+ All Categories
Home > Documents > PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Date post: 23-Jan-2023
Category:
Upload: independent
View: 0 times
Download: 0 times
Share this document with a friend
9
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ Nivel II (5-6/7 ani) Grupa: mare Tema de studiu: “Cand, cum si de ce se intampla?”
Transcript

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Nivel II (5-6/7 ani)

Grupa: mare

Tema de studiu: “Cand, cum si de ce se intampla?”

Tema zilei:”E iarasi primavara”

Domenii implicate:

1.Activitati de dezvoltare personala (ADP):

Rutine: Ma pregatesc pentru activitatile zilei

Intalnirea de dimineata:”Ma bucur ca e primavara…”

Tranzitii:”Primavara a sosit!”

2.Activitati liber alese (ALA1):

Arta:”Crengute cu mugurasi (flori)”(pictura)

Constructii:”Primavara a sosit!”

Biblioteca:”Alege ce se potriveste!”

3.Activitati pe domenii experientiale (ADE):

DS:”Ne jucam cu primavara”(joc didactic)

DPM:”Saritura in lungime de pe loc–joc: Sarim ca pasarelele”

4.Activitati liber alese (ALA2):

Jocuri distractive:”Spune cuvantul”,”Da mai departe”,“De-a paznicul”

Forma de realizare: Activitate integrata ADP+ALA 1+DS:”Bucuriile primaverii”

Activitate integrata DPM+ALA2:”Hai la joc!”

Scenariul zilei:

Ziua buna incepe la “Intalnirea de dimineata”unde copiii sunt salutati de educatoare:

- Buna dimineata! Grupa pregatitoare… - Buna dimineata! Doamna educatoare…

Credem ca salutul Buna dimineata

Ne aduce un strop de voiosie si ne face placuta viata!

Se completeaza prezenta si Calandarul naturii ocazie cu care se discuta despre anotimpul primavara si despre bucuriile pe care ni le aduce sosirea acestui anotimp. In cadrul “Impartasirii cu ceilalti” fiecare copil va continua enuntul “Ma bucur ca e primavara pentru ca…”(dezvoltarea abilitatilor de comunicare/ vizeaza sentimentele copiilor) iar ca activitate de grup se vor recita urmatoarele versuri insotite de miscari:

In fiecare dimineata,

Sa avem gandul bun pe fata,

Catre soare sa privim

Iubire sa daruim

Sa adunam doar bucurie

Si-n lume s-o rapandim.

Si atunci orisice copil

In fiecare dimineata

Are gandul bun pe fata.

Noutatile zilei – Zana Primavara care se afla in Centrul tematic al grupei are in cosulet mai multe plicuri din care vom afla “bucuriile” pe care ea le-a pregatit pentru noi in aceasta zi, respectiv activitatile ce urmeaza sa le desfasuram. Primul pilc va contine sarcinile pentru activitatea pe centre. La Sectorul Arta copiii vor picta crengute cu mugurasi/flori, in Sectorul Constructii vor confectiona o macheta de primavara, iarin Sectorul Biblioteca vor alege jetoanele ce se potrivesc primaverii, aspecte si fenomene de primavara.

Activitatea din Domeniul Stiinte, este Activitate matematica realizata printr-un joc didactic in care vom folosi materialul si lucrarile rezultate din activitatea pe centre.

Activitatea din Domeniul psiho-motric, Educatia fizica va avea ca parte fundamentala jocul de miscare “Sarim ca pasarelele”, iar in activitatatile liber-alese ALA2 se vor desfasura jocuri linistitoare, distractive pentru revenirea organismului dupaefort

Activitate integrata ADP+ALA+DS

Tema:”Ne jucam cu primavara!

Tipul activitatii:Verificare si consolidare de cunostinte si deprinderi

Scopul activitatii:Verificarea cunostintelor referitoare la: caracteristicile anotimpului primavara, utilizarea numerlor si a cifrelor; Consolidarea unor abilitati motorii - de manipulare de finete; Dezvoltarea abilitatilor de interactiune cu copiii si adultii;

Oiective operationale:

ADP:

Sa discute cu colegii si educatoarea despre anotimpul primavara; Sa denumeasca aspecte specifice anotimpului primavara; Sa recunoasca cum e vremea afara prin stabilirea corecta a jetoanelor specifice

calendarului naturii; Sa raspunda adecvat, verbal sau comportamental la ceea ce i se spune;

ALA :

Arta:”Crengute cu mugurasi”(pictura-tehnica stampilarii cu radiera creionului)

Sa picteze mugurasi/flori pe crengute respectand cifra aflata in coltul fisei; Sa precizeze materialele de lucru si modul de utilizare a acestora;

Constructii:”Primavara a sosit”(macheta)

Sa realizeze componentele machetei prin imbinarea, lipirea si asezarea materialelor;

Sa lucreze impreuna cu colegii la realizarea machetei;

Biblioteca:”Alege ce se potriveste primaverii!”

Sa aleaga imaginile despre primavara si sa motiveze alegerea lor; Sa citeasca imaginile despre primavara;

DS:”Ne jucam cu primavra!”(joc didactic)

Sa numere corect de la 1 la 9 crescator si descrescator, pornind de la un numar dat;

Sa alcatuiasca sirul numeric crescator si descrescator; Sa raporteze corect cifra la cantitate si cantitatea la cifra; Sa numeasca vecinul mai mic si/sau mai mare al unei cifre date; Sa identifice pozitia unui obiect intr-un sir utilizand numeralul ordinal; Sa efectueze operatii de adunare si scadere cu 1 si 2 unitati, in limitele 1-9

utilizand corect semnele “+, -, =”;

Strategii didactice:

Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, jocul, problematizarea, munca individuala, execitiul;

Mijloace didactice:

Intalnirea de dimineata: Calendarul naturii, Catalogul grupei, Zana Primavara, plicuri

Sectorul Arta: fise cu crengute, jetoane cu cifre, acuarele, creioane, apa, servetele;

Sectorul Constructii: placa de polistiren, “gadrulete” flori plastic, ghiocei carton, sarma, pietricele, puisori, pasari, buburuze, crengute, mugurasi din hartie creponata, plastilina, lipici;

Sectorul Biblioteca: cosulet, jetoane cu imagini caracteristice anotimpurilor, Zana Primavara;

DS: jetoanele alese in cosulet din Sectorul Biblioteca, jetoanele pictate la sectorul Arta, macheta construita in Sectorul Constructii (pomisori, gardulete, flori galbene si mov, ghiocei, puisori, buburuze, pasarele, pietricele din rondurile cu flori), cifrele 1-9 cu magneti, semnele “+,-, =”, jetoane cu magneti, snur, tabla magnetica;

Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe

Locul de desfasurare: sala de grupa

Bibliografie:

* Ministerul Educaţiei Cercetării şi Tineretului – Curriculum pentru învăţământul preşcolar 3-6/7ani

* Georgeta Toma (2009), Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru invatamantul prescolar nivel 5-7 ani, Editura delta Cart Educational, Pitesti

* Magdalena Dumitrana (2002), Activitatile matematice in gradinita, Editura Compania, Bucuresti

* Coord. Viorica Preda (2009), Metodica activitatilor instructive-educative in gradinita de copii, Editura Gheorghe Cartu Alexandru, Craiova

Moment organizatoric:

Sala de grupa va fi aerisita, materialul didactic pregatit in prealabil si acoperit.

Intalnirea de dimineata se va desfasura pe sacaunelele asezate in semicerc de unde copiii se vor aseza la masutele pregatite in cele trei centre, Arta, Biblioteca, Constructii;

Dupa finalizarea jocurilor alese , pentru jocul didactic din DS copiii se vor aseza din nou in semicerc cu fata spre cele trei sectoare.

Demers didactic:

Evenimentedidactice

Continut stiintific Strategiididactice

Evaluare

1 2 3 41.Capatarea atentiei

- Zana Primavara care se afla in Centrul tematic al grupei are in cosulet mai multe plicuri din care vom afla “bucuriile” pe care ea le-a pregatit pentru noi in aceasta zi, respectiv activitatile ce urmeaza sa le desfasuram…

ConversatiaExplicatia

2.Anuntarea -Primul pilc va contine sarcinile Conversatia

temei si a obiectivelor

pentru activitatea pe centre. La Sectorul Arta copiii vor picta crengute cu mugurasi/flori, in Sectorul Constructii vor confectiona o macheta de primavara, iar in Sectorul Biblioteca vor alege jetoanele ce se potrivesc primaverii, aspecte si fenomene de primavara.Cumaterialele confectionate de voi in cele trei sectoare ne vom juca apoi jocul didactic “Ne jucam cu primavara”, vom numara si socoti in limitele 1-9, va veti pregati pentru scoala pentru ca din toamna veti fi scolari…

Expilcatia

3.Prezentarea continutului si dirijarea invatarii:

- Copiii isi vor alege sectorul preferat iar in timp ce ei lucreaza le dau indicatii si explicatii suplimentare;-Tranzitia de la activitatea pe sectoarela jocul didactic se va realiza prin cantecul Primavara a sosit!”...

4.Reactualizarea cunostintelor:

- Pana la cat am numarat in aceasta saptamana?Ii rog pe copiii care au pictat crengute cu flori, sa ia jetoanele sa numere florile si sa se aseze in sir crescator (1-9)…schimbati-va locurile si va asezati acum in sir descrescator (9-1)

Expilcatia ConversatiaExercitiul

Aprecieri verbale

5.Desfasurarea jocului:Varianta 1

- Haideti sa ne jucam cu macheta…sa numaram obiectele confectionate si asezate pe macheta si sa gasim cifra care ne arata cate sunt…( 1closca, 2 ronduri de flori, 3 pomisori infloriti, 4 pasarele, 5 ghiocei, 6 puisori, 7 flori mov, 8 buburuze, 9 flori galbene)- Copiii numiti vor numara si vor

ExecitiulJoculProblematizareaConversatia

Aprecieri verbaleAplauze

Varianta 2

Varianta 3

Varianta 4

Varianta 5

raporta cifra la cantitate (cifrele vor fiasezate crescator pe tabla magnetica)- Voi cere copiilor “citirea” cifrelor pare si impare de pe tabla; - Voi solicita compararea numerelor siasezarea semnelor “<,>”; “Cati puisori sunt?(6 puisori) Cate flori mov?(7 florimov) In care grupa avem mai multe obiecte? (in grupa florilor mov) 6<7… - Dupa closca vin 6 puisori…Care dintre ei au palarioara rosie…dar roz…dar verde…Copiii vor raspunde aceseti probe folosind numeralul ordinal;- Gardul gradinii are scanduri de doua culori…prima bucata de gard e maro deschis… a doua maro inchis…atreia…maro deschis….a noua…. - Din aceste bucati de snur albe, va rog sa construiti cifrele 1-9 prin asezarea acestora pe covor;-Dupa construirea cifrelor, voi cere precizarea vecinilor, vecinul mai mic si vecinul mai mare…

6.Obtinerea performantei:

-Intr-un plic adus de Zana Primavara se vor gasi palete cu cifre si o scrisoare ce contine urmatoarea poveste:

A sosit primavara!“E o zi minunata de primavara…Pe cer straluceste un soare bland si luminos (1) incercand sa alunge si ultimii doi nori (2). Razele lui calde au trezit la viata toata natura.Pe crengilecelor trei (3) pomi stau sa plezneasca mugurii, iar in gradinite au aparut florile: patru panselute (4) si cinci (5) lalele, mai incolo sase papadii (6).Printre flori apar sapte (7)

Jocul

buburuze rosioare, iar cei opt (8) puisori se misca veseli.Un stol de noua (9) randunele sosesc si-si cauta vechile cuiburi…tabloul e minunat si toate cele zece (10) degetele de la maini aplauda bucuroase ca e primavara! E un tablou de nota 10!-In timp ce citesc povestea copii numara si aseaza jetoane pe tabla magnetica, realizand tabloul de primavara.

7. Asigurarea retentiei si a transferului:

-Se vor rezolva urmatoarele “probleme illustrate” si se va scrie pe tabla magnetica operatia corespunzatoare:-”In cosul Primaverii am gasit 9 jetoane ce se portivesc,Daca pe unul eu il ratacesc,Cate jetoane in cos mai gasesc?

9-1=8-“Azi devreme am număratSase pui când m-am sculat.Dar din ouă, mai apoi,Au mai ieşit încă doi.”

6+2=8

Problematizarea Exercitiul

8. Incheierea activitatii:

-Voi face aprecieri asupra modului in care copii au participat la activitate si a corectitudinii raspunsurilor date;-Se va canta cantecul “Un copilas”


Recommended