Date post: | 13-Apr-2017 |
Category: |
Data & Analytics |
Upload: | harsha-daudia |
View: | 60 times |
Download: | 0 times |
Math values, Value Maths
Old school fashion
Concept Produced by Amit Jayatilal and Harsha Amit Daudia
03/05/2023 Copy Rights: Harsha Amit Daudia
The ReverseTake red 27 times by 4.5 =121.5Take blue times by 4 = 160
Square root both figures and multiply by each other=the same as the left side
Which is equal = 139.42740046370
Speed is measured by average distance / by total timeTime can be written as an number like 139.427 (sec.3dp) the distance 12 Speed would be 0.086066
Aviation methodology for life.
Take the word redTake the word blueRed = 18 + 5 + 4 =27Times this by 4 = 108Blue = 2+12+21+5=40Times this by 4.5 = 180Square root of 108 x square root of 180 = 139.4274004634670
03/05/2023 Copy Rights: Harsha Amit Daudia
The difference between them is 31.824
Creation of MineTake a number that has decimals in it.Say 52.63Separate them and get 52, 0.6, 0.03Multiple them together and equals0.936
Multiplication to thisTake the number 52.63 and as before split it as 52,0.63multiply them equals32.76
Then divide the two equals = 35
03/05/2023 Copy Rights: Harsha Amit Daudia
??
Say we take the letter f, which is the 6th letter in the alphabet. therefore f2 = 6 x6 = 36 x represents the 24th letter in the alphabet. so f2x = (6x6) x 24 =864 divide by 100 you get 8.64 take the number 8.64 and value it as 8...0.6...0.04 Hard to explain in word but the difference between 8 and 0.6
=7.4 . The difference between 0.6 and 0.04 =0.56. Multiply 7.4 x 0.56 =41.44 Second part: take the 41.44 and see the value as 41...0.4...0.04 the difference as seen above is 40.6 and 0.36. Multiply those
together 40.6 x 0.36 = 14.616 41 .44 divide by 14.616 = 2.86603722 which is i will call X InX2 divide by 2 = 1.052930315883238 which is rational which can also be written as (squareroot of 2 multiplied by the square root of 2 then multiply by 2) divide by 2 and
then In you get the same answer. But this time is irrational. Different way to look at it. so why is the square root of 2 irrational? Note: The sum of two parts can be either positive or negative. What if it is zero? take for example 1+1+1=3 positive 1+1-1 =1 positive 1-1-1=-1 negative.However 1-1+0 = 0 Neither negative or
positive. whats the meaning ? The incense is to enrage the 3 options. The power of letters and numbers. For instance ASHOK-ASOC Each letter added goes to 53-31. What are the odds
equates to 84...1984 when I was born. Follow me on Linkedin http:/www.linkedin.com/newborntoearth. Eg another interesting sum, For example take the numbers 8.64, 21 and 37. as before the difference is 12.36 and
16. multiply together and you get 197.76 197...0.7....0.06 multiplied together = 8.274 added together = 197.76 and then divide 197.76 by 8.274 =23.9013778
03/05/2023 Copy Rights: Harsha Amit Daudia
Bit of Trigonometry! A2+b2+c2
A Angle=43.3
B angle= 90
C angle =46.7
L=236
L=172
L=162
A angle =45
B angle = 90
Angle c = 45
L =229L=162
L=162
Right angle triangles
Within right angle triangles angle B is constant at 90 whilst A and C differ except when length of ab and bc is the same.
03/05/2023 Copy Rights: Harsha Amit Daudia
Answer to Sin Cos Tan
Triangle twoPerimeter = 162 +162 +229.10 = 551.10Area = 13,122Sin45 = 0.707106781Rad = 229.10X90 = 20619R=229.10PiR2 229.10x229.10 x pi =164,892.1767Therefore piR2/sinAradx90=7.99 Triangle onePerimeter = 162 + 172 + 236.279 = 570.279Area = 13,932 Sin43.3 = 0.685818352927376Rad 236.279 = 162.0444746113275X90= 14,584.00271501948PiR2 = 236.279x236.279 x pi = 175,388Therefore pir2/sinAradx90=12.026
03/05/2023 Copy Rights: Harsha Amit Daudia
Rule Of Thumb Zero means what…Answer to question is ? 3.274425?
Triangle One As from slide 2A = 43.3 Take 3.4 goes to 3 x 0.4 = 1.2B = 46.7 Take 12.026 goes to 12x0.0x0.02Diff = 3.4 x0.006 = 0Sum ab = 90 Alt 12.026 goes to 12 x 0.026 = 0.312 sum 0x0.312 =0
Triangle two Take 0 goes to 0 A=45 Take 7.99 goes to 7x0.9x0.09B=45 =0.567Diff = 0 Alt 7.99 goes to 7 x 0.99 =6.93Sum ab = 90 sum 0.567 x 6.93 = 3.92931
03/05/2023 Copy Rights: Harsha Amit Daudia
Do your maths..do U value Math.
Triangle 1 – 1.2 x 0.312 = 0.3744Perimeter = 570.279570.279/0.3744 =1523.181089743590Log10 = 3.182751539318373 see slide 3
In = 7.3285562491383383.4 + 3.18 =6.58Addition 6.58 + 7.32 = 48.1656
03/05/2023 Copy Rights: Harsha Amit Daudia
This is an illusion.
Triangle two Take 0.567 x 3.92931= 2.22791877 Perimeter = 551.10 551.10/2.2279=247.3629875667669 Log10 of 2.47.36 = 2.3933347417532239 = x In of 247.36 =5.51085684314849 = y y/x = 2.302585069738947 Note Pi =3.142856 Date 1895 age16 1911 11115899 – added together gets 35 Difference 000431 mean = 4.375 median =3
03/05/2023 Copy Rights: Harsha Amit Daudia
Absorp heal and cost the stars
LogIn password are predicted numbers of mod 11. There are Take fruitful saying thankyou to the asians. 6+18+21+9+20+6+21+12 = 113 Mod 11 can be written be written backwards to be 11dom.
11+4+15+13=43.Domain is control by www 2222 which is 44. math values value math Controlled by documents predicted price of electricity is 11.22 which is controlled
by the weather. 43/11.22=3.83244206774 Price =3.83244 Product and place is land and the time is a number which predicts future costs. Idea
time your stay in your home and calc property size perimeter to the price of 3.83244
Formula = find radius of circle find area of property/land Fact that pi = 3.14 find right angle triangles within the circle. And work out height
of property. Right angle triangles produce angle a and c which vary from 40-50. see formula
piR2/sinAradx90 x price /52/7/24 x height give retail price index x profit margin. Which would be 10%
03/05/2023 Copy Rights: Harsha Amit Daudia
The Big prestige 99.
Expected costs calculated by earnings in business in ltd by income so its comparable to the market. Social class and more.
Present costs is your bankFuture costs is pretending to know –with my numbers
which are valuable maths will become valuable to othersTo make profit is to add sales energy users and minimise
costs. to minimise cost is to determine what movements are made in the home. Stay connected and use external sources ie internet to analyse this and keep up to date.
03/05/2023 Copy Rights: Harsha Amit Daudia
Thank you for Listening.
Lighten up - Reverse matters
Fibonacci says 1+1+2+3+5+8+13+21+34Backwards is 34,21,13,8,5,3,1,1The mean is valuable if it is stronger being the 3,8 and 5 gets weakerDifferences rests in 13,21,34 difference between 8 and 7 Right sideDifference rest in 1 1 2 the difference between 1 and 1 left side.