Date post: | 27-Mar-2015 |
Category: |
Documents |
Upload: | angelina-kent |
View: | 231 times |
Download: | 0 times |
Prerequisite Skills VOCABULARY CHECK
Copy and complete the statement.
1.1 and ? are vertical angles.
ANSWER 4
2.3 and ? are consecutive interior angles.
ANSWER 5
Prerequisite Skills VOCABULARY CHECK
Copy and complete the statement.
3.7 and ? are corresponding angles.
ANSWER 3
4.5 and ? are alternate interior angles.
ANSWER 4
Prerequisite Skills
Find the measure of the indicated angle.
6. If m3 = 105°, then m 2 = ? .
ANSWER 105°
7. If m1 = 98°, then m 3 = ? .
ANSWER 98°
SKILLS AND ALGEBRA CHECK
Prerequisite Skills SKILLS AND ALGEBRA CHECK
Find the measures of the three angles.
5. In ABC, m A = x°, m B = 3x°, and
m C = (4x – 12) ° .
ANSWER 24°, 72°, 84°
Diagonal: Connects two non-
consecutive vertices
Divides the shape into
triangles.
How many triangles in the pentagon?
8.1 Find Angle Measuresin Polygons
C
A
E
D
B
• How many triangles in a hexagon, quadrilateral?
• 4, 2
• What is the pattern?
• The number of triangles equals the # of sides minus 2
triangles = (n – 2)
• How many triangles in a 15-gon?
• 13
• So how many degrees in a pentagon?
• Number of triangles?
• 3
• Number of degree in each triangle?
• 180
• Total number of degrees in the pentagon?
• 540 = 3 * 180
• Degrees = (n – 2) * 180, where n = # of sides
Find the measure of the interior angles of the indicated convex polygon
• octagon• octagon = 8• (n-2) *180 = degrees• n=8• (8-2) * 180• 6 * 180• 1080 = degrees
Find the measure of the interior angles of the indicated convex polygon
• 13-gon• (n-2) * 180 = degrees• n=13• (13-2) * 180• 11* 180• 1980 = degrees
• How can we find the number of sides a shape has based on the sum of the interior angles?
• D = (n-2) * 180
• n = (D/180) + 2
• So how many sides is the figure with 1620 degrees?
• n = (1620/180) + 2
• n = 9 + 2
• n = 11
• The sum of the measures of the interior angles of a convex polygon is 1440. Classify the polygon by the number of sides.
• n = (Interior Angles/180) + 2
• n = (1440/180) + 2
• n = (8) +2
• n=10
Exterior Angles
• The sum of exterior
angles is always equal
to 360˚
Interior and Exterior
angles always add to
180
5
43
2
1
A
B
C D
E
Why Exterior Angles equal 360
• What are the measure of the interior angles?
180*4 = 720
720 / 6 = 120
• What are the exterior angles?
• 180 – 120 = 60• 60 * 6 = 360
• Regular Hexagon
Find the value of x in the diagram shown.
• x = 540 – (132+107+82+112)
• x = 107
82
112
132107
x
Find the value of n for each regular n-gon described
• Each interior angle of the regular n-gon has a measure of 156
• 156n = Interior Angles
• Interior Angles =(n-2)*180
• 156n = (n-2) * 180
• 156n = 180n – 360
• 156n – 180n = -360
• -24n = -360
• n = 15
Find the measure of an interior angle and an exterior angle for the indicated regular
polygon
• Regular 18-gon • Interior Angles• (n-2)*180 = 2880• 2880/18 = 160
• Exterior Angles• 180 – 160 = 20
EXAMPLE 3 Find an unknown interior angle measure
SOLUTION
The polygon is a quadrilateral. Use the Corollary to the Polygon Interior Angles Theorem to write an equation involving x. Then solve the equation.x° + 108° + 121° + 59° = 360°
Combine like terms.
Subtract 288 from each side.x = 72
ALGEBRA Find the value of x in the diagram shown.
x + 288 = 360
The value of x is 72.ANSWER
GUIDED PRACTICE for Example 3
Use the diagram at the right. Find m S and m T.
3.
103°, 103°ANSWER
The measures of three of the interior angles of a quadrilateral are 89°, 110°, and 46°. Find the measure of the fourth interior angle.
4.
115°ANSWER
EXAMPLE 4 Standardized Test Practice
SOLUTION
Use the Polygon Exterior Angles Theorem to write and solve an equation.
Polygon Exterior Angles Theoremx° + 2x° + 89° + 67° = 360°Combine like terms.3x + 156 = 360
Solve for x.x = 68
The correct answer is B.ANSWER
What is the value of x in the diagram shown?
a = 136°, b = 35°, c = 126°
136 + 35 + 126 + x = 360
297 + x = 360
x = 360 – 297
x = 63
GUIDED PRACTICE for Example 4
A convex hexagon has exterior angles with measures 34°, 49°, 58°, 67°, and 75°. What is the measure of an exterior angle at the sixth vertex?
5.
ANSWER 77°
Homework
• Pg. 510 – 511
3-15 odd 19, 25, 26, 32