Sheet No:
Project: Proposed 46 storied apartment building in Rajagiriya Project No: 001 Date:
Swimming Pool- Structural Analysis Calculated by:
CDPGroup-02
Checked
by:
Ref Calculations Output
Structural Analysis
Long wall
Bending Moment
Serviceability Limit State
Mvm(KNm/m) Mvs(KNm/m) Mhm(KNm/m) Mhs(KNm/m)
L1 20.3 38.2 5.7 7.9
L2 30.3 49.2 7 13.9
L3 25 53 5.1 10.4
L1 L2
L3
L1`
Mhs
Mvs
Mhm
Mvm
Sheet No:
Project: Proposed 46 storied apartment building in Rajagiriya Project No: 001 Date:
Swimming Pool- Structural Analysis Calculated by:
CDPGroup-02
Checked
by:
Ref Calculations Output
Ultimate Limit State
Mvm(KNm/m) Mvs(KNm/m) Mhm(KNm/m) Mhs(KNm/m)
L1 28.5 53.5 7.5 11
L2 42.3 68.9 9.7 19.5
L3 35.3 75.3 7.2 14.6
Short Wall
Serviceability Limit State
Mvm(KNm/m) Mvs(KNm/m) Mhm(KNm/m) Mhs(KNm/m)
Wall 22.5 39.8 5.6 8.2 /-6.6
Ultimate Limit State
Mvm(KNm/m) Mvs(KNm/m) Mhm(KNm/m) Mhs(KNm/m)
Wall 31.6 55.7 7.9 11.5/ -9.3
Sheet No:
Project: Proposed 46 storied apartment building in Rajagiriya Project No: 001 Date:
Swimming Pool- Structural Analysis Calculated by:
CDPGroup-02
Checked
by:
Ref Calculations Output
Bottom Slab
Serviceability Limit State
Mxm(KNm/m) Mys(KNm/m) Mxm(KNm/m) Mxs(KNm/m)
S1 33.5 58.1 13.9 47.4
S2 28.8 50.1 19.3 41.5
Ultimate Limit State
Mxm(KNm/m) Mys(KNm/m) Mxm(KNm/m) Mxs(KNm/m)
S1 46.9 80 19.6 66.4
S2 40.2 72 27 58
Sheet No:
Project: Proposed 46 storied apartment building in Rajagiriya Project No: 001 Date:
Swimming Pool- Structural Analysis Calculated by:
CDPGroup-02
Checked
by:
Ref Calculations Output
RHB
table 63
Direct Tension
7.3m
1.5m
ULS
Maximum Water Pressure= 9.81*1.4*1.5= 20.6
Total water load= 0.5*20.6*1.5*7.3
Assuming total load is uniformly distributed,
Intensity of load= 0.5*20.6 = 10.3
R= 0.5*k*(1-0.25k)w(lx)2
= 0.5*1.42*(1-1.42/4)*10.3*1.62 =12.07
Direct tension by long wall= 12.07/1.6 = 7.54 kN/m
SLS
Maximum Water Pressure= 9.81*1.5= 14.72
F
Sheet No:
Project: Proposed 46 storied apartment building in Rajagiriya Project No: 001 Date:
Swimming Pool- Structural Analysis Calculated by:
CDPGroup-02
Checked
by:
Ref Calculations Output
Assuming total load is uniformly distributed,
Intensity of load= 0.5*14.72 = 7.36
R= 0.5*k*(1-0.25k)w(lx)2
= 0.5*1.42*(1-1.42/4)*7.36*1.62 =8.63
Direct tension by long wall= 8.63/1.6 = 5.4 kN/m
Sheet No:
Project: Proposed 46 storied apartment building in Rajagiriya Project No: 001 Date:
Swimming Pool - Design Calculated by:
CDPGroup-02
Checked
by:
Ref Calculations Output
BS8007
Cl 2.7.6
BS8110
Cl
3.4.4.4
Design of walls
Long wall Design
Thickness of the wall= 200mm
Cover= 40mm
Reinforcements to carry ULS bending moment
Assume main bars to be 25mm and distribution bars to be 12mm in
diameter
d= 200-40-12-25/2 = 135.5 mm
Mvm=42.3 kNm/m
Mvs=75.3 kNm/m
M= 75.3 kNm/m
k=0.156 ( No redistribution)
k= M/(bd2fcu) = 75.3*10^6/(10^3*135.5^2*35)
=0.11< k (Hence no Compression reinforcement needed)
z= d(0.5+(0.25-k/0.9)^0.5) = 0.86d = 0.86*135.5 = 116.5mm
As= M/(0.87*fyz) =73.2*10^6/(0.87*460*116.5) = 1570mm2
No
compres
sion r/f
needed
Sheet No:
Project: Proposed 46 storied apartment building in Rajagiriya Project No: 001 Date:
Swimming Pool - Design Calculated by:
CDPGroup-02
Checked
by:
Ref Calculations Output
BS800-
T3.1
RHB-
T118
BS8007
-B2
R/f to carry ULS direct tension
T=7.54 kN/m
As=7.54*10^3 / (0.87*460)
= 18.8mm2
R/f to carry Vertical Serviceability BM
M(SLS)= 52.2 kNm/m
M/(bd2)= 52.2*106/(103*135.52)=2.8
Allowable steel stress= fst= 130N/mm^2
From design chart,
r= 0.026
fcr= 11.5 N/mm2
r =As/bd
As= 0.026*10^3*135.5 =3523mm2 (At Support)
M= 30.3 kNm/m at span
r= 0.016
As=2032.5mm2
Ultimate stress of concrete= 0.45 fcu = 0.45 *35 =15.8 N/mm2 > fcr = 11.5
Hence Concrete stress is not near the ultimate
Sheet No:
Project: Proposed 46 storied apartment building in Rajagiriya Project No: 001 Date:
Swimming Pool - Design Calculated by:
CDPGroup-02
Checked
by:
Ref Calculations Output
T3.1
2.6.2.3
A2
Fig A.1
A.3
R/f to resist serviceability direct tension in mature concrete (SLS)
Allowable steel stress =130 N/mm2
Ast= T/fst = 5.4*10^3/130 = 42 mm2
R/f to resist shrinkage and thermal movement in immature concrete
Minimum Steel ratio in each surface zone is given by
r crit = fct/fy = 0.0035
r = As/(bh)
h= depth of surface zone
h=h/2(h
Sheet No:
Project: Proposed 46 storied apartment building in Rajagiriya Project No: 001 Date:
Swimming Pool - Design Calculated by:
CDPGroup-02
Checked
by:
Ref Calculations Output
BS8007
2.2.3.3.
Using 12mm bars and wmax= 0.2mm
Smax= 0.67*12/(2r)
Smax= Wmax/(2*10^-4)=1000mm
r = 0.67*6/1000 = 0.004
Sheet No:
Project: Proposed 46 storied apartment building in Rajagiriya Project No: 001 Date:
Swimming Pool - Design Calculated by:
CDPGroup-02
Checked
by:
Ref Calculations Output
BS
8007-
2.6.2.3
R/f provided
Max spacing = lesser of 300 and thickness (200mm) =200mm
Spacing
Sheet No:
Project: Proposed 46 storied apartment building in Rajagiriya Project No: 001 Date:
Swimming Pool-Design Calculated by:
CDPGroup-02
Checked
by:
Ref Calculations Output
BS8110
3.5.5
Checking for Shear
Ultimate shear stress from the SAP analysis long wall= 1020kN/m2
V=1.02 N/mm2
0.8(fcu)^0.5 = 0.8 (35)^0.5 = 4.73 N/mm2
V< 5 or 0.8(fcu)0.5
As= 3776 mm2
100As/bd = 100*3776/(1000*135.5) = 2.7
Vc= 1.2 N/mm2
v
Sheet No:
Project: Proposed 46 storied apartment building in Rajagiriya Project No: 001 Date:
Swimming Pool-Design Calculated by:
CDPGroup-02
Checked
by:
Ref Calculations Output
BS8007
Cl 2.7.6
BS8110
Cl
3.4.4.4
Design of walls
Short wall Design
Thickness of the wall= 200mm
Cover= 40mm
Reinforcements to carry ULS bending moment
Assume main bars to be 25mm and distribution bars to be 12mm in
diameter
d= 200-40-12-25/2 = 135.5 mm
Mvm=31.6 kNm/m
Mvs=55.7 kNm/m
M= 55.7 kNm/m
k=0.156 ( No redistribution)
k= M/(bd2fcu) = 55.7*10^6/(10^3*135.5^2*35)
=0.086< k (Hence no Compression reinforcement needed)
z= d(0.5+(0.25-k/0.9)^0.5) = 0.89d = 0.89*135.5 = 121mm
As= M/(0.87*fyz) =55.7*10^6/(0.87*460*121) = 1150mm2
No
compres
sion R/f
needed
Sheet No:
Project: Proposed 46 storied apartment building in Rajagiriya Project No: 001 Date:
Swimming Pool-Design Calculated by:
CDPGroup-02
Checked
by:
Ref Calculations Output
BS8007
-T3.1
RHB-
T118
BS8007
-B2
R/f to carry Vertical Serviceability BM
M(SLS)= 39.8 kNm/m
M/(bd2)= 39.8*106/(103*135.52)=2.1
Allowable steel stress= fst= 130N/mm^2
From design chart,
r= 0.02
fcr= 10 N/mm2
r =As/bd
As= 0.02*10^3*135.5 =2710mm2
Ultimate stress of concrete= 0.45 fcu = 0.45 *35 =15.8 N/mm2 > fcr = 10
Hence Concrete stress is not near the ultimate
Sheet No:
Project: Proposed 46 storied apartment building in Rajagiriya Project No: 001 Date:
Swimming Pool-Design Calculated by:
CDPGroup-02
Checked
by:
Ref Calculations Output
2.6.2.3
A2
Fig A.1
A.3
R/f to resist shrinkage and thermal movement in immature concrete
Minimum Steel ratio in each surface zone is given by
r crit = fct/fy = 0.0035
r = As/(bh)
h= depth of surface zone
h=h/2(h
Sheet No:
Project: Proposed 46 storied apartment building in Rajagiriya Project No: 001 Date:
Swimming Pool-Design Calculated by:
CDPGroup-02
Checked
by:
Ref Calculations Output
BS8007
2.2.3.3.
Using 12mm bars and wmax= 0.2mm
Smax= 0.67*12/(2r)
Smax= Wmax/(2*10^-4)=1000mm
r = 0.67*6/1000 = 0.004
Sheet No:
Project: Proposed 46 storied apartment building in Rajagiriya Project No: 001 Date:
Swimming Pool-Design Calculated by:
CDPGroup-02
Checked
by:
Ref Calculations Output
BS
8007-
2.6.2.3
R/f provided
Max spacing = lesser of 300 and thickness (200mm) =200mm
Spacing
Sheet No:
Project: Proposed 46 storied apartment building in Rajagiriya Project No: 001 Date:
Swimming Pool-Design Calculated by:
CDPGroup-02
Checked
by:
Ref Calculations Output
Bottom Slab
Bending Moments (Considering Both Slab 1 and 2)
Short way, edge M1= 80 kNm/m
Short way, Span M4= 46.9 kNm/m
Long way, edge M2= 66 kNm/m
Long way, Span M3=19.6 kNm/m
R/f to carry ULS bending Moment
M/bd^2 100As/bd As R/f
3.6 1 1475 Y20@200 (1570mm2)
2.1 0.55 811 Y20@200 (1570mm2)
3 0.82 1209 Y20@200 (1570mm2)
0.9 0.24 354 Y20@200 (1570mm2)
Max spacing = 3 *effective depth =3*147.5 =442>200mm
3
4
1
2
Sheet No:
Project: Proposed 46 storied apartment building in Rajagiriya Project No: 001 Date:
Swimming Pool-Design Calculated by:
CDPGroup-02
Checked
by:
Ref Calculations Output
BS8007
-T3.1
RHB-
T118
BS8007
-B2
R/f to carry Serviceability BM
Along Short Span
M/(bd2)= 58*106/(103*147.52)=2.6
Allowable steel stress= fst= 130N/mm^2
From design chart,
r= 0.025
fcr= 11.5 N/mm2
r =As/bd
As= 0.025*10^3*147.5 =3680mm2
Along Long Span
M/(bd2)= 47*106/(103*147.52)=2.1
Allowable steel stress= fst= 130N/mm^2
From design chart,
r= 0.02
fcr= 10 N/mm2
r =As/bd
As= 0.02*10^3*147.5 = 2950 mm2
Ultimate stress of concrete= 0.45 fcu = 0.45 *35 =15.8 N/mm2 > fcr =
11.5,10
Hence Concrete stress is not near the ultimate
Sheet No:
Project: Proposed 46 storied apartment building in Rajagiriya Project No: 001 Date:
Swimming Pool-Design Calculated by:
CDPGroup-02
Checked
by:
Ref Calculations Output
2.6.2.3
A2
Fig A.1
A.3
R/f to resist shrinkage and thermal movement in immature concrete
Minimum Steel ratio in each surface zone is given by
r crit = fct/fy = 0.0035
r = As/(bh)
h= depth of surface zone
h=h/2(h
Sheet No:
Project: Proposed 46 storied apartment building in Rajagiriya Project No: 001 Date:
Swimming Pool-Design Calculated by:
CDPGroup-02
Checked
by:
Ref Calculations Output
BS8007
2.2.3.3.
Using 12mm bars and wmax= 0.2mm
Smax= 0.67*12/(2r)
Smax= Wmax/(2*10^-4)=1000mm
r = 0.67*6/1000 = 0.004
Sheet No:
Project: Proposed 46 storied apartment building in Rajagiriya Project No: 001 Date:
Swimming Pool-Design Calculated by:
CDPGroup-02
Checked
by:
Ref Calculations Output
R/f of the Bottom Slab
At Support along short span:Y25 @ 130mm = 3775mm2/m (Top)
At support along long span: Y25 @ 150mm = 3272 mm2/m (Top)
At span along short span: Y12 @130mm = 870mm2/m (Bottom)
At span along long span: Y12 @130 mm = 870mm2/m (Bottom)
Support Bottom long and short span : Y12 @150mm
At Span top short and long span way : Y12 @150mm