+ All Categories
Home > Documents > Dnevni Podgotovki II Poludodje Tema I Can Do It

Dnevni Podgotovki II Poludodje Tema I Can Do It

Date post: 14-Apr-2018
Category:
Upload: alida-drpljanin
View: 241 times
Download: 1 times
Share this document with a friend
29
7/29/2019 Dnevni Podgotovki II Poludodje Tema I Can Do It http://slidepdf.com/reader/full/dnevni-podgotovki-ii-poludodje-tema-i-can-do-it 1/29 Краткорочно планирање на наставата во III одделение Наставник Алида Дрпљанин I. ИДЕНТИФИКАЦИОНИ ПОДАТОЦИ: 1. Наслов на наставната единица: Презентација на клучни зборови со стрип - дијалог 2. Наслов на тематската единица: It’s magic! 3. Број/Тип на часот: 47/презентација II. ЦЕЛИ НА ЧАСОТ: презентирање на броевите од 16-20 преку стрип – дијалог III. ОЧЕКУВАНИ ИСХОДИ: учениците ќе можат да ги именуваат, прочитаат и напишат броевите 16-20, да разберат слушнат текст/дијалог и истиот да можат да го прочитаат, да одговорат на усни прашања поврзани за текст/дијалог IV. НАСТАВНИ ФОРМИ И МЕТОДИ НА РАБОТА: аудио- визуелен, аудио- лингвален, фронтална, индивидуална, работа во група V. НАСТАВНИ СРЕДСТВА И ПОМАГАЛА: учебник, ЦД, картички со броеви VI. ОРГАНИЗАЦИЈА НА ЧАСОТ- ФАЗИ ВОВЕДЕН ДЕЛ: Учениците ги отвораат учебниците и го разгледуваат стрипот на стр.26. Наставникот ги прашува за која цртан филм станува збор и накратко ја дискутираат приказната за  Aladdin and the magic lamp („Аладин и волшебната ламба“) ГЛАВЕН ДЕЛ: Наставникот го пушта ЦД-то со приказната а учениците ја следат во учебниците. Потоа наставникот им поставува прашања околу приказната: Зошто волшебникот ја сака ламбата? Каде се наоѓа ламбата? Што се случува кога папагалот го отвора ковчегот?... Наставникот црта ламба на таблата и ги запознава учениците со новите зборови lamp, box . Потоа прашува How many lamps? и брои од 1- 15. Ги поттикнува учениците да продолжат да бројат до 20, а потоа од 20 назад до 1. Наставникот ги пишува на табла броевите од 16-20, учениците ги препишуваат во своите тетратки. Наставникот повторно го пушта ЦД-то, учениците ја пратат приказната во своите книги. Потоа наставникот избира ученици да ја читаат приказната. ЗАВРШЕН ДЕЛ: Наставникот ги вади картичките со броевите од 1-20 и повикува еден ученик да ја земе картичката со бр.1 и да застане пред таблата. Ученикот потоа избира друг ученик кој треба да го земе бр.2. Се повторува истото се додека не се потрошат картичките. Останатите ученици еден по еден повикуваат по еден број од 1-20 и ученикот со тој број треба да истапи нанапред. После завршувањето на задачата наставникот им кажува на учениците да ги кренат своите картички (црвена, жолта, зелена) за да изразат до кој степен ги усвоиле броевите од 1-20.
Transcript
Page 1: Dnevni Podgotovki II Poludodje Tema I Can Do It

7/29/2019 Dnevni Podgotovki II Poludodje Tema I Can Do It

http://slidepdf.com/reader/full/dnevni-podgotovki-ii-poludodje-tema-i-can-do-it 1/29

Краткорочно планирање на наставата во III одделениеНаставник Алида Дрпљанин

I. ИДЕНТИФИКАЦИОНИ ПОДАТОЦИ:1. Наслов на наставната единица: Презентација на клучни зборовисо стрип - дијалог2. Наслов на тематската единица: It’s magic!3. Број/Тип на часот: 47/презентација

II. ЦЕЛИ НА ЧАСОТ: презентирање на броевите од 16-20 преку стрип –дијалог

III. ОЧЕКУВАНИ ИСХОДИ: учениците ќе можат да ги именуваат,прочитаат и напишат броевите 16-20, да разберат слушнаттекст/дијалог и истиот да можат да го прочитаат, да одговорат на уснипрашања поврзани за текст/дијалогIV. НАСТАВНИ ФОРМИ И МЕТОДИ НА РАБОТА: аудио- визуелен,аудио- лингвален, фронтална, индивидуална, работа во групаV. НАСТАВНИ СРЕДСТВА И ПОМАГАЛА: учебник, ЦД, картички соброевиVI. ОРГАНИЗАЦИЈА НА ЧАСОТ- ФАЗИ

ВОВЕДЕН ДЕЛ:Учениците ги отвораат учебниците и го разгледуваат

стрипот на стр.26. Наставникот ги прашува за која цртан филм станувазбор и накратко ја дискутираат приказната за  Aladdin and the magiclamp („Аладин и волшебната ламба“)

ГЛАВЕН ДЕЛ:Наставникот го пушта ЦД-то со приказната а учениците ја

следат во учебниците. Потоа наставникот им поставува прашања околуприказната: Зошто волшебникот ја сака ламбата? Каде се наоѓаламбата? Што се случува кога папагалот го отвора ковчегот?...

Наставникот црта ламба на таблата и ги запознава учениците соновите зборови lamp, box . Потоа прашува How many lamps? и брои од 1-15. Ги поттикнува учениците да продолжат да бројат до 20, а потоа од20 назад до 1. Наставникот ги пишува на табла броевите од 16-20,учениците ги препишуваат во своите тетратки.

Наставникот повторно го пушта ЦД-то, учениците ја прататприказната во своите книги. Потоа наставникот избира ученици да јачитаат приказната.

ЗАВРШЕН ДЕЛ:Наставникот ги вади картичките со броевите од 1-20 и повикува

еден ученик да ја земе картичката со бр.1 и да застане пред таблата.Ученикот потоа избира друг ученик кој треба да го земе бр.2. Сеповторува истото се додека не се потрошат картичките. Останатитеученици еден по еден повикуваат по еден број од 1-20 и ученикот со тојброј треба да истапи нанапред. После завршувањето на задачатанаставникот им кажува на учениците да ги кренат своите картички(црвена, жолта, зелена) за да изразат до кој степен ги усвоиле броевитеод 1-20.

Page 2: Dnevni Podgotovki II Poludodje Tema I Can Do It

7/29/2019 Dnevni Podgotovki II Poludodje Tema I Can Do It

http://slidepdf.com/reader/full/dnevni-podgotovki-ii-poludodje-tema-i-can-do-it 2/29

Краткорочно планирање на наставата во III одделениеНаставник Алида Дрпљанин

За домашна работа учениците ги пишуваат новите зборови иброевите од 1-20 по пет пати.

I. ИДЕНТИФИКАЦИОНИ ПОДАТОЦИ:1. Наслов на наставната единица: Читање и пишување2. Наслов на тематската единица: It’s magic!3. Број/Тип на часот: 48/презентација

II. ЦЕЛИ НА ЧАСОТ: презентирање на вокабуларот поврзан со мебелоти прилозите in, on, under 

III. ОЧЕКУВАНИ ИСХОДИ: учениците ќе можат да го именуваат,прочитаат и напишат вокабуларот поврзан со мебелот, да ги усвојат иприменуваат конструкциите there is/are, правилно да ги употребуваатприлозите in, on, under , да репродуцираат песничка

IV. НАСТАВНИ ФОРМИ И МЕТОДИ НА РАБОТА: аудио- визуелен,аудио- лингвален, фронтална, индивидуална, работа со цело одделение

V. НАСТАВНИ СРЕДСТВА И ПОМАГАЛА: учебник, ЦД, флеш - карти

VI. ОРГАНИЗАЦИЈА НА ЧАСОТ- ФАЗИ

ВОВЕДЕН ДЕЛ:Учениците заедно ги повторуваат броевите од 1-20.

Наставникот го пишува бројот 17 на табла и прашува ученик да каже којброј е претходник а кој следбеника на бр.17. Се повторува истото соуште неколку комбинации.

ГЛАВЕН ДЕЛ:Наставникот зема книга и пенкало и ги демонстрира

прилозите in, on, under. Учениците ги отвораат книгите и ја слушаатвежбата 2 на стр.27 при што покажуваат кон споменатите предмети одкуќата. Потоа наставникот ги црта и пишува на табла а учениците гипрепишуваат во своите тетратки.

Наставникот им кажува на учениците да ги извадат своите мали

флеш – картички. Наставниот им кажува The genie’s in the box  иучениците ја креваат соодветната картичка. Се повторува процедуратасо останатите картички.

Учениците ја разгледуваат сликата од вежбата 4 на стр.26 и јаопишуваат. Наставникот го пушта ЦД-то и учениците ја слушаатпесничката. Потоа се обидуваат да ја пеат заедно песничката.

ЗАВРШЕН ДЕЛ:

Page 3: Dnevni Podgotovki II Poludodje Tema I Can Do It

7/29/2019 Dnevni Podgotovki II Poludodje Tema I Can Do It

http://slidepdf.com/reader/full/dnevni-podgotovki-ii-poludodje-tema-i-can-do-it 3/29

Краткорочно планирање на наставата во III одделениеНаставник Алида Дрпљанин

Наставникот црта неколку слики со прилозите in, on, under  натабла а учениците во своите тетратки пишуваат каде се наоѓаатпредметите нацртани на табла. После завршувањето на задачатанаставникот им кажува на учениците да ги кренат своите картички(црвена, жолта, зелена) за да изразат до кој степен го усвоилевокабуларот поврзан со мебелот, прилозите in, on, under  иконструкциите there is/are.

За домашна работа учениците ги пишуваат новите зборови иприлози по пет пати.

I. ИДЕНТИФИКАЦИОНИ ПОДАТОЦИ:1. Наслов на наставната единица: Активности за утврдување2. Наслов на тематската единица: It’s magic!3. Број/Тип на часот: 49/ вежби

II. ЦЕЛИ НА ЧАСОТ: вежби за усвојување на изучениот вокабулар замебелот и негово проширувањеIII. ОЧЕКУВАНИ ИСХОДИ: учениците ќе можат да ги именуваат,прочитаат и напишат собите во домот, да постават прашање where...?, ида одговорат на истото употребувајќи го вокабуларот за мебел иприлозите in, on, under , да разберат слушнат текст/дијалогIV. НАСТАВНИ ФОРМИ И МЕТОДИ НА РАБОТА: аудио- визуелен,аудио- лингвален, фронтална, индивидуалнаV. НАСТАВНИ СРЕДСТВА И ПОМАГАЛА: учебник, ЦД, флеш- картиVI. ОРГАНИЗАЦИЈА НА ЧАСОТ- ФАЗИ

ВОВЕДЕН ДЕЛ:Наставникот покажува една од флеш- картите и вели The

genie’s in the box  и ги прашува учениците Right/ Wrong, а ученицитеодговараат. Ја повторува постапката со останатите флеш- картиправејќи и грешки, а учениците ги корегираат.

ГЛАВЕН ДЕЛ:Учениците ги отвораат книгите на стр.28 и 29 и ја

разгледуваат сликата. Наставникот ги именува 4 соби од куќата аучениците покажуваат кон соодветната соба. Наставникот им кажува научениците да ги разгледаат убаво четирите соби и кои предмети сенаоѓаат во нив а во меѓу време тој црта куќа со 4 соби на таблата.

Потоа учениците ги затвораат книгите и од сеќавање кажуваат коипредмети се наоѓаат во 4 соби, а наставникот ги црта на табла.Наставникот ги пишува новите зборови на табла (имињата на 4 соби) аучениците ги пишуваат во своите тетратки.

Учениците ги отвораат книгите и ја слушаат вежбата 5 икажуваат Right/ Wrong.

ЗАВРШЕН ДЕЛ:

Page 4: Dnevni Podgotovki II Poludodje Tema I Can Do It

7/29/2019 Dnevni Podgotovki II Poludodje Tema I Can Do It

http://slidepdf.com/reader/full/dnevni-podgotovki-ii-poludodje-tema-i-can-do-it 4/29

Краткорочно планирање на наставата во III одделениеНаставник Алида Дрпљанин

Наставникот црта пресек на куќа на таблата и пишува реченицисо различни предмети во различни соби. Повикува ученици на таблатада ги нацртаат предметите во куќата според дадените реченици.

За домашно учениците ги пишуваат новите зборови по пет пати ицртаат една од собите со предмети во нејзе и ја опишуваат истата.

I. ИДЕНТИФИКАЦИОНИ ПОДАТОЦИ:1. Наслов на наставната единица: Песничка2. Наслов на тематската единица: It’s magic!3. Број/Тип на часот: 50/ вежби

II. ЦЕЛИ НА ЧАСОТ: вежби за повторување и усвојување на изучениотвокабуларIII. ОЧЕКУВАНИ ИСХОДИ: учениците ќе можат да постават прашање(усно и писмено) со where...? и да одговорат на истото при што гиупотребуваат прилозите in, under, on, вокабулар од областа на мебелоти домот, да разберат слушнат текст/дијалогIV. НАСТАВНИ ФОРМИ И МЕТОДИ НА РАБОТА: аудио- визуелен,аудио- лингвален, фронтална, индивидуална, работа во парови, работаво тимовиV. НАСТАВНИ СРЕДСТВА И ПОМАГАЛА: учебник, ЦД, флеш- картиVI. ОРГАНИЗАЦИЈА НА ЧАСОТ- ФАЗИ

ВОВЕДЕН ДЕЛ:Наставникот црта кутија на табла и еден пајак над нејзе и

прашува Where’s thе spider? Учениците одговараат On the box . Јаповторува истата постапка со останатите два прилози.

ГЛАВЕН ДЕЛ:Учениците ги отвораат книгите на стр.28 и 29 и ја

разгледуваат сликата од вежбата 7 и ги читаат речениците.Наставникот им кажува на учениците да ги најдат 4 ковчези воразлични бои на сликата и да кажат кој каде се наоѓа. Наставникот гопушта ЦД-то и учениците кажуваат Right/ Wrong. Потоа наставникот гопишува првото прашање Where’s the pink box? на табла и соодветниотодговор. Учениците препишуваат во своите тетратки и ги пишуваатостанатите прашања и одговори за останатите 3 ковчези.

Page 5: Dnevni Podgotovki II Poludodje Tema I Can Do It

7/29/2019 Dnevni Podgotovki II Poludodje Tema I Can Do It

http://slidepdf.com/reader/full/dnevni-podgotovki-ii-poludodje-tema-i-can-do-it 5/29

Краткорочно планирање на наставата во III одделениеНаставник Алида Дрпљанин

Учениците во парови ја работат вежбата 8 прашувајќи иодговарајќи ги прашањата за 4 ковчези каде се наоѓаат (во која соба ина кое место).

ЗАВРШЕН ДЕЛ:Наставникот ги лепи флеш- картите на различни места во

училницата. Ги дели учениците во тимови од 6 члена така што секојчлен има еден број. Наставникот вели Number 1: in the bath, ученицитесо бр.1 треба да застанат пред соодветната флеш- карта. Се повторувапроцедурата со останатите броеви и останатите карти. Наставникот гибележи поените за тимовите на табла и на крај го прогласува тимот којпобедува.

За домашна работа учениците треба да нацртаат по три предметиупотребувајќи ги прилозите и да напишат реченици за истите.

I. ИДЕНТИФИКАЦИОНИ ПОДАТОЦИ:1. Наслов на наставната единица: Активности за зборување2. Наслов на тематската единица: It’s magic!

3. Број/Тип на часот: 51/ вежбиII. ЦЕЛИ НА ЧАСОТ: вежби за повторување и усвојување на изучениотвокабулар и негово проширувањеIII. ОЧЕКУВАНИ ИСХОДИ: учениците ќе можат да постават прашањесо where...? и да одговорат на истото при што ги употребуваатприлозите in, under, on, вокабулар од областа на мебелот, да разбератслушнат текст/дијалог и истиот да го читаат по улоги, да нацрта цртежспоред усно дадени инструкцииIV. НАСТАВНИ ФОРМИ И МЕТОДИ НА РАБОТА: аудио- визуелен,аудио- лингвален, фронтална, индивидуална, работа во паровиV. НАСТАВНИ СРЕДСТВА И ПОМАГАЛА: учебник, ЦД, боички, флеш-карти

VI. ОРГАНИЗАЦИЈА НА ЧАСОТ- ФАЗИ

ВОВЕДЕН ДЕЛ:Наставникот распределува различна боја на дрвени боички

низ училницата и поставува прашања Where’s the (red) pencil? аучениците одговараат соодветно.

ГЛАВЕН ДЕЛ:Учениците ги отвораат книгите на стр.30 и ја разгледуваат

Page 6: Dnevni Podgotovki II Poludodje Tema I Can Do It

7/29/2019 Dnevni Podgotovki II Poludodje Tema I Can Do It

http://slidepdf.com/reader/full/dnevni-podgotovki-ii-poludodje-tema-i-can-do-it 6/29

Краткорочно планирање на наставата во III одделениеНаставник Алида Дрпљанин

сликата од вежба 9. Наставникот го пушта ЦД-то а учениците го следатдијалогот во книгите. Наставникот избира доброволци да го читаатдијалогот по улоги. Наставникот ги пишува новите зборови од дијалоготна табла, учениците ги препишуваат во своите тетратки.

Учениците ги вадат нивните флеш- карти и во парови гипоставуваат пред нив со сликите свртени надолу. Еден ученик избирадве картички и кажува што има на нив. Доколку се исти ги задржувакартичките. Доколку не се ги враќа назад на клупата. Истото го правидругиот ученик. Победник е ученикот со поголем број на картички.

ЗАВРШЕН ДЕЛ:Наставникот дели бели листови на учениците и им кажува дека ќе

прават Picture dictation ( Диктат со слики). За таа цел тие треба да гоподелат листот на четири делови повлекувајќи едена хоризонтална иедна вертикална линија на средината на листот. Наставникот диктира 4реченици (The ball is under the table. The doll is in the box. The car is in thecupboard. The teddy bear id on the chair .) а учениците цртаат 4 сликиспоред кажаните реченици. Наставникот ги собира листовите за да гипрегледа.

За домашна работа учениците ги пишуваат новите зборови по петпати.

I. ИДЕНТИФИКАЦИОНИ ПОДАТОЦИ:1. Наслов на наставната единица: Дијалози- читање и глумење поулоги2. Наслов на тематската единица: It’s magic!3. Број/Тип на часот: 52/ вежби

II. ЦЕЛИ НА ЧАСОТ: вежби за повторување и усвојување на изучениотвокабулар и негово проширувањеIII. ОЧЕКУВАНИ ИСХОДИ: учениците ќе можат да напишат реченициспоред даден цртеж, да разберат слушнат текст и истиот да го читаат,

да ја опишат својата соба (усно и писмено)IV. НАСТАВНИ ФОРМИ И МЕТОДИ НА РАБОТА: аудио- визуелен,аудио- лингвален, фронтална, индивидуална, работа во паровиV. НАСТАВНИ СРЕДСТВА И ПОМАГАЛА: учебник, ЦДVI. ОРГАНИЗАЦИЈА НА ЧАСОТ- ФАЗИ

ВОВЕДЕН ДЕЛ:Наставникот им ги враќа листовите со диктатот со слики од

Page 7: Dnevni Podgotovki II Poludodje Tema I Can Do It

7/29/2019 Dnevni Podgotovki II Poludodje Tema I Can Do It

http://slidepdf.com/reader/full/dnevni-podgotovki-ii-poludodje-tema-i-can-do-it 7/29

Краткорочно планирање на наставата во III одделениеНаставник Алида Дрпљанин

минатиот час а учениците сега ги пишуваат речениците споредсликите.

ГЛАВЕН ДЕЛ:Учениците ги отвораат книгите на стр.31 и ја разгледуваат

сликата од вежба 11. Наставникот го пушта ЦД-то а учениците госледат дијалогот во книгите. Наставникот избира доброволци да гочитаат дијалогот по улоги.

Учениците потоа во парови зборуваат за нивните соби и гиопишуваат во нивните тетратки.

ЗАВРШЕН ДЕЛ: За домашна работа учениците прават изработка за портфолиото

на А4 лист хартија. Треба да нацртаат (некои необични куќи за живеење(куќа на дрво, вселенски брод, подморница) и опишуваат што има вонив.

ФОРМАТИВНО ОЦЕНУВАЊЕ:Цел: вежби за повторување и усвојување на изучениот вокабулар запредметите и собите во куќата

Активности:1. Ливчиња со диктат со слики

• Форма на работа: индивидуална

• Наставни методи: аудио- визуелен, структурен• Наставни средства и помагала: листови од

диктатот со слики• Метод на оценување: кус писмен одговор• Инструмент за оценување: чек- листа, писмена

повратна информација

Нивоа: зелено – самостојно совладува, жолто – совладува со малапомош, црвено –

I. ИДЕНТИФИКАЦИОНИ ПОДАТОЦИ:1. Наслов на насловната единица: Утврдување куќи (Houses)2. Наслов на наставната единица: It’s magic!

3. Број/Тип на часот: 53/ вежбиII. ЦЕЛИ НА ЧАСОТ: повторување и утврдување на изучениотвокабулар и граматички конструкции и нивно проширувањеIII. ОЧЕКУВАНИ ИСХОДИ: учениците ќе можат да го повторат досегаизучениот вокабулар, да нацртаат куќа/зграда според инструкции нанаставникот, да дискутираат за сличности и разлики накуќите/зградите во Англија и Македонија, да изразат мислење заомилена куќа/зграда од слика и дадат причини зошто им е омилена

Page 8: Dnevni Podgotovki II Poludodje Tema I Can Do It

7/29/2019 Dnevni Podgotovki II Poludodje Tema I Can Do It

http://slidepdf.com/reader/full/dnevni-podgotovki-ii-poludodje-tema-i-can-do-it 8/29

Краткорочно планирање на наставата во III одделениеНаставник Алида Дрпљанин

IV. НАСТАВНИ ФОРМИ И МЕТОДИ НА РАБОТА: аудио- визуелен,аудио- лингвален, фронтална, дијалошка, индивидуална работаV. НАСТАВНИ СРЕДСТВА И ПОМАГАЛА: учебникVI. ОРГАНИЗАЦИЈА НА ЧАСОТ- ФАЗИ

ВОВЕДЕН ДЕЛ:Учениците   ја играат играта Simon says со досега изучениот

вокабулар (пр.Touch your nose/ the table/… Point to your toe/ somethingred… Sit down/ Stand up/ Stand on one leg….)

ГЛАВЕН ДЕЛ:Наставникот црта куќа ма табла а учениците цртаат во нивните

тетратки. Кога ќе завршат наставникот почнува да диктира реченици затоа што треба да нацртаат учениците, исто времено цртајќи на таблатаза да се запознаат со новите зборови (пр. Draw a door. Draw 3 windows.Draw a garden. Draw 2 trees in the garden. Now colour the door red .) апотоа ги забележува новите зборови на сликата. Учениците треба дадодадат свои детали на сликата (пр. Куче, маче, кола..) а потоа гизапишуваат и обележуваат зборовите на додадените сликички. Сеповторува истата постапка со цртање на зграда.

Учениците отвораат на стр.70 и ги разгледуваат сликите одкуќите и зградите. Наставникот развива дискусија за тоа како се сличниа како се различни куќите и зградите во Англија и Македонија.Наставникот потоа го чита текстот а учениците покажуваат консоодветната сликичка.

ЗАВРШЕН ДЕЛ:Наставникот прашува неколку ученици која од куќите/зградите на

сликата им е омилена и зошто.За домашна работа учениците треба да ја опишат нацртаната

куќа и зграда.

I. ИДЕНТИФИКАЦИОНИ ПОДАТОЦИ:1. Наслов на насловната единица: Гледање на ДВД- It’s magic!2. Наслов на наставната единица: It’s magic!3. Број/Тип на часот: 54/ презентација

II. ЦЕЛИ НА ЧАСОТ: гледање на ДВД со цел да се рециклира изучениотматеријал во нови ситуацииIII. ОЧЕКУВАНИ ИСХОДИ: учениците ќе можат разберат гледан кратокфилм, да го именуваат и препознаат вокабуларот поврзан со деловите

Page 9: Dnevni Podgotovki II Poludodje Tema I Can Do It

7/29/2019 Dnevni Podgotovki II Poludodje Tema I Can Do It

http://slidepdf.com/reader/full/dnevni-podgotovki-ii-poludodje-tema-i-can-do-it 9/29

Краткорочно планирање на наставата во III одделениеНаставник Алида Дрпљанин

од лицето и телото, мебелот и собите во домот, да одговорат напрашањето Where’s my…..? правилно употребувајќи ги пролозите заместо.IV. НАСТАВНИ ФОРМИ И МЕТОДИ НА РАБОТА: аудио- визуелен,работа во групаV. НАСТАВНИ СРЕДСТВА И ПОМАГАЛА: ДВДVI. ОРГАНИЗАЦИЈА НА ЧАСОТ- ФАЗИ

ВОВЕДЕН ДЕЛ:Наставникот им кажува на учениците дека ќе гледаат ДВД на

тема It’s magic!

ГЛАВЕН ДЕЛ:Учениците ја гледаат целата епизода и откако ќе ја изгледаат

наставникот ги прашува дали го знаат филмот. Се преставуваатнепознатите зборови.

Потоа учениците го гледаат првиот дел, Fun Time, и наставникотго запира пред да почне филмот. Се гледа овој дел повторно и децатасе обидуваат да ја следат песничката преку дејствата и се обидуваат даги запаметат зборовите.

Потоа наставникот го пушта филмот и откако повторно го гледаатги прашува кои се карактерите, кој што вели и се нагласуваат клучнитезборови. Пота учениците се обидуваат да одговорат на прашањата одфилмот.

После завршувањето на задачата наставникот им кажува научениците да ги кренат своите картички (црвена, жолта, зелена) за даизразат до кој степен го разбреале гледаниот краток филм, гопрепознале вокабуларот поврзан со деловите од лицето и телото,мебелот и собите во домот, можеле да одговорат на прашањето Where’smy…..? правилно употребувајќи ги пролозите за место.

ЗАВРШЕН ДЕЛ:Наставникот им кажува на учениците дека следниот час ќе

прават наставно ливче поврзано со епизодата која денес ја гледаат.

I. ИДЕНТИФИКАЦИОНИ ПОДАТОЦИ:1. Наслов на насловната единица: Изработка на наставен лист2. Наслов на наставната единица: It’s magic!

Page 10: Dnevni Podgotovki II Poludodje Tema I Can Do It

7/29/2019 Dnevni Podgotovki II Poludodje Tema I Can Do It

http://slidepdf.com/reader/full/dnevni-podgotovki-ii-poludodje-tema-i-can-do-it 10/29

Page 11: Dnevni Podgotovki II Poludodje Tema I Can Do It

7/29/2019 Dnevni Podgotovki II Poludodje Tema I Can Do It

http://slidepdf.com/reader/full/dnevni-podgotovki-ii-poludodje-tema-i-can-do-it 11/29

Краткорочно планирање на наставата во III одделениеНаставник Алида Дрпљанин

3. Број/Тип на часот: 56/ вежбиII. ЦЕЛИ НА ЧАСОТ: повторување и утврдување на изучениотвокабулар и граматички конструкции и нивно проширувањеIII. ОЧЕКУВАНИ ИСХОДИ: учениците ќе можат да го именуваат,препознаат и напишат вокабуларот поврзан со броевите 1-20, боите,мебелот и собите во домот, да одговорат на прашањето Where’s ....?

правилно употребувајќи ги прилозите in, on, under.IV. НАСТАВНИ ФОРМИ И МЕТОДИ НА РАБОТА: аудио- визуелен,структурен, индивидуалнаV. НАСТАВНИ СРЕДСТВА И ПОМАГАЛА: учебникVI. ОРГАНИЗАЦИЈА НА ЧАСОТ- ФАЗИ

ВОВЕДЕН ДЕЛ:Наставникот црта неколку слики на таблата од изучениот

вокабулар учениците треба да ги именуваат и напишат зборовите подсликичката. После завршувањето на задачата наставникот им кажувана учениците да ги кренат своите картички (црвена, жолта, зелена) зада изразат до кој степен го усвоиле изучениот вокабулар.

ГЛАВЕН ДЕЛ:Наставникот црта 4 сликички со пајак и различни предмети и

прашува Where’s the spider? Учениците одговараат во нивните тетраткикаде е пајакот употребувајќи ги прилозите in, on, under . Послезавршувањето на задачата наставникот им кажува на учениците да гикренат своите картички (црвена, жолта, зелена) за да изразат до којстепен го усвоиле изучениот вокабулар за мебелот и собите во домот иизучените прилози.

Наставникот именува различни броеви од 1-20 учениците гипишуваат со бројки и букви во нивните тетратки. Наставникот имкажува каква боја да ги обојат броевите. После завршувањето назадачата наставникот им кажува на учениците да ги кренат своитекартички (црвена, жолта, зелена) за да изразат до кој степен ги усвоилеброевите 1-20.

ЗАВРШЕН ДЕЛ:Наставникот им кажува на учениците да ги повторат текстовите

од стр. 26, 30 и 31 и песничката на стр.27 за тестот следниот час.

Page 12: Dnevni Podgotovki II Poludodje Tema I Can Do It

7/29/2019 Dnevni Podgotovki II Poludodje Tema I Can Do It

http://slidepdf.com/reader/full/dnevni-podgotovki-ii-poludodje-tema-i-can-do-it 12/29

Краткорочно планирање на наставата во III одделениеНаставник Алида Дрпљанин

I. ИДЕНТИФИКАЦИОНИ ПОДАТОЦИ:1. Наслов на насловната единица: Евалвација на целината- тест2. Наслов на наставната единица: It’s magic!3. Број/Тип на часот: 57/ евалвација

II. ЦЕЛИ НА ЧАСОТ: евалвација на усвоениот материјал од целинатаIII. ОЧЕКУВАНИ ИСХОДИ: учениците ќе можат да учениците ќе можатда го именуваат, препознаат и напишат вокабуларот поврзан соброевите 1-20, боите, мебелот и собите во домот, да одговорат напрашањето Where’s ....? правилно употребувајќи ги прилозите in, on,under.IV. НАСТАВНИ ФОРМИ И МЕТОДИ НА РАБОТА: индивидуална работаV. НАСТАВНИ СРЕДСТВА И ПОМАГАЛА: тестVI. ОРГАНИЗАЦИЈА НА ЧАСОТ- ФАЗИ

ВОВЕДЕН ДЕЛ:Наставникот им ги дели тестовите на учениците и ги објаснува

вежбите.

ГЛАВЕН ДЕЛ:Учениците индивидуално ги решаваат вежбите од тестот.

ФОРМАТИВНО ОЦЕНУВАЊЕ:Цел: евалвација на усвоениот материјал од целината

Активности:1. Тест/ наставно ливче

• Форма на работа: индивидуална

Наставни методи: нема• Наставни средства и помагала: тест• Метод на оценување: наставно ливче• Инструмент за оценување: чек- листа, скала за

проценка, писмена повратна информацијаНивоа: совладал, делумно совладал, не совладал

Page 13: Dnevni Podgotovki II Poludodje Tema I Can Do It

7/29/2019 Dnevni Podgotovki II Poludodje Tema I Can Do It

http://slidepdf.com/reader/full/dnevni-podgotovki-ii-poludodje-tema-i-can-do-it 13/29

Краткорочно планирање на наставата во III одделениеНаставник Алида Дрпљанин

I. ИДЕНТИФИКАЦИОНИ ПОДАТОЦИ:1. Наслов на насловната единица: Утврдување на целината2. Наслов на наставната единица: It’s magic!3. Број/Тип на часот: 58/ утврдување и евалвација

II. ЦЕЛИ НА ЧАСОТ: утврдување и евалвација на усвоениот материјалод целината

III. ОЧЕКУВАНИ ИСХОДИ: учениците ќе можат да се самооценат затемата користејќи ливчиња за самооценување, читаат дијалог по улоги,да репродуцираат песничка, да опишат соби (усно), да го именуваат инапишат изучениот вокабулар.IV. НАСТАВНИ ФОРМИ И МЕТОДИ НА РАБОТА: работа натекст/дијалог, пишување, индивидуална работаV. НАСТАВНИ СРЕДСТВА И ПОМАГАЛА: ливчиња за самооценување,учебник, табла, кредаVI. ОРГАНИЗАЦИЈА НА ЧАСОТ- ФАЗИ

ВОВЕДЕН ДЕЛ:Наставникот им ги враќа прегледаните тестови на учениците и

заедно ги разгледуваат. Потоа учениците ги пополнуваат ливчињата засамооценување (техника семафор).

ГЛАВЕН ДЕЛ:Наставникот избира поедини ученици за да ги читаат дијалозите

од стр. 26, 30, и 31 како и песничката на стр. 27.Наставникот избира доброволци да ги опишат собите од стр. 28 и

29.Наставникот избира доброволци за да ги опишат своите соби.

ЗАВРШЕН ДЕЛ:Наставникот пишува неколку од изучениот вокабулар на табла со

измешани букви, а учениците се обидуваат да ги погодат.

Page 14: Dnevni Podgotovki II Poludodje Tema I Can Do It

7/29/2019 Dnevni Podgotovki II Poludodje Tema I Can Do It

http://slidepdf.com/reader/full/dnevni-podgotovki-ii-poludodje-tema-i-can-do-it 14/29

Краткорочно планирање на наставата во III одделениеНаставник Алида Дрпљанин

I. ИДЕНТИФИКАЦИОНИ ПОДАТОЦИ:1. Наслов на наставната единица: Презентација на клучни зборовисо стрип - дијалог2. Наслов на тематската единица: I can do that!3. Број/Тип на часот: 59/презентација

II. ЦЕЛИ НА ЧАСОТ: презентирање на помошниот глагол can/ can’t преку стрип – дијалогIII. ОЧЕКУВАНИ ИСХОДИ: учениците ќе можат да одговараат прашањаво врска со даден текст/дијалог, да разберат слушнат текст/дијалог иистиот да го прочитаат, да ги именуваат и активно да ги применуваатглаголите dance, jump, climb, run, да формираат потврди и одречниреченици со помошниот глагол can/ can’t IV. НАСТАВНИ ФОРМИ И МЕТОДИ НА РАБОТА: аудио- визуелен,аудио- лингвален, фронтална, индивидуална, ТПРV. НАСТАВНИ СРЕДСТВА И ПОМАГАЛА: учебник, ЦДVI. ОРГАНИЗАЦИЈА НА ЧАСОТ- ФАЗИ

ВОВЕДЕН ДЕЛ:Учениците ги отвораат учебниците и го разгледуваат

стрипот на стр.34. Наставникот ги прашува за која цртан филм станувазбор и накратко ја дискутираат приказната за The Jungle Book  („Книгатаза џунглата“)

ГЛАВЕН ДЕЛ:Наставникот го пушта ЦД-то со приказната а учениците ја

следат во учебниците. Потоа наставникот им поставува прашања околуприказната: Што прави мечката и зошто? Што може да прави мајмунот?Што не може да прави мајмунот?....

Наставникот црта мечка и мајмун на таблата и ги запознаваучениците со новите зборови monkey, bear . Потоа прашува What can amonkey do? и учениците ги продуцираат глаголите од дијалогот dance,

 jump, climb, run, наставникот ги пишува на табла а учениците гипрепишуваат во своите тетратки.

Наставникот повторно го пушта ЦД-то, учениците ја прататприказната во своите книги. Потоа наставникот избира ученици да јачитаат приказната.

Наставникот им кажува дека ќе играат игра Simon says со новитеглаголи. 

ЗАВРШЕН ДЕЛ:Наставникот црта две табели на табла monkeys can/monkeys can’t ,

учениците прават различни реченици за тоа што можат а што не можатда прават мајмуните: Monkeys can jump/Monkeys can’t fly . Се повторувапроцедурата со други животни. После завршувањето на задачатанаставникот им кажува на учениците да ги кренат своите картички

Page 15: Dnevni Podgotovki II Poludodje Tema I Can Do It

7/29/2019 Dnevni Podgotovki II Poludodje Tema I Can Do It

http://slidepdf.com/reader/full/dnevni-podgotovki-ii-poludodje-tema-i-can-do-it 15/29

Краткорочно планирање на наставата во III одделениеНаставник Алида Дрпљанин

(црвена, жолта, зелена) за да изразат до кој степен ги усвоиле новитеглаголи и формирањето на потврди и одречни реченици.Нивоа: зелено – самостојно совладува, жолто – совладува со малапомош, црвено - совладува со голема помош

I. ИДЕНТИФИКАЦИОНИ ПОДАТОЦИ:1. Наслов на наставната единица: Песничка2. Наслов на тематската единица: I can do that!3. Број/Тип на часот: 60/презентација

II. ЦЕЛИ НА ЧАСОТ: презентирање на нови глаголи и рециклирање напретходно изучени глаголиIII. ОЧЕКУВАНИ ИСХОДИ: учениците ќе можат да ги именуваат иактивно да ги користат глаголите walk, run, jump, dance, climb, swim,hide, fly , да искажат што можат/не можат да прават, да репродуцираатпесничкаIV. НАСТАВНИ ФОРМИ И МЕТОДИ НА РАБОТА: аудио- визуелен,аудио- лингвален, фронтална, индивидуалнаV. НАСТАВНИ СРЕДСТВА И ПОМАГАЛА: учебник, ЦД, флеш - картиVI. ОРГАНИЗАЦИЈА НА ЧАСОТ- ФАЗИ

ВОВЕДЕН ДЕЛ:Наставникот преку мимика ги повторува глаголите од

минатиот час, учениците се обидуваат да погодат за кој глагол станувазбор.

ГЛАВЕН ДЕЛ:Учениците ја слушаат вежбата 2 од стр.35 и ги покажуваат

споменатите глаголи на сликичките. Повторно се слуша вежбата,наставникот го паузира ЦД-то за да учениците го повторат оралноглаголите. Наставникот ги пишува глаголите на табла а учениците гипрепишуваат во своите тетратки.

Учениците ги вадат своите мали флеш- картички, наставникот гиименува глаголите а учениците ја креваат соодветната картичка.Продолжуваат со процедурата во парови, прво именува едниот ученик,другиот крева, потоа си ги заменуваат улогите.

Учениците ја разгледуваат сликата од вежбата 4 на стр.35 и јаопишуваат. Наставникот го пушта ЦД-то и учениците ја слушаатпесничката. Потоа се обидуваат да ја пеат заедно песничката.

ЗАВРШЕН ДЕЛ:Учениците цртаат по две сликички за тоа што можат и што не

можат да прават и под секоја сликичка ја пишуваат соодветнатареченица. После завршувањето на задачата наставникот им кажува научениците да ги кренат своите картички (црвена, жолта, зелена) за да

Page 16: Dnevni Podgotovki II Poludodje Tema I Can Do It

7/29/2019 Dnevni Podgotovki II Poludodje Tema I Can Do It

http://slidepdf.com/reader/full/dnevni-podgotovki-ii-poludodje-tema-i-can-do-it 16/29

Краткорочно планирање на наставата во III одделениеНаставник Алида Дрпљанин

изразат до кој степен ги усвоиле изучените глаголи и дали можат даискажат што можат/ не можат да прават.

За домашна работа учениците ги пишуваат новите глаголи по петпати.

I. ИДЕНТИФИКАЦИОНИ ПОДАТОЦИ:1. Наслов на наставната единица: Активности за утврдување2. Наслов на тематската единица: I can do that!3. Број/Тип на часот: 61/ вежби

II. ЦЕЛИ НА ЧАСОТ: вежби за усвојување на изучениот вокабулар инегово проширувањеIII. ОЧЕКУВАНИ ИСХОДИ: учениците ќе можат да именуваат и активнода ги користат изучените глаголи, да го именуваат, прочитаат ипишуваат вокабуларот поврзан со дивите животни, да разбератслушнат текст/дијалог, да опишат (усно и писмено) што дивите животниможат/ не можат да праватIV. НАСТАВНИ ФОРМИ И МЕТОДИ НА РАБОТА: аудио- визуелен,аудио- лингвален, фронтална, индивидуална, работа во парови, ТПРV. НАСТАВНИ СРЕДСТВА И ПОМАГАЛА: учебник, ЦДVI. ОРГАНИЗАЦИЈА НА ЧАСОТ- ФАЗИ

ВОВЕДЕН ДЕЛ:Се повторуваат изучените глаголи преку играта Simon says.

ГЛАВЕН ДЕЛ:Учениците ги отвораат книгите на стр.36 и 37 и ја

разгледуваат сликата од џунглата. Наставникот го пушта ЦД-то иучениците ги покажуваат споменатите животни на сликата. Потоанаставникот ги кажува измешано броевите од 1-7, ученицитепокажуваат кон соодветното животно и го именуваат. Наставникот гицрта и пишува новите зборови за животните на табла а учениците гипрепишуваат во своите тетратки.

Учениците ја слушаат вежбата 6 и погодуваат за кое животностанува збор. Наставникот пишува неколку фрази на таблата: I can’t walk. I can’t run. I can crawl. I can hide in the grass. What is it? Ученицитепогодуваат It’s a snake. Секој ученик пишува по две вакви опишување восвојата тетратка и му ја дава на другарчето до него да погоди за коеживотно се работи.

ЗАВРШЕН ДЕЛ:

Page 17: Dnevni Podgotovki II Poludodje Tema I Can Do It

7/29/2019 Dnevni Podgotovki II Poludodje Tema I Can Do It

http://slidepdf.com/reader/full/dnevni-podgotovki-ii-poludodje-tema-i-can-do-it 17/29

Краткорочно планирање на наставата во III одделениеНаставник Алида Дрпљанин

Наставникот повикува неколку ученици да имитираат звуци наразлични животни без да зборуваат а другите ученици се обидуваат даго погодат животното.

За домашно учениците ги пишуваат новите зборови по пет пати ицртаат едно животно и го опишуваат истото.

I. ИДЕНТИФИКАЦИОНИ ПОДАТОЦИ:1. Наслов на наставната единица: Активности за зборување2. Наслов на тематската единица: I can do that!3. Број/Тип на часот: 62/ вежби

II. ЦЕЛИ НА ЧАСОТ: вежби за повторување и усвојување на изучениотвокабуларIII. ОЧЕКУВАНИ ИСХОДИ: учениците ќе можат активно да ги користатизучените глаголи, да именуваат диво животно врз база на усно/писмено опишување на истото, да опишат (усно и писмено) дивоживотноIV. НАСТАВНИ ФОРМИ И МЕТОДИ НА РАБОТА: аудио- визуелен,аудио- лингвален, фронтална, индивидуална, работа во парови, работаво тимовиV. НАСТАВНИ СРЕДСТВА И ПОМАГАЛА: учебник, ЦД, флеш- картиVI. ОРГАНИЗАЦИЈА НА ЧАСОТ- ФАЗИ

ВОВЕДЕН ДЕЛ:Наставникот усно опишува едно животно: I can climb trees. I

can’t fly. I can jump. I’m small and brown. Учениците погодуваат Monkey .Наставникот избира неколку ученици да ја повторат постапката соостанатите животни.

ГЛАВЕН ДЕЛ:Учениците ги отвораат книгите на стр.28 и 29 и јаразгледуваат сликата од џунглата и ги читаат речениците од вежбата8. Во парови учениците се обидуваат да погодат кои животни биможеле да бидат опишани со речениците. Се дискутираат можнитеодговори со целото одделение.

Наставникот ја пушта вежбата 9 учениците ги слушаатпонудените реченици. Наставникот ги групира учениците во групи почетворица. Секоја група треба да избере едно животно и да го опише:

Page 18: Dnevni Podgotovki II Poludodje Tema I Can Do It

7/29/2019 Dnevni Podgotovki II Poludodje Tema I Can Do It

http://slidepdf.com/reader/full/dnevni-podgotovki-ii-poludodje-tema-i-can-do-it 18/29

Краткорочно планирање на наставата во III одделениеНаставник Алида Дрпљанин

I’m big. I’ve got 4 legs and a long nose. I can run but I can’t climb trees. What am I? Вака опишаното животно го преставуваат пред целото одделениеа останатите учениците се обидуваат да погодат кое е животното.

ЗАВРШЕН ДЕЛ:Наставникот ги лепи флеш- картите на различни места во

училницата. Ги дели учениците во тимови од 6 члена така што секојчлен има еден број. Наставникот вели Number 1: dance, учениците собр.1 треба да застанат пред соодветната флеш- карта. Се повторувапроцедурата со останатите броеви и останатите карти. Наставникот гибележи поените за тимовите на табла и на крај го прогласува тимот којпобедува.

За домашна работа учениците треба да нацртаат по три животнида напишат реченици за истите.

I. ИДЕНТИФИКАЦИОНИ ПОДАТОЦИ:1. Наслов на наставната единица: Дијалози- читање и глумење2. Наслов на тематската единица: I can do that!3. Број/Тип на часот: 63/ вежби

II. ЦЕЛИ НА ЧАСОТ: вежби за повторување и усвојување на изучениотвокабулар и негово проширувањеIII. ОЧЕКУВАНИ ИСХОДИ: учениците ќе можат активно да ги користатизучените глаголи и вокабуларот за дивите животни, да разбератслушнат текст/дијалог и истиот да го читаат по улоги, поставуваатпрашања меѓу себе Can you...? и одговараат Yes, I can/No I can’t., да гикористат помошните глаголи can/can't  и have/haven't, has/hasn't  приопишување на животниIV. НАСТАВНИ ФОРМИ И МЕТОДИ НА РАБОТА: аудио- визуелен,аудио- лингвален, фронтална, индивидуална, работа во парови, работаво групи

V. НАСТАВНИ СРЕДСТВА И ПОМАГАЛА: учебник, ЦД, флеш- картиVI. ОРГАНИЗАЦИЈА НА ЧАСОТ- ФАЗИ

ВОВЕДЕН ДЕЛ:Со помош на флеш- картите се повторуваат глаголите и

животните.

ГЛАВЕН ДЕЛ:Учениците ги отвораат книгите на стр.38 и ја разгледуваат

Page 19: Dnevni Podgotovki II Poludodje Tema I Can Do It

7/29/2019 Dnevni Podgotovki II Poludodje Tema I Can Do It

http://slidepdf.com/reader/full/dnevni-podgotovki-ii-poludodje-tema-i-can-do-it 19/29

Краткорочно планирање на наставата во III одделениеНаставник Алида Дрпљанин

сликата од вежба 10. Наставникот го пушта ЦД-то а учениците госледат дијалогот во книгите. Наставникот избира доброволци да гочитаат дијалогот по улоги. Наставникот ги пишува новите зборови оддијалогот на табла, учениците ги препишуваат во своите тетратки.

Учениците ги вадат нивните флеш- карти и во парови сипоставуваат прашања меѓу себе Can you...? и одговараат Yes, I can/No Ican’t. 

Учениците ја слушаат вежбата 12 од стр.39 и ги поврзуваатречениците со соодветните сликички.

ЗАВРШЕН ДЕЛ:Наставникот ги дели учениците во групи од 4 ученици кои треба

да ја опишат рибата од вежбата 13 употребувајќи ги фразите: It’s got….It hasn’t got… It can…. It can’t . Потоа еден член од групата го читаописот.

За домашна работа учениците прават изработка за портфолиотона А4 лист хартија. Треба да се нацртаат себе си, да се опишат и данапишат по 3 реченици за себе за тоа што можат и што не можат даправат..

ФОРМАТИВНО ОЦЕНУВАЊЕ:Цел: вежби за повторување и усвојување на изучениот вокабулар заживотните и глаголитеАктивности:

1. Игра со флеш- карти (поставување и одговарање напрашања)• Форма на работа: работа во парови• Наставни методи: аудио- визуелен, аудио- лингвален• Наставни средства и помагала: флеш- карти

• Метод на оценување: набљудување

I. ИДЕНТИФИКАЦИОНИ ПОДАТОЦИ:1. Наслов на насловната единица: Гледање на ДВД- Can youdance?2. Наслов на наставната единица: I can do that!3. Број/Тип на часот: 64/ презентација

II. ЦЕЛИ НА ЧАСОТ: гледање на ДВД со цел да се рециклираизучениот материјал во нови ситуацииIII. ОЧЕКУВАНИ ИСХОДИ: учениците ќе можат да учениците ќе можатразберат гледан краток филм, да го именуваат и препознаатвокабуларот поврзан со животните и изучените глаголи, да одговорат

на прашањето Can you…..? IV. НАСТАВНИ ФОРМИ И МЕТОДИ НА РАБОТА: аудио- визуелен,аудио- лингвален, работа во групаV. НАСТАВНИ СРЕДСТВА И ПОМАГАЛА: ДВДVI. ОРГАНИЗАЦИЈА НА ЧАСОТ- ФАЗИ

ВОВЕДЕН ДЕЛ:

Page 20: Dnevni Podgotovki II Poludodje Tema I Can Do It

7/29/2019 Dnevni Podgotovki II Poludodje Tema I Can Do It

http://slidepdf.com/reader/full/dnevni-podgotovki-ii-poludodje-tema-i-can-do-it 20/29

Краткорочно планирање на наставата во III одделениеНаставник Алида Дрпљанин

Наставникот им кажува на учениците дека ќе гледаат ДВД натема Can you dance?

ГЛАВЕН ДЕЛ:Учениците ја гледаат целата епизода и откако ќе ја изгледаат

наставникот ги прашува дали го знаат филмот. Се преставуваатнепознатите зборови.

Потоа учениците го гледаат првиот дел, Fun Time, и наставникотго запира пред да почне филмот. Се гледа овој дел повторно и децатасе обидуваат да ја следат песничката преку дејствата и се обидуваат даги запаметат зборовите.

Потоа наставникот го пушта филмот и откако повторно го гледаатги прашува кои се карактерите, кој што вели и се нагласуваат клучнитезборови. Пота учениците се обидуваат да одговорат на прашањата одфилмот. После завршувањето на задачата наставникот им кажува научениците да ги кренат своите картички (црвена, жолта, зелена) за даизразат до кој степен го разбрале гледаниот краток филм, гопрепознале вокабуларот поврзан со животните и изучените глаголи,можат да одговорат на прашањето Can you…..? 

ЗАВРШЕН ДЕЛ:Наставникот им кажува на учениците дека следниот час ќе

прават наставно ливче поврзано со епизодата која денес ја гледаат.

ФОРМАТИВНО ОЦЕНУВАЊЕ:Цел: вежби за усвојување на очекуваните исходи

Активности:1. Одговарање на прашања

• Форма на работа: индивидуална, работа со цело

одделение• Наставни методи: аудио- лингвален• Наставни средства и помагала: нема• Метод на оценување: директно самооценување на

задачата• Инструмент за оценување: техника семафор

Нивоа: зелено – самостојно совладува, жолто – совладува со малапомош, црвено - совладува со голема помош

I. ИДЕНТИФИКАЦИОНИ ПОДАТОЦИ:1. Наслов на насловната единица: Изработка на наставен лист2. Наслов на наставната единица: I can do that!

3. Број/Тип на часот: 65/ вежбиII. ЦЕЛИ НА ЧАСОТ: повторување и утврдување на изучениотвокабулар и граматички конструкции и нивно проширувањеIII. ОЧЕКУВАНИ ИСХОДИ: учениците ќе можат да учениците ќе можатда го именуваат, прочитаат и напишат вокабуларот поврзан соживотните, да ги применуваат изучените глаголи, да опишат животноспоред цртеж, да репродуцираат песничка

Page 21: Dnevni Podgotovki II Poludodje Tema I Can Do It

7/29/2019 Dnevni Podgotovki II Poludodje Tema I Can Do It

http://slidepdf.com/reader/full/dnevni-podgotovki-ii-poludodje-tema-i-can-do-it 21/29

Краткорочно планирање на наставата во III одделениеНаставник Алида Дрпљанин

IV. НАСТАВНИ ФОРМИ И МЕТОДИ НА РАБОТА: аудио- визуелен,структурен, индивидуалнаV. НАСТАВНИ СРЕДСТВА И ПОМАГАЛА: наставно ливчеVI. ОРГАНИЗАЦИЈА НА ЧАСОТ- ФАЗИ

ВОВЕДЕН ДЕЛ:Наставникот ја прегледува домашната работа од часот бр. 64.

ГЛАВЕН ДЕЛ:Наставникот ги дели наставните ливчиња на учениците и им

објаснува дека се поврзани си епизодата што ја гледаа претходниот часCan you dance? Наставникот им објаснува на учениците дека треба да гиизберат соодветните зборови во описот на животните а потоа треба данапишат свој опис за третото животно. Потоа учениците ги бојатцртежите.

ЗАВРШЕН ДЕЛ:Учениците ја пеат хорски песничката од стр. 35.

ФОРМАТИВНО ОЦЕНУВАЊЕ:Цел: вежби за повторување и усвојување на изучениот вокабулар,граматички конструкции и нивно проширување

Активности:1. Наставни ливчиња поврзани со епизодата гледана на ДВД

претходниот час• Форма на работа: индивидуално

• Наставни методи: аудио- визуелен, структурен• Наставни средства и помагала: наставно ливче• Метод на оценување: кус писмен одговор

• Инструмент за оценување: чек- листа, писменаповрата информација

Нивоа: зелено – самостојно совладува, жолто – совладува со малапомош, црвено - совладува со голема помош

I. ИДЕНТИФИКАЦИОНИ ПОДАТОЦИ:1. Наслов на насловната единица: Утврдување Писма (Letters)2. Наслов на наставната единица: I can do that!3. Број/Тип на часот: 66/ вежби

II. ЦЕЛИ НА ЧАСОТ: повторување и утврдување на изучениотвокабулар и граматички конструкции и нивно проширување

Page 22: Dnevni Podgotovki II Poludodje Tema I Can Do It

7/29/2019 Dnevni Podgotovki II Poludodje Tema I Can Do It

http://slidepdf.com/reader/full/dnevni-podgotovki-ii-poludodje-tema-i-can-do-it 22/29

Краткорочно планирање на наставата во III одделениеНаставник Алида Дрпљанин

III. ОЧЕКУВАНИ ИСХОДИ: учениците ќе можат да читаа писма и дадискутираат за истите, да го користат изучениот вокабулар и изученитеконструкции за да напишат писмо за самите себе сиIV. НАСТАВНИ ФОРМИ И МЕТОДИ НА РАБОТА: аудио- визуелен,дијалошки, индивидуалнаV. НАСТАВНИ СРЕДСТВА И ПОМАГАЛА: учебникVI. ОРГАНИЗАЦИЈА НА ЧАСОТ- ФАЗИ

ВОВЕДЕН ДЕЛ:Наставникот ја прегледува домашната работа. Им кажува на

учениците дека денеска ќе учат специјална лекција на нова темаПисма- Letters.

ГЛАВЕН ДЕЛ:Наставникот им дава на учениците Picture dictation- Диктат со

слики за да се повторат деловите од лицето. Учениците ги отворааткнигите на стр.68 и ги разгледуваат сликите и писмата. Наставникотизбира доброволци да ги читаат писмата, а потоа поставувадополнителни прашања околу писмата за целото одделение за да серазвие дискусија.

Учениците сега треба да напишат писмо за списанието Our Worldупотребувајќи ги писмата во книгата како пример. Наставникотциркулира во одделението помагајќи им на учениците со непознатвокабулар.

ЗАВРШЕН ДЕЛ:Потоа учениците- доброволци ги читаат своите писма пред

одделението. Наставникот ги собира писмата на учениците за да имдаде писмена повратна информација.

ФОРМАТИВНО ОЦЕНУВАЊЕ:Цел: вежби за повторување и усвојување на изучениот вокабуларАктивности:

1. Пишување на писма• Форма на работа: индивидуална

• Наставни методи: пишување• Наставни средства и помагала: учебник и тетратки• Метод на оценување: кус писмен одговор- краток

текст• Инструмент за оценување: писмена повратна

информација

Нивоа: зелено – самостојно совладува, жолто – совладува со малапомош, црвено - совладува со голема помош

:I. ИДЕНТИФИКАЦИОНИ ПОДАТОЦИ:

Page 23: Dnevni Podgotovki II Poludodje Tema I Can Do It

7/29/2019 Dnevni Podgotovki II Poludodje Tema I Can Do It

http://slidepdf.com/reader/full/dnevni-podgotovki-ii-poludodje-tema-i-can-do-it 23/29

Краткорочно планирање на наставата во III одделениеНаставник Алида Дрпљанин

1. Наслов на наставната единица: Изработка на PowerPoint

презентација со употреба на webquest- Патување во светот

на животните

2. Наслов на тематската единица: I can do that!

3. Број/Тип на часот: 67-68/повторување на материјалот

II. ЦЕЛИ НА ЧАСОТ:

• повторување на изучениот материјал за животни и

досега изучените граматички структури

• употреба на webquest и изработка на PowerPoint

презентација за да се запознаат учениците со методот

на истражувачката задача со употреба на ИКТ

III. ОЧЕКУВАНИ ИСХОДИ:

• да го имануваат, прочитаат и напишат изучениот

вокабулар поврзан со животните и да ги употребат

изучените граматички структури (формите на глаголите

 To Be, Have и Can)

• да го прошират изучениот материјал преку истражување

со употреба на webquest

• да опишат животни

• да споредат две животни (сличности и разлики)

• да изработат PowerPoint презентација врз база на

собраните податоци за животните

IV. НАСТАВНИ ФОРМИ И МЕТОДИ НА РАБОТА:

• аудио- визуелен, аудио- лингвален, комуникативен,

фронтална, индивидуална, работа во група

V. НАСТАВНИ СРЕДСТВА И ПОМАГАЛА:

• ЛЦД проектор, компутери, листови хартија

VI. ОРГАНИЗАЦИЈА НА ЧАСОТ- ФАЗИ

ВОВЕДЕН ДЕЛ: (10 минути)

Page 24: Dnevni Podgotovki II Poludodje Tema I Can Do It

7/29/2019 Dnevni Podgotovki II Poludodje Tema I Can Do It

http://slidepdf.com/reader/full/dnevni-podgotovki-ii-poludodje-tema-i-can-do-it 24/29

Краткорочно планирање на наставата во III одделениеНаставник Алида Дрпљанин

Наставникот го започнува часот преку приказна. Им кажува на

учениците дека вчера добил необичен телефонски повик од еден

пријател по име Ерик. Им објаснува на учениците дека Ерик е музички

продуцент кој добил задача да состави песна за животно. Но Ерик

наишол на проблем. Тој сосема ги заборавил работите кои ги учел за

животните и песната која ја составил воопшто не била успешна.

Потоа наставникот им ја пушта песната на учениците кои ја гледаат

преку ЛЦД проекторот. Откако учениците ќе ја слушната песната,

наставникот поставува прашања за тоа што е она кое Ерик го згрешил

(во песната авторот сосема ги измешал животните). Наставникот ја

користи песната за да учениците го поврзан нивното претходно знаење

за животните и истовремено го повторат досега изученото.

Наставникот им кажува на учениците дека Ерик побарал помош од

нив, да му помогнат да се потсети кое животно како изгледа, што може

да прави, каде живее, што јаде... За таа цел тие денес ќе треба да гоискористат webquest кој Ерик го испратил за да ја извршат оваа задача.

Откако ќе ги истражат и откријат потребните информации ќе треба

да направат PowerPoint презентации кои ќе му ги пратат на Ерик за да

му помогнат да ја напише песната.

Наставникот ја користи оваа прилика да ги запознае учениците со

целите на денешниот час и очекуваните исходи.

ГЛАВЕН ДЕЛ: (50 минути)

Наставникот го пушта webquest преку ЛЦД-то и учениците се

запознаваат со зададента задача подетално. Откако ќе се запознаат со

обрските, наставникот ги запознава учениците со критериумите кои се

потребни да се почитуваат за да ја извршат задачата успешно. Им ги

соопштува критериумите за работа во група (се наоѓаат на пано до

таблата, и на чек-листите во сите групи) и критериумите за оценување

на самата презентација (на пано до таблата, и во листите за оценување

на групната работа)

Учениците се делат во однапред определените групи и започниваат

со нивната работа. Прво ги следат упатствата дадени во webquest и ги

истражуваат нивните животни. Бидејќи секој член од групата има

специфична задача се користи диференциран пристап на работа.

Откако ќе ги соберат потребните информации започнуваат со

изработка на PowerPoint презентацијата. Наставникот циркулира меѓу

Page 25: Dnevni Podgotovki II Poludodje Tema I Can Do It

7/29/2019 Dnevni Podgotovki II Poludodje Tema I Can Do It

http://slidepdf.com/reader/full/dnevni-podgotovki-ii-poludodje-tema-i-can-do-it 25/29

Краткорочно планирање на наставата во III одделениеНаставник Алида Дрпљанин

групите и им нуди соодветна помош, давајќи им соодветни насоки за

работа во вид на усна повратна информација. Исто времено

наставникот ја бележи работата на групите во Листата на следење на

работата на учениците во група.

ЗАВРШЕН ДЕЛ: (20 минути)

Откако сите групи ќе завршат со нивната изработка на

презентацијата секоја група ја презентира пред останатите ученици во

одделението. Додека секоја група презентира, останатите групи ја

оценуваат презентацијата користејќи ги веќе познатите критериуми и

ги бележат поените во Табелата за оценување на презентација. Истото

го прави наставникот во неговата табела.

По завршувањето на презентирањето на сите групи се искажуваат

постигнувањата и наставникот им честита на учениците за успешно

завршената задача. Потоа им соопштува дека секој ученик сега ќетреба да ја пополни Листата за самооценување и да одговори на

прашањата за само-рефлескија. Наставникот ги собира сите листови и

им кажува на учениците дека ќе добија писмена повратна информација

за нивната работа. Наставникот ги прашува учениците дали се

постигнати поставените цели на часот и кој е доказот за тоа. Им

соопштува на учениците дека и во иднина ќе имаат вакви часови кои ќе

им помогнат во совладувањето на материјалот.

ФОРМАТИВНО ОЦЕНУВАЊЕ:

Методи на оценување:

1. набљудување на учениците од страна на наставникот

2. меѓусебно оценување на групите за презентацииите

3. самооценување на учениците

Инструменти за оценување

1. чек-листа за следење на работата на учениците во групата

(за наставникот)

2. аналитичка листа и табела за меѓусебно оценување на

групите (за учениците)

3. аналитичка листа и табела за оценување на групите (за

наставникот)

4. листа за самооценување на учениците и прашања за само-

рефлескија

Page 26: Dnevni Podgotovki II Poludodje Tema I Can Do It

7/29/2019 Dnevni Podgotovki II Poludodje Tema I Can Do It

http://slidepdf.com/reader/full/dnevni-podgotovki-ii-poludodje-tema-i-can-do-it 26/29

Краткорочно планирање на наставата во III одделениеНаставник Алида Дрпљанин

5. усна повратна информација за време на часот, писмена

повратна информација по завршувањето на часот

I. ИДЕНТИФИКАЦИОНИ ПОДАТОЦИ:1. Наслов на насловната единица: Повторување на целина2. Наслов на наставната единица: I can do that!3. Број/Тип на часот: 69/ вежби

II. ЦЕЛИ НА ЧАСОТ: повторување и утврдување на изучениотвокабулар и граматички конструкции и нивно проширувањеIII. ОЧЕКУВАНИ ИСХОДИ: учениците ќе можат да го именуваат и

напишат вокабуларот поврзан со животните, да напишат реченициупотребувајќи го глаголот can/can’t и изучените глаголи, да одговоратна прашања Can you....?IV. НАСТАВНИ ФОРМИ И МЕТОДИ НА РАБОТА: аудио- визуелен,структурен, индивидуалнаV. НАСТАВНИ СРЕДСТВА И ПОМАГАЛА: учебникVI. ОРГАНИЗАЦИЈА НА ЧАСОТ- ФАЗИ

ВОВЕДЕН ДЕЛ:

Page 27: Dnevni Podgotovki II Poludodje Tema I Can Do It

7/29/2019 Dnevni Podgotovki II Poludodje Tema I Can Do It

http://slidepdf.com/reader/full/dnevni-podgotovki-ii-poludodje-tema-i-can-do-it 27/29

Краткорочно планирање на наставата во III одделениеНаставник Алида Дрпљанин

Наставникот црта неколку слики на таблата од изучениотживотни и ги пишува зборовите го измешан редослед. Учениците требада ги напишат точните зборовите под сликичката.

ГЛАВЕН ДЕЛ:Наставникот пишува 4 фрази за секое животно на табла (пр.

Tiger/run/dance). Учениците треба да напишат реченици употребувајќиго глаголот can/can’t .

Наставникот пишува неколку прашања на табла (пр. Can youfly?/Can you dance? Can you swim?) учениците одговараат за себе со Yes Ican/ No I can’t.

ЗАВРШЕН ДЕЛ:Наставникот им кажува на учениците да ги повторат текстовите

од стр. 34, 38 и 39 и песничката на стр.35 за тестот следниот час.

ФОРМАТИВНО ОЦЕНУВАЊЕ:Цел: вежби за повторување и усвојување на изучениот вокабулар,граматички конструкции и нивно проширување

Активности:1. Именување и пишување на зборови според слика

• Форма на работа: индивидуално• Наставни методи: аудио- визуелен• Наставни средства и помагала: табла, креда,

тетратки• Метод на оценување: набљудување• Инструмент за оценување: чек- листа

2. Пишување на реченици со дадени фрази• Форма на работа: индивидуално• Наставни методи: пишување• Наставни средства и помагала: табла, креда,

тетратки• Метод на оценување: набљудување• Инструмент за оценување: чек- листа

I. ИДЕНТИФИКАЦИОНИ ПОДАТОЦИ:1. Наслов на насловната единица: Евалвација на целината- тест2. Наслов на наставната единица: I can do that!

3. Број/Тип на часот: 70/ евалвацијаII. ЦЕЛИ НА ЧАСОТ: евалвација на усвоениот материјал од целинатаIII. ОЧЕКУВАНИ ИСХОДИ: учениците ќе можат да го именуваат инапишат вокабуларот поврзан со животните, да напишат реченициупотребувајќи го глаголот can/can’t и изучените глаголи, да одговоратна прашања Can you....?IV. НАСТАВНИ ФОРМИ И МЕТОДИ НА РАБОТА: индивидуална работаV. НАСТАВНИ СРЕДСТВА И ПОМАГАЛА: тестVI. ОРГАНИЗАЦИЈА НА ЧАСОТ- ФАЗИ

Page 28: Dnevni Podgotovki II Poludodje Tema I Can Do It

7/29/2019 Dnevni Podgotovki II Poludodje Tema I Can Do It

http://slidepdf.com/reader/full/dnevni-podgotovki-ii-poludodje-tema-i-can-do-it 28/29

Краткорочно планирање на наставата во III одделениеНаставник Алида Дрпљанин

ВОВЕДЕН ДЕЛ:Наставникот им ги дели тестовите на учениците и ги објаснува

вежбите.

ГЛАВЕН ДЕЛ:Учениците индивидуално ги решаваат вежбите од тестот.

ЗАВРШЕН ДЕЛ: ______________________________________________________________________________  ______________________________________________________________________________  ______________________________________________________________________________  ______________________________________________________________________________ 

ФОРМАТИВНО ОЦЕНУВАЊЕ:Цел: евалвација на усвоениот материјал од целината

Активности:1. Тест/ наставно ливче

• Форма на работа: индивидуална• Наставни методи: нема• Наставни средства и помагала: тест• Метод на оценување: наставно ливче• Инструмент за оценување: чек- листа, скала за

проценка, писмена повратна информацијаНивоа: совладал, делумно совладал, не совладал

I. ИДЕНТИФИКАЦИОНИ ПОДАТОЦИ:1. Наслов на насловната единица: Утврдување на целината2. Наслов на наставната единица: I can do that!3. Број/Тип на часот: 71/ утврдување и евалвација

II. ЦЕЛИ НА ЧАСОТ: утврдување и евалвација на усвоениот материјалод целината

III. ОЧЕКУВАНИ ИСХОДИ: учениците ќе можат да извршатсамооценување за поминатата тема, да извршат самоанализа наизработките за портфолио од темата It’s magic! и темата I can do that!IV. НАСТАВНИ ФОРМИ И МЕТОДИ НА РАБОТА: индивидуална работаV. НАСТАВНИ СРЕДСТВА И ПОМАГАЛА: ливчиња за самооценување,изработки од портфолио

Page 29: Dnevni Podgotovki II Poludodje Tema I Can Do It

7/29/2019 Dnevni Podgotovki II Poludodje Tema I Can Do It

http://slidepdf.com/reader/full/dnevni-podgotovki-ii-poludodje-tema-i-can-do-it 29/29

Краткорочно планирање на наставата во III одделениеНаставник Алида Дрпљанин

VI. ОРГАНИЗАЦИЈА НА ЧАСОТ- ФАЗИ

ВОВЕДЕН ДЕЛ:Наставникот им ги враќа прегледаните тестови на учениците и

заедно ги разгледуваат. Потоа учениците ги пополнуваат ливчињата засамооценување (техника семафор).

ГЛАВЕН ДЕЛ:Наставникот им ги враќа изработките од портфолиото на

учениците од двете теми: It’s magic! и I can do that! кои содржатписмена повратна информација за нивните постигнување. Ученицитеправат самоанализа на двете изработки преку одговарање напрашањата за самоанализа.

ЗАВРШЕН ДЕЛ:Наставникот пишува неколку од изучениот вокабулар на табла со

измешани букви, а учениците се обидуваат да ги погодат.

ФОРМАТИВНО ОЦЕНУВАЊЕ:Цел: утврдување и евалвација на усвоениот материјал од целината

Активности:1. Самооценување на учениците

• Форма на работа: индивидуална, работа со целоодделение

• Наставни методи: аудио- лингвален• Наставни средства и помагала: листа за

самооценување• Метод на оценување: самооценување• Инструмент за оценување: листа за самооценување:

техника семафор2. Работа на портфолио

• Форма на работа: индивидуална• Наставни методи: аудио- лингвален• Наставни средства и помагала: изработки за

портфолио• Метод на оценување: портфолио• Инструмент на оценување: самоанализа на

трудовитеНивоа: зелено – самостојно совладува, жолто – совладува со малапомош, црвено - совладува со голема помош


Recommended