.50
14. = ⋅ ⋅
= ⋅ ⋅
= ⋅ ⋅=
simple interest principal rate time9
$4500 14%12
$4500 0.14 0.75$472.50
= + =Total amount $4500 $472.50 $4972.50
15. = ⋅ ⋅= ⋅ ⋅= ⋅ ⋅=
Simple interest principal rate time$8500 17% 4$8500 0.17 4$5780
= + =Total amount $8500 $5780 $14,280
16. = ⋅ ⋅= ⋅ ⋅= ⋅ ⋅=
Simple interest principal rate time$2000 8% 5$2000 0.08 5$800
= + =Total amount $2000 $800 $2800
17. ⋅
⋅
⎛ ⎞= +⎜ ⎟⎝ ⎠
⎛ ⎞= +⎜ ⎟⎝ ⎠
=≈
2 15
30
1
0.146150 1
2
6150(1.07)46,815.37
n tr
A Pn
The total amount is $46,815.37.
18. ⋅
⋅
⎛ ⎞= +⎜ ⎟⎝ ⎠
⎛ ⎞= +⎜ ⎟⎝ ⎠
=≈
110
10
1
0.152060 1
1
2060(1.015)2390.71
n tr
A Pn
The total amount is $239.71.
19. ⋅
⋅
⎛ ⎞= +⎜ ⎟⎝ ⎠
⎛ ⎞= +⎜ ⎟⎝ ⎠
⎛ ⎞= +⎜ ⎟⎝ ⎠
≈
365 5
1825
1
0.081560 1
365
0.081560 1
3652327.14
n tr
A Pn
The total amount is $2327.14.
Copyright © 2008 Pearson Education, Inc., publishing as Pearson Prentice Hall
Chapter 7: Percent ISM: Prealgebra
380
20. ⋅
⋅
⎛ ⎞= +⎜ ⎟⎝ ⎠
⎛ ⎞= +⎜ ⎟⎝ ⎠
=≈
4 15
60
1
0.101450 1
4
1450(1.025)6379.70
n tr
A Pn
The total amount is $6379.70.
21. ⋅
⋅
⎛ ⎞= +⎜ ⎟⎝ ⎠
⎛ ⎞= +⎜ ⎟⎝ ⎠
=≈
2 20
40
1
0.0910,000 1
2
10,000(1.045)58,163.65
n tr
A Pn
The total amount is $58,163.65.
22. ⋅
⋅
⎛ ⎞= +⎜ ⎟⎝ ⎠
⎛ ⎞= +⎜ ⎟⎝ ⎠
⎛ ⎞= +⎜ ⎟⎝ ⎠
≈
365 10
3650
1
0.083500 1
365
0.083500 1
365$7788.71
n tr
A Pn
The total amount is $7788.71.
23. ⋅
⋅
⎛ ⎞= +⎜ ⎟⎝ ⎠
⎛ ⎞= +⎜ ⎟⎝ ⎠
==
11
1
0.092675 1
12675(1.09)2915.75
n tr
A Pn
The total amount is $2915.75.
24. ⋅
⋅
⎛ ⎞= +⎜ ⎟⎝ ⎠
⎛ ⎞= +⎜ ⎟⎝ ⎠
=≈
2 1
2
1
0.106375 1
2
6375(1.05)7028.44
n tr
A Pn
The total amount is $7028.44.
25. ⋅
⋅
⎛ ⎞= +⎜ ⎟⎝ ⎠
⎛ ⎞= +⎜ ⎟⎝ ⎠
=≈
1 5
5
1
0.082000 1
1
2000(1.08)2938.66
n tr
A Pn
The total amount is $2938.66.
26. ⋅
⋅
⎛ ⎞= +⎜ ⎟⎝ ⎠
⎛ ⎞= +⎜ ⎟⎝ ⎠
=≈
2 5
10
1
0.082000 1
2
2000(1.04)2960.49
n tr
A Pn
The total amount is $2960.49.
27. ⋅
⋅
⎛ ⎞= +⎜ ⎟⎝ ⎠
⎛ ⎞= +⎜ ⎟⎝ ⎠
=≈
4 5
20
1
0.082000 1
4
2000(1.02)2971.89
n tr
A Pn
The total amount is $2971.89.
28. ⋅
⋅
⎛ ⎞= +⎜ ⎟⎝ ⎠
⎛ ⎞= +⎜ ⎟⎝ ⎠
⎛ ⎞= +⎜ ⎟⎝ ⎠
≈
365 5
1825
1
0.082000 1
365
0.082000 1
3652983.52
n tr
A Pn
The total amount is $2983.52.
29. perimeter = 10 + 6 + 10 + 6 = 32 The perimeter is 32 yards.
30. Perimeter = 18 + 16 + 12 = 46 The perimeter is 46 centimeters.
31. Perimeter = 7 + 7 + 7 + 7 + 7 = 35 The perimeter is 35 meters.
32. Perimeter = 21 + 21 + 21 + 21 = 84 The perimeter is 84 miles.
33. + = ⋅ + ⋅ = + =5 4 5 4 9
4 5 4 5 5 4 20 20 20
x x x x x x x
Copyright © 2008 Pearson Education, Inc., publishing as Pearson Prentice Hall
ISM: Prealgebra Chapter 7: Percent
381
34. ⋅⎛ ⎞ ⎛ ⎞− ÷ − = − ⋅ − = =⎜ ⎟ ⎜ ⎟ ⋅⎝ ⎠ ⎝ ⎠
5 5 5
4 5 4 4 4
x x x x
x x
35. ⎛ ⎞⎛ ⎞ ⎛ ⎞⎛ ⎞− − = − −⎜ ⎟⎜ ⎟ ⎜ ⎟⎜ ⎟⎝ ⎠⎝ ⎠ ⎝ ⎠⎝ ⎠
= − ⋅ − ⋅
= − −
= −
= −
2 1 9 2 2 18
3 3 10 5 9 502 50 18 9
9 50 50 9100 162
450 450262
450131
225
36. ⋅ ⋅ ⋅
÷ ⋅ = ⋅ ⋅ = =⋅ ⋅
3 9 1 3 22 1 3 2 11 1 2
11 22 3 11 9 3 11 9 3 9
37. answers may vary
38. answers may vary
39. answers may vary
Chapter 7 Vocabulary Check
1. In a mathematical statement, of usually means “multiplication.”
2. In a mathematical statement, is means “equals.”
3. Percent means “per hundred.”
4. Compound interest is computed not only on the principal, but also on interest already earned in previous compounding periods.
5. In the percent proportion amount
base =
percent.
100
6. To write a decimal or fraction as a percent, multiply by 100%.
7. The decimal equivalent of the % symbol is 0.01.
8. The fraction equivalent of the % symbol is 1
.100
9. The percent equation is base ⋅ percent = amount.
10. Percent of decrease = amount of decrease
.original amount
11. Percent of increase = amount of increase
.original amount
12. Sales tax = tax rate ⋅ purchase price.
13. Total price = purchase price + sales tax.
14. Commission = commission rate ⋅ sales.
15. Amount of discount = discount rate ⋅ original price.
16. Sale price = original price − amount of discount.
Chapter 7 Review
1. =37
37%100
37% of adults preferred pepperoni.
2. =77
77%100
77% of free throws were made.
3. 26% = 26(0.01) = 0.26
4. 75% = 75(0.01) = 0.75
5. 3.5% = 3.5(0.01) = 0.035
6. 1.5% = 1.5(0.01) = 0.015
7. 275% = 275(0.01) = 2.75
8. 400% = 400(0.01) = 4.00 or 4
9. 47.85% = 47.85(0.01) = 0.4785
10. 85.34% = 85.34(0.01) = 0.8534
11. 1.6 = 1.6(100%) = 160%
12. 0.055 = 0.055(100%) = 5.5%
13. 0.076 = 0.076(100%) = 7.6%
14. 0.085 = 0.085(100%) = 8.5%
15. 0.71 = 0.71(100%) = 71%
16. 0.65 = 0.65(100%) = 65%
17. 6 = 6(100)% = 600%
18. 9 = 9(100%) = 900%
Copyright © 2008 Pearson Education, Inc., publishing as Pearson Prentice Hall
Chapter 7: Percent ISM: Prealgebra
382
19. ⎛ ⎞= =⎜ ⎟⎝ ⎠
1 77% 7
100 100
20. ⎛ ⎞= = =⎜ ⎟⎝ ⎠
1 15 315% 15
100 100 20
21. ⎛ ⎞= = =⎜ ⎟⎝ ⎠
1 25 125% 25
100 100 4
22. ⎛ ⎞= ⎜ ⎟⎝ ⎠
=
⋅=
⋅
=
=
18.5% 8.5
1008.5
1008.5 10
100 1085
100017
200
23. ⎛ ⎞= ⎜ ⎟⎝ ⎠
=
⋅=
⋅
=
=
110.2% 10.2
10010.2
10010.2 10
100 10102
100051
500
24. ⎛ ⎞= = = =⎜ ⎟⎝ ⎠
2 50 50 1 50 116 % %
3 3 3 100 300 6
25. ⎛ ⎞= = = =⎜ ⎟⎝ ⎠
1 100 100 1 100 133 % %
3 3 3 100 300 3
26. ⎛ ⎞= = = =⎜ ⎟⎝ ⎠
1 110 10 1110% 110 1 1
100 100 100 10
27. = ⋅ = =2 2 100 200
% % 40%5 5 1 5
28. = ⋅ = =7 7 100 700
% % 70%10 10 1 10
29. = ⋅ = = =7 7 100 700 175 1
% % % 58 %12 12 1 12 3 3
30. = ⋅ = =2 5 100 500 2
1 % % 166 %3 3 1 3 3
31. = ⋅ = =1 5 100 500
1 % % 125%4 4 1 4
32. = ⋅ = =3 3 100 300
% % 60%5 5 1 5
33. = ⋅ = =1 1 100 100
% % 6.25%16 16 1 16
34. = ⋅ = =5 5 100 500
% % 62.5%8 8 1 8
35. = ⋅=
=
=
1250 1.25%1250 0.0125
1250 0.0125
0.0125 0.0125100,000
xxx
x
1250 is 1.25% of 100,000.
36. = ⋅
= ⋅ ⋅
= ⋅
=
133 % 24,000
3100 1
24,0003 100
124,000
38000
x
x
x
x
8000 is 1
33 %3
of 24,000.
37. = ⋅
=
==
124.2 540124.2 540
540 5400.2323%
xx
xx
124.2 is 23% of 540.
38. = ⋅= ⋅
=
=
22.9 20%22.9 0.2022.9 0.20
0.20 0.20114.50
xx
x
x
22.9 is 20% of 114.50.
39. x = 17% ⋅ 640 x = 0.17 ⋅ 640 x = 108.8 108.8 is 17% of 640.
Copyright © 2008 Pearson Education, Inc., publishing as Pearson Prentice Hall
ISM: Prealgebra Chapter 7: Percent
383
40. = ⋅
=
==
693 462693 462
462 4621.5
150%
xx
xx
693 is 150% of 462.
41. =
⋅ = ⋅=
=
=
104.5 25
100104.5 100 25
10, 450 2510, 450 25
25 25418
bb
bb
b
104.5 is 25% of 418.
42. =
⋅ = ⋅=
=
=
16.5 5.5
10016.5 100 5.5
1650 5.51650 5.5
5.5 5.5300
bb
bb
b
16.5 is 5.5% of 300.
43. =
⋅ = ⋅=
=
=
30
532 100100 30 532
100 15,960100 15,960
100 100159.6
a
aaa
a
159.6 is 30% of 532.
44. =
⋅ = ⋅=
=
=
63
35 10063 100 35
6300 356300 35
35 35180
p
ppp
p
63 is 180% of 35.
45. =
⋅ = ⋅=
=
=
93.5
85 10093.5 100 85
9350 859350 85
85 85110
p
ppp
p
93.5 is 110% of 85.
46. =
⋅ = ⋅=
=
=
33
500 100100 33 500
100 16,500100 16,500
100 100165
a
aaa
a
165 is 33% of 500.
47. 1320 is what percent of 2000? Method 1:
= ⋅
=
==
1320 20001320 2000
2000 20000.6666%
xx
xx
66% of people own microwaves. Method 2:
=
⋅ = ⋅=
=
=
1320
2000 1001320 100 2000
132,000 2000132,000 2000
2000 200066
p
ppp
p
66% of people own microwaves.
48. 2000 is what percent of 12,360? Method 1:
= ⋅
=
≈≈
2000 12,3602000 12,360
12,360 12,3600.1616%
xx
xx
16% of freshmen are enrolled in prealgebra. Method 2:
=
⋅ = ⋅=
=
≈
200
12,360 1002000 100 12,360
200,000 12,360200,000 12,360
12,360 12,36016
p
ppp
p
16% of freshman are enrolled in prealgebra.
Copyright © 2008 Pearson Education, Inc., publishing as Pearson Prentice Hall
Chapter 7: Percent ISM: Prealgebra
384
49. =
−=
=
≈≈
amount of decreasepercent decrease
original amount675 534
675141
6750.20920.9%
Violent crime decreased 20.9%.
50. =
−=
=
==
amount of increasepercent increase
original amount33 16
1617
161.0625106.25%
The charge will increase 106.25%.
51. = ⋅= ⋅= ⋅=
Amount of decreasepercent decrease original amount4% $215,0000.04 $215,000$8600
Total amount = $215,000 − $8600 = $206,400 $206,400 is expected to be collected next year.
52. Amount of increase = percent increase ⋅ original amount = 15% ⋅ $11.50 = 0.15 ⋅ $11.50 ≈ $1.73 Total amount = $11.50 + $1.73 = $13.23 The new hourly rate is $13.23.
53. = ⋅= ⋅= ⋅=
sales tax tax rate purchase price5.5% $2500.055 $250$13.75
Total amount = $250 + $13.75 = $263.75 The total price for the coat is $263.75.
54. = ⋅= ⋅= ⋅≈
sales tax tax rate purchase price4.5% $25.500.045 $25.50$1.15
The sales tax is $1.15.
55. = ⋅= ⋅= ⋅=
commission commission rate sales5% $100,0000.05 $100,000$5000
His commission is $5000.
56. = ⋅= ⋅= ⋅≈
commission commission rate sales7.5% $40050.075 $4005$300.38
Her commission is $300.38.
57. = ⋅= ⋅= ⋅=
Amount of discount discount original price30% $30000.30 $3000$900
Sale price = $3000 − $900 = $2100 The amount of discount is $900; the sale price is $2100.
58. = ⋅= ⋅= ⋅=
Amount of discount discount original price10% $900.10 $90$9.00
Sale price = $90 − $9 = $81 The amount of discount is $9; the sale price is $81.
59. = ⋅ ⋅
= ⋅ ⋅
= ⋅ ⋅
=
4$4000 12%
121
$4000 0.123
$160
I P R T
The simple interest is $160.
60. = ⋅ ⋅
= ⋅ ⋅
= ⋅ ⋅=
3$650 20%
12$6500 0.20 0.25$325
I P R T
The simple interest is $325.
61. ⋅
⋅
⎛ ⎞= +⎜ ⎟⎝ ⎠
⎛ ⎞= +⎜ ⎟⎝ ⎠
=≈
115
15
1
0.125500 1
1
5500(1.12)30,104.61
n tr
A Pn
The total amount is $30,104.61.
Copyright © 2008 Pearson Education, Inc., publishing as Pearson Prentice Hall
ISM: Prealgebra Chapter 7: Percent
385
62. ⋅
⋅
⎛ ⎞= +⎜ ⎟⎝ ⎠
⎛ ⎞= +⎜ ⎟⎝ ⎠
=≈
2 10
20
1
0.116000 1
2
6000(1.055)17,506.54
n tr
A Pn
The total amount is $17,506.54.
63. ⋅
⋅
⎛ ⎞= +⎜ ⎟⎝ ⎠
⎛ ⎞= +⎜ ⎟⎝ ⎠
=≈
4 5
20
1
0.12100 1
4
100(1.03)180.61
n tr
A Pn
The total amount is $180.61.
64. ⋅
⋅
⎛ ⎞= +⎜ ⎟⎝ ⎠
⎛ ⎞= +⎜ ⎟⎝ ⎠
=≈
4 20
80
1
0.181000 1
4
1000(1.045)33,830.10
n tr
A Pn
The total amount is $33,830.10.
65. 3.8% = 3.8(0.01) = 0.038
66. 124.5% = 124.5(0.01) = 1.245
67. 0.54 = 0.54(100%) = 54%
68. 95.2 = 95.2(100%) = 9520%
69. ⎛ ⎞= =⎜ ⎟⎝ ⎠
1 4747% 47
100 100
70. ⎛ ⎞= ⎜ ⎟⎝ ⎠
=
⋅=
⋅
=
=
15.6% 5.6
1005.6
1005.6 10
100 1056
10007
125
71. = ⋅ = =3 3 100 300 1
% % 37 %8 8 1 8 2
72. = ⋅ = =6 6 100 600
% % 120%5 5 1 5
73. = ⋅=
=
=
43 16%43 0.16
43 0.16
0.16 0.16268.75
xxx
x
43 is 16% of 268.75.
74. = ⋅
=
==
27.5 2527.5 25
25 251.1
110%
xx
xx
27.5 is 110% of 25.
75. x = 36% ⋅ 1968 x = 0.36 ⋅ 1968 x = 708.48 708.48 is 36% of 1968.
76. = ⋅
=
==
67 5067 50
50 501.34
134%
xx
xx
67 is 134% of 50.
77. =
⋅ = ⋅=
=
=
75
25 10075 100 25
7500 257500 25
25 25300
p
ppp
p
75 is 300% of 25.
78. =
⋅ = ⋅=
=
=
16
240 100100 16 240
100 3840100 3840
100 10038.4
a
aaa
a
38.4 is 16% of 240.
Copyright © 2008 Pearson Education, Inc., publishing as Pearson Prentice Hall
Chapter 7: Percent ISM: Prealgebra
386
79. =
⋅ = ⋅=
=
=
28 5
10028 100 5
2800 52800 5
5 5560
bb
bb
b
28 is 5% of 560.
80. =
⋅ = ⋅=
=
=
52
16 10052 100 16
5200 165200 16
16 16325
p
ppp
p
52 is 325% of 16.
81. = =78
0.26 26%300
26% of the soft drinks have been sold.
82. $96,950 ⋅ 7% = $96,950 ⋅ 0.07 = $6786.50 The house has lost $6786.50 in value.
83. = ⋅= ⋅=
Sales tax 8.75% $5680.0875 $568$49.70
Total price = $568 + $49.70 = $617.70 The total price is $617.70.
84. = ⋅= ⋅=
Amount of discount 15% $23.000.15 $23.00$3.45
85. = ⋅= ⋅
=
==
commission commission rate sales$1.60 $12.80
$1.60
$12.800.125
12.5%
r
r
rr
His rate of commission is 12.5%.
86. = ⋅ ⋅
= ⋅ ⋅
= ⋅ ⋅=
Simple interest principal rate time6
$1400 13%12
$1400 0.13 0.5$91
Total amount = $1400 + $91 = $1491 The total amount is $1491.
87. = ⋅ ⋅= ⋅ ⋅= ⋅ ⋅=
Simple interest principal rate time$5500 12.5% 9$5500 0.125 9$6187.50
Total amount = $5500 + $6187.50 = $11,687.50 The total amount is $11,687.50.
Chapter 7 Test
1. 85% = 85(0.01) = 0.85
2. 500% = 500(0.01) = 5
3. 0.6% = 0.6(0.01) = 0.006
4. 0.056 = 0.056(100%) = 5.6%
5. 6.1 = 6.1(100%) = 610%
6. 0.35 = 0.35(100%) = 35%
7. ⎛ ⎞= = =⎜ ⎟⎝ ⎠
1 120 1120% 120 1
100 100 5
8. ⎛ ⎞= = = =⎜ ⎟⎝ ⎠
1 38.5 385 7738.5% 38.5
100 100 1000 200
9. 1 0.2 2 10.2% 0.2
100 100 1000 500⎛ ⎞= = = =⎜ ⎟⎝ ⎠
10. = ⋅ = =11 11 100 1100
% % 55%20 20 1 20
11. = ⋅ = =3 3 100 300
% % 37.5%8 8 1 8
12. = ⋅ = =3 7 100 700
1 % % 175%4 4 1 4
13. = ⋅ = =1 1 100 100
% % 20%5 5 1 5
14. ⎛ ⎞= = =⎜ ⎟⎝ ⎠
1 64 1664% 64
100 100 25
15. Method 1: x = 42% ⋅ 80 x = 0.42 ⋅ 80 x = 33.6 33.6 is 42% of 80.
Copyright © 2008 Pearson Education, Inc., publishing as Pearson Prentice Hall
ISM: Prealgebra Chapter 7: Percent
387
Method 2:
=
⋅ = ⋅=
=
=
42
80 100100 42 80
100 3360100 3360
100 10033.6
a
aaa
a
33.6 is 42% of 80.
16. Method 1: ⋅ =
=
=
=
0.6% 7.50.006 7.50.006 7.5
0.006 0.0061250
xxx
x
0.6% of 1250 is 7.5. Method 2:
=
⋅ = ⋅=
=
=
7.5 0.6
1007.5 100 0.6
750 0.6750 0.6
0.6 0.61250
bb
bb
b
0.6% of 1250 is 7.5.
17. Method 1: = ⋅
⋅=
==
567 756567 756
756 7560.7575%
xx
xx
567 is 75% of 756. Method 2:
=
⋅ = ⋅=
=
=
567
756 100567 100 756
56,700 75656,700 756
756 75675
p
ppp
p
567 is 75% of 756.
18. 12% of 320 is what number? ⋅ =⋅ =
=
12% 3200.12 320
38.4
xxx
There are 38.4 pounds of copper.
19. 20% of what number is $11,350? ⋅ =
=
=
=
20% $11,3500.20 $11,3500.2 $11,350
0.2 0.2$56, 750
xxx
x
The value of the potential crop is $56,750.
20. tax = 1.25% ⋅ $354 = 0.0125 ⋅ $354 ≈ $4.43 total amount = $354 + $4.43 = $358.43 The total amount of the stereo is $358.43.
21. =
−=
=
=
amount of increasepercent increase
original amount26, 460 25,200
25,2001260
25,2000.05
The increase in population was 5%.
22. = ⋅= ⋅=
Amount of discount 15% $1200.15 $120$18
Sale price = $120 − $18 = $102 The amount of the discount is $18; the sale price is $102.
23. = ⋅= ⋅=
commission 4% $98750.04 $9875$395
His commission was $395.
24. = ⋅
=
≈≈
$1.53 rate $152.99$1.53
$152.990.011%
r
rr
The sales tax rate is 1%.
25. = ⋅ ⋅
= ⋅ ⋅
= ⋅ ⋅=
simple interest principal rate time1
$2000 9.25% 32
$2000 0.0925 3.5$647.5
Copyright © 2008 Pearson Education, Inc., publishing as Pearson Prentice Hall
Chapter 7: Percent ISM: Prealgebra
388
26. ⋅
⋅
⎛ ⎞= +⎜ ⎟⎝ ⎠
⎛ ⎞= +⎜ ⎟⎝ ⎠
=≈
1 5
5
1
0.081365 1
1
1365(1.08)2005.63
n tr
A Pn
The total amount of $2005.63.
27. = ⋅ ⋅
= ⋅ ⋅
= ⋅ ⋅=
Simple interest principal rate time6
$400 13.5%12
$400 0.135 0.5$27
Total amount = $400 + $27 = $427
28. =
−=
=
≈≈
amount of decreasepercent decrease
original amount125,587 118,346
125,5877241
125,5870.05765.8%
The number of crimes has decreased 5.8%.
Cumulative Review Chapters 1−7
1. ×
23686
1 41618 880
20,296
2. ×
40976
2 45428 630
31,084
3. −3 − 7 = −3 + (−7) = −10
4. 8 − (−2) = 8 + 2 = 10
5. − = −− + = − +
=
2 12 2 1 2
1
xx
x
6. + =+ − = −
= −
4 34 4 3 4
1
xx
x
7. − + =⋅ − ⋅ + =
− + =− =
− + = +=
=
=
3(2 6) 6 03 2 3 6 6 0
6 18 6 06 12 0
6 12 12 0 126 126 12
6 62
xx
xx
xxx
x
8. − =⋅ − ⋅ =
− =− − = −
− = −− −
=− −
=
5( 2) 35 5 2 3
5 10 35 5 10 3 5
10 210 2
2 25
x xx x
x xx x x x
xx
x
9. ⋅
= ⋅ = =⋅
3 7 3 7 213
1 7 1 7 7
10. ⋅
= ⋅ = =⋅
8 5 8 5 408
1 5 1 5 5
11. ⋅
− = −⋅ ⋅
10 2 5
27 3 3 3
Since 10 and 27 have no common factors, −10
27
is already in simplest form.
12. ⋅ ⋅
= =⋅
10 5 2 5
32 16 2 16
y y y
13. ⋅
− ÷ − = − ⋅− = =⋅ ⋅
5 3 5 4 5 4 5
16 4 16 3 4 4 3 12
14. − ⋅ ⋅
÷ = − ⋅ = − = −⋅
2 7 2 10 2 2 5 4
5 10 5 7 5 7 7
15. ⎛ ⎞− = − − − = − + = − = −⎜ ⎟⎝ ⎠
8 3 8 3 5 1
10 10 10 10 10 2y x
16. − −⎛ ⎞ ⎛ ⎞+ = + = + =⎜ ⎟ ⎜ ⎟
⎝ ⎠ ⎝ ⎠
2 1 4 3 12 3 2 3
5 5 5 5 5x y
Copyright © 2008 Pearson Education, Inc., publishing as Pearson Prentice Hall
ISM: Prealgebra Chapter 7: Percent
389
17. − − + = − ⋅ − ⋅ + ⋅
= − − +
=
3 1 6 3 7 1 2 6 4
4 14 7 4 7 14 2 7 421 2 24
28 28 281
28
18. + − = ⋅ + ⋅ − ⋅
= + −
=
2 7 1 2 5 7 3 1 15
9 15 3 9 5 15 3 3 1510 21 15
45 45 4516
45
19.
+ ⋅ +=
− ⋅ − ⋅
+=
−
=
= ÷
= ⋅
⋅ ⋅=
⋅ ⋅
=
3 31 1 42 8 2 4 83 3 31 1 24 6 4 3 6 2
348 89 2
12 12787
127 7
8 127 12
8 77 4 3
4 2 73
2
20.
+ ⋅ +=
− ⋅ − ⋅
+=
−
=
= ÷
= ⋅
⋅ ⋅=
⋅ ⋅
=
2 1 2 2 13 6 3 2 63 3 3 5 3 44 5 4 5 5 4
4 16 6
15 1220 20563
205 3
6 205 20
6 35 2 10
2 3 350
9
21. = +
⎛ ⎞ ⎛ ⎞= +⎜ ⎟ ⎜ ⎟⎝ ⎠ ⎝ ⎠
= ⋅ + ⋅
= +− = + −
=
1
2 3 21
6 62 3 2
13 6 6
3 23 2 3
3 2 2 3 23
x x
x x
xx
x xx x x x
x
22.
+ = −
⎛ ⎞ ⎛ ⎞+ = −⎜ ⎟ ⎜ ⎟⎝ ⎠ ⎝ ⎠
⋅ + ⋅ = ⋅ − ⋅
+ = −+ + = − +
+ =+ − = −
=
=
=
13
2 5 51
10 10 32 5 5
110 10 10 3 10
2 5 55 2 30 2
5 2 2 30 2 27 2 30
7 2 2 30 27 287 28
7 74
x x
x x
x x
x xx x x x
xx
xx
x
23. a. ⋅ + +
= = =2 9 4 2 36 2 38
49 9 9 9
b. ⋅ + +
= = =8 11 1 8 11 8 19
111 11 11 11
24. a. ⋅ + +
= = =2 5 3 2 15 2 17
35 5 5 5
b. ⋅ + +
= = =2 7 6 2 42 2 44
67 7 7 7
25. = =125 1
0.1251000 8
26. = =85 17
0.85100 20
27. − = −83
105.083 1051000
28. = =15 3
17.015 17 171000 200
Copyright © 2008 Pearson Education, Inc., publishing as Pearson Prentice Hall
Chapter 7: Percent ISM: Prealgebra
390
29. −
85.0017.31
67.69
30. −
38.0010.06
27.94
31. 7.68 × 10 = 76.8
32. 12.483 × 100 = 1248.3
33. (−76.3)(1000) = −76,300
34. −853.75 × 10 = −8537.5
35. x ÷ y = 2.5 ÷ 0.05
0.05 2.5 becomes −
505 250
2500
36. =
=
4.75100470
4.75100
4.7 4.75 False
x
�
No, 470 is not a solution.
37. 55, 67, 75, 86, 91, 91 +
= = =75 86 161
median 80.52 2
38. + + +
= = =36 40 86 30 192
mean 484 4
39. = =2.5 2500 50
3.15 3150 63
40. = =5.8 58 29
7.6 76 38
41. −
−
0.2116 3.36
32
1616
0
The unit price is $0.21/ounce.
42. −
−
−
2.2540 90.00
8010 0
8 0
2 002 00
0
The price is $2.25 per tile, or $2.25 per square foot.
43.
≠
4.1 2.9
7 54.1(5) 2.9(7)
20.5 20.3
�
�
No, it is not a true proportion.
44.
=
6.3 3.5
9 56.3(5) 3.5(9)
31.5 31.5
�
�
Yes, it is a true proportion.
45. =
⋅ = ⋅=
=
=
5 miles miles
2 inches 7 inches5 7 235 235 2
2 217.5
x
xxx
x
17.5 miles corresponds to 7 inches.
46. =
⋅ = ⋅=
=
=
7 problems problems
6 minutes 30 minutes7 30 6210 6210 6
6 635
x
xxx
x
The student can complete 35 problems in 30 minutes.
47. ⎛ ⎞= = =⎜ ⎟⎝ ⎠
1 1.9 191.9% 1.9
100 100 1000
48. ⎛ ⎞= = =⎜ ⎟⎝ ⎠
1 2.3 232.3% 2.3
100 100 1000
49. ⎛ ⎞= = =⎜ ⎟⎝ ⎠
1 100 1 100 133 %
3 3 100 300 3
50. ⎛ ⎞= = =⎜ ⎟⎝ ⎠
1 108 2108% 108 1
100 100 25
Copyright © 2008 Pearson Education, Inc., publishing as Pearson Prentice Hall