ABDELBARY CENTER FOR COMPUTER TRAINING & TECHNICAL STUDIESFINAL PROJECTUAE BUILDING(G+10 APARTMENTS)
Project in U.A.E :- (G+10) Apartment buildingNote:- All 1B-3ROOMS-SALOON-H-K flats are typical (same)
All 1B-2ROOMS-SALOON-H-K flats are typical (same)
All 1B-1ROOM-H-K flats are typical (same)
We need generator for GF , lift 1 (10 HP), lift 2 (10 HP), Water pump(50 HP Fire fighting Pump (50HP), DB GF.
The building is supplied with central chilled water system (MCC)
a. Chiller -1 100 kw b. Chiller -2 100 kw c. AHU-1
50 HP d. AHU-2
50 HP e. CHWPP-1(Duty)
20 HP
f. CHWPP-2(DUTY)20 HP
g. CHWPP-3(Standby)20 HP h. CHWSP-1(Duty)
15 HP i.CHWSP-2(Duty)
15 HP j.CHWSP-3?(Standby)15 HP
1B-3ROOMS-SALOON-H-K Desigin :
DB load schedule:-S noc. noLoad descriptionC.BWireearthTotal load(W)
RYB
1R1BR LIGHTS*10 A2.52.5246
2Y1R 1 LIGHTS*10 A2.52.5108
3B1R 2 LIGHTS*10A2.52.5108
4R2R 3 LIGHTS10A2.52.5108
5Y2HALL LIGHTS*10 A2.5mm2.5
mm324
6B2KIT LIGHTS*10 A2.52.5292
7R3C.T LIGHTS*10 A2.52.5156
8Y3R 2 FCU*20A441200
9B3BR S/O*30 A24
mm24
mm1400
10R4R 1 S/O*30 A24241400
11Y4R 2 S/O*30A24241400
12B4R 3 S/O*30A24241400
13R5HALL S/O+ C.T S/O*30 A24241800
14Y5KITCHEN S/O* 20 A4 mm4600
15B5Saloon S/O*30 A24241600
16R6BR WH*20 A441500
17Y6C.T WH*20 A441500
18B6KIT WH*20 A441500
19R7KIT WM*20 A441500
20Y7BR FCU*20 A441200
21B7R 1 FCU*20 A441200
22R8Saloon lights*10A2.52.5108
23Y8R 3 FCU*20A441200
24B8HALL FCU 1*20 A441200
25R9HALL FCU 2*20 A441200
26Y9Saloon FCU*20A441200
27B9SPARE*10 A2.52.5
TOTAL LOAD911076408700
Calculation :-Load balancing = average = total load /3 =( 9110+7640+8700)/3=8483.33Load on R = 9110 (abov than 626.67) Load on Y = 7640 (less than 843.33) Load on B = 8700After load blancing finally
Load on R = 9110-1200 = 7910
Load on R = 7910+108 = 8018Load on Y = 7640+1200 = 8840
Load on Y = 8840-108 = 8732Load on B = 8700Total connected load = (8018 +8732+8700)=25450w
Total load connected (T.C.L) = 25.45Kw
Diversity factor = 0.80 (%80 used) Max demand = T.C.L D.F
= 25.45 .80=20.36Kw
Calculation of main isolator and main feeder cable of DB F11 : - Max demand of DB-F11= 20.36Kw // 3
Current (I) = P/(3cos v)
= 20.36Kw /(1.732.8400)
= 36.73 A
+ 25% as safety factor
= 1.25 36.73 = 45.91 A Standard Main Isolator size = 50 A Main feeder cable
= 1 4c10mm,XLPE/SWA/PVC, Cu+ 11c10mm,pvc/pvc,Y/G
1B-2ROOMS-SALOON-H-K Desigin :DB load schedule :-S noc. noLoad descriptionC.BWireearthTotal load(W)
RYB
1R1BR LIGHTS*10 A2.52.5246
2Y1R 1 LIGHTS*10 A2.52.5108
3B1HALL FCU2*20A441200
4R2HALL LIGHTS*10 A2.5mm2.5
mm324
5Y2KIT LIGHTS*10 A2.52.5292
6B3C.T LIGHTS*10 A2.52.5156
7R4R 2 FCU*20A441200
8Y4BR S/O*30 A24
mm24
mm1400
9B4R 1 S/O*30 A24241400
10R5R 2 S/O*30A24241400
11Y5HALL S/O+ C.T S/O*30 A24241800
12B5KITCHEN S/O* 20 A4 mm4600
13R6Saloon S/O*30 A24241600
14Y6BR WH*20 A441500
15B6C.T WH*20 A441500
16R7KIT WH*20 A441500
17Y7KIT WM*20 A441500
18B7BR FCU*20 A441200
19R8R 1 FCU*20 A441200
20Y8Saloon lights*10A2.52.5108
21B8HALL FCU 1*20 A441200
22R9R2 LIGHTS *10 A2.52.5108
23Y9Saloon FCU*20A441200
24B9SPARE*10 A2.52.5
TOTAL LOAD867079086164
Load balancing = average = total load /3 =( 8670+7908+6164)/3=22745Load on R = 8670 (abov than 1089.3) Load on Y = 7908 Load on B = 6164(less than 1416.66)
After load blancing finally
Load on R = 8670-1200= 7470Load on R = 7470+108= 7578
Load on Y = 7908Load on B = 6164-108=6056
Load on B = 6056+1200=7256
Total load connected (T.C.L) = 22.74Kw
Diversty factor = 0.80
Max demand = T.C.L D.F
= 22.74 .80 =18.192Kw
Calculation of main isolator and main feeder cable of DB F14 : - Max demand of DB-F14= 18.192Kw // 3
Current (I) = P/(3cos v)
= 18.192Kw /(1.732.8400) = 32.82 A
+25% safety factor
= 32.82 1.25 = 41.02 A
Standard main isolator size = 50 A , 3 pole
Main feeder cable = 14c10mm,XLPE/SWA/PVC,Cu
+11c10mm,pvc /pvc , Y/Gearth cable
1B-1ROOM-H-Desigin :DB load schedule :-S noc. noLoad descriptionC.BWireearthTotal load(W)
RYB
1R1BR LIGHTS*10 A2.52.5246
2Y1BR FCU*20 A441200
3B1HALL FCU2*20A441200
4R2HALL LIGHTS*10 A2.5mm2.5
mm324
5Y2KIT LIGHTS*10 A2.52.5292
6B2C.T LIGHTS*10 A2.52.5156
7R3BR S/O*30 A24
mm24
mm1400
8Y3R 1 S/O*30 A24241400
9B3HALL S/O+ C.T S/O*30 A24241800
10R4KITCHEN S/O* 20 A4 mm4600
11Y4BR WH*20 A441500
12B4C.T WH*20 A441500
13R5KIT WH*20 A441500
14Y5KIT WM*20 A441500
15B5R 1 LIGHTS*10 A2.52.5108
16R6R 1 FCU*20 A441200
17Y6HALL FCU 1*20 A441200
18B6SPARE*10 A2.52.5
TOTAL LOAD527048007056
Load balancing = average = total load /3 =( 5270+4800+7056)/3=5708.66Load on R = 5270 Load on Y = 4800 (less than 908.66)Load on B = 7056 (above than 1347.34)
After load blancing finally
Load on R = 5270Load on Y = 4800+1200=6000
Load on Y = 6000-108=5892Load on B = 7056+108=7164
Load on B = 7164-1200=5964
Total load connected (T.C.L) = 17.126Kw
Diversty factor = 0.80
Max demand = T.C.L D.F
= 17.126 .80 =13.70Kw
Calculation of main isolator and main feeder cable of DB F14 : - Max demand of DB-F14= 13.70Kw // 3
Current (I) = P/(3cos v)
= 13.70Kw /(1.732.8400) = 24.71 A
+25% safety factor
= 24.71 1.25 = 30.98 A
Standard main isolator size = 40 A , 3 pole
Main feeder cable = 14c6mm,XLPE/SWA/PVC,Cu
+11c6mm,pvc /pvc , Y/Gearth cable
DB-GF Desigin :DB GF load scheduleS.NOC.NOLOAD DESCRIPTIONCBWIREERATHTOTAL
LOAD
1C1PARKING LIGHT10 A2.52.5240W
2C2RMU +SUB ROOM LIG10 A2.52.5120w
3C3GEN + PUMP ROOM10 A2.52.5240W
4C4MV/LV LIGHT10 A2.52.5160W
5C5PARK S/O*30 A24241600W
6C6RMU+SUB ROMM S/O*30 A24241000W
7C7GEN+PUMPROOM S/O*30 A24241200W
8C8MV/LV S/O*30 A24241000W
TOTAL LOAD5560
Calculation :-
Total connected load = 5560 W T.C.L = 5.56Kw
Diversity factor = 0.80 (%80 used) Max demand = T.C.L D.F
= 5.56 .80=4.448Kw
Calculation of main isolator and main feeder cable of DB-GF : - Max demand of DB-F11= 4.448Kw // 1
Current (I) = P/V
= 4448 /230 =19.33 A
+ 25% as safety factor
= 1.25 18.53 = 24.17 A Standard Main Isolator size = 30 A , 2P Main feeder cable
= 1 2c6mm+ 11c6mm Y/G
SMDB-1F load schedule :-S.NOLOAD DESGINCBwireearthT.CL(kw)R.kwY.kwB.kw
1DB-F11(1B-3R-H-K-SALOON)50A
3P14c
10mm11c
10mm25.458.018.7328.7
2DB-F12(1B-3R-H-K-SALOON)50A
3P14c
10mm14c
10mm25.458.018.7328.7
3DB-F13(1B-2R-H-K-SALOON)50A
3P14c
10mm11c
10mm22.747.577.907.25
4DB-F14(1B-1R-H-K)40A
3P14c
6mm11c
6mm17.125.275.895.96
TOTAL LOAD28.8631.2530.61
Total load connected = 28.86+31.25+30.61 = 90.72 kw
Max demand= T.C.L D.F (0.8)
= 90.72 .8 = 72.576 kw Max demand of SMDB- F1 = 72.576 kw3 I = P/(3 VCOS
= (72576)/(1.732400.8)= 130.94 A
+ 25% as safety factor
= 1.25 130.94 = 163.675 A Standard Main Isolator size = 200 A , 4P Main feeder cable
= 1 4c95mm. XLPE/SWA/PVC,Cu+ 11c50mm Y/G Note :-
SMDB-2F TO SMDB-10F are typical SMDB-1F
Central Chilled Water System (MCC) :-I.Chiller (1)
P= 100kw3phase
I= 100000/(1.732400.8)= 180.42 A
+ 25% as safety factor180.42 1.25 = 225.53 A
Standard Main Isolator size = 250 A , 3P
Main feeder cable= 1 4c150mm+ 11c95mm Y/G
II.Chiller (2)
P= 100kw3phase
I= 100000/(1.732400.8)= 180.42 A
+ 25% as safety factor180.42 1.25 = 225.53 A
Standard Main Isolator size = 250 A , 3P
Main feeder cable= 1 4c150mm+ 11c95mm Y/G
III.AHU -1 (50HP)
P= 50746 = 37.3kw
I = 37300/(1.732400.8) =67.29 A
+ 25% as safety factor64.86 1.25 = 84.12 A
Standard Main Isolator size = 100 A , 3P
Main feeder cable= 1 4c35mm+ 11c25mm Y/G
IV.AHU -2(50HP)
P= 50746 = 37.3kw
I = 37300/(1.732400.8) =67.29 A
+ 25% as safety factor64.86 1.25 = 84.12A
Standard Main Isolator size = 100 A , 3PMain feeder cable= 1 4c35mm+ 11c25mm Y/G
V.CHWPP-1(20HP) P= 20746 =14.92 kw
I = 14920/(1.732400.8) =26.91 A
+ 25% as safety factor25.9 1.25 = 33.64A
Standard Main Isolator size = 40 A , 3P
Main feeder cable= 1 4c10mm+ 11c10mm Y/G
VI.CHWPP-2(20HP)
P= 20746 =14.92 kw
I = 14920/(1.732400.8) =26.91 A
+ 25% as safety factor25.9 1.25 = 33.64A
Standard Main Isolator size = 40 A , 3P
Main feeder cable= 1 4c10mm+ 11c10mm Y/G
VII.CHWPP-3(20HP)
P= 20746 =14.92 kw
I = 14920/(1.732400.8) =26.91 A
+ 25% as safety factor25.9 1.25 = 33.64A
Standard Main Isolator size = 40 A , 3P
Main feeder cable= 1 4c10mm+ 11c10mm Y/G
VIII.CHWSP-1(15HP) P= 15746= 11.19kw
I= 11190/(1.732400.8)= 20.18+ 25% as safety factor19.46 1.25 = 25.23A
Standard Main Isolator size = 30 A , 3P
Main feeder cable= 1 4c6mm+ 11c6mm Y/G
MCC load schedule :-S.noLOAD
DESCRITIONCBwireearthT.C.L(kw)R.kwY.kwB.kwTypesof motor starter
1Chiller 1250A3P14c150mm11c95mm10033.3333.3333.33
2Chiller 2250A3P14c150mm11c95mm10033.3333.3333.33
3AHU 1100A3P13c35mm11c35mm37.312.4312.4312.43VFD
4AHU 2100A3P13c35mm11c35mm37.312.4312.4312.43VFD
5CHWPP-1
(duty)40A3P23c10mm11c10mm14.924.974.974.97Y/
6CHWPP-2
(duty)40A3P23c10mm11c10mm14.924.974.974.97Y/
7CHWPP-3
(standby)40A3P23c10mm11c10mm14.924.974.974.97Y/
8CHWSP-1
(duty)30A3P23c6mm11c6mm11.193.733.733.73Y/
9CHWSP-2
(duty)30A3P23c6mm11c6mm11.193.733.733.37Y/
10CHWSP-3
(standby)30A3P23c6mm11c6mm11.193.733.733.37Y/
Total load108.92108.92108.92
Total load connected = 3 108.92 = 326.76 kw
Max demand= T.C.L D.F (1)
= 326.76 1 = 326.76 kw
Max demand of MCC = 326.76 kw3
I = P/(3 VCOS= (326760)/(1.732400.8)= 589.56 A
+ 25% as safety factor
= 1.25 589.56= 736.9 A Standard Main Isolator size = 800 A , 4P Main feeder cable for MCC
= 2 4c300mm. XLPE/SWA/PVC,Cu+ 21c150mm Y/G
SMDB.Comm load calculation:-I.left 1(10 HP)
P= 10746= 7.46kw
I= 7460/(1.732400.8)= 13.45A
+ 25% as safety factor13.45A 1.25 = 16.82 A
Standard Main Isolator size = 20 A , 3P
Main feeder cable= 1 4c4mm+ 11c4mm Y/G
II.left 2(10 HP)
P= 10746= 7.46kw
I= 7460/(1.732400.8)= 13.45A
+ 25% as safety factor13.45A 1.25 = 16.82 A
Standard Main Isolator size = 20 A , 3P
Main feeder cable= 1 4c4mm+ 11c4mm Y/G
III.water pump(50 HP) P= 50746= 37.2kw
I= 37200/(1.732400.8)= 67.11A
+ 25% as safety factor67.11 1.25 = 83.98 A
Standard Main Isolator size = 100 A , 3P
Main feeder cable= 1 4c35mm+ 11c25mm Y/G
IV.fire fighting pump(50 HP) P= 50746= 37.2kw
I= 37.2kw /(1.732400.8)= 67.11 A
+ 25% as safety factor67.11 1.25 = 83.89 A
Standard Main Isolator size = 100 A , 3P
Main feeder cable= 1 4c35mm+ 11c25mm Y/G
SMDB-Comm load schedule:-S.NoLoad
descCBWireEarthTotal loadR(kw)Y(kw)B(kw)
1Lift (1)20A,3p14c
4mm11c
4mm7.462.4872.4872.487
2Lift (2)20A,3p14c
4mm11c
4mm7.462.4872.4872.487
3Water
pump100A,
3p14c35mm11c25mm37.212.412.412.4
4F.F
pump100A
3P14c
35mm11c
25mm37.212.412.412.4
5DB-
GF30A,2P12c
35mm
11c
25mm
5.565.56
Total load35.3329.7729.77
Total load connected = 35.33+29.77+29.77 = 94.87 kw
Max demand= T.C.L D.F (.80)
=94.87 .80 = 75.9 kw
Max demand of MCC = 75.9 kw3
I = P/(3 VCOS
= (75900)/(1.732400.8)= 136.94 A
+ 25% as safety factor
= 1.25 136.94 = 171.18 A Standard Main Isolator size = 200 A , 4P Main feeder cable for MCC
= 1 4c95mm. XLPE/SWA/PVC,Cu+ 11c50mm Y/G
MDB load schedule :-S.NoLoad descCBwireearthTotal
loadR.kwY.kwB(kw)
1SMDB-Comm200A,3P14c95mm11c50mm94.8735.3329.7729.71
2SMDB1F200A,3P14c95mm11c50mm90.7228.8631.2530.61
3SMDB2F200A,3P14c120mm11c70mm90.7228.8631.2530.61
4SMDB3F200A,3P14c120mm11c70mm90.7228.8631.2530.61
5SMDB4F200A,3P14c120mm11c70mm90.7228.8631.2530.61
6SMDB5F200A,3P14c120mm11c70mm90.7228.8631.2530.61
7SMDB6F200A,3P14c120mm11c70mm90.7228.8631.2530.61
8SMDB7F200A,3P14c120mm11c70mm90.7228.8631.2530.61
9SMDB8F200A,3P14c120mm11c70mm90.7228.8631.2530.61
10SMDB9F200A,3P14c120mm11c70mm90.7228.8631.2530.61
11SMDB10F200A,3P14c120mm11c70mm90.7228.8631.2530.61
12MCC800A,3P24c300mm21c150mm326.76108.92108.92108.92
13Capacitor bank1500,3p34c300mm31c150mm
Total load432.85451.19444.73
Total load connected (T.C.L) = 432.85+444.73+451.19= 1328.77 kw
Max demand= T.C.L D.F (.80)
=1328.77 .80 = 1063 kw
Max demand of MDB = 1063kw3
I = P/(3 VCOS
= (1063000)/(1.732400.8)= 1917.9 A
+ 25% as safety factor
= 1.25 1917.9 = 1397.4 A
Standard Main Isolator size = 2500 A , 4P, ACB Main feeder cable for MDB
= 44c300mm+ 41c150mm Y/G