+ All Categories
Home > Documents > larkravtsova.files.wordpress.com · Web viewТа, на мою думку,...

larkravtsova.files.wordpress.com · Web viewТа, на мою думку,...

Date post: 31-Dec-2020
Category:
Upload: others
View: 7 times
Download: 0 times
Share this document with a friend
50
. 1
Transcript
Page 1: larkravtsova.files.wordpress.com · Web viewТа, на мою думку, 60-друкуватися, виступати перед читачами, компрометація перед

.

1

Page 2: larkravtsova.files.wordpress.com · Web viewТа, на мою думку, 60-друкуватися, виступати перед читачами, компрометація перед

Нові педагогічні технології сприяють глибшому

проникненню в задум певної теми, стимулюють учнів до

пошуку істини, розвивають розумову та емоційну сфери,

створюють у класі небуденну атмосферу, заохочують до

самоосвіти. Такі уроки допомагають розширити і

удосконалити методику подання нових тем, зробити

уроки більш ефективними.

2

Page 3: larkravtsova.files.wordpress.com · Web viewТа, на мою думку, 60-друкуватися, виступати перед читачами, компрометація перед

Урок-бесідаТема.Василь Симоненко. Місце і

значення поета в українській літературі.

Мета:аналізуючи вірші В.Симоненка із різних його збірок, визначити основні теми творчості поета; розвивати вміння учнів зв'язно й грамотно викладати свої думки; виховувати любов до Батьківщини, повагу й синівську вдячність матері.Тип уроку: бесіда.Обладнання: портрет поета; учнівська робота — альбом «Дорога до рідного краю»; магнітофон із Хід уроку

І. Мотивація навчання школярів Оголошення теми, мети та завдань уроку.II .

Актуалізація опорних знань учнів.Перевірка письмової домашньої

роботиЗапитання до учнів:В яких умовах зростав Василь Симоненко?

1. Чому, на вашу думку, він майже не читав своїх віршів однокурсникам і не поспішав друкувати їх після закінчення університету?

2. Кого й чому так налякали твори Василя Симоненка?III . Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

3

Page 4: larkravtsova.files.wordpress.com · Web viewТа, на мою думку, 60-друкуватися, виступати перед читачами, компрометація перед

1. Аналіз вірша «Лебеді материнства» на рівні вражень і почувань.(Звучить пісня «Виростай ти, сину», слова В.Симоненка, музика А.Пашкевича. Учень читає напам'ять вірш «Лебеді материнства».)

Вчитель.набуває більшої повноти через поступове заглиблення в його зміст. Адже за перлами треба пірнати на Можна вибрать друга і по духу брата,

Та не можна рідну матір вибирати.Можна все на світі втрати сину,Вибрати не можна тільки Батьківщину.2. Колективна робота.Вірш поділено на чотири частини. Відповідно, й

учнів класу розподілено на чотири групи, кожна з Слово вчителя.

Як бачимо, двох однакових думок немає. Вірш не залишив нікого байдужим, хоча дехто підійшов (Вірш читає учень.)

Вчитель.Поет творив у той період нашої історії, який чомусь називають «відлигою». Та, на мою думку, 60-друкуватися, виступати перед читачами, компрометація перед громадськістю, намагання всілякими, аж (Учень виразно читає вірш.)

Вчитель.Визначте тему та ідею вірша.Колективна робота.(письмово)народ як носія

добра й справедливості. На перший погляд, може здатися, що поет ідеалізував народ, але роботою,

4

Page 5: larkravtsova.files.wordpress.com · Web viewТа, на мою думку, 60-друкуватися, виступати перед читачами, компрометація перед

постійними експериментами з боку влади, абсолютним безправ'ям.(Учень читає вірш «Перехожий».)

Вчитель.інтимної ніжності у звертаннях, скільки мужньої твердості у відстоюванні свого права побути з матір'ю - (Учні читають вірш, визначають тему, ідею, основну думку.

Вчитель.(Учні обговорюють свої враження, учитель коментує їхні висловлювання.)

IV . Підсумок уроку - Оцінювання.Домашнє завдання: читати і аналізувати вірші,

виписати художні засоби.

Урок-подорож Тема:Поетичним стежинами.

Василь Симоненко. «Виростеш ти, сину...»

Мета:поглиблювати вміння учнів виразно читати вірші, знаходити головну думку твору, вчити порівнювати зміст віршів схожих за тематикою;

спонукати учнів до усвідомлення необхідності жити в мирі та злагоді;

5

Page 6: larkravtsova.files.wordpress.com · Web viewТа, на мою думку, 60-друкуватися, виступати перед читачами, компрометація перед

виховувати в учнів дбайливе ставлення до Батьківщини;

плекати в них почуття патріотизму, національної гордості, любові до рідного краю, розуміння, причетності до всіх подій, що відбуваються в Україні;

формувати переконаність у нетлінності духовних скарбів народу, глибоку повагу до батьків, до України.

Тип уроку: уОбладнання уроку: картки для роботи в групах, портрети Василя Симоненка, виставка Очікувані результати: Хід уроку1.Організація класу(Вчитель читає вірш)Дзвоник всім нам дав наказ -

До роботи, швидше в клас.Біля парти станьте чемно -Хай мине час недаремно.Будьте уважні й старанні всі -Сядьте рівненько на місця свої.2. Колективна готовність до роботи:- (Діти

читають напис на дошці).Пам'ятай! Життя твоє одне - проживи його

гідно!Батьківщина, як і мати, одна - не зраджуй їй!Працюй для своєї країни, для свого народу!3.Створення емоційного настрою: слухання «Пісня про Україну» (Л.Забашта, Т. Лобода).4.Актуалізація знань- Діти, ми живемо в Україні. Україна - наша держава, Україна - наша Батьківщина.

6

Page 7: larkravtsova.files.wordpress.com · Web viewТа, на мою думку, 60-друкуватися, виступати перед читачами, компрометація перед

Батьківщина - це земля не лише наших батьків, а й дідів і прадідів. Батьківщина - це край, де здавна звучить наша рідна мова й материнська пісня. Наша Батьківщина зветься Україною.

Урок закликає нас до подорожі поетичними стежками. Впродовж подорожі ми ознайомимося з творами українського поета Василя Симоненка, портрет його до вашої уваги, згадаємо символіку нашої держави, в кінці нашої подорожі зробимо висновок: що для людини найдорожче, кого називають патріотом своєї Батьківщини. Ось карта нашої подорожі.

Перша зупинка:«Символи України». (Робота в групах: керівники груп роблять повідомлення, демонструють наочність).І група.

7

Page 8: larkravtsova.files.wordpress.com · Web viewТа, на мою думку, 60-друкуватися, виступати перед читачами, компрометація перед

IIгрупа.IIIгрупа.краси, неперервності життя, вона дуже

живуча. Здавна в Україні вербу вважають святим

Зоряна калина - і краса, і вродаНашої країни, нашого народу.IVгрупа.народження до смерті. На рушниках люди

записували свою долю. Рушник пройшов крізь віки. Рушник і нині символізує чистоту почуттів, глибоку любов до своїх дітей, до народу.

8

Page 9: larkravtsova.files.wordpress.com · Web viewТа, на мою думку, 60-друкуватися, виступати перед читачами, компрометація перед

V група.VIгрупа.Друга зупинка:«Мудрість народу».

(Гра «Мікрофон»).- Своє ставлення до мови, до Батьківщини українці влучно виразили в прислів'ях.

Прислів’я про мову1. Птицю пізнають по пір'ю, а людину по мові. Хто

мови своєї цурається, хай сам себе стидається. Рідна мова - не полова: її за вітром не розвієш.

2. Від теплого слова і лід розмерзається.

9

Page 10: larkravtsova.files.wordpress.com · Web viewТа, на мою думку, 60-друкуватися, виступати перед читачами, компрометація перед

Прислів'я про Батьківщину5. Без верби і калини нема України.

б. Кожному мила своя сторона.7. Людина без Вітчизни, як соловей без пісні.8. 3а рідний край життя віддай.Третя зупинка:«Роздуми». (Бесіда).- Діти,

прислів'я та приказки - це народна мудрість. Ви підростаєте освіченими людьми,тож доберіть синонім до слова Вітчизна.

Батьківщина . - Знаєте ви, що таке Батьківщина?9.Батьківщина — це ліс осінній,

це домівка твоя і школа,і гаряче сонячне коло.

10.БатьківщинаБатьківщина - це мама і тато, це твої найщиріші друзі і бджола у веснянім лузі.

11. Батьківщина — це рідна мова, А від якого слова походить Батьківщина? -Батько, батьки.Батьки завжди турбуються про вас, мріють, щоб їхні діти виросли гідними громадянами

5.Вивчення нового матеріалуЧетверта зупинка: «Знайомство».(Портрет

В.Симоненка; розповідь учителя).

10

Page 11: larkravtsova.files.wordpress.com · Web viewТа, на мою думку, 60-друкуватися, виступати перед читачами, компрометація перед

Хата, в якій народився В. Симоненко.Поет - Послухайте вірш, дайте відповідь на

питання. Варіативна робота:I варіант. II варіант. Які

образи супроводжують людину протягом життя?(Слухання вірша, відповіді на питання).П'ята

зупинка: «Відпочинок».Фізхвилинка.(діти розводять руки)(піднімають руки вгору)(повороти тулуба вправо-вліво)(пританцьовують)(ходьба на місці)(беруться за руки ).Шоста зупинка:«Читайлик».

(Робота над змістом вірша та виразним читанням).

- Ми з вами прочитаємо виразно вірш і знайдемо рядки, в яких виражено основну думку.

(Колективна робота: «Передзвін». Вчитель читає вірш, учні слухають і повторюють. Після читання звучать відповіді на питання).

Робота в групах. Конкурс читання вірша.- Всі читають вірш, а керівник групи визначить, хто братиме участь у конкурсі.

Визначення переможця конкурсу.б. Закріплення вивченого матеріалу.Сьома зупинка:«Повторяйчик».-

11

Page 12: larkravtsova.files.wordpress.com · Web viewТа, на мою думку, 60-друкуватися, виступати перед читачами, компрометація перед

Діти, керівник групи прочитає надрукований вірш, а ви подумайте, який зв'язок між ним Ти знаєш, що ти - людина.

Ти знаєш про це чи ні?Усмішка твоя - єдина, Мука твоя - єдина, Очі твої - одні. Сьогодні усе для тебе –Озера, гаї, степи. І жити спішити треба, Кохати спішити треба –Гляди ж не проспи!(Звучать відповіді учнів).Ці вірші поєднує думка про те, що людині життя

дається лише один раз, і вонопрекрасне, а тому потрібно прожити його з гідністю, принести користь оточуючим людямДіти, чи можемо ми тепер погодитися з даними твердженнями? Доведіть їхправильність, спираючись на приклади з вивченого вірша.Пам'ятай! Життя твоє одне - проживи його гідно! Батьківщина, як і мати, одна - не зраджуй їй! Працюй для своєї країни, для свого народу!(Звучать відповіді учнів).Восьма зупинка:«Цікавинки».Соловей української літератури- Василь Симоненко прожив коротке життя, але залишив для нащадків дорогоцінну спадщину віршів, серед яких є і казки для дітей. Одна з них - «Подорож у країну Навпаки», уривок з якої надається вашій увазі, і ви зможете самостійно

12

Page 13: larkravtsova.files.wordpress.com · Web viewТа, на мою думку, 60-друкуватися, виступати перед читачами, компрометація перед

прочитати її, У році виповнилосьВасиль СИМОНЕНКО

«Подорож у країну Навпаки»(Казка)Лесик, Толя й два Володі

Сумували на колоді. Лесик скаржився: «Хлоп'ята, Страх як тяжко жить мені — Слухай маму, слухай тата, Умивайся день при дні.Ох, і тяжко жить мені!» Толя теж сидить бідує, Вилива жалі свої: «Дуже Тоня вередує,Розважай весь час її...»А Володя скиглить:«Тато

Змусив квіти поливати...»І зітхає вся четвірка:«Як нам тяжко!Як нам гірко!»А чи є серед вас такі діти, яким тяжко живеться, слухаючи батьківські поради. (Звучать відповіді учнів).Батьки

вам бажають лише щасливої долі, доброї вдачі, успіхів у навчанні, намагаються Український народ шанує пам'ять про Василя Симоненка. На цій фотографії ви бачитеДо вашої уваги виставка книг В.Симоненка. Вони є у шкільній бібліотеці.

13

Page 14: larkravtsova.files.wordpress.com · Web viewТа, на мою думку, 60-друкуватися, виступати перед читачами, компрометація перед

На батьківщині В.Симоненка створено меморіальний музей.Дев'ята зупинка:«Фінальна».

7. Підсумок урокуПро якого поета ми сьогодні говорили?

14

Page 15: larkravtsova.files.wordpress.com · Web viewТа, на мою думку, 60-друкуватися, виступати перед читачами, компрометація перед

- Що вам запам'яталося на уроці?- Що для людини найдорожче?- Яку людину називають патріотом?(Звучать відповіді учнів).Я- дитина українськаВкраїнського роду.Українці, то є назва славного народу.Україна, то край славний,Аж по Чорне море.Україна, то лан пишний,І степи, і гори.І як мені України,Щиро не кохати.- В процесі роботи за правильні відповіді ви

отримали червоні жетони, що символізуютьягоди калини. Полічить їх і виставте собі оцінку: за кожну ягідку - по 2 бали. Вщоденниках олівцем виставте собі оцінку, яку отримали на уроці. А щоб наші гостібачили ваші оцінки, підніміть червоні сигнальні картки ті, хто отримав високий бал,зелені сигнальні картки піднімуть ті, хто отримав достатній бал.

8. Домашнє завдання. Вірш Василя Симоненка «Виростеш ти, сину..» вивчити напам’ять. Знайти в бібліотеці твори Василя Симоненка, прочитати, записати їх назви в зошиті з читання, вірші, що найбільше сподобалися, прочитати наступного уроку.

Урок-дослідження15

Page 16: larkravtsova.files.wordpress.com · Web viewТа, на мою думку, 60-друкуватися, виступати перед читачами, компрометація перед

Тема.Ми безпечні – поки батько живий, поки мати жива.

(за віршамиЛ.Українки)Мета:поглибити знання учнів, відчувати настрій ліричного героя;

удосконалити вміння виразно читати вірші; поглибити знання про віршовану мову; виховувати

любов і повагу до Батьківщини та батьків.Тип уроку:Обладнання:Хід уроку

І. Організація до роботиІІ. Основний зміст роботиСлова вчителя.До вашої, діти, уваги вірш, ви

уважно послухайте і дайте відповідь на запитання:- Які асоціації виникли у вас після почутої поезії,

та які слова дають настрій спокою, миру, ніжності й любові?

Спи, засни, моя дитино, Спи моє маля, Ніч іде в гаї, в долини, Трави нахиля.

Хай тобі ця ніч насниться, Що в огнях сія. Будеш завтра в світ дивиться,Зіронько моя. Перша ніч твоя початаВ співах солов’яДай же мамі рученята,

16

Page 17: larkravtsova.files.wordpress.com · Web viewТа, на мою думку, 60-друкуватися, виступати перед читачами, компрометація перед

Зіронько моя.

Посміхнись до мене, сину, І зрадію я, Не хвилину і не днину - Я навік твоя.

Сплять ліси, поля, криниці, Шепіт ручая, Ти відкрий, відкрий очиці, Юносте моя.

Підеш ти по Україні, Де життя буя. Виростай, моя дитино,Зіронько моя!

(Андрій Малишко)Ми продовжуємо вивчення творчості Лесі українки,

яка також торкнулась цієї тематики і написала прекрасні вірші: «Мрії», «Як дитиною, бувало», «Мамо, іде вже зима», «Колискова», в яких виражена любов, велика сила волі головної героїні.

ІІІ. Оголошення теми, мети уроку (запис у зошити)Робота в групахІ. Група

Домашнім завданням було, на основі дитячих поезій Лесі Українки, вивчити

17

Page 18: larkravtsova.files.wordpress.com · Web viewТа, на мою думку, 60-друкуватися, виступати перед читачами, компрометація перед

напам’ять, яка найбільше сподобалась і взяти інтерв’ю стосовно прочитаного вірша.

«Колискова»(виразне читання)Бесіда:1. Яка картина постає у вашій уяві після

прослуховування вірша?2. Які почуття сповнюють душу матері?3. Якими словами мати звертається до дитини?«Мамо, іде вже зима»(виразне читання)Бесіда:1. Яким настроєм пройнята поезія?2. За що так хвилюється дитина?3. Яка основна думка вірша?«Як дитиною, бувало»(виразне читання)Бесіда:1. Яка тема поезії?2. Скажіть, яка ідея вірша.3. Які риси характеру притаманні дівчинці?4. Яким настроєм сповнена поезія?«Мрії»- Бесіда:1. Яка основна думка поезії?2. Що найбільше цінує Леся Українка: фізичну

силу чи силу волі?3. Яка тема та ідея?4. Що найбільше вразило у поезії?ІІ. Група «Пошуковці»Завдання отримали виписати вислови про матір.Зачитують вислови.ІІІ. Група «Художники»

18

Page 19: larkravtsova.files.wordpress.com · Web viewТа, на мою думку, 60-друкуватися, виступати перед читачами, компрометація перед

На основі поезій Лесі Українки та настрою переданого у них намалювати малюнки.

Демонструють малюнки.- Робота у парахВиписати художні засоби із поезій«Як дитиною, бувало»«Мрії»«Мамо, іде вже зима»- Самостійна роботаНа основі теми уроку написати твір-мініатюру «Ми

безпечні – поки батько живий, поки мати жива».А учням, які намагаються випробовувати власні

таланти у написанні віршів, презентувати їх.(зачитують свої роботи)- ФізкульхвилинкаІ V . Оцінення знань V . Підбиття підсумку - Чого навчають поезії Лесі українки? (Відповіді

учнів)Слова вчителя. Отже, поезії Лесі Українки

навчають нас сили волі, рішучості, ніжного ставлення до всього, що нас оточує, відданості, тепла, безмежної любові до рідних людей. Саме такою рідною і близькою для Лесі Українки була мати, яка завжди була поряд. Так і для кожної людини мати – це та людина, яка допоможе знайти нові сили, додати рішучості, піднести настрій.

Знову мама ніжно приголубить,Знову сльози витере тобі,Пам’ятай, що мама тебе любить,

19

Page 20: larkravtsova.files.wordpress.com · Web viewТа, на мою думку, 60-друкуватися, виступати перед читачами, компрометація перед

Ти також люби, люби її.Тож дорожіть батьками, любіть, цінуйте і

пам’ятайте, що вони завжди вас люблять.Домашнє завдання: виписати художні засоби із

вірша «Мрії»

Урок - подорож

Тема.Т.Г.Шевченко. Творчежиттяпоета.

«Менітринадцятийминало» Виразнечитаннявіршів.

Мета:відновити в пам'ятіучнівматеріал про життєписпоета;

розкритизначенняйоготворчості для українського народу;

ознайомити з поезією-роздумом про сирітськежиття «Менітринадцятийминало»,

розвиватинавичкивиразногочитання та аналізухудожньоготвору; виховуватилюбов до

художнього слова.

Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до йогожиття і творчості, виставкакнижок

Т.Г. Шевченка.

Тип уроку:засвоєнняновихзнань.

Хід уроку

І мене в сім'ївеликій,

В сім'ївольній, новій,

Не забудьте пом'янути

Незлим тихим словом.

(Т. Шевченко)

20

Page 21: larkravtsova.files.wordpress.com · Web viewТа, на мою думку, 60-друкуватися, виступати перед читачами, компрометація перед

І. Організація уроку.

ІІ. Актуалізаціяопорнихзнань

ІІІ. Оголошення теми, мети уроку.

ІV. Сприйняття і засвоєнняучняминавчальногоматеріалу.

Слово вчителя.Сьогодні ми підійшли до

вивченнятворчостівідомогоукраїнськогописьменникаТ.Г.Шевченка. Ім'яякогоможназустріти у

назвахвулиць,навчальнихзакладів. Воновідоме не лише в Україні, а й у всьомусвіті,пам'ятники

Великому Кобзареві є в далекому й близькомузарубіжжі. Чернеча гора

підКаневом,депохованийвидатнийписьменник стала національноюсвятинею.

Прожив 47 років, а з них 2 4 - у неволі, не маючизасобів на освіту, розвитку таланту, 10

роківзасланняіз забороною писати й малювати. Але йомувдалося стати великим письменником

та художником знаним на увесь світ.

Практично все своєсвідомежиття Шевченко прожив за межами України, але Тарас не

забувмови, не втративгероїчноїлюбові до рідного краю, рідного народу, а став на йогозахист.

Записують тему уроку

ПрезентаціятворчостіТ.Шевченка. Портрет Шевченка.

Розповідіучнів.

(працюютьучні у 2 групах «Пошуковці» «Літературознавці») Отже,

гортаючисторінку за сторінкою, ми дізнаємося про життєвий і творчий

шлях письменника, поринувши у буремний1814 рік.

І таких сторінокжиттяТ.Шевченкаможназнайтищебагато, а однією

такою сторінкою є його книга «Кобзар», яка заявила світові, що є такий

народ - українці, щохоч вони і поневолені, але гордіволелюбні, маютьсвоїзвичаї, традиції,

багатовіковуісторію. До цієїзбірки і увійшоввірш «Менітринадцятийминало».

Виразнечитаннявірша.

Поясненнянезнайомих та малознайомихслів

До паю - на обід

21

Page 22: larkravtsova.files.wordpress.com · Web viewТа, на мою думку, 60-друкуватися, виступати перед читачами, компрометація перед

Приязно- добре

Рай - благодатнемісце

Помарніло- потемніло

Плоскінь- рослина(конопля, з якоїробилипрядиво)

Учнічитаютьвірш.

Бесідаза твором.

1.Назвіть головного героя поезіїТ.Г.Шевченка (віршавтобіографічний)

2.Про якіпочуття13 хлопчика йдеться в вірші? (про жаль та смуток хлопчика - сироти.)

З . Як міняютьсяйогопочуття?

4. У якийперіодсвогожиття Шевченко написаввірш? (1847 р. перебування в

Охтирськійфортеці.)

5. Наякі думки наводить ця дата, що нового додає для розуміннятвору?

6. А зараз складітьланцюжокзмін душевного стану маленького пастушка (спокій,

лагідність, розчарування, образа, утіха, радість.)

Слово вчителя: Ми спостерігаємо за цимланцюжкомзмінемоційного стану героя поезії, де

автор використовуєприйом контрасту.

Записуємовизначення.

Контраст- стилістичнафігура, де спостерігаєтьсяпротиставленняявищ, предметів,

характерів.

Бесідащодозмалювання контрасту

Знайдітьелементи контрасту у змалюваннікольорів (сонцепочервоніло, село почорніло,

небо голубеє і те помарніло).

Елемент контрасту передбачається і уживанняантонімівутексті. Відшукайтеантоніми у

вірші (Рай - почорніле село) та протиставлення.

(Поглянув я на ягнята - Не мої ягнята!Обернувся я на хати- немає в мене хати).

Робота в групі.Визначитихудожнізасобиутексті.

І. Перша групазнаходить у текстіепітети, порівняння, риторичні оклики

22

Page 23: larkravtsova.files.wordpress.com · Web viewТа, на мою думку, 60-друкуватися, виступати перед читачами, компрометація перед

ІІ. Друга групазнаходитьметафори, синоніми, риторичнізапитання.

Визначаємо та записуємо тему та ідеїтвору.

Тема:зображеннябезрадісногодитинства Тараса, коли він будучи кріпаком, пас панські

ягнята.

Ідея:.Слово вчителя.НаступноюсторінкоювивченнятворчостіШевченка е

виразнечитанняйоговіршів, якібулинаписані у різнийперіодйогожиття.

ВиразнечитанняпоезіїЗакріпленняумінь та навичокКросворд.

1

2

3

4

5

6

1.Щовибираладівчина при дорозі?

2. Як спочатку молилось пастушкові?

3. До кого звертається з молитвою?

4. Щовитираладівчина, щобвтішитихлопчика?

5. Як називаєтьсямісце, де упокоюютьсядуші людей?

6. Якийхудожнійзасіб у виразі «Рай запалило»?

II. А зараз поясніть слова

«Кобзар» -

Кобзар–

Кобзар-

Фізкультхвилинка.

Підсумок уроку.

Слово вчителя.Отже, повертаючись до нашогоепіграфа, дайте відповідь на запитання.

23

Page 24: larkravtsova.files.wordpress.com · Web viewТа, на мою думку, 60-друкуватися, виступати перед читачами, компрометація перед

1. ЯкезначеннятворчостіШевченка?

2. Чипам'ятаютьШевченка як поета в нас на Україні? Я хочу сказати, що з року в

рікздалека з лівого берега Дніправидневкритий деревами парк, де розташована гора-могила, яку

бачатьусі, хтопливеповзКанівДніпром. Мільйони людей з Півдня і Півночі, Заходу і Сходу

пливутьсюди. На цесвятемісценаціональноїпрощі, яке вибрав сам поет

середмальовничихДніпровських круч.

Друге століття дивиться наш пророк на всю Україну, якійвіддав усе своєжиття, свій талант,

своєсерце «Все йде, все минає!»..., але поки буде Україна, доти не згасне у

пам'ятінароднійсвітлий образ Шевченка.

Урок-граТема.Дієслова доконаного та

недоконаного виду.Мета:узагальнити і систематизувати знання учнів з

теми; домогтися засвоєння матеріалу; привити любов до слова; розвивати творчі здібності учнів.

Тип уроку:Обладнання:Хід урокуІ. Організаційний моментІІ. Перевірка домашнього завдання- Бесіда:

24

Page 25: larkravtsova.files.wordpress.com · Web viewТа, на мою думку, 60-друкуватися, виступати перед читачами, компрометація перед

1. Що таке дієслово? Морфологічні ознаки.2. Назвіть форми дієслова.3. Як розрізняти дієслова доконаного і

недоконаного виду? Наведіть приклади.4. Синтаксична роль дієслова.ІІІ. Основний зміст роботиЗавдання 1.Пропоную утворити від певної

частини мови дієслова. Наприклад:Промінь – випромінювати

Виграє той, хто швидко дає відповідь.Вечір – вечорітиШкода – шкодитиМ’який – пом’якшуватиМир – миритиТвір – творити Вечеря – вечерятиЩастя – ощасливитиЗавдання 2.Записати дієслова недоконаного виду.

А від них утворити доконаного. Хто швидше. Програє той, хто не встиг зробити завдання, або припустився помилки.Ховати – сховати

Гартувати – загартуватиРятувати – врятуватиДрукувати – надрукуватиЗабувати – забутиВивчати – вивчити Кричати – крикнути

25

Page 26: larkravtsova.files.wordpress.com · Web viewТа, на мою думку, 60-друкуватися, виступати перед читачами, компрометація перед

Елемент гри «Хто більше?»(допрацював, відпрацював), Утворити від них якнайбільше дієслів доконаного виду.

Запишіть дієслова доконаного виду. Доповніть їх, щоб вийшли приказки.

Пішов (по шерсть, а вернувся стрижений)Написав (як курка лапою)Виміряв (шило на швейку)Дістав (дірку від бублика)Віднови видові пари!Ведучий записує на дошці.Пари дієслівних коренів з чергуванням

приголосних і голосних, пропонуючи відновити за ними видові пари:

Нос – нес (виносити – винести)Воз – вез (возити – вивезти)Міт – мес (замітати – замести)Пуск – пуст (пускати – пустити)Ско – скоч (скакати – скочити)

Вікторина.

26

Page 27: larkravtsova.files.wordpress.com · Web viewТа, на мою думку, 60-друкуватися, виступати перед читачами, компрометація перед

Кросворд1. Робити рівним.2. Повертати з одного боку на другий.3. Антонім слова «засинати».4. Звезти з одного місця в інше.5. Розсівати, розсипати бризки.6. Створити щось нове, досі невідоме.7. Вносити уточнення, поправки.8. Синонім слова «випереджати».9. Антонім слова «згинатися».

27

1 завдання. Поясніть чому не можна вважати видовими парами дієслова: покидати – покидати; забігати – забігати; попадати – попадати.2 завдання.Підберіть кілька дієслів доконаного виду з префіксом УВІ-УВІ

- йшов- брати- гнати

Page 28: larkravtsova.files.wordpress.com · Web viewТа, на мою думку, 60-друкуватися, виступати перед читачами, компрометація перед

10.Антонім слова «закривати».11.Синонім слова «запозичати» (у когось).

1 в и р і в н ю в а т и2 п е р е в е р т а т и3 п р о к и д а т и с я4 п е р е в о з и т и5 б р и з к а т и6 в и н а х о д и т и7 у т о ч н ю в а т и8 п е р е г а н я т и9 р о з г и н а т и с я10 в і д к р и в а т и11 п е р е й м а т и

Підсумкова роботаОголошення результатів навчальної діяльності.Домашнє завдання

Написати твір-мініатюру на тему «Моя улюблена справа» (використати дієслова доконаного і недоконаного виду).

Тема. Речення з однорідними членами. Кома між однорідними членами речення.Мета: сприяти

28

Page 29: larkravtsova.files.wordpress.com · Web viewТа, на мою думку, 60-друкуватися, виступати перед читачами, компрометація перед

поглибленню поняття про однорідні члени речення; допомогти формувати вміння визначати в реченнях однорідні члени, правильно інтонувати речення з однорідними членами, вживати кому в реченнях з однорідними членами; розвивати логічне мислення, естетичні почуття.Обладнання: Тип уроку: На землі багато квітів.Поміж ними є одна:Та, що пахне моїм світом,Та, що квітне моїм літом.Ганна Чубач

ХІД УРОКУПовідомлення теми й мети і уроку. Мотивація навчання

II . Ознайомлення з новим матеріалом, його осмислення

1. гіацинти й лілії. У Франції,Болгарії, ІраніА сакура й хризантеми пісні, казки й легенди і на вишивках, і на картинах.людяність і щирість, сердечність і доброту. знати, берегти.2. Робота з підручником.

Опрацювання теоретичного матеріалу3. Завдання.Довести, що виділені слова в опрацьованому тексті

є однорідними членами речення.4 Скласти схеми вживання коми при однорідних

членах реченняКома при однорідних членах речення

Кома при однорідних членах речення

1.О й О 4.і О, і О

29

Page 30: larkravtsova.files.wordpress.com · Web viewТа, на мою думку, 60-друкуватися, виступати перед читачами, компрометація перед

2.0, О, О 5.0 і О, О і О

3.А О і О 6.О, а О5. Робота з підручником. Опрацювання теоретичного матеріалу про вживання

коми між однорідними членами реченняIII . Виконання вправ на застосування й

закріплення знань, формування вмінь і навичок1. Прочитати речення, пояснити вживання

розділових знаків.(О.Олесь) (Т.Шевченко) Васильченко)

(О.Олесь)2.Робота в парах. Тестове завданняВказати речення з однорідними членами.1) Підсніжники блакитні проліски жовтий

первоцвіт пробивались крізь листяну подушку.2) (О.Олесь)Сині дзвоники троянди чорнобривці

наслухали повечірні таємниці. (М.Сингаївський)3) Б.Грінченко)Біла садова лілея прийшла в

Україну з країн Середземномор'я.(Г.Тютюнник)(В.Дарда)(У.Самчук)(Б.Грінченко)

(В.Сосюра)(В Кучер)(А.Малишко)3.Пояснювальний диктант.(О.Олесь) (О.Олесь) (М.Луків)4. БесідаЯкі члени

речення називаються однорідними?• Як вони поєднуються між собою?• Які члени речення можуть бути

однорідними?

30

Page 31: larkravtsova.files.wordpress.com · Web viewТа, на мою думку, 60-друкуватися, виступати перед читачами, компрометація перед

• Коли ставиться кома між однорідними членами речення?

• Коли кома між однорідними членами речення не ставиться?

IV . Підсумки уроку V . Домашнє завдання Опрацювати теоретичний матеріал підручника;

прочитати поданий текст, списати, розставити розділові знаки, підкреслити однорідні члени або скласти твір-мініатюру про улюблені квіти, використати речення з однорідними членами.

УКРАЇНСЬКИЙ ВІНОЧОКУкраїнський віночок — не просто краса а й оберіг. Впліталося до віночка

багато квітів.Квіти вишні та яблуні символізували материнську

любов. Мальва півонія й ружа уособлювали віру надію любов. Барвінок українці шанували здавна і вважали символом життя. Ромашка повинна приносити не лише здоров'я але й добробут. А калина — символ дівочої краси символ України.

Усього в українському віночку 12 квіточок.

31

Page 32: larkravtsova.files.wordpress.com · Web viewТа, на мою думку, 60-друкуватися, виступати перед читачами, компрометація перед

Тема. Узагальнювальне слово при однорідних членах речення. Двокрапка й тире в реченнях ізузагальнювальними словами при однорідних членах речення.

Мета: допомогти п'ятикласникам засвоїти поняття про узагальнювальні слова при однорідних членах речення та вживання розділових знаків у реченнях з узагальнювальними словами;

розвивати логічне мислення, виховувати любов до природи.

Обладнання: Тип уроку: Жовтень ходить по краю та й виганяє птахів до раю.

Народна творчість

ХІД УРОКУПовідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

32

Page 33: larkravtsova.files.wordpress.com · Web viewТа, на мою думку, 60-друкуватися, виступати перед читачами, компрометація перед

II . Перевірка домашнього завдання 1. Виконання вправи.Прочитати речення, назвати однорідні члени,

пояснити вживання розділових знаків.(За В.Скуратівським)2. Відповідь на

лінгвістичну тему.За поданою таблицею розказати про вживання

розділових знаків при однорідних членах речення. Навести приклади.

Кома при однорідних членах речення

1.О й О 4,і О,і О

2.0,0,0 5.0 і 0,0 і О

3. О, О 6.О, а О

3. Тестове завдання.Вказати номери речень, ускладнених

однорідними членами.1. Жовтень-болотник ні колеса ні полоза не

любить. (Народна творчість)(Народна творчість)(ІЦюпа)(Д.Луценко)

(Б.Олійник)(М.Стельмах)(П.Перебийніс)(М.Рильський)(А.Малишко)І.Цюпа)(І.Цюпа). (І.Цюпа)Відповідь:

33

Page 34: larkravtsova.files.wordpress.com · Web viewТа, на мою думку, 60-друкуватися, виступати перед читачами, компрометація перед

І II . Ознайомлення з новим матеріалом, його осмислення

1. Доберіть до поданих груп слів і узагальнювальні, з'ясуйте, які слова називаються узагальнювальними.

1) Вересень, жовтень, листопад.2) Айстри, жоржини, чорнобривці.3) Ластівки, журавлі, дикі качки.Висновок: назва, яка об'єднує однорідні члени

речення, називається узагальнювальним словом.

2. Прочитайте казку, подумайте, якірозділові знаки вживаються приузагальнювальних словах.

Вихвалялася Двокрапка:«Я зовсім не те, що Крапка.Маю я близьких і ріднихГурток Членів Однорідних.Стану я — вони за мноюВсі збираються юрбою, А коли мене нема...» «Не хвалися задарма,— пан Тире їй відповів,— і не трать хвастливих слів. Це також моя сім'я, І її збираю я. Всі стоять переді мною Так, як лист перед травою.

34

Page 35: larkravtsova.files.wordpress.com · Web viewТа, на мою думку, 60-друкуватися, виступати перед читачами, компрометація перед

Я вживаюсь після них, Другорядних, Головних, Різних Членів Однорідних, А мені близьких і рідних».

(А.Свашенко)Робота з підручником.

Опрацювання теоретичного матеріалу.3. Скласти схеми вживання розділових знаків

при узагальнювальних словах. У С: О, О, О, О.О, О, О, О-УС.УС: О,О.О-....

IV . Виконання вправ на застосування й закріплення знань, формування вмінь і навичок

1. Пояснювальний диктант.(Ф.Гарін) (С.Васильченко)Луки, гори, пишні сади

все виблискує золотом.2. Творча робота.Відгадайте загадку, спишіть, розставте

розділові знаки, обґрунтуйте їх вживання, зі словом-відгад-кою складіть речення за однією із схем.

Скрізь у селах у містах у полях гаях І лісах ця дівчина владарює щирим золотом малює. (Осінь)

V . Підсумки уроку. Оцінювання відповідей

V І . Домашнє завдання

35

Page 36: larkravtsova.files.wordpress.com · Web viewТа, на мою думку, 60-друкуватися, виступати перед читачами, компрометація перед

Зміст

Тема. Василь Симоненко. Місце і знаТема. Урок-подорож поетичним стежинами. Василь Симоненко. «Виростеш ти, сину...»….Урок-дослідженняТема. Ми безпечні – поки батько живий, поки мати жива. ………………………………………Урок-подорож

Тема.Т.Г.Шевченко. Творчежиттяпоета. «Менітринадцятийминало»

Виразнечитаннявіршів……………………………………………

Урок-граТема.Тема.Тема.

5

6

10

23

28

34

38

36

Page 37: larkravtsova.files.wordpress.com · Web viewТа, на мою думку, 60-друкуватися, виступати перед читачами, компрометація перед

43

Для заміток

37

Page 38: larkravtsova.files.wordpress.com · Web viewТа, на мою думку, 60-друкуватися, виступати перед читачами, компрометація перед

38


Recommended